BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Bmw M3 E30.....η ιστορια ενος θρυλου στην Ελλαδα! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=235)

oldcarskickass 05-06-11 12:11

Γιάννη ομολογώ πως φίλε (χωρίς να σε ξέρω, και σε παρακαλώ μην παρεξηγηθείς) αλλά ώρες ώρες καταντάς ΠΑΡΑ πολύ κουραστικός και σκέφτομαι αν πραγματικά αξίζει το όλο θέμα για ένα Μ3 Ε30.

ΟΦΕΙΛΩ όμως να σεβαστώ το πάθος και τη συγκέντρωσή σου στο στόχο για την εύρεση ενός ΚΑΘΑΡΟΥ και σύμφωνου με τα δικά σου στάνταρ όχημα. Μακάρι να είχα αυτή την προσήλωση σου εγώ σε άλλα πιο φλέγοντα δικά μου θέματα.

Εύχομαι ΟΛΑ να πάνε καλά, αν και βλέποντας το πόσο μίζερος (με την καλή έννοια) είσαι, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η εύρεση του σωστού Μ3 ΔΕΝ είναι ούτε θέμα τύχης ούτε ευχής. Μπράβο λοιπόν.

m_power_lunatic 05-06-11 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass (Μήνυμα 429665)
Γιάννη ομολογώ πως φίλε (χωρίς να σε ξέρω, και σε παρακαλώ μην παρεξηγηθείς) αλλά ώρες ώρες καταντάς ΠΑΡΑ πολύ κουραστικός και σκέφτομαι αν πραγματικά αξίζει το όλο θέμα για ένα Μ3 Ε30.
ΟΦΕΙΛΩ όμως να σεβαστώ το πάθος και τη συγκέντρωσή σου στο στόχο για την εύρεση ενός ΚΑΘΑΡΟΥ και σύμφωνου με τα δικά σου στάνταρ όχημα. Μακάρι να είχα αυτή την προσήλωση σου εγώ σε άλλα πιο φλέγοντα δικά μου θέματα.

Εύχομαι ΟΛΑ να πάνε καλά, αν και βλέποντας το πόσο μίζερος (με την καλή έννοια) είσαι, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η εύρεση του σωστού Μ3 ΔΕΝ είναι ούτε θέμα τύχης ούτε ευχής. Μπράβο λοιπόν.

Aπο αυτο το post σε εκτιμησα ακομα πιο πολυ Λευτερη και ας μην εχουμε βρεθει μεχρι τωρα απο κοντα.Ετσι περιμενω να μιλανε οι φιλοι (κυριως οι ανδρες) μεαξυ τους και οχι με πισωμαχαιρωματα κτλ.

Το εχω κουρασει το θεμα αλλα για εμενα δεν ειναι απλα μια Μ3-Ε30 αλλα η αποκτηση της κλεινει εναν κυκλο (απο κοντα αυτα).

Το καταλαβαινω αυτο που λες (για το αν αξιζει τον κοπο σαν αμαξι κτλ) αλλα για εμενα (και για ελαχιστους ακομα) αξιζει παρα πολυ και εξαλλου δεν νομιζω οτι πολλοι θα πουλαγανε Μ3 Ε46 για μια Μ3 Ε30,αυτο απο μονο του λεει πολλα νομιζω για τον χαρακτηρα μου (ακομπλεξαριστος εντελως σε σημειο αηδιας) με πραγματικη αγαπη για την BMW.

Ευχαριστω για τη βοηθεια ολους,υπομονη λιγο ακομα μονο!

chief 05-06-11 14:45

@lunatic
δεν ξερω αν κανω λάθος απ τα λιγα που διαβασα και χωρις να νομισεις οτι σου την λέω (συζητηση κανουμε)...
Πουλησες ενα γνησιο Μ3 Ε46, εψαξες ολη την Ελλαδα, για να αγοράσεις ενα αμαξι μετατροπή ?

Εαν αυτό κατάλαβα (γιατι δεν καθησα να διαβασω 200 σελίδες), και χωρίς να ξέρω τις νομοθεσίες, τις τιμές και τους δασμους σε περιπτωση που εφερνες ενα απο εξωτερικό, νομιζω το σκεπτικό σου ειναι λάνθασμένο .

Στο γραφω πολύ φιλικά και χωρις στην ουσία να μου πέφτει λόγος.

m_power_lunatic 05-06-11 16:23

............
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chief (Μήνυμα 429676)
@lunatic
δεν ξερω αν κανω λάθος απ τα λιγα που διαβασα και χωρις να νομισεις οτι σου την λέω (συζητηση κανουμε)...
Πουλησες ενα γνησιο Μ3 Ε46, εψαξες ολη την Ελλαδα, για να αγοράσεις ενα αμαξι μετατροπή ?

Εαν αυτό κατάλαβα (γιατι δεν καθησα να διαβασω 200 σελίδες), και χωρίς να ξέρω τις νομοθεσίες, τις τιμές και τους δασμους σε περιπτωση που εφερνες ενα απο εξωτερικό, νομιζω το σκεπτικό σου ειναι λάνθασμένο .

Στο γραφω πολύ φιλικά και χωρις στην ουσία να μου πέφτει λόγος.

Ναι ρε δεν παρεξηγω καποιον.Δεν ειναι ακριβως ετσι,απλα το αμαξι ειναι αψογο (κατεμε) και θα ακολουθησει και δευτερο Μ3 Ε30 με ξενα νουμερα ή εισαγωγη στην 30-ετια.

Εδωσα την Μ3 Ε46 αλλα επωφελουμαι απο την αγορα τωρα του Μ3 Ε30 και μου μενει και ενα σεβαστο ποσο μετρητων στην τσεπη.Οπως εγραψα πιο πανω,το ενα θα ειναι το καθημερινο μου και για track-days και το αλλο θα ειναι garage queen με ξενα νουμερα πιθανοτατα αν αλλαξει κατι στον νομο περι εισαγωγης ιστορικων αυτοκινητων οπως εγινε πριν λιγα χρονια.

