BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Αγορά μεταχειρισμένης 116i 122 ps (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31312)

andrey_ 12-05-13 21:19

Αγορά μεταχειρισμένης 116i 122 ps
 
Kαλησπέρα σε όλα τα μέλη, πρώτο μου post.
Εχω ένα polo 2003 100 ps και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω. Εχω βρει 116 του 2011, το προηγούμενο μοντέλο με τα 122 άλογα.
Διατρέχοντας άλλα νήματα είδα σχετικά θέματα, επειδή όμως το συγκεκριμένο είναι μεταχειρισμένο ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας αν πρόκειται για καλή αγορά, δεδομένου ότι παρόμοια α3 είναι πιο ακριβά ενώ παρόμοια golf είναι στα ίδια ή και παραπάνω.
Δεν οδηγώ ιδιαίτερα γρήγορα, κυρίως στην πόλη και μου αρέσουν τα μεγάλα ταξίδια. Η πίσω κίνηση είναι ανασταλτικός παράγοντας; Γενικότερα η αξιοπιστία του αυτοκινήτου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Nick_compact 12-05-13 21:46

Τα μοτέρ άμμεσου ψεκασμού με τα 122ps δεν ειναι και πολύ αξιόπιστα, καλύτερα θα είναι να βρεις απο τα τελευταία 116 με το μοτέρ των 115 ίππων και το 6τάχυτο σασμάν. Μέχρι 2007 δηλαδή

Nikos120i 12-05-13 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 483831)
Τα μοτέρ άμμεσου ψεκασμού με τα 122ps δεν ειναι και πολύ αξιόπιστα, καλύτερα θα είναι να βρεις απο τα τελευταία 116 με το μοτέρ των 115 ίππων και το 6τάχυτο σασμάν. Μέχρι 2007 δηλαδή

Με τους νέους πολλαπλασιαστές, αυτούς δηλαδή που πλέον τοποθετούνται μετά την ανάκληση, δεν φτιάχτηκε το πρόβλημα?

Συνάδελφος με 116i των 122 ταλαιπωρήθηκε έως ότου κάνουν την ανάκληση, αλλά αφού έβαλε τους καινούριους, δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα.

andrey_ 12-05-13 21:52

Oι πολλαπλασιαστές έχουν αλλαχτεί, μου το ανέφερε κι από μόνος του ο πωλητής ότι είχαν θέμα..
Οσον αφορά στα λοιπά χαρακτηριστικά; :scratchch

Nick_compact 12-05-13 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 483833)
Με τους νέους πολλαπλασιαστές, αυτούς δηλαδή που πλέον τοποθετούνται μετά την ανάκληση, δεν φτιάχτηκε το πρόβλημα?

Συνάδελφος με 116i των 122 ταλαιπωρήθηκε έως ότου κάνουν την ανάκληση, αλλά αφού έβαλε τους καινούριους, δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα.

Ότι βλέπω στο forum ξέρω, αν είναι μόνο οι πολαπλασιαστές τότε οκ, αλλά και αισθητήρες knox βλέπω συχνά, και επίσης αν δεν κάνω λάθος είχαν ανάκληση και τα μπεκ;

Nikos120i 12-05-13 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andrey_ (Μήνυμα 483834)
Oι πολλαπλασιαστές έχουν αλλαχτεί, μου το ανέφερε κι από μόνος του ο πωλητής ότι είχαν θέμα..
Οσον αφορά στα λοιπά χαρακτηριστικά; :scratchch

Λίγο πιο αργό από τα turbάτα VAG, αλλά πιο ποιοτικό, με καλύτερη ποιότητα κύλισης, καλύτερο τιμόνι και πίσω κίνηση.

Nikos120i 12-05-13 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 483835)
Ότι βλέπω στο forum ξέρω, αν είναι μόνο οι πολαπλασιαστές τότε οκ, αλλά και αισθητήρες knox βλέπω συχνά, και επίσης αν δεν κάνω λάθος είχαν ανάκληση και τα μπεκ;

Για τα μπεκ όχι, για τους πολλαπλασιαστές ήταν η ανάκληση.

