BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ [Ε90-320D] (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28491)

strof 02-08-11 08:46

ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ [Ε90-320D]
 
Πέρασα προσφατα ΚΤΕΟ και τα (αναμενομενα) αποτελεσματα για τα αμορτισερ ηταν απογοητευτικα... Με αρκετο 'σπρωξιμο' τα φτασαμε στο 25% για να μπορεσω να περασω. Ειχα σκοπο καποια στιγμη να τα αλλαξω, τωρα ομως το θεωρω προτεραιοτητα αφου τεινουν να ειναι επικινδυνα.. Το αυτοκινητο εχει κατι κατω απο 160.000 χλμ και ακομα εχει τα μαμα...
Με δεδομενο πως δεν θελω ουτε χαμηλωμα, ουτε αλλαγη σκληροτητας αλλα οσο το δυνατον πιο μαμα συμπεριφορα, τι ακριβως μου προτεινετε να βαλω (και απο που?) ?? Η αντιπροσωπεια αποκλειεται εξ αρχης, το δαγκωμα ειναι μεγαλο..
Υ.Γ. Βρηκα αυτα, τι λετε?

Dim77 02-08-11 09:50

Βάλε τα μαμά.

Πήγαινε ρώτα πρώτα πόσο θα κοστίσει, μετά ρώτα και αλλού πόσο θα κοστίσουν άλλα αμορτισέρ (sachs, bilstein, koni) με τοποθέτηση.

Το καλύτερο για εσένα είναι τα κανονικά πάντως.

Edit: Στο λινκ που έβαλες, βγαίνει ''αμορτισέρ μαύρα sachs'' . Ποιά είναι? ποιός κωδικός? είναι για το αμάξι σου? ποσο θα σου πάρουν για τοποθέτηση-ευθυγράμμιση?

MAKENZI E90 02-08-11 09:57

Φίλε strof να βάλεις τα μαμά διότι με οτιδήποτε άλλο το αυτοκίνητό σου θα αλλάξει εντελώς συμπεριφορά και δεν το θέλεις.

strof 02-08-11 10:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 435136)
Βάλε τα μαμά.

Πήγαινε ρώτα πρώτα πόσο θα κοστίσει, μετά ρώτα και αλλού πόσο θα κοστίσουν άλλα αμορτισέρ (sachs, bilstein, koni) με τοποθέτηση.

Το καλύτερο για εσένα είναι τα κανονικά πάντως.

Edit: Στο λινκ που έβαλες, βγαίνει ''αμορτισέρ μαύρα sachs'' . Ποιά είναι? ποιός κωδικός? είναι για το αμάξι σου? ποσο θα σου πάρουν για τοποθέτηση-ευθυγράμμιση?

Εστειλα email στον πωλητη και μου ειπε πως αυτα κανουν. Μετα επικοινωνησε μαζι μου και μου προτεινε τα bilstein ως πιο κοντα στα μαμα.
Τοποθετηση ευθυγραμμηση ειναι εκτος της τιμης εννοειται, θα γινουν εδω (Λαρισα), πανω απο 50 ευρω δεν νομιζω να δωσω γι αυτην την δουλεια. Το θεμα ειναι τι να βαλω??

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MAKENZI E90 (Μήνυμα 435137)
Φίλε strof να βάλεις τα μαμά διότι με οτιδήποτε άλλο το αυτοκίνητό σου θα αλλάξει εντελώς συμπεριφορά και δεν το θέλεις.