Πηρα αυτη την αποφαση γιατι δεν αξιζει να παρω γνησιο σακατεμενο μονο για τα νουμερα και να το χρυσοπληρωσω και ατρακαριστο+γνησιο βρισκω μονο απεξω και σε λογικη τιμη το οποιο ομως δεν εισαγεται στην Ελλαδα και αμεσως γινεται ασυμφορο.

Μην ξεχναμε οτι μια ανακατσκευη ενος γνησιου με πολυ σκουρια ή τρακαρισμα σε τί διαφερει απο μια μετατροπη?Ασε που εχω τρελο κολλημα με αλλαγμενα ραμφη+θολους (οπως βρηκα 2 γνησια εδω στην Ελλαδα) ενω αυτο που εβαλα στο ματι ειναι ολοισιο.

Ξεκολλατε ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΣ,μιλατε ελευθερα θελω να ακουω τη γνωμη σας.....ειστε διαδικτυακα φιλαρακια.

chief 05-06-11 17:24

Χαιρομαι που δεν παρηξηγας.
Ειμαι ο πλεον ακατάλληλος ανθρωπος να σου πω ακριβως τι θα εκανα στην θεση σου μιας και δεν εχω ιδέα της νομοθεσίας στην Ελλάδα.
Δεν εχω καν ιδέα σε τι τιμές ειναι τα γνησια Μ3 Ε30 στην Ελλαδα και ποση διαφορα εχουν απ τις μετατροπές.

Ομως, μιας και ειχες γραψει πριν μέρες οτι εχεις στενη σχεση με την Κυπρο, θα μπορουσες με τα χρηματα που πουλησες το Ε46 να εχεις ενα αμαξι εισαγωγη απ την Αγγλια με κυπριακες πινακιδες γνησιο,τζαμι, να σου εμεναν και ρεστα. Δεν ξερω γιατι δεν κανεις την κινηση (ισως γιατι δεν διαβασα ολα τα ποστ).

Ειμαι της αποψης οτι ενα γνησιο αμαξι δεν παιζει ρόλο τι πινακιδα έχει. Και απ την στιγμη που εδω και τοσα χρονια το εχεις ονειρο ενα αμαξι σαν και αυτό, πρεπει πιστευω να πάρεις ενα γνησιο και να ξεμπερδευεις.

Τεσπα, σου ευχομαι οτι καλυτερο και να το χαρεις οσο του αξιζει.

stef 05-06-11 19:24

Δεν είναι κακή η επιλογή σου Γιάννη
Γιατί δεν προχωράς από τώρα στην αγορά του original M3 σε άψοφη κατάσταση κ να το έχεις στην κατοχή σου κανονικά, απλά να το έχεις γκαράζ και μετά τπ 2016 καλώς εχόντων των πραγμάτων να το βγάλεις με πινακίδες ΕΛΠΑ?

BMW Power 05-06-11 19:46

Φθάνει επιτέλους η ώρα που θα βάλεις την πρώτη κάτω?

Περιμένω νέα!!!

Πάντως όσο πιο πολύ καθυστερείς την αγορά από το εξωτερικό, τόσο θα αυξάνονται οι τιμές μιας και θα μειώνονται τα καλά αυτοκίνητα.

stef 05-06-11 20:10

Γιάννη πότε φεύγουμε για Αγγλία φίλε...??

http://www.4starclassics.com/bmw-M3-...tion-For-Sale/

georgepap 05-06-11 21:09

Ειμαι και εγω μεγαλος λατρης της bmw αλλα και σε καλο βαθμο -για μενα- γνωστης.
Πιστευω πως ο Γιαννης ειναι ενα ατομο ακομπλεξαριστο και με αυτοκινητιστικη παιδεια.(αληθεια
διαβαζεις 4τροχοι?)Πιστευω πως αξιζε η αναζητηση γιατι ειναι ειναι αναζητηση-ονειρο.
Για εμενα κατεληξες σε καλη επιλογη.Μπραβο σου απο εμενα προσωπικα γιατι εισαι απτους πολυ λιγους που κοιταζουν την αυτοκινηση χωρις εξαρσεις,κομπλεξ και ματαιοδοξιες.........!!!!

Action Man 06-06-11 09:55

Άντε,κάνε την αγορά να προχωράμε παρακάτω!!!
Είμαι σίγουρος οτι και μετατροπή να είναι,παίζει να το κάνεις καλύτερο από γνήσιο!!!!!.....(το εννοώ και το πιστέυω αυτό!)

TSAF 06-06-11 10:13

Παμε John να του βαλουμε και ενα S54 μεσα με μαμα εγκεφαλο to keep up with todays traffic

Dim77 06-06-11 10:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Action Man (Μήνυμα 429751)
Άντε,κάνε την αγορά να προχωράμε παρακάτω!!!
Είμαι σίγουρος οτι και μετατροπή να είναι,παίζει να το κάνεις καλύτερο από γνήσιο!!!!!.....(το εννοώ και το πιστέυω αυτό!)

Αυτό νομίζω και εγώ.

Συν το γεγονός ότι καλύτερα μετατροπή τώρα παρά γνήσιο σε 5 χρόνια.

Δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και καλό είναι να το ευχαριστηθείς και ως μετατροπή.

Αφού ξέρεις ότι όταν το πάρεις και όταν το φτιάξεις, η μόνη διαφορά που θα έχει είναι ένα A αντί για S σε κάποιο σημείο σε ένα θόλο από ένα γνήσιο Μ3.

