BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=82)
-   -   Καμμενα πιξελ ΤΕΛΟΣ... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27219)

stelmaniac 02-02-11 15:28

Καμμενα πιξελ ΤΕΛΟΣ...
 
Για να ειμαι ειλικρινης δεν αισιοδοξουσα να ανεβασω το συγκεκριμενο νημα
αλλα ο μεγαλος μεντορ, γατος και μερακλης rapid fast Παναγιωτης κατορθωσε
και εκανε το ονειρο πραγματικοτητα. Και εξηγουμαι:
Εδω και 3 περιπου χρονια ασχολουμαι με το αιωνιο προβλημα των Ε34(και οχι μονο) στο καντραν,
δηλαδη να καταραμενα καμμενα πιξελς. Δοκιμασα τα παντα(αλλα δε λουστηκα), εφαγα ολο το ιντερνετ, αλλαξα τα παντα, ξοδεψα ωρες μα το προβλημα παρεμενε.
Το μονο που απεμενε ηταν να σηκωθει η πλακετα για να ελεγχθει ολο το κυκλωμα, κατι ομως που απαιτουσε σπασιμο της πλακετας αφου ειναι εργοστασιακα πριτσινομενη.
Και να ο Παναγιωτης ως deus ex maquina ηρθε στο μυαλο μου ως τελευταια λυση.
Ο τρελος επιστημων δεν αρνηθηκε οποτε και γω εκανα την πλακετα πακετο και την εστειλα
Θεσ/νικη. ''Δασκαλε-του λεω-το κρεας δικο σου τα κοκκαλα δικα μου, ξεσκισε τη και μπορει να φτιαχτει''...Το αποτελεσμα μας δικαιωσε επιτελους...

Να σημειωθει οτι στο ιντερνετ υπαρχουν οδηγιες επισκευης καντραν για Ε34 ΑΛΛΑ ολα αφορουν τετραπριζα καντραν(525,530 κτλ) και οχι 2πριζα οπως το δικο μου και οι πλακετες ειναι τελειως διαφορετικες, επομενως ο Μεγας Γατος ξεκινησε στα τυφλα...Παγκοσμια πατεντα..!!!!!!
Μονο ο Παναγος απο Σαλονικη φτιαχνει πιξελ ρε παιδια αλλα τα πιανει χοντρα..!!!!!!



http://www.youtube.com/watch?v=Uof2m...&feature=feedu

ThaNOS E46coupe 02-02-11 15:53

εγω παντα το ελεγα...οτι αυτο το παιδι ειναι διαολος μεταμορφωμενος...μπαβο παναγιωτηηηηηηη....

Leonidas_Thess 02-02-11 16:12

Μπράβο στον παναγο. Αντε να μπει να χωσουμε καμια θετικη.

Dim77 02-02-11 16:21

Κάτι κάνει ο rapid_fast
 
http://www.youtube.com/watch?v=FhNX0Vcjl3k

Voodoo magic....f&#%ng voodoo magic man....:icon18:
Και τα φτιάχνει :D

mitsos_chania 02-02-11 17:41

Στις ενδειξεις του board computer κατω απο το ταχυμετρο σε Χ5 που ειναι καμμενα πιξελ μπορει να γινει τπτ?

stelmaniac 02-02-11 18:08

rapid-ούτε ένα καμμένο πίξελ-fast...

MGD 04-06-11 10:44

Ποιός είναι ο Παναγιώτης ρε παιδιά ; Πού μπορεί να τον βρεί κάποιος ; Εχω και εγώ πρόβλημα με καμμένα pixels σε Ε34

BMW Power 04-06-11 13:29

Παναγιώτης, the one and only rapid_fast

rapid_fast 06-06-11 09:04

Α, χα χα χα
Τι μου κάνεις ρε admin..!!!
Μονο του Στέλιου δοκίμασα να φτιάξω, δεν αναλαμβάνω άλλα!!
Δεν έχω χρόνο...

BMW Power 06-06-11 09:17

Σε έδωσα στεγνά!!! :bullhorn:

Εγώ απλά απάντησα στην ερώτηση :p:

Πλάκα πλάκα 1 DIY θα ήταν πολύ χρήσιμο μιας και εκτός από τα Ε34 και τα Ε39 (οπότε και τα Ε53) έχουν το ίδιο θέμα.