Αισθητήρα NOx έβγαλαν κάποια λίγα.

Γενικώς αυτά είναι κάποια πραγματάκια που λύνονται πολύ εύκολα και οπότε δεν κάνουν το αυτοκίνητο αναξιόπιστο. :cheers:

Μια χαρά αμαξάκι είναι. :cheers:

Dimzan 13-05-13 01:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 483837)
Λίγο πιο αργό από τα turbάτα VAG, αλλά πιο ποιοτικό, με καλύτερη ποιότητα κύλισης, καλύτερο τιμόνι και πίσω κίνηση.

ενταξει, οχι και λιγο πιο αργο. Η μερα με τη νυχτα ειναι. Οποιος εχει οδηγησει και τα 2 καταλαβαινει. Επισης η πισω κινηση στο 116 ειναι τυπικο προσον. Στησιμο εχει οντως πολυ καλο και εχει οντως καλυτερη πληροφορηση απο τα αλλα 2.

Ο φιλος ομως δεν ψαχνει γρηγορο αμαξι απ οτι φαινεται. Προσανατολιζεται σε κατι premium χωρις αναγκη για επιδοσεις.

Εγω απλα θελω να τον ενημερωσω οτι τα premium πλεον θελουν και premium τσεπες για πιθανες βλαβες ή σερβις, και στις 3 επιλογες που εχει.

Πας, οδηγας και τα 3 και μας γραφεις εντυπωσεις . Ειμια γραφικος που προτεινω παντα το ιδιο αλλα νομιζω οτι η τελικη αποφαση ερχεται αφοτου τα οδηγησεις.

Nikos120i 13-05-13 07:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimzan (Μήνυμα 483842)
ενταξει, οχι και λιγο πιο αργο. Η μερα με τη νυχτα ειναι. Οποιος εχει οδηγησει και τα 2 καταλαβαινει. Επισης η πισω κινηση στο 116 ειναι τυπικο προσον. Στησιμο εχει οντως πολυ καλο και εχει οντως καλυτερη πληροφορηση απο τα αλλα 2.

Ο φιλος ομως δεν ψαχνει γρηγορο αμαξι απ οτι φαινεται. Προσανατολιζεται σε κατι premium χωρις αναγκη για επιδοσεις.

Εγω απλα θελω να τον ενημερωσω οτι τα premium πλεον θελουν και premium τσεπες για πιθανες βλαβες ή σερβις, και στις 3 επιλογες που εχει.

Πας, οδηγας και τα 3 και μας γραφεις εντυπωσεις . Ειμια γραφικος που προτεινω παντα το ιδιο αλλα νομιζω οτι η τελικη αποφαση ερχεται αφοτου τα οδηγησεις.

Σωστό αυτό που λες. Αν θες BMW, θα πληρώσεις και BMW σέρβις αν και η VW δεν είναι και πάααρα πολύ φθηνή.

Αν θέλει γκάζι, ας κοιτάξει αλλού...

peter79 13-05-13 10:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 483838)
Για τα μπεκ όχι, για τους πολλαπλασιαστές ήταν η ανάκληση.

Αισθητήρα NOx έβγαλαν κάποια λίγα.

Γενικώς αυτά είναι κάποια πραγματάκια που λύνονται πολύ εύκολα και οπότε δεν κάνουν το αυτοκίνητο αναξιόπιστο. :cheers:

Μια χαρά αμαξάκι είναι. :cheers:



Συμφωνώ....
όλες οι μάρκες έχουν τα θεματάκια τους.... μην αρχίσουμε για τα VAG τι βγάζουν...

Dimzan 13-05-13 13:41

Συμφωνω κι επαυξανω οτι τα VAG εχουν επισης σοβαρα θεματα αξιοπιστιας.

Φιλος με TSI εχει αλλαξει 2 φορες κιβωτιο, και φιλςο του πατερα μου παλι με TSI μια φορα. Περιοδικα παιζουν κι εκει κιτρινα λαμπακια.