Στο τέλος το 2016 αν όλα είναι καλά, θα πάρεις και γνήσιο. Αλλά θα έχεις ευχαριστηθεί 5 χρόνια επιπλέον με την μετατροπή.

BMW Power 06-06-11 10:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 429753)
η μόνη διαφορά που θα έχει είναι ένα A αντί για S σε κάποιο σημείο σε ένα θόλο από ένα γνήσιο Μ3.

Ούτε καν αυτό μιας και υπήρχαν γνήσια με WBA πλαίσιο.

Dim77 06-06-11 10:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 429755)
Ούτε καν αυτό μιας και υπήρχαν γνήσια με WBA πλαίσιο.

Ε...οκ:embarassm

Πωπω τι είστε εσείς οι 2 (lunatic+BMW Power):icon18:

e30 1984 06-06-11 10:33

http://www.bmwclub.co.nz/market-place/507.html

BMW Power 06-06-11 10:39

Το μόνο ζήτημα για τους βλαμμένους (με την καλή έννοια) όπως ο Γιάννης, εγώ και μερικοί άλλοι είναι το ψυχολογικό ότι έχεις μετατροπή.

Η διαφορά που έχει το αυτοκίνητο αν έχει γίνει σωστή δουλειά δεν φαίνεται οδηγικά.

alpaneras 06-06-11 10:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 429762)
Το μόνο ζήτημα για τους βλαμμένους (με την καλή έννοια) όπως ο Γιάννης, εγώ και μερικοί άλλοι είναι το ψυχολογικό ότι έχεις μετατροπή.

Η διαφορά που έχει το αυτοκίνητο αν έχει γίνει σωστή δουλειά δεν φαίνεται οδηγικά.

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Ούτε οπτικά φαίνεται εκτός αν κοιτάξεις τα νούμερα!!!
Εγώ πάντως το έχω ξεπεράσει το ψυχολογικό.......!!!!

BMW Power 06-06-11 11:01

Και πολύ καλά έκανες!!!

Ειδικά με την δουλειά που κάνεις όποιος σου πει κάτι για το ότι είναι μετατροπή το αυτοκίνητο δείξε του τα γνήσια χρέπια που κυκλοφορούν.

stef 06-06-11 12:16

Πολύ σωστά Δημήτρη
Από γνήσιο χρέπι που το ζητάνε ο κούκος αηδόνι και θες μετά άλλα τόσα για να το κάνεις αμάξι από τρόγλη καλύτερα μετατροπή "πένα"...

e30 1984 06-06-11 16:41

http://www.s14.net/forums/showthread.php?t=37916

notis Motorsport 06-06-11 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 429753)
Αυτό νομίζω και εγώ.

Συν το γεγονός ότι καλύτερα μετατροπή τώρα παρά γνήσιο σε 5 χρόνια.

Δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και καλό είναι να το ευχαριστηθείς και ως μετατροπή.

Αφού ξέρεις ότι όταν το πάρεις και όταν το φτιάξεις, η μόνη διαφορά που θα έχει είναι ένα A αντί για S σε κάποιο σημείο σε ένα θόλο από ένα γνήσιο Μ3.

Στο τέλος το 2016 αν όλα είναι καλά, θα πάρεις και γνήσιο. Αλλά θα έχεις ευχαριστηθεί 5 χρόνια επιπλέον με την μετατροπή.

Συμφωνω απολυτως Δημητρη.:boink:

chief 06-06-11 22:58

Νομιζω τα ισοπεδωνουμε ολα με τα τελευταια ποστ.
Το καθε πραγμα εχει την τιμη του και την αξια του.
Και δεν ειναι παντα μετρο συγκρισης η κατασταση σε συνδιασμο με το μπατζετ η το value for money μεταξυ ενος γνησιου ή μιας μετατροπης ειδικα οταν μιλαμε για αμαξια που ειναι σταθμος στην ιστορια της αυτοκινησης.
Αυτα μπορει να εχουν καποια περαση εδω στην Ελλαδα που πολλα πραγματα και ιδεες ισοπεδονονται και θεορουντε φυσιολογικα
Σε ενα αγγλικο E30 φορουμ τα πιο πανω ποστ ισως να ηταν στην ενοτητα " χιουμορ".

Παρ ολα αυτα εχομαι στον Γιαννη να απολαυσει το αμαξι που θα παρει μεσα απ την καρδια μου.

m_power_lunatic 07-06-11 07:53

///M3 E30
 
Η αληθεια ειναι καπου στην μεση,βεβαια ολα ειναι σχετικα με την τιμη η οποια ειναι αριστη-πολυ πιο κατω απο ανακατασκευασμενο απο το μηδεν (δεν θα ηθελα να την αναφερω) και εχω και περισευμα χρηματων.

P.S Πολλα αγωνιστικα γνησια DTM ή αναβασεων ή RALLYE στην Ελλαδα και στο εξωτερικο ΔΕΝ βασιζονται σε γνησια σασι και το αποτελεσμα ειναι ιδιο σε χρονους αισθηση κτλ ΟΧΙ ομως σε ΑΞΙΑ βεβαιως-βεβαιως (για αυτο εγραψα παραπανω οτι επαιξε ρολο μεγαλο η τιμη και η κατασταση).

Εμενα βασικα με ενοιαζε η κατασταση, να ειναι ολοισιο και ατρακαριστο χωρις αλλαγμενα ραμφη-θολους-πατωματα και να ειναι πιστο αντιγραφο σε σημειο που να μην παει αλλο (σωστα βερινικια στα εσωτερικα μερη,τα αυτοκολλητα του στην μηχανη,να ειναι σαν καινουργιο δηλαδη δεν εχω κομπλεξ με τα νουμερα αν ειναι να μου βγει ΞΥΝΟ να το κανω αμαξι).Στο συγκεκριμενο επαιξε ρολο και ο ανθρωπος βασικα.