Κι εγω αυτης της αποψης ειμαι, αλλα γιατι να πληρωσω το σηματακι που εχει κοτσαρει πανω η bmw σε αμορτισερ καποιου κατασκευαστη?? Γι αυτο θελω να μαθω αυτα που βαζει η bmw ποιας μαρκας ειναι και πιος τυπος.

rapid_fast 08-08-11 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από strof (Μήνυμα 435123)
Πέρασα προσφατα ΚΤΕΟ και τα (αναμενομενα) αποτελεσματα για τα αμορτισερ ηταν απογοητευτικα... Με αρκετο 'σπρωξιμο' τα φτασαμε στο 25% για να μπορεσω να περασω. Ειχα σκοπο καποια στιγμη να τα αλλαξω, τωρα ομως το θεωρω προτεραιοτητα αφου τεινουν να ειναι επικινδυνα.. Το αυτοκινητο εχει κατι κατω απο 160.000 χλμ και ακομα εχει τα μαμα...
Με δεδομενο πως δεν θελω ουτε χαμηλωμα, ουτε αλλαγη σκληροτητας αλλα οσο το δυνατον πιο μαμα συμπεριφορα, τι ακριβως μου προτεινετε να βαλω (και απο που?) ?? Η αντιπροσωπεια αποκλειεται εξ αρχης, το δαγκωμα ειναι μεγαλο..
Υ.Γ. Βρηκα αυτα, τι λετε?

Τα μαμά είναι sachs..
Δεν κατάλαβα, γιατί ενώ έχεις 2000 diesel, έβαλες λινκ απο 1600 βενζίνη..
τα 0705 φοράς εσύ, τα 0704 η Μ αναρτηση αν εχεις..
Υ.Γ. εγώ άλλαξα στην Ε46 τα μαμά αμορτισέρ κάπου στα 200.000 και ειχαν ζωή ακόμα..

bimmer-corfu 09-08-11 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 435826)
Τα μαμά είναι sachs..
Δεν κατάλαβα, γιατί ενώ έχεις 2000 diesel, έβαλες λινκ απο 1600 βενζίνη..
τα 0705 φοράς εσύ, τα 0704 η Μ αναρτηση αν εχεις..
Υ.Γ. εγώ άλλαξα στην Ε46 τα μαμά αμορτισέρ κάπου στα 200.000 και ειχαν ζωή ακόμα..

ορίστε που γκρινιάζεις για το Ε46:rofl2:

LefterisK 10-08-11 10:28

δεν ειναι απειρα χλμ για αμορτισερ; ρωταω καλοπροαιρετα παντα, χωρις να θελω να αμφισβητησω την κριση σας.
μιλαμε παντα για τα μανισια sachs advantage ή super touring κλπ; πωπω. value for money

oldcarskickass 10-08-11 10:31

Εγώ έχω 165000, την περασμένη δευτέρα πέρασα ΚΤΕΟ και ήταν στο 65% (συν / πλην) πως τα δικά σου έφυγαν έτσι; Και εμένα είναι ακόμα τα πρώτης τοποθέτησης.

Σε 120d pre f/l.

strof 10-08-11 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 435826)
Τα μαμά είναι sachs..
Δεν κατάλαβα, γιατί ενώ έχεις 2000 diesel, έβαλες λινκ απο 1600 βενζίνη..
τα 0705 φοράς εσύ, τα 0704 η Μ αναρτηση αν εχεις..
Υ.Γ. εγώ άλλαξα στην Ε46 τα μαμά αμορτισέρ κάπου στα 200.000 και ειχαν ζωή ακόμα..

Τα 0705 εβαλα στο λινκ, δεν ξερω γιατι τα γραφει για 316, μαλλον μπαινουν τα ιδια..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass (Μήνυμα 436037)
Εγώ έχω 165000, την περασμένη δευτέρα πέρασα ΚΤΕΟ και ήταν στο 65% (συν / πλην) πως τα δικά σου έφυγαν έτσι; Και εμένα είναι ακόμα τα πρώτης τοποθέτησης.

Σε 120d pre f/l.

Μαλλον οι 'αυτοκινητοδρομοι' της Μυτιληνης καταφεραν να τα γονατισουν σε 2 χρονια που εχω το αυτοκινητο..
Παντως παιζει και το βαρος του αυτοκινητου + οτι ειμαι σχεδον μονιμα τρικαβαλος.

gscat 10-08-11 21:19

Μήπως... να τα ξαναμετρήσεις...;

Μπορεί και να δεις άλλα νούμερα από αυτά του κτεο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.