Αλλα επειδη εχω οδηγησει και το 116 αρκετα και εχω πολυ καλη αποψη, παρολο που ειμαι φαν της πισω κινησης και της σπορ οδηγησης το 116 δε με διασκεδασε καθολου. Αντιθετως το tsi με το πιο ουδετερο τιμονι με εφτιαχνε πιο πολυ σε κλειστη διαδρομη και το χαιρομουν περισσοτερο. Κι ας ειναι μπροστινοκινητο. Γι αυτο λεω οτι στο 116 η πισω κινηση ειανι τυπικο προσον.

Περιμενουμε και την απαντηση του φιλου, αν και πιστευω πως τον ξενερωσαμε

andrey_ 13-05-13 14:29

Χαχα, όχι δε με ξενερώσατε!
Πέρασα ώρες διαβάζοντας για συγκρίσεις 116 με α3 :nod:
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καταρχάς όντως οι επιδόσεις δε με πολυενδιαφέρουν, θα είναι καλύτερο από το πολάκι μου (το οποίο στις επιταχύνσεις σε κίνηση είναι αρκετά αργό παρά τα 100 άλογα) και απ' ό,τι κατάλαβα έχει το συν της οδηγικής ευχαρίστησης.

Ως προς τον premium χαρακτήρα δεν έχω θέμα να οδηγώ κια ή bmw, απλά επειδή στα μεταχειρισμένα οι τιμές έχουν πέσει απίστευτα, είπα να ανέβω επίπεδο. Ο τρόπος που το ταμπλό σε αγκαλιάζει, ακουμπάς στο υποβραχιόνιο και πιάνεις στο τιμόνι με κέρδισε από την πρώτη στιγμή (του έκανα ένα πάρα πολύ σύντομο test drive).

Θέλω να κάνω δύο επιπλέον ερωτήσεις:
1)Ως προς τα σέρβις, μπορείτε οι γνώστες να με ενημερώσετε αν όντως είναι πιο φθηνό από της audi;
2) A3 1.8TFSI του 2010, με 3.000€ παραπάνω, αξίζει ως αγορά, δεδομένου ότι δεν περισσεύουν και ότι θα καίει αισθητά πιο πολύ (ή κάνω λάθος;);

Nick_compact 13-05-13 14:34

Θα πέσουν όλοι να με φάνε έτσι όπως πάω :D
Εγώ προσωπικά θα επέλεγα 116i προ facelift 115ps εξατάχυτο. Αλλά επειδή έχω οδηγήσει και το FL 116i, με τα 122ps και ED, ανάμεσα σε Α3 1.8TFSI και 116i 122ps επιλέγω Α3. Το 116 με τα 122 δεν μου άρεσε καθόλου, ένιωσα ότι οδηγούσα άλλο αμάξι σε σχέση με το 116i προ FL, πολύ πλαδαρό, κακό τιμόνι.

andrey_ 13-05-13 14:47

Να ξεκαθαρίσω κάτι..
Επειδή το οδήγησα έστω και για 3 τετράγωνα, η οδήγησή του μου αρέσει, ξεκινώντας από τη θέση και φτάνοντας μέχρι το στρίψιμο. Δεν έχω πολλές απαιτήσεις (τιμόνι, πίσω κίνηση κτλ), με το πολο τόσο χρόνια νοιώθω ότι οδηγώ ταξί! Αλλωστε είναι και κάτι υποκειμενικό..
Αν όμως η διαφορά στην κατανάλωση είναι +2l/100km, τότε στα 12.000km που κάνω εγώ το χρόνο είναι 240l, δηλαδή με σημερινή τιμή βενζίνης γύρω στα 400€ το χρόνο. Βάλε και το τούρμπο που θα σε σπρώχνει να το πατάς και λίγο, φτάνει 500€.Βάλε και τα τέλη, και τη διαφορά στην τιμή, σε 3 χρόνια θα έχω βάλει κανα 5χίλιαρο παραπάνω, αξίζει η διαφορά με βάση το προφίλ μου όπως σας το έχω περιγράψει; (δεδομένου ότι δεν είμαι και πλούσιος:scratchch)