Εν τελει βρηκα γνησια αυτοκινητα(25χιλ+) ταλαιπωρημενα αλλα δεν νομιζω οτι καποιος θα εδινε τα λεφτα που ζηταγανε συν οτι θελανε αλλα 7-8χιλιαρικα.

Εχω ξυπνησει απο τις 4 το πρωι και γυρναω σαν κοκορετσι στην σουβλα στο κρεβατι μου.

BMW Power 07-06-11 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chief (Μήνυμα 429824)
Σε ενα αγγλικο E30 φορουμ τα πιο πανω ποστ ισως να ηταν στην ενοτητα " χιουμορ".

Πολύ σωστή παρατήρηση.

Το θέμα όμως είναι ότι εδώ είμαστε Ελλάδα, με ότι κακό ή και καλό σε κάποια θέματα συνεπάγεται αυτό σε αυτοκινητιστικά ζητήματα. Ο σεβασμός των Άγγλων για τα αυτοκίνητα δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια στην χώρα μας.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να προτιμά την μετατροπή από το γνήσιο, με την προϋπόθεση ότι βρίσκονται στην ίδια καλή κατάσταση.

Προσωπικά, επειδή είχα γνήσιο Μ3 Ε30, ήμουν τόσο ενάντια στις μετατροπές που δεν γύριζα ούτε να τις κοιτάξω. Έχω "τσακωθεί" πολλές φορές με μαστόρια που μου έλεγαν πόσο καλές είναι οι μετατροπές αν γίνει σωστή δουλειά κλπ.

Όλα αυτά άλλαξαν όταν άρχισα να βλέπω γνήσια σάπια, κακοσυντηριμένα βιασμένα παρά φύση κλπ. Από αυτά τα αυτοκίνητα λοιπόν μια πολύ καλή μετατροπή είναι καλύτερη, και στα μισά χρήματα.

Vasilis M3 07-06-11 10:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 429845)
...να ειναι πιστο αντιγραφο σε σημειο που να μην παει αλλο (σωστα βερινικια στα εσωτερικα μερη,τα αυτοκολλητα του στην μηχανη,να ειναι σαν καινουργιο....

LUNATIC δεν την παλεύεις με τίποτα εσύ.... :banhim: :chair:

Αυτοκόλλητα βρίσκεις και στο internet...

chief 07-06-11 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 429846)
Πολύ σωστή παρατήρηση.

Το θέμα όμως είναι ότι εδώ είμαστε Ελλάδα, με ότι κακό ή και καλό σε κάποια θέματα συνεπάγεται αυτό σε αυτοκινητιστικά ζητήματα. Ο σεβασμός των Άγγλων για τα αυτοκίνητα δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια στην χώρα μας.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να προτιμά την μετατροπή από το γνήσιο, με την προϋπόθεση ότι βρίσκονται στην ίδια καλή κατάσταση.

Προσωπικά, επειδή είχα γνήσιο Μ3 Ε30, ήμουν τόσο ενάντια στις μετατροπές που δεν γύριζα ούτε να τις κοιτάξω. Έχω "τσακωθεί" πολλές φορές με μαστόρια που μου έλεγαν πόσο καλές είναι οι μετατροπές αν γίνει σωστή δουλειά κλπ.

Όλα αυτά άλλαξαν όταν άρχισα να βλέπω γνήσια σάπια, κακοσυντηριμένα βιασμένα παρά φύση κλπ. Από αυτά τα αυτοκίνητα λοιπόν μια πολύ καλή μετατροπή είναι καλύτερη, και στα μισά χρήματα.

Εν μερη συμφωνώ με αυτα που εγραψες.

Ειχα και εγω αμαξι μετατροπη πριν χρονια (οχι bmw) και δεν το ειχα μετανιωσει καθόλου με τα χρηματα που εδωσα και για τον σκοπό που το ειχα (ηταν κοντραμαξο).
Ουτε ο Μάνος το εχει μετανιωσει για το CSL μεταροπή που εχει αφου ειναι καθαρά track day car. Αν με ρωτας την γνωμη μου, πολύ καλά εκανε και το πηρε αφου το εχει μονο γι αυτό τον σκοπό.

Τα αμαξια που ειναι μετατροπες μπορουν ανετα να μας δωσουν τις ιδιες χαρές και τις ιδιες συγκηνησεις με τα γνησια σε αρκετα θεματα, οχι ομως σε ολα...

Ομως, επειδη σε καποια αμαξια πρεπει να υπάρχει σεβασμός, δεν γινετε κανενα αμαξι μετροπή να γίνει Garage Queen με την προφαση οτι "ενα γραμματακι στον αριθμο πλαισίου ειναι η διαφορα" ή "δεν του λειπει ουτε βιδα" ή "ειναι μονο ψυχολογικό το θεμα" κλπ. οσες χαρες, και οση ικανοποιηση μπορουν να μας δωσουν.

Σε αυτα που εγραψα ειμαι σιγουρος οτι συμφωνει και ο Γιαννης, γι αυτο εχει σκοπό μελλοντικά να πάρει ενα γνησιο.

Dim77 07-06-11 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chief (Μήνυμα 429852)
Εν μερη συμφωνώ με αυτα που εγραψες.

Ειχα και εγω αμαξι μετατροπη πριν χρονια (οχι bmw) και δεν το ειχα μετανιωσει καθόλου με τα χρηματα που εδωσα και για τον σκοπό που το ειχα (ηταν κοντραμαξο).
Ουτε ο Μάνος το εχει μετανιωσει για το CSL μεταροπή που εχει αφου ειναι καθαρά track day car. Αν με ρωτας την γνωμη μου, πολύ καλά εκανε και το πηρε αφου το εχει μονο γι αυτό τον σκοπό.