Θα σώσεις πολύ κόσμο Παναγιώτη

rapid_fast 06-06-11 09:37

Για τα καμμένα Pixels ευκολο είναι,
για το σταδιακό dimming των ενδείξεων ομως, αν και είναι ακόμα πιο εύκολο,
δεν βρίσκω φωτοκύταρο στην αγορά..

stelmaniac 06-06-11 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 429750)
Για τα καμμένα Pixels ευκολο είναι,
για το σταδιακό dimming των ενδείξεων ομως, αν και είναι ακόμα πιο εύκολο,
δεν βρίσκω φωτοκύταρο στην αγορά..

Ναι αλλα αμα το φτιαξεις τελικα, και θα εχεις κατοχυρωσει παγκοσμια πατεντα μιας και δεν το εχει κανει κανεις αλλος(2πριζο) και πουλας και το δικο μου(αφου δεν εχω πια34αρι) σε ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ(κατω απο 507ε που εχει καινουριο αντιπροσωπεια...

rapid_fast 06-06-11 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 429776)
Ναι αλλα αμα το φτιαξεις τελικα, και θα εχεις κατοχυρωσει παγκοσμια πατεντα μιας και δεν το εχει κανει κανεις αλλος(2πριζο) και πουλας και το δικο μου(αφου δεν εχω πια34αρι) σε ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ(κατω απο 507ε που εχει καινουριο αντιπροσωπεια...

Σιγά να μη το πουλήσω!!
Πίσω θα στο φέρω στην κοπή της πίτας 2012 μαζί με τσίπουρα..

M535 E28 06-06-11 21:28

rapid έχω ένα κοντέρ από Ε39...να το στείλω;;; :Ρ

stelmaniac 06-06-11 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M535 E28 (Μήνυμα 429818)
rapid έχω ένα κοντέρ από Ε39...να το στείλω;;; :Ρ

εσυ εισαι εδω:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E...Q5fAccessories

M535 E28 06-06-11 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 429822)

δεν κάνει...έχω το μεγάλο υπολογιστή στο καντράν...
βρήκα κάποιον εδώ που το επισκευάζει αλλάζοντας ταινία και κρύσταλλο μαζί για 150 ευρώ

rapid_fast 06-06-11 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M535 E28 (Μήνυμα 429818)
rapid έχω ένα κοντέρ από Ε39...να το στείλω;;; :Ρ

Χίλια συγγνώμη, αλλά δεν προλαβαίνω..
το κόστος επισκευής πάντως είναι 40 λεπτά του ευρώ σαν ανταλλακτικά,
και μισή ώρα εργασία...

M535 E28 07-06-11 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 429826)
Χίλια συγγνώμη, αλλά δεν προλαβαίνω..
το κόστος επισκευής πάντως είναι 40 λεπτά του ευρώ σαν ανταλλακτικά,
και μισή ώρα εργασία...

μπορείς να μου δώσεις οδηγίες τουλάχιστον; :yippee:

BMW5S 07-06-11 11:10

http://www.bimmerboard.com/forums/posts/543597

BMW Power 07-06-11 12:50

http://www.m5board.com/e39m5/Pixel-repair-v05.pdf

rapid_fast 08-06-11 08:45

Το φόρουμ βαράει υπερωρίες...

MGD 14-06-11 19:00

Παναγιώτη , πές μας τουλάχιστον τι έκανες στο Ε34 του Στέλιου- άλλαξες ταινία , την καθάρισες και την ξανακόλλησες ; Σέβομαι το ότι δεν έχεις χρόνο να φιάξεις άλλη , αλλά μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω 4 ολόκληρα καντράν (με δύο μπρίζες) και όλα έχουν το ίδιο πρόβλημα - άλλα λίγο άλλα πολύ. Σε κάποιο ποστ λές οτι το κόστος είναι 40 λεπτά - τι εννοείς ;
Αλλάζεις κάποιο ηλεκτρονικό εξάρτημα ;

gearboxer 14-06-11 20:58

Για κάθε απάντηση του Παναγιώτη πληρώνετε 20€ +VAT μέσω PayPal
Aν θέλετε DIY με φωτογραφίες στα ελληνικά πληρώνετε 45€ +VAT μέσω Paypal και δώρο οδηγίες
για οικονομική οδήγηση χωρίς να ξαναρχίσετε το κάπνισμα! :cheers:

rapid_fast 14-06-11 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MGD (Μήνυμα 430645)
Παναγιώτη , πές μας τουλάχιστον τι έκανες στο Ε34 του Στέλιου- άλλαξες ταινία , την καθάρισες και την ξανακόλλησες ; Σέβομαι το ότι δεν έχεις χρόνο να φιάξεις άλλη , αλλά μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω 4 ολόκληρα καντράν (με δύο μπρίζες) και όλα έχουν το ίδιο πρόβλημα - άλλα λίγο άλλα πολύ. Σε κάποιο ποστ λές οτι το κόστος είναι 40 λεπτά - τι εννοείς ;
Αλλάζεις κάποιο ηλεκτρονικό εξάρτημα ;

Τι πρόβλημα έχουν?? Βάλε μια φώτο να δούμε..
Το κόστος για τα υλικά επισκευής είναι 40 λεπτά του ευρω..
Πυκνωτές αλλάζεις, και ένα βαρίστορ..