Nick_compact 13-05-13 15:05

Βρες να οδηγήσεις ένα 116i προ FL πριν αγοράσεις, θα έχεις καλύτερη εικόνα :)

Veldrin 13-05-13 15:48

Ήμουν στην ίδια φάση με τον φίλο πριν 3 χρόνια. Τελικά προτίμησα το 116 προ-φλ με τα 115 άλογα και το 6τάχυτο με 32 χιλιάδες χιλιόμετρα επάνω του από Γερμανία και δε το μετάνιωσα ποτέ.
Βγήκε το γνωστό θέμα (κολώνα τιμονιού, κόστος με αλλαγή 320 ευρώ) και ένα απρόοπτο (σπασμένη δαγκάνα εν κινήσει, αφού ζώ για να το πώ όλα καλά) αλλά σε αξιοπιστία κινητήρα δεν έβγαλε ποτέ κάτι μέχρι τώρα 25 χιλιάδες χιλιόμετρα μετά. (φτού φτού)
Από εκεί και μετά είναι θέμα οδηγικού γούστου.

peter79 13-05-13 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andrey_ (Μήνυμα 483870)
Χαχα, όχι δε με ξενερώσατε!
Πέρασα ώρες διαβάζοντας για συγκρίσεις 116 με α3 :nod:
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καταρχάς όντως οι επιδόσεις δε με πολυενδιαφέρουν, θα είναι καλύτερο από το πολάκι μου (το οποίο στις επιταχύνσεις σε κίνηση είναι αρκετά αργό παρά τα 100 άλογα) και απ' ό,τι κατάλαβα έχει το συν της οδηγικής ευχαρίστησης.

Ως προς τον premium χαρακτήρα δεν έχω θέμα να οδηγώ κια ή bmw, απλά επειδή στα μεταχειρισμένα οι τιμές έχουν πέσει απίστευτα, είπα να ανέβω επίπεδο. Ο τρόπος που το ταμπλό σε αγκαλιάζει, ακουμπάς στο υποβραχιόνιο και πιάνεις στο τιμόνι με κέρδισε από την πρώτη στιγμή (του έκανα ένα πάρα πολύ σύντομο test drive).

Θέλω να κάνω δύο επιπλέον ερωτήσεις:
1)Ως προς τα σέρβις, μπορείτε οι γνώστες να με ενημερώσετε αν όντως είναι πιο φθηνό από της audi;
2) A3 1.8TFSI του 2010, με 3.000€ παραπάνω, αξίζει ως αγορά, δεδομένου ότι δεν περισσεύουν και ότι θα καίει αισθητά πιο πολύ (ή κάνω λάθος;);



μην το λες.... το πόλο θα σου φανεί πολύ πιο μπάμ σε επιταχύνσεις... η BMW είναι και βαρύ αμάξι έχει και ηλεκτρονικά γκάζια κλπ που την κάνουν γενικά ήηηηηηηηηπιο αμάξι...
χαλαράαααααααααα..

Dimzan 13-05-13 15:59

(Τωρα θε πεσουν πολλοι να φανε εμενα)


Εφοσον δεν εχεις προβλημα να οδηγας κια ή bmw και εχεις και το οικονομικο στη μεση τοτε κατευθυνσου σε καποιο ιαπωνεζικο ή κορεατικο τελευταιας γενιας.

Ακομα καλυτερα, στη θεση σου, θα επαιρνα καποιο ντιζελ. Το οφελος στα εξοδα κινησης ειναι προφανες. Καταναλωση 5λ πετρελαιο ή 7,5€/100χλμ εντος πολης και οχι 10λ βενζινης ή 16€/100χλμ . Στα 12.000χλμ η διαφορα ειναι 1020€. Εκτος πολης οι διαφορες ειναι μικροτερες αλλα ενα κερδος 800€ ειανι δεδομενο με το πετρελαιο. Ασφαλιστρα και τελη αναλογως το αυτοκινητο.