Τα αμαξια που ειναι μετατροπες μπορουν ανετα να μας δωσουν τις ιδιες χαρές και τις ιδιες συγκηνησεις με τα γνησια σε αρκετα θεματα, οχι ομως σε ολα...

Ομως, επειδη σε καποια αμαξια πρεπει να υπάρχει σεβασμός, δεν γινετε κανενα αμαξι μετροπή να γίνει Garage Queen με την προφαση οτι "ενα γραμματακι στον αριθμο πλαισίου ειναι η διαφορα" ή "δεν του λειπει ουτε βιδα" ή "ειναι μονο ψυχολογικό το θεμα" κλπ. οσες χαρες, και οση ικανοποιηση μπορουν να μας δωσουν.

Σε αυτα που εγραψα ειμαι σιγουρος οτι συμφωνει και ο Γιαννης, γι αυτο εχει σκοπό μελλοντικά να πάρει ενα γνησιο.

Χριστόφορε, επειδή η αναφορά σου στοχεύει κυρίως στο δικό μου σχόλιο

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 429753)
Αυτό νομίζω και εγώ.

Συν το γεγονός ότι καλύτερα μετατροπή τώρα παρά γνήσιο σε 5 χρόνια.

Δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και καλό είναι να το ευχαριστηθείς και ως μετατροπή.

Αφού ξέρεις ότι όταν το πάρεις και όταν το φτιάξεις, η μόνη διαφορά που θα έχει είναι ένα A αντί για S σε κάποιο σημείο σε ένα θόλο από ένα γνήσιο Μ3.

Στο τέλος το 2016 αν όλα είναι καλά, θα πάρεις και γνήσιο. Αλλά θα έχεις ευχαριστηθεί 5 χρόνια επιπλέον με την μετατροπή.

Σε πληροφορώ ότι δεν κάνω τόσο πλάκα, ούτε και το σχόλιο μου ήταν για τη χιουμοριστική ενότητα.
Άλλωστε μπορείς διαβάζοντας όλο το υπόλοιπο (παραβλέποντας το σχόλιο για τον αριθμό πλαισίου) βλέπεις ότι αναφέρομαι σε κάτι πολύ σοβαρό. (όπως και άλλα παιδιά που σχολίασαν).

Επειδή καταλαβαίνουμε όλοι πια τον Lunatic (Γιάννη) και το πάθος του με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Αναλογιζόμενοι (από αυτά που μας εκμυστηρεύεται ο Γιάννης) ότι η απόκτηση γνήσιου Μ3 Ε30 και στην κατάσταση (έστω περίπου) που το ονειρεύεται ο Γιάννης είναι σχεδόν ουτοπία (είτε λόγω ελλείψεως καλών γνήσιων αυτοκινήτων, είτε λόγω χρημάτων που απαιτούνται), είναι μια καλή εναλλακτική λύση η εύρεση ενός πολύ καλού μη γνήσιου αυτοκινήτου μέχρι το 2016 (και βάλε ίσως, γιατί ένα καλό του 1989 θα έλθει το ...2019) που θα μπορούν πλέον να έρθουν καλά γνήσια αυτοκίνητα από ανθρώπους σε άλλες χώρες που τα έχουν στην (καλή) κατάσταση όπως αρμόζει στα αυτοκίνητα αυτά.

Το θέμα είναι για να μην περιμένει ο άνθρωπος 5 χρόνια τουλάχιστον. Ίσως με ένα καλό μη γνήσιο ευχαριστηθεί με λογικό κόστος και για το γνήσιο υπάρχει καιρός.

Το πρόβλημα από ότι καταλαβαίνω με τα γνήσια είναι ότι δεν μιλάμε για γνήσια Μ3 Ε46 που είναι 5-6 ετών. Αλλά για γνήσια Μ3 Ε30 που είναι 25 ετών και ....έχουν φτάσει σε κατάσταση που απο κοντά ίσως και να ...απομυθοποιούνται στα μάτια ενος που ψάχνει κάτι αξιοπρεπές και όχι ένα σάπιο χρέπι (με διαστημικό αριθμό χιλιομέτρων και απίστευτης ταλαιπωρίας για τα ευαίσθητα μηχανικά μέρη) γυαλισμένο και βαμμένο απ'εξω.

Σίγουρα ο Γιάννης ξέρει καλύτερα τι θέλει από εμάς. Αφού όμως συζητάμε στο θρεντ αυτό το ''θέμα'' του, λέμε όλοι μας τη γνώμη μας όσο σοβαρά μπορούμε.

Εγώ ας πούμε πιστεύω ότι με μια τέλεια μετατροπή ο Γιάννης θα χαρεί, και θα είναι πολύ πιο ''άνετος'' στο να βρεί ΟΤΑΝ βρεθεί η ευκαιρία κάτι γνήσιο (καλό).

Αν είναι να περιμένει 5 χρόνια, μπορεί να φτάσει μετά από 10 χρόνια να λέει στον εαυτό του...''βλακεία μου που δε πήρα έστω μια μετατροπή, τώρα (2020) δε θα πάρω ποτέ'' (Γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις).

alpaneras 07-06-11 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M3 E30 89' (Μήνυμα 429850)
LUNATIC δεν την παλεύεις με τίποτα εσύ.... :banhim: :chair:

Αυτοκόλλητα βρίσκεις και στο internet...

Ναι βρίσκεις, αλλά ο Αμερικάνος δεν τα στέλνει Ελλάδα, το έχω προσπαθήσει.

stef 07-06-11 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 429877)
Ναι βρίσκεις, αλλά ο Αμερικάνος δεν τα στέλνει Ελλάδα, το έχω προσπαθήσει.