MGD 15-06-11 12:36

Αυτό που έχω τώρα στο αυτοκίνητο , έχει σβυστά τα δύο τελευταία ψηφία του μερικού χιλιομετρητή.Επίσης , δεν ανάβουν οι ενδείξεις OIL SERVICE και INSPECTION, ενώ ανάβουν τα πράσινα τεραγωνάκια από κάτω. Το περίεργο είναι ότι , όταν το αμάξι κινηθεί σε ζεστό καιρό, πχ τώρα το καλοκαίρι ή μείνει στόν ηλιο, σχεδόν τα μισά ψηφία του ολικού χιλιομετρητή σβύνουν ή είναι πολύ αδύναμα και δεν μπορείς να διαβάσεις τίποτα.
Το συγκεκριμμένο καντράν αγοράσθηκε πέρσι μεταχειρισμένο και δούλεψε καλά για περίπου 8 μήνες. Το προηγούμενο το έβγαλα επειδή από όλο το display διαβάζονταν μόνο δύο ψηφία και αυτά όχι ολόκληρα.
Οταν μπορέσω θα ανεβάσω fhotos.

stelmaniac 15-06-11 13:08

Φιλε μου τα διφισα καντραν των Ε34 εχουν καρκινο ΟΛΑ και μετα απο τοσα χρονια ψυχοφθορου ψαξιματος τολμω να πω οτι δεν επισκευαζονται. Δεν ειναι τυχαιο οτι κανενας στον κοσμο δεν εχει καταφερει να φτιαξει τα πιξελ....Αν εχεις σκοπο να κρατησεις το αμαξι σου δωσε σε εναν ανταλλακτικατζη 300ε να σου φερει απο Γερμανια μια καινουρια πλακετα γιατι απο εδω κανει 510(!!!!).. Μην ξοδευεις χρηματα σε μεταχειρισμενα καντραν γιατι κι αυτα θα χαλασουν συντομα...Μακαρι ο Παναγιωτης να με διαψευσει που εχω αρχισει να αμφιβαλλω πια...

nikolaras 15-06-11 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 430717)
Φιλε μου τα διφισα καντραν των Ε34 εχουν καρκινο ΟΛΑ και μετα απο τοσα χρονια ψυχοφθορου ψαξιματος τολμω να πω οτι δεν επισκευαζονται. Δεν ειναι τυχαιο οτι κανενας στον κοσμο δεν εχει καταφερει να φτιαξει τα πιξελ....Αν εχεις σκοπο να κρατησεις το αμαξι σου δωσε σε εναν ανταλλακτικατζη 300ε να σου φερει απο Γερμανια μια καινουρια πλακετα γιατι απο εδω κανει 510(!!!!).. Μην ξοδευεις χρηματα σε μεταχειρισμενα καντραν γιατι κι αυτα θα χαλασουν συντομα...Μακαρι ο Παναγιωτης να με διαψευσει που εχω αρχισει να αμφιβαλλω πια...

για να αλλαξεις καντραν τι χρειαζεται σε (Ε34) απο 518 σε 525 ας πουμε
γιατι το ενα ειναι 2 πριζο και το αλλο τετραπριζο.....??????:ylsuper:


:newbie:

stelmaniac 15-06-11 14:59

τωρα να σου εξηγησω γιατι το ενα ειναι 2πριζο και το αλλο 4πριζο αντιλαμβανεσαι οτι ειναι λιγο δυσκολο καθως δεν ειμαι σχεδιαστης της μπεμβε. Για να βαλεις 4πριζο πρεπει να αλλαχθει ΟΛΗ η εσωτερικη καλωδιωση και φανταζομαι και ο εγκεφαλος, κατι που δεν πιστευω να γινεται.

rapid_fast 15-06-11 17:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 430717)
Φιλε μου τα διφισα καντραν των Ε34 εχουν καρκινο ΟΛΑ και μετα απο τοσα χρονια ψυχοφθορου ψαξιματος τολμω να πω οτι δεν επισκευαζονται. Δεν ειναι τυχαιο οτι κανενας στον κοσμο δεν εχει καταφερει να φτιαξει τα πιξελ....Αν εχεις σκοπο να κρατησεις το αμαξι σου δωσε σε εναν ανταλλακτικατζη 300ε να σου φερει απο Γερμανια μια καινουρια πλακετα γιατι απο εδω κανει 510(!!!!).. Μην ξοδευεις χρηματα σε μεταχειρισμενα καντραν γιατι κι αυτα θα χαλασουν συντομα...Μακαρι ο Παναγιωτης να με διαψευσει που εχω αρχισει να αμφιβαλλω πια...