Αν δεν τρελαινεσαι για πισωκινητο δεν εχεις λογο να παρεις bmw.


Βασικα ομως δεν εχω καταλαβι γιατι θες να αλλαξεις το polo που εχεις. Σου βγαζει προβληματα? Εχει πολλα χλμ και φοβασαι μην σου βγαλει? Το βαρεθηκες? Δε σε ικανοποιει σε καποιο τομεα? Τι ακριβως αναζητας απο το επομενοσ ου αυτοκινητο? Οικονομια? Αξιοπιστια? Εμφανιση? Γοητρο? Ειανι πολλες οι ερωτησεις αλλα νομιζω ειναι σημαντικες για να μας δωσεις να καταλαβουμε τι ακριβως ψαχνεις


edit Οπως ειπε και ο peter απο πανω το polo ειναι μαλλον πιο γρηγορο απο την 116 . Εχε το υποψην σου. Η116 ομως κανει πολυ ωραιο ταξιδι σε υψηλες ταχυτητες χωρις να κουραζεται αν αυτο σε ενδιαφερει, και εχει καλες τελικες λογω καλης αεροδυναμικης και καλης κλιμακωσης κιβωτιου

andrey_ 13-05-13 16:56

Ως προς την επιλογη, ειναι θεμα αισθητικης, δε μου αρεσουν ουτε τα γιαπωνεζικα ουτε τα κορεατικα.
Τα πετρελαιοκινητα ειναι μια επιλογη, το εξτρα κοστος ομως δεν αποσβεννυται αν δεν κανεις πανω απο 12.000, που εγω κανω λιγοτερα, ενω χανουν στις επιδοσεις.
Εχω ξεκαθαρισει μεσα μου οτι ψαχνω premium μεταχειρισμενο, το θεμα ειναι αν αξιζει τα παραπανω χρηματα το α3..

Dimzan 13-05-13 17:20

Λες αντιφατικα πραγματα κατα τη γνωμη μου.


Θες οικονομια ή αποσβεση κεφαλαιου σε βαθος χρονου, θες και premium.

Αυτο δε γινεται, λυπαμαι.

Καλυτερα να σε απογοητευσω εγω τωρα (πιθανος τυχαιος που σου δωσε ενα ερεθισμα) παρα να απογοητευτεις ο ιδιος σε λιγους μηνες.

Βαλε προτεραιοτητα, οικονομια πρωτα? premium πρωτα χωρις οικονομια-αξιοπιστια? διαλεξε

Driver M 13-05-13 17:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andrey_ (Μήνυμα 483885)
Ως προς την επιλογη, ειναι θεμα αισθητικης, δε μου αρεσουν ουτε τα γιαπωνεζικα ουτε τα κορεατικα.
Τα πετρελαιοκινητα ειναι μια επιλογη, το εξτρα κοστος ομως δεν αποσβεννυται αν δεν κανεις πανω απο 12.000, που εγω κανω λιγοτερα, ενω χανουν στις επιδοσεις.
Εχω ξεκαθαρισει μεσα μου οτι ψαχνω premium μεταχειρισμενο, το θεμα ειναι αν αξιζει τα παραπανω χρηματα το α3..

Αν τα 2 αμάξια (άσσος και Α3) είναι στην ίδια κατάσταση κι έχουν τα ίδια χλμ πάνω κάτω, τότε ναι αξίζει να δώσεις 3 χιλιάρικα παραπάνω να πάρεις το Α3 1.8 tsi απ'το να πάρεις την 116.
Με την προϋπόθεση ότι κάνεις πολλά χλμ κι εκτός πόλης, αλλιώς δεν έχει νόημα η παραπάνω ιπποδύναμη (που σημαίνει κι αυξημένη κατανάλωση).