Ε στείλτε τα σε έναν δικό σας άνθρωπο στην Αμερική βρε παιδιά!

dimitris 029/505 07-06-11 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 429875)



Σε πληροφορώ ότι δεν κάνω τόσο πλάκα, ούτε και το σχόλιο μου ήταν για τη χιουμοριστική ενότητα.
Άλλωστε μπορείς διαβάζοντας όλο το υπόλοιπο (παραβλέποντας το σχόλιο για τον αριθμό πλαισίου) βλέπεις ότι αναφέρομαι σε κάτι πολύ σοβαρό. (όπως και άλλα παιδιά που σχολίασαν).

Επειδή καταλαβαίνουμε όλοι πια τον Lunatic (Γιάννη) και το πάθος του με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Αναλογιζόμενοι (από αυτά που μας εκμυστηρεύεται ο Γιάννης) ότι η απόκτηση γνήσιου Μ3 Ε30 και στην κατάσταση (έστω περίπου) που το ονειρεύεται ο Γιάννης είναι σχεδόν ουτοπία (είτε λόγω ελλείψεως καλών γνήσιων αυτοκινήτων, είτε λόγω χρημάτων που απαιτούνται), είναι μια καλή εναλλακτική λύση η εύρεση ενός πολύ καλού μη γνήσιου αυτοκινήτου μέχρι το 2016 (και βάλε ίσως, γιατί ένα καλό του 1989 θα έλθει το ...2019) που θα μπορούν πλέον να έρθουν καλά γνήσια αυτοκίνητα από ανθρώπους σε άλλες χώρες που τα έχουν στην (καλή) κατάσταση όπως αρμόζει στα αυτοκίνητα αυτά.

Το θέμα είναι για να μην περιμένει ο άνθρωπος 5 χρόνια τουλάχιστον. Ίσως με ένα καλό μη γνήσιο ευχαριστηθεί με λογικό κόστος και για το γνήσιο υπάρχει καιρός.

Το πρόβλημα από ότι καταλαβαίνω με τα γνήσια είναι ότι δεν μιλάμε για γνήσια Μ3 Ε46 που είναι 5-6 ετών. Αλλά για γνήσια Μ3 Ε30 που είναι 25 ετών και ....έχουν φτάσει σε κατάσταση που απο κοντά ίσως και να ...απομυθοποιούνται στα μάτια ενος που ψάχνει κάτι αξιοπρεπές και όχι ένα σάπιο χρέπι (με διαστημικό αριθμό χιλιομέτρων και απίστευτης ταλαιπωρίας για τα ευαίσθητα μηχανικά μέρη) γυαλισμένο και βαμμένο απ'εξω.

Σίγουρα ο Γιάννης ξέρει καλύτερα τι θέλει από εμάς. Αφού όμως συζητάμε στο θρεντ αυτό το ''θέμα'' του, λέμε όλοι μας τη γνώμη μας όσο σοβαρά μπορούμε.

Εγώ ας πούμε πιστεύω ότι με μια τέλεια μετατροπή ο Γιάννης θα χαρεί, και θα είναι πολύ πιο ''άνετος'' στο να βρεί ΟΤΑΝ βρεθεί η ευκαιρία κάτι γνήσιο (καλό).

Αν είναι να περιμένει 5 χρόνια, μπορεί να φτάσει μετά από 10 χρόνια να λέει στον εαυτό του...''βλακεία μου που δε πήρα έστω μια μετατροπή, τώρα (2020) δε θα πάρω ποτέ'' (Γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις).

:+1:0000000000000000000000000000 πολυ σωστα

m_power_lunatic 07-06-11 14:38

.......
 
Τα ειπατε ολα και σωστα ολοι,πιασατε το σκεπτικο μου μιας και το εχω συζητησει μαζι σας και απο εδω και απο κατ'ιδιαν.

Αυτο που με απωθησε στο θεμα του γνησιου ειναι αυτα που εβλεπα ΑΛΛΑ και τα νουμερα που ακουγα που δεν συμβαδιζανε με την κατασταση και την εποχη.

To option να το εχω και να το κοιταω να ειναι γνησιο θα ηταν ΟΤΙ χειροτερο για εμενα αφου θελω να ΟΔΗΓΑΩ,να το χαρω πως το λενε αρκει να ηταν σωστο.Εξαλλου οπως ειπα-τε υπαρχει η επιλογη και του γνησιου αργοτερα,κρατησα ''πισινη'' αν θελετε γιατι δεν ξερεις τι σου ξημερωνει αυτα τα χρονια και νομιζω οτι απο οτι ειδα εκανα το καλυτερο δυνατο για το κομποδεμα μου.

Σε ολα τα παραπανω παιξανε ρολο οι φανοποιοι (γνωστοι και αγνωστοι),κολλητοι φιλοι,ο αδερφος μου που τον εμπιστευομαι απολυτα και ο ιδιος ο ιδιοκτητης (αν δειτε τι αλλο εχει ΔΕΝ θα το πιστευετε....γουρλωσα τα ματια οταν το ειδα μου εχει ταξει και βολτα,ο οποιος ειναι ΑΡΡΩΣΤΟΣ BMW-δακιας και ακομα πιο ιδιορυθμος απο εμενα που νομιζα οτι ειμαι ''καμμενος'').

Αυριο τα υπολοιπα,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφερον σας αλλα πανω απο ολα για την ΥΠΟΜΟΝΗ σας!Το ''βασανο και πρηξιμο'' τελειωνει......................................... ........
........ή μηπως ΤΩΡΑ αρχιζει???????????:banhim::banhim::105whistl

chief 07-06-11 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 429875)
Χριστόφορε, επειδή η αναφορά σου στοχεύει κυρίως στο δικό μου σχόλιο



Σε πληροφορώ ότι δεν κάνω τόσο πλάκα, ούτε και το σχόλιο μου ήταν για τη χιουμοριστική ενότητα.
Άλλωστε μπορείς διαβάζοντας όλο το υπόλοιπο (παραβλέποντας το σχόλιο για τον αριθμό πλαισίου) βλέπεις ότι αναφέρομαι σε κάτι πολύ σοβαρό. (όπως και άλλα παιδιά που σχολίασαν).