Στελάρα,
άλλο τα καμμένα πίξελ που δεν εμφανίζονται, και άλλο να εμφανίζονται και σιγά-σιγά
να χάνουνε την φωτεινότητα τους..
(εκεί έχουμε χαλασμένο φωτοκύτταρο, ή υπερθέρμανση του κυκλώματος του)
Πάντως με βολέψανε με φωτοκύτταρο απο Ε46, και είμαι κοντά στην ολοκλήρωση
του πειράματος..

stelmaniac 15-06-11 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 430756)
Στελάρα,
άλλο τα καμμένα πίξελ που δεν εμφανίζονται, και άλλο να εμφανίζονται και σιγά-σιγά
να χάνουνε την φωτεινότητα τους..
(εκεί έχουμε χαλασμένο φωτοκύτταρο, ή υπερθέρμανση του κυκλώματος του)
Πάντως με βολέψανε με φωτοκύτταρο απο Ε46, και είμαι κοντά στην ολοκλήρωση
του πειράματος..

Μακαρι ρε φιλε να φτιαχτει να εχει και το μοτορσπορτ επιτελους μια παγκοσμια πατεντα
Θα ημαστε και συνεταιροι στα κερδη Παναγο και κρυβε λογια για την πατεντα..!!!χαχα:screwy:

MGD 16-06-11 20:32

Παναγιώτη πιστεύω να μας κρατας ενήμερους για το πείραμα σαυ. Παρεπιμπτόντως , είδα στο pixelfix.net ότι η αιτία για τα προβλήματα είναι η καλωδιοταινία - αυτοί πουλάνε την ταινια με 23 Ευρώ. Λέω να κάνω και την δοκιμή αυτή και μετά θα ακολουθήσω την συμβουλή του Στέλιου , δηλ. θα αγοράσω μια καινούργια πλακέτα. Αλήθεια , πως μπορεί να αγοράσει κανείς μια καινούργια πλακέτα - εννοείται όχι από επίσημη BMW Ελλάδος. Μόνο μέσω ανταλλακτικατζή πού λέει ο Στέλιος: Δεν υπάρχει άλλος τρόπος: Πρίν κάνα χρόνο ένας φίλος αγόρασε από Παναγιωτίδη , νομίζω 200 Ευρώ. Στην Γερμανία είναι φθηνότερα ;

stelmaniac 16-06-11 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MGD (Μήνυμα 430843)
Παναγιώτη πιστεύω να μας κρατας ενήμερους για το πείραμα σαυ. Παρεπιμπτόντως , είδα στο pixelfix.net ότι η αιτία για τα προβλήματα είναι η καλωδιοταινία - αυτοί πουλάνε την ταινια με 23 Ευρώ. Λέω να κάνω και την δοκιμή αυτή και μετά θα ακολουθήσω την συμβουλή του Στέλιου , δηλ. θα αγοράσω μια καινούργια πλακέτα. Αλήθεια , πως μπορεί να αγοράσει κανείς μια καινούργια πλακέτα - εννοείται όχι από επίσημη BMW Ελλάδος. Μόνο μέσω ανταλλακτικατζή πού λέει ο Στέλιος: Δεν υπάρχει άλλος τρόπος: Πρίν κάνα χρόνο ένας φίλος αγόρασε από Παναγιωτίδη , νομίζω 200 Ευρώ. Στην Γερμανία είναι φθηνότερα ;

1. Μην παρεις την καλωδιοταινια, ειναι πεταμενα λεφτα. Δεν φταιει αυτη, ειπα τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ...
2.Για πλακετα ο Παναγιωτιδης(του εχω εμπιστοσυνη) μου ειπε 300 ευρω καινουρια απο Γερμανια, δηλαδη 210ε. λιγοτερα σε σχεση με τον Σπανο ας πουμε...