DiMiTrIs_ 13-05-13 19:27

κανουμε βολτα μεσα στην πολη 5 ατομα πρωτα με πολο 1,2 τσι χαλαρα καταναλωση μεση 10,8
παιρνουμε μετα το κομπακτ 1800 ωαλωετρονικ του 01 με 100000κμ στην ιδια ακριβως διαδρομη με τους ιδιους ρυθμους και 2 μικρες παντες καταναλωση 10,6
δεν θελω να φανταστω τη διαφορα στην καταναλωσης αναμεσα στον ασσο και στο α3 1,8 τουρμπο
το λεω ετσι ξερα αλλα η μπεμβε εινα μπεμβε οπως και να το κανουμε...ακομα και τα μικρα μοντελα...
αν κανει συγκριση ποιοτητας και τεχνολογιας σε παλια μοντελα που φαινονται και πιο ευκολα οι διαφορες πχ αναμεσα σε ε30 αουντι και λοιπα της ςποχης μπορεις να καταλαβεις το λογω που οι μπεμβε αυτες κυκλοφορουν ακομα,δεν τις χρυσοπληρωνεις για το ονομα

andrey_ 13-05-13 20:55

Παιδια πως ειναι δυνατο το πολο να ειναι πιο γρηγορο απο την 116; εχει κακιστες ρεπριζ..
Τοσο χαλια ειναι ο κινητηρας;

Nikos120i 13-05-13 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DiMiTrIs_ (Μήνυμα 483895)
παιρνουμε μετα το κομπακτ 1800 ωαλωετρονικ του 01

To ποιό? :scratchch

Valvetronic εννοείς?

Dimzan 13-05-13 21:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andrey_ (Μήνυμα 483900)
Παιδια πως ειναι δυνατο το πολο να ειναι πιο γρηγορο απο την 116; εχει κακιστες ρεπριζ..
Τοσο χαλια ειναι ο κινητηρας;

Δεν ειναι χαλια ο κινητηρας. Ειναι ενας συγχρονος 1600αρης με καλη ροπη και 115 ή 122 αλογα αναλογα την εκδοση.

Απλα το αυτοκινητο ειναι πολυ βαρυ!

paganis 13-05-13 21:18

ο ασσος ειναι ενα πολυ ασχημο αμαξι..με μετριο κινητηρα και κακιστες επιδοσεις...

giannis 116 13-05-13 22:07

Μη συγκρινεις παντως τον 1.2 τουρμπατο με τον 1.8 τουρμπατο, καμια σχεση, ο 1.8Τ ισως να καιει και λιγοτερα υπο συνθηκες λογω μεγαλυτερης ροπης κι ιπποδυναμης αρα και ανεσης να κινησει το βαρος αυτοκινητου κι επιβατων σε σχεση με τον 1.2Τ

Αμα θες παντως σου πουλαω τη δικια μου! 230.600χλμ, δοκιμασμενο προιον, στρωμενο! (οσο δε παει!) :icon18:

Nick_compact 13-05-13 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 483906)
Μη συγκρινεις παντως τον 1.2 τουρμπατο με τον 1.8 τουρμπατο, καμια σχεση, ο 1.8Τ ισως να καιει και λιγοτερα υπο συνθηκες λογω μεγαλυτερης ροπης κι ιπποδυναμης αρα και ανεσης να κινησει το βαρος αυτοκινητου κι επιβατων σε σχεση με τον 1.2Τ

Αμα θες παντως σου πουλαω τη δικια μου! 230.600χλμ, δοκιμασμενο προιον, στρωμενο! (οσο δε παει!) :icon18:

Μην βιάζεσαι, θα το κάνει μαντράς για λογαριασμό σου, απλά θα εξαφανιστεί το 2 απο μπροστά :drive2:

giannis 116 13-05-13 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 483907)
Μην βιάζεσαι, θα το κάνει μαντράς για λογαριασμό σου, απλά θα εξαφανιστεί το 2 απο μπροστά :drive2:

Προτιμω να παρω φορα κι οπως ειναι και μπλε να τη φουνταρω στη θαλασσα παρα να τη 'σκοτωσω' σε μαντρα για να κανει μετα αυτος τις μαγκες του, γιατι περαν της πλακας αν δε δεις το κοντερ και δεις τ αμαξι μεσα εξω πως ειναι δε το κανεις για τοσα χλμ...Οποτε ενας επιτηδειος ανετα τη μοσχοπουλαει για λιγοτερα απ τα μισα χλμ π χει τωρα...