Επειδή καταλαβαίνουμε όλοι πια τον Lunatic (Γιάννη) και το πάθος του με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Αναλογιζόμενοι (από αυτά που μας εκμυστηρεύεται ο Γιάννης) ότι η απόκτηση γνήσιου Μ3 Ε30 και στην κατάσταση (έστω περίπου) που το ονειρεύεται ο Γιάννης είναι σχεδόν ουτοπία (είτε λόγω ελλείψεως καλών γνήσιων αυτοκινήτων, είτε λόγω χρημάτων που απαιτούνται), είναι μια καλή εναλλακτική λύση η εύρεση ενός πολύ καλού μη γνήσιου αυτοκινήτου μέχρι το 2016 (και βάλε ίσως, γιατί ένα καλό του 1989 θα έλθει το ...2019) που θα μπορούν πλέον να έρθουν καλά γνήσια αυτοκίνητα από ανθρώπους σε άλλες χώρες που τα έχουν στην (καλή) κατάσταση όπως αρμόζει στα αυτοκίνητα αυτά.

Το θέμα είναι για να μην περιμένει ο άνθρωπος 5 χρόνια τουλάχιστον. Ίσως με ένα καλό μη γνήσιο ευχαριστηθεί με λογικό κόστος και για το γνήσιο υπάρχει καιρός.

Το πρόβλημα από ότι καταλαβαίνω με τα γνήσια είναι ότι δεν μιλάμε για γνήσια Μ3 Ε46 που είναι 5-6 ετών. Αλλά για γνήσια Μ3 Ε30 που είναι 25 ετών και ....έχουν φτάσει σε κατάσταση που απο κοντά ίσως και να ...απομυθοποιούνται στα μάτια ενος που ψάχνει κάτι αξιοπρεπές και όχι ένα σάπιο χρέπι (με διαστημικό αριθμό χιλιομέτρων και απίστευτης ταλαιπωρίας για τα ευαίσθητα μηχανικά μέρη) γυαλισμένο και βαμμένο απ'εξω.

Σίγουρα ο Γιάννης ξέρει καλύτερα τι θέλει από εμάς. Αφού όμως συζητάμε στο θρεντ αυτό το ''θέμα'' του, λέμε όλοι μας τη γνώμη μας όσο σοβαρά μπορούμε.

Εγώ ας πούμε πιστεύω ότι με μια τέλεια μετατροπή ο Γιάννης θα χαρεί, και θα είναι πολύ πιο ''άνετος'' στο να βρεί ΟΤΑΝ βρεθεί η ευκαιρία κάτι γνήσιο (καλό).

Αν είναι να περιμένει 5 χρόνια, μπορεί να φτάσει μετά από 10 χρόνια να λέει στον εαυτό του...''βλακεία μου που δε πήρα έστω μια μετατροπή, τώρα (2020) δε θα πάρω ποτέ'' (Γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις).

Δημητρη, δεν ειναι αποκληστικά σε σενα που πηγαινε το ποστ μου.
Στο θρεντ εχουν γραφτει παρόμοιες απόψεις που εγω προσωπικά τις θεωρω ισοπεδώσεις.
Μην το παιρνεις στραβα, σε θεωρω αρκετα σοβαρό παιδι. Αλλωστε τις πιο πολλες φορες δεν κοιταζω ποιος γραφει ενα ποστ οταν θελω να γραψω την αποψη μου, πλην μερικων εξαιρέσεων και δεν εισαι μεσα σε αυτες.:)
Αν ηθελα να σου απαντησω προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα να κανω Quote το ποστ σου...

Τωρα, συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφεις.
Αλλωστε εχω γραψει και πιο πάνω οτι μια καλη μετατροπή ειναι μια καλή εναλλακτική λύση αναλογα με το τι σκοπους εχεις. Δεν ειναι ομως garage queen ή "αμαξι ονειρων" (γιατι απ οτι βλεπω απ την αρχική ημερομηνια του θρεντ ο Γιαννης πρεπει να το θελει χρονια το αμαξι)

Οσον αφορα αποψεις και προφασεις του τυπου "ενα γραμμα λειπει μονο στον αριθμο πλαισίου" ή "λες και βγηκε απ το εργοστασιο" κλπ, ναι εξακολουθω να πιστευω οτι σε ενα φόρουμ του εξωτερικου θα ανηκαν στην ενοτητα "χιουμορ"
Δεν το γραφω για να προσβαλω καποιον αλλα ετσι ειναι η αληθεια.

Καλως ή κακως (κακώς για μενα) ειμαστε μια χωρα που σε ολους αρεσει το ευκολο χρημα, το βισμα, η μικροπαρανομία, το ευκολο αμαξι, λιγο το ξεγέλασμα... και με τα χρονια τα πολλα τα θεωρουμε φυσιολογικα ολα αυτα.
Συνεπεια αυτων ειναι να φτανουμε στο σημειο θεωρουμε και τις μετατροπές Μ3 Ε30 εντελώς φυσιολογικές...
Σε πληροφορώ οτι υπάρχουν και χωρες που τις θεωρουν "εγκλημα" ( ειτε νομικό, ειτε ηθικό) και αναφορες σε μετατροπές τετοιου ειδους αμαξιων γινονται στις ενοτητες χιουμορ των φόρουμς.
Δεν ειμαι μέλος σε καποιο φορουμ Ε30 αλλα τυνχανει να ειμαι μελος στο cslregister και αντιλαμβανομαι την νοοτροποία που θα επικρατει και σε ενα αντιστιχο φορουμ για Μ3Ε30.