MGD 17-06-11 10:33

1. Στέλιο , μήπως ξέρεις πόσο μπορεί να έχει η πλακέτα στην Γερμανία ; Ρωτάω γιατί τον Αυγουστο θα είμαι εκεί για καμμία βδομάδα
2. Λές ότι έχεις δοκιμάσει και την καλωδιοταινία και δεν έγινε τίποτα. Το δικό σου τι πρόβλημα έβγαζε - είχε καμμένα pixels ή δεν φαινόντουσαν καλά ;

stelmaniac 17-06-11 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MGD (Μήνυμα 430882)
1. Στέλιο , μήπως ξέρεις πόσο μπορεί να έχει η πλακέτα στην Γερμανία ; Ρωτάω γιατί τον Αυγουστο θα είμαι εκεί για καμμία βδομάδα
2. Λές ότι έχεις δοκιμάσει και την καλωδιοταινία και δεν έγινε τίποτα. Το δικό σου τι πρόβλημα έβγαζε - είχε καμμένα pixels ή δεν φαινόντουσαν καλά ;

αν εννοεις να αγορασω μονος μου την πλακετα χωρις το κερδος του εμπορου, οχι καθως δεν εχω συνδεσμο με γερμανια. Εσυ αμα πας εκει σιγουρα θα βρεις φτηνοτερη...

το προβλημα ειναι κοινο. σβησμενα πιξελ μονιμα στην καλυτερη περιπτωση, αλλιως, ζωντανα πιξελ προσωρινα και μετα το ζεσταμα του αμαξιου αρχιζουν και σβηνουν μεχρι που δε φαινονται,στη χειροτερη.....Στο ζεστο καιρο το προβλημα επιδεινωνεται.

MGD 18-06-11 11:02

Μετά την επέμβαση του Παναγιώτη το πρόβλημα λύθηκε ;

rapid_fast 18-06-11 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MGD (Μήνυμα 430931)
Μετά την επέμβαση του Παναγιώτη το πρόβλημα λύθηκε ;

Οχι ρε..
αν είχε λυθεί θα φτιάχναμε και θα είχαμε DIY..
Του Στέλιου σβήνουν σταδιακά, άλλαξα φωτοκύτταρο με ένα απο Ε46, και περιμένω
να με ενημερώσουν μόλις βρουν όχημα πειραματόζωο να το δοκιμάσω..

MGD 30-06-11 16:59

Επανέρχομαι στο θέμα με νέες πληροφορίες. Ένας φίλος μου χάρισε μία σπασμένη πλακέτα από τρακαρισμένο Ε34 (2φισο). Το σύνδεσα στο αυτοκίνητο και ανακάλυψα ότι το display του χιλιομετρητή άναβε και μάλιστα όλα τα pixels ήταν σωστά. Ξεκόλλησα λοιπόν από την πλακέτα το module των display , και το κόλλησα στην πλακέτα του δικού μου καντράν, το οποίο έχει πρόβλημα με τα pixels. Όλα δουλεύουν τέλεια , μια βδομάδα τώρα , και χωρίς να επηρεάζονται από την ζέστη. Αυτό σημαίνει ότι τα pixels δεν επηρεάζονται από την υπόλοιπη πλακέτα δηλ. πυκνωτές ή φωτοκύτταρο - έτσι δεν είναι Παναγιώτη (rapid-fast) Περιμένω τις απόψεις σας

rapid_fast 30-06-11 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MGD (Μήνυμα 432061)
Επανέρχομαι στο θέμα με νέες πληροφορίες. Ένας φίλος μου χάρισε μία σπασμένη πλακέτα από τρακαρισμένο Ε34 (2φισο). Το σύνδεσα στο αυτοκίνητο και ανακάλυψα ότι το display του χιλιομετρητή άναβε και μάλιστα όλα τα pixels ήταν σωστά. Ξεκόλλησα λοιπόν από την πλακέτα το module των display , και το κόλλησα στην πλακέτα του δικού μου καντράν, το οποίο έχει πρόβλημα με τα pixels. Όλα δουλεύουν τέλεια , μια βδομάδα τώρα , και χωρίς να επηρεάζονται από την ζέστη. Αυτό σημαίνει ότι τα pixels δεν επηρεάζονται από την υπόλοιπη πλακέτα δηλ. πυκνωτές ή φωτοκύτταρο - έτσι δεν είναι Παναγιώτη (rapid-fast) Περιμένω τις απόψεις σας

Και στου Στέλιου όλα καλά πήγαιναν με τα πιξελ, απλά έκαναν fade out...
Με βραχυκυκλωμένο φωτοκύτταρο δεν κάνουν fade out...

Dimitris ///M 23-07-11 14:45

Λοιπόν παιδιά το απόγευμα θα έχω νέα! Να πέσει ο ήλιος!

rapid_fast 23-07-11 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 (Μήνυμα 434103)
Λοιπόν παιδιά το απόγευμα θα έχω νέα! Να πέσει ο ήλιος!

Αντε να δουμε...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.