Nick_compact 13-05-13 22:15

Όταν όμως θα πας εσύ στον μαντρά θα σου πει...α .. φιλαράκι.. πολλά τα χιλιόμετρα.. 3 χιλιάρικα θα στο πάρω και χάρη θα σου κάνω...

giannis 116 13-05-13 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 483909)
Όταν όμως θα πας εσύ στον μαντρά θα σου πει...α .. φιλαράκι.. πολλά τα χιλιόμετρα.. 3 χιλιάρικα θα στο πάρω και χάρη θα σου κάνω...

Γι αυτο και δεν προκειτε να παω ΠΟΤΕ σε μαντρά!

Driver M 13-05-13 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paganis (Μήνυμα 483903)
ο ασσος ειναι ενα πολυ ασχημο αμαξι..με μετριο κινητηρα και κακιστες επιδοσεις...

Πολύ άσχημο σίγουρα δεν είναι.
Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου.
Εγώ, με καλές ζάντες και 3πορτο κατα προτίμηση, τον βρίσκω μια χαρά, παρότι η μούρη ποτέ δεν μ'άρεσε ιδιαίτερα.

Ο καινούριος άσσος πάλι, ναι είναι πολύ άσχημος.

andrey_ 13-05-13 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 483910)
Γι αυτο και δεν προκειτε να παω ΠΟΤΕ σε μαντρά!

Εσυ φιλε Γιαννη ως κατοχος, πες εντυπωσεις!

giannis 116 13-05-13 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andrey_ (Μήνυμα 483913)
Εσυ φιλε Γιαννη ως κατοχος, πες εντυπωσεις!

Καλησπερα και καλωσηρθες στο φορουμ. Με λιγο ψαξιμο, θα βρεις πολυ πλήροφορια για σειρα 1, ξεκινα τη μελετη απο εδω, http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=29499
Αμα κανεις κι αλλο search θα βρεις πιστευω οτι θες γι αυτο το θεμα...

Καλο διαβασμα!

Dim77 14-05-13 00:08

Παιδιά, μη βιάζεστε.

Σε σχέση με το Polo 1.4, το 116 είναι αρκετά πιο γρήγορο παντού...

Μην ξεχνάτε ότι τα 200 κιλά διαφοράς maximum, τα χωρίζουν 20ps και 30Nm ροπής...

Εντάξει, επειδή τα 1.6 BMW, δε σκίζουν την άσφαλτο, δε σημαίνει ότι είναι αργά σε σχέση με άλλα απλά αυτοκίνητα.

giannis_compact 14-05-13 02:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 483918)
Παιδιά, μη βιάζεστε.

Σε σχέση με το Polo 1.4, το 116 είναι αρκετά πιο γρήγορο παντού...

Μην ξεχνάτε ότι τα 200 κιλά διαφοράς maximum, τα χωρίζουν 20ps και 30Nm ροπής...

Εντάξει, επειδή τα 1.6 BMW, δε σκίζουν την άσφαλτο, δε σημαίνει ότι είναι αργά σε σχέση με άλλα απλά αυτοκίνητα.

Συμφωνώ απόλυτα.
Για ακόμη μία φορά. :dblthumb2

nikosdov116i 14-05-13 07:37

Και στο κάτω κάτω σιγά μην συγκρίνουμε την 116 με Polo και άλλα τέτοια.

120ihatch 14-05-13 08:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 483871)
Θα πέσουν όλοι να με φάνε έτσι όπως πάω :D
Εγώ προσωπικά θα επέλεγα 116i προ facelift 115ps εξατάχυτο. Αλλά επειδή έχω οδηγήσει και το FL 116i, με τα 122ps και ED, ανάμεσα σε Α3 1.8TFSI και 116i 122ps επιλέγω Α3. Το 116 με τα 122 δεν μου άρεσε καθόλου, ένιωσα ότι οδηγούσα άλλο αμάξι σε σχέση με το 116i προ FL, πολύ πλαδαρό, κακό τιμόνι.