Συμφωνω οτι οι τιμες σε ολο τον κοσμο ειναι πολύ ψηλες για "σαραβαλάκια" 25 χρονών και μονο απ αυτο δειχνει την αξια του αυτοκινητου και την ζητηση που εχει ακομη και σημερα.
Το Μ3 Ε30 δεν ειναι Nissan Bluebird .
Δεν γινετε να εχουμε τον σκυλο χορτατο και την πιττα ολοκληρη...

dimitris 029/505 07-06-11 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 429885)
Αυριο τα υπολοιπα

Γιαννη με το καλο να ερθει το εργαλειο!!!!!!!!Σιγουρα θα ειναι κουκλα!!!!!!!!!ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!

BMW2002tii 07-06-11 22:52

http://www.superhonda.com/forum/f86/...o-sale-355143/ !!!!


http://www.carandclassic.co.uk/car/C188119

stef 07-06-11 23:24

Το συγκεκριμένο είναι ενός συλλέκτη που έχει 2 Μ3 Ε30 sport evo με ελάχιστα χλμ
Ο τύπος έχει τεράστια συλλογή και μάλιστα κάποιος εδώ είχε ποστάρει όλo το γκαράζ του...

Action Man 08-06-11 07:22

Παίδες,κακά τα ψέματα,και όσο χιουμοριστικό και να φαίνεται,εγώ προσωπικά για οδήγηση θα προτιμούσα μια καλή μετατροπή,παρά γνήσιο ρημάδι.
Ναι, είμαι ρομαντικός,αλλά μέχρι ενός σημείου.
Σίγουρα θα προτιμούσα την μετατροπή του "Alpaneras", παρά την γνήσια πρώην μπατσικοΜ3,που το 1998 είχε ξηλώσει κάμποσα κράσπεδα στην παραλιακή.
Άρα, στην προκειμένη περίπτωση έχουμε:
1) μια άψογη μετατροπή
2) μια σαράβαλη γνήσια.....

Eπιλέγω το 1

stef 08-06-11 07:54

Παρομοίως και ειδικά στην Ελλάδα που έχουν κυκλοφορήσει ελάχιστα γνήσια...

BMW Power 08-06-11 08:49

2 Συνημμένο(α)
BMW M3 SPORT EVO 1989 WITH DELIVERY MILES For Sale (1989)
For Sale BMW M3 SPORT EVO (E30) With delivery miles unregistered from new Yes its only covered 60 kms or 40 genuine miles from new, this is not a miss print it really has only covered 60kms miles from new A real Barn Find, well kind of it was stored very well in a heated garage all of its life then i found out about it and bought of the original owner who bought for his daughter as birth present in 1989 and never used it!!! I collect cars but have decided to sell because of lack of room so something has to go to make room for new additions Its build number is 586 out of only 600 built with full sport leather trim and a electric sunroof which i think was the only option's, its a German spec car and has never been registered in the UK or any other country Its been stored very very well and is absolutely as new condition inside and out side and under side, totally indistinguishable from new, its not a restored car its absolutely 100% original throughout and carries all of its factory details and pdi marks from new, i have the original build sheet from the factory when it was manufactured new, it really is unbelievable its thought to be the lowest mileage M3 Sport Evo in the world, this is a bullet proof future investment and a very rare oppertunity to acquire such an investment How can you value something like this??? when its the only one in the world like it! Well i value it at £80,000 but would listen to sensible offer's close to the asking price Can be veiwed 7 days a week


Λοιπόν η ιστορία με το συγκεκριμένο "μπάζει λίγο"

Το αυτοκίνητο με VIN AC79585 (που είναι το 586 από τα 600) παρήχθη στις 22/02/1990 και ήταν Μαύρο. Αν έκανε λάθος (ανεπίτρεπτο για κάτοχο SE που σημαίνει ότι δεν ξέρει τι έχει) και μιλά για VIN AC79586, το αυτοκίνητο είναι το 587/600 και όντως είναι κόκκινο με δέρμα αλλά παρήχθη επίσης στις 22/02/1990 και όχι το 1989.

Όχι ότι όλα αυτά έχουν ιδιαίτερη σημασία αλλά έτσι για το τυπικό του θέματος μιας και αναφερόμαστε στο απόλυτο BMW ever για πολλούς.

dimitris 029/505 08-06-11 09:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 429969)
Λοιπόν η ιστορία με το συγκεκριμένο "μπάζει λίγο"

Το αυτοκίνητο με VIN AC79585 (που είναι το 586 από τα 600) παρήχθη στις 22/02/1990 και ήταν Μαύρο. Αν έκανε λάθος (ανεπίτρεπτο για κάτοχο SE που σημαίνει ότι δεν ξέρει τι έχει) και μιλά για VIN AC79586, το αυτοκίνητο είναι το 587/600 και όντως είναι κόκκινο με δέρμα αλλά παρήχθη επίσης στις 22/02/1990 και όχι το 1989.

Όχι ότι όλα αυτά έχουν ιδιαίτερη σημασία αλλά έτσι για το τυπικό του θέματος μιας και αναφερόμαστε στο απόλυτο BMW ever για πολλούς.

:banghead::screwy::bugeye: θα μας χαζεψεις............. :banhim:

stef 09-06-11 13:02

Δεν θα μας χαζέψει καθόλου...
"Ξέρει" πολύ καλά τι λέει το παλικάρι μας !!
Δημήτρη λογικά το 587 είναι μιας ΚΑΙ έχει ηλιοροφή ενώ το 586 ΔΕΝ έχει
Βέβαια πολλά γίνονται...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.