BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά X - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=94)
-   -   Τι λαδι στα Valvetronic (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8143)

sephiablau 26-04-07 08:48

Τι λαδι στα Valvetronic
 
Γεια σας Παιδια, ειναι το πρωτο μου θεμα που γραφω:nod:

Λοιπον, η αιωνια ερωτηση για τα Valvetronic: ΤΙ ΛΑΔΙ ΝΑ ΒΑΛΩ??
Εχω δοκιμασει της BMW 0w-40, 5w-40, 5w-30. Το ιδιο και ενα φιλαρακι μου, Σε ολες της περιπτωσεις, εκαιγε λαδι. Καψιμο, οχι αστεια, στα 10000χλμ. πανω απο 1λιτρο- ΑΝΕΤΑ!!

Εαν βαλω ενα 10w-40, πολυ πιθανων να μην καψει, αλλα παιδια....αφου ρε γ... τα Valvetronic δεν εχουν προδιαγραφες για 10w-40!!!
Τι να κανω δεν ξερω:scratchch Και μην μοθ πει κανεις οτι εχει προβλημα ο κινιτηρας μου διοτι εχουν και αλλοι πολυ την ιδια απορια. Να συμπληρωσω μονο, οτι με αφτα τα λαδια δεν καιει σταγωνα στην Γερμανια. Σιρουρα εδω εχει αλλες καιρικες συνθηκες αλλα.....10w-40?? Ελεος

matrixlord 26-04-07 14:06

Σε ποιο ακριβώς μέρος της Ελλάδας είσαι?

InsaneDriver 26-04-07 14:44

Δεν δικαιολογείται να καίει ένα λίτρο λάδι στα 1000 χιλιόμετρα φίλε μου.

Κάτι άλλο παίζει.

Εγώ έχω βάλει 5-40 , 5-30 και 0-30 και δεν έκαψε ποτέ παρόλο που του πίνω το αίμα.

Fanis 26-04-07 14:55

Στα 10.000 ή 1.000 χλμ σου καίει το 1 λίτρο? Γιατί αν είναι στα 10.000χλμ, τότε είναι μέσα στα αποδεκτά πλαίσια που ορίζει η BMW.

Chalyps 26-04-07 14:58

:scratchch ουτε οι wankel δεν πίνουν τόσο....

stefos 26-04-07 15:17

είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....

sephiablau 26-04-07 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver (Μήνυμα 113269)
Δεν δικαιολογείται να καίει ένα λίτρο λάδι στα 1000 χιλιόμετρα φίλε μου.

Κάτι άλλο παίζει.

Εγώ έχω βάλει 5-40 , 5-30 και 0-30 και δεν έκαψε ποτέ παρόλο που του πίνω το αίμα.

Παιδια, οχι στα 1000 χλμ.!!!! στα 10.000 χλμ. 1λιτρο, μπορει και κατι παραπανω.
Εχω συνηθισει να μην ελεγχω ποτε την σταθμη του λαδιου και τωρα....που υποτηθετε οτι πηρα κατι σωστο.....φοβαμαι πριν καθε μεγαλο ταξιδι να μην μεινο απο λαδια!!
Παντος , stefo, ειμαι παρα πολυ διστακτικος για το 10w-40!!

Dim77 26-04-07 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefos (Μήνυμα 113278)
είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....

:+1: :+1:
Συμφωνώ απολύτως.
Και εγώ 10-40 βάζω στο 2.0 valvetronic και δεν καίει καθόλου. Για την Ελλάδα ειδικά το καλοκαίρι δε νομίζω να αντέχει το 0-30 ή 5-30 και ειδικά σε ζόρισμα!
Εαν βάζεις 0-30 απλά τσέκαρε το να συμπληρώνεις.
Πάντως η ποσότητα που λές ότι σου καίει δεν ειναι φυσιολογική.

matrixlord 26-04-07 20:08

Εγώ επιμένω! Σε ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι? Άλλο χειμώνα κάνει στην Κρήτη που μένω εγώ και άλλο στην Θεσσαλονίκη.

InsaneDriver 26-04-07 22:43

Yπάρχει ένα πολύ καλό τόπικ από αυτά τα παλιά, τότε που ο Μιχάλης-Μpower είχε την όρεξη να ασχολείται και δεν τον είχαμε απογοητεύσει με όσα κάνουμε στο φόρουμ...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...hp?t=79&page=2

-> Σημείωση οτι το ιξώδες που βλέπουμε στα λάδια δεν σημαίνει οτι λάδια με το ίδιο ιξώδες συμπεριφέρονται το ίδιο στις ίδιες συνθήκες. Δηλ. ένα 0-30 longlife-01 FE αντέχει στις ίδιες υψηλές θερμοκρασίες με 10-60 (που δεν είναι longlife)

Εγώ χρησιμοποιώ 0-30 κ 5-30 και δεν καίει ποτέ τίποτα. Κάτι άλλο πιστεύω ότι φταίει. Είναι πολύ το 1 λίτρο στα 10.000 χιλιόμετρα για ένα συμβατικό μη Μ/// μοτέρ.

Υ.Γ: Καλό είναι να υπάρχει ένα κεντρικό τόπικ για τα λιπαντικά το οποίο να είναι sticky ώστε να βρίσκονται όλες οι πληροφορίες μαζεμένες και να μην ανοίγουμε όλοι από ένα τόπικ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.