Συμφωνώ.... και μένα το 116fl που οδηγησα δεν μου άρεσε (αδιάφορο τιμόνι) - ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΤΟΥ FACELIFT.


:cheers:

paganis 14-05-13 08:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 483918)
Παιδιά, μη βιάζεστε.

Σε σχέση με το Polo 1.4, το 116 είναι αρκετά πιο γρήγορο παντού...

Μην ξεχνάτε ότι τα 200 κιλά διαφοράς maximum, τα χωρίζουν 20ps και 30Nm ροπής...

Εντάξει, επειδή τα 1.6 BMW, δε σκίζουν την άσφαλτο, δε σημαίνει ότι είναι αργά σε σχέση με άλλα απλά αυτοκίνητα.

επειδη στα πλαισια χαβαλε ,με το swift 1,3(μοντ.2007) της γυναικας,τα ειχα στησει με εναν χειροκινητο ασσο ελαφρως βελτιωμενο(φιλτρο-εξατμιση και ισως προγραμμα γιατι δεν θυμαμαι)...εχω να σου πως τα εξης..
με διαλυμενο συμπλεκτη ( πατιναριζε αρκετα στις γρηγορες αλλαγες που του εκανα)..ο ασσος μεχρι κουμπωματα τριτης ...μαζεψε αρκετες καροτσες (τον εβλεπα στον καθρεπτη)...και μετα στις τεταρτες εβλεπα πως μαζευε καπως..
Φανταζομαι λοιπον ενας εργοστασιακος ασσος ειναι ακομα πιο πισω ,ιδιως αν δεν ειχα προβλημα με τον συμπλεκτη( ενιωθα μεγαλη υστερηση)..
το γελιο ειναι πως σταματωντας στο επομενο φαναρι...ξενερωσε ακομα πιο πολυ , νομιζοντας πως ειχε ανοιξει με το swift 1,6 και εμαθε πως ηταν το απλο 1,3 ..

Dim77 14-05-13 09:02

Λευτέρη, αν εσύ εκμεταλλεύτηκες πλήρως την επιτάχυνση του κινητήρα και ειδικά το ξεκίνημα και ο Ε87 όχι...τι συζητάμε.

Εδώ εγώ έχω κάνει κόντρα 2 φορές με 2 διαφορετικά A4 TQ 2.0TFSi των 200ps και μέχρι τα 120 ημουν μπροστά.
Εγω όμως έφυγα χωρίς να νοιαστώ για συμπλέκτη-διαφορικό και άλλαζα στις 6990...αυτοί έφυγαν από 1000rpm πατώντας τέρμα μετά το πρώτο sec.
Δεν είναι πιο γρήγορο το αυτοκίνητο μου. Απλά ο άλλος δεν έβγαλε τα ''συστήματα'', δεν ξεκίνησε 100% και πολλά άλλα.

Αν βγάλεις DSC εντελώς off έχει μεγάλη διαφορά το κέρδος σε απόσταση που έχεις σε ''ανοίγματα''.

Μόνο τότε θα καταλαβεις τη διαφορά των οχημάτων.

Επίσης μιλάμε για αμάξια που έχουν περίπου 11 0-100 (σε 100% εκμετάλλευση όμως...)


Πηγαίνοντας με 130-140 πατήστε με 5η ταχύτητα με 116, με swift 1.3 και με Polo να δείτε ποιός φεύγει μπροστά.

Υ.Γ. Το polo είναι ακόμα πιο αργό από το swift. (του 2003 όχι του 97-98 που πέταγε καθώς ήταν πανάλαφρο).

Υ.Γ.2 Λίγο το βαρύ βολάν, λίγο τα ηλεκτρονικά, κάνουν διαφορά στα ξεκινήματα με τα μικρά πόλης που έχουν πανάλαφρα βολάν και ακόμα πιο κοντές 1-2.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.