BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά X - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=94)
-   -   Πρόβλημα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31277)

leonid 01-05-13 19:40

Πρόβλημα
 
Παιδιά έχω 1 χ5 (ε53) με αέριο και έκαψα χοντρά (πάνω και κάτω) το μοτέρ όλοι μου λένε να αλλάξω μοτέρ. Έλα όμως που έξω (Ευρώπη Αμερική ) τα μοτέρ ανακατασκευάζονται και δεν είσαι υποχρεωμένος να φορέσεις "μοτέρ" στο σακί.Ακούω με χαρά τις προτάσεις σας

intasg 01-05-13 22:10

Αν επιτρέπεται και χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος, επειδή και εγώ έχω αέριο, πως το έκαψες;

mike21 01-05-13 22:54

Τί ενοείς;απο θερμοκρασία;το έλουσες με βενζίνη; πές λεπτομέρειες.

Nick_compact 01-05-13 23:13

Αν έχει γίνει μεγάλη ζημιά η επισκευή δεν συμφέρει, άσε που μπορεί να μην είναι καν επισκευάσιμο.

GEORGE 1974 02-05-13 08:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonid (Μήνυμα 483263)
Παιδιά έχω 1 χ5 (ε53) με αέριο και έκαψα χοντρά (πάνω και κάτω) το μοτέρ όλοι μου λένε να αλλάξω μοτέρ. Έλα όμως που έξω (Ευρώπη Αμερική ) τα μοτέρ ανακατασκευάζονται και δεν είσαι υποχρεωμένος να φορέσεις "μοτέρ" στο σακί.Ακούω με χαρά τις προτάσεις σας

Kαλημέρα φίλε μου .
1) Τη σύστημα αερίου φόραγες τη σου είπε ο εγκαταταστάτης που το έβαλες.?
2) Πόσα χιλιομετρα έχεις κάνει με αέριο ,πόσω καιρό το έχεις τοποθετήσει ...?
3)Τή ακριβώς έκαψε ή κάηκε ?
4) Πως κάηκε ?

Καλώς όρισες W))...
Ελλάδα έισαι η κάπου αλλόυ στο Εξωτερικό ...??

leonid 02-05-13 19:39

Πρόβλημα
 
Ενώ πήγαινα με 220 Αθήνα στις ανηφόρες πριν από Λαμία έχασε τα λάδια του και πειράχτηκαν οι βαλβίδες τα έκκεντρα και ο στρόφαλος. Δεν πιστεύω ότι φταίει το αέριο γιατί εντάξει οι βαλβίδες αλλά οι εκκεντροφόροι και ο στρόφαλος.
Τώρα τίποτα δεν πρέπει να είναι μη"επισκευάσιμο" ,είδα με τα μάτια μου στην Γερμανία να ανακατασκευάζουν μοτέρ από 2002 tii κολλημένο εδώ και 40 χρόνια αλλά και κολλημένο επίσης, από σκουριά

mike21 02-05-13 20:24

Πάρε άλλο μοτέρ φίλε,το κόστος για να επισκευάσεις το ήδη υπάρχων θα είναι αστρονομικό.

Τί εννοείς έχασε τα λάδια;τα έκαψε;χυθήκανε;τί ακριβώς,όχι ότι αλλάζει τίποτα,απο περιέργεια και μόνο.

rapid_fast 02-05-13 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonid (Μήνυμα 483310)
Ενώ πήγαινα με 220 Αθήνα στις ανηφόρες πριν από Λαμία έχασε τα λάδια του και πειράχτηκαν οι βαλβίδες τα έκκεντρα και ο στρόφαλος. Δεν πιστεύω ότι φταίει το αέριο γιατί εντάξει οι βαλβίδες αλλά οι εκκεντροφόροι και ο στρόφαλος.
Τώρα τίποτα δεν πρέπει να είναι μη"επισκευάσιμο" ,είδα με τα μάτια μου στην Γερμανία να ανακατασκευάζουν μοτέρ από 2002 tii κολλημένο εδώ και 40 χρόνια αλλά και κολλημένο επίσης, από σκουριά

Καμία απολύτως περίπτωση..
Χάνεις λάδια=σε φρενάρει το μοτέρ..
χάνεις αυτόματα τα ελατήρια των εμβόλων και τελειώνεις εκεί..

Nick_compact 02-05-13 22:57

Μοτέρ που χάλασε από "αστοχία" στην λίπανση του, ξέχασε το, δεν επισκευάζεται. Αν είχε υπερθερμανθεί λόγω βλάβης στο σύστημα ψύξης είχες καλές πιθανότητες επισκευής.

MarinosE46 03-05-13 10:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 483320)
Μοτέρ που χάλασε από "αστοχία" στην λίπανση του, ξέχασε το, δεν επισκευάζεται. Αν είχε υπερθερμανθεί λόγω βλάβης στο σύστημα ψύξης είχες καλές πιθανότητες επισκευής.

Εχεις απόλυτο δίκιο Νίκο.Αν ένα μοτέρ μείνει από λάδια,πετσικάρει ολόκληρο από τη θερμοκρασία.Ποτέ δε θα είναι οκ αν επισκευαστεί...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.