BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Παιδικο καθισμα;τί προτεινετε; (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27482)

georgio85 03-03-11 17:03

Παιδικο καθισμα;τί προτεινετε;
 
Γεια σας παιδια.Εχω ενα Ε46 coupe.(το ξερω κουπε και παιδια δεν πανε,αλλα τί να κανουμε..:loser:)Ενδιαφερομαι για παιδικο καθισμα αυτοκινητου κατηγοριας 1-2-3,δηλαδη απο 9-36 κιλα.Τί θα μου προτεινατε,που να καλυπτει και τις 3 κατηγοριες;Εσεις ποιο καθισμα χρησιμοποιειτε;

Αντών///is 03-03-11 17:30

Γιώργο, κατ' αρχήν, μια χαρά συνδιάζονται coupe και παιδιά... Προσωπικά βρίσκω το coupe πιό ασφαλές. 15-17 χρόνια μπαινοβγαίνουν τα παιδιά μου στο coupe. Mόνο τα τελευταία 3-4 χρόνια περίπου που μεγαλώσανε, ζοριζόμαστε με τα μπες - βγες. Όσο ήσαν μικρότερα, δεν το συζητάω... Το τέλειο αυτοκίνητο!

Στο θέμα μας τώρα: Εγώ την έβγαλα με ένα παιδικό κάθισμα που έβγαζε τότε η BMW, "Carlie" νομίζω το ονόμαζε, και ήταν προδιαγραφών Ι-ΙΙΙ. Εδώ και καιρό, έχει αντικατασταθεί από νεώτερα μοντέλλα Isofix ή και απλά. Ρίξε μια ματιά εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ior_seat_i_ii/, αλλά και στις διπλανές ενότητες (έχει διάφορες παραλλαγές). Βέβαια, εδώ το παρουσιάζει ως προδιαγραφών Ι-ΙΙ, αλλά κάπου εμφανίζεται και ένα "μαξιλάρι" τύπου ΙΙΙ (τμήμα του καθίσματος ή χωριστό κομμάτι; ).
Καλό είναι να κάνεις και μια βόλτα σε μία έκθεση / κατάστημα ανταλλακτικών BMW, να ρωτήσεις και ίσως να τα δεις από κοντά. Μιλάμε είναι χάρμα οφθαλμών... Κάποιες φορές, μέχρι που έχω σκεφθεί "τι κρίμα να μην έχω τώρα μικρό παιδί να αγόραζα ένα καινούργιο κάθισμα..."!

vertherus 04-03-11 00:16

εγω φιλε μου εχω 2 διαφορετικα,για τα παιδια ενα της chicco και ενα της britax, και τα 2 χωρις isofix,πανω κατω τα ιδια χρηματα εχουν,(170Ε) ,με λιγο καλυτερο για εμενα το britax.

vertherus 04-03-11 00:24

ελπιζω να σε βοηθησουν http://www.britaxusa.com/car-seats/fit-my-child και http://www.britaxusa.com/car-seats/frontier-85 ,http://wize.com/reviews/britax-roundabout-in-bmw

RallyArt 04-03-11 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντών///is (Μήνυμα 416946)
Γιώργο, κατ' αρχήν, μια χαρά συνδιάζονται coupe και παιδιά... Προσωπικά βρίσκω το coupe πιό ασφαλές. 15-17 χρόνια μπαινοβγαίνουν τα παιδιά μου στο coupe. Mόνο τα τελευταία 3-4 χρόνια περίπου που μεγαλώσανε, ζοριζόμαστε με τα μπες - βγες. Όσο ήσαν μικρότερα, δεν το συζητάω... Το τέλειο αυτοκίνητο!

Στο θέμα μας τώρα: Εγώ την έβγαλα με ένα παιδικό κάθισμα που έβγαζε τότε η BMW, "Carlie" νομίζω το ονόμαζε, και ήταν προδιαγραφών Ι-ΙΙΙ. Εδώ και καιρό, έχει αντικατασταθεί από νεώτερα μοντέλλα Isofix ή και απλά. Ρίξε μια ματιά εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ior_seat_i_ii/, αλλά και στις διπλανές ενότητες (έχει διάφορες παραλλαγές). Βέβαια, εδώ το παρουσιάζει ως προδιαγραφών Ι-ΙΙ, αλλά κάπου εμφανίζεται και ένα "μαξιλάρι" τύπου ΙΙΙ (τμήμα του καθίσματος ή χωριστό κομμάτι; ).
Καλό είναι να κάνεις και μια βόλτα σε μία έκθεση / κατάστημα ανταλλακτικών BMW, να ρωτήσεις και ίσως να τα δεις από κοντά. Μιλάμε είναι χάρμα οφθαλμών... Κάποιες φορές, μέχρι που έχω σκεφθεί "τι κρίμα να μην έχω τώρα μικρό παιδί να αγόραζα ένα καινούργιο κάθισμα..."!

Με κλειστά τα μάτια πάρε το καθισματάκι της BMW.......

trueno 04-03-11 14:33

Για κοιτα και το Recaro young Sport...Eγώ το ειχα πάρει από ebay.de πολύ φθηνοτερα από εδω!

georgio85 04-03-11 20:32

Παιδια σας ευχαριστω πολύ για την αμεση ανταποκριση.θα κανω μια μικρη ερευνα αγορας για ολα αυτα τα μοντελα και θα δω που θα καταληξω.Γερμανικο e bay παντως ειναι καλη λυση,εχω ψωνισει κι αλλα πραγματα απο εκει..

BMW-Racing 05-03-11 09:51

Και εγω recaro young sport ειχα παρει απ τη Γερμανια 190 ευρω οταν στην Ελλαδα το εδιναν 320 !Πολυ καλη επιλογη ,ανθεκτικο ,ελαφρυ κ με πολυ καλες στηριξεις για το παιδι.Δεν ειναι τυχαιο που εχει παρει τοσα βραβεια κ ειναι πρωτο σε πωλησεις στη Γερμανια.

vmantas 06-03-11 12:10

+2 για το recaro ...έχω 2 κομμάτια ένα σε κάθε αυτοκίνητο.

kch 10-03-11 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από RallyArt (Μήνυμα 417069)
Με κλειστά τα μάτια πάρε το καθισματάκι της BMW.......

Δε βρίσκω κανένα λόγο να πληρώσει κανείς παιδικό κάθισμα ΒMW. Υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις από εξειδικευμένες στο χώρο εταιρείες. Συνιστώ επίσκεψη σε ένα παιδικό πολυκατάστημα (επιλογές για όλα τα γούστα και βαλάντια), διαμόρφωση άποψης και παραγγελία μέσω internet.

kch 10-03-11 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντών///is (Μήνυμα 416946)
Γιώργο, κατ' αρχήν, μια χαρά συνδιάζονται coupe και παιδιά... Προσωπικά βρίσκω το coupe πιό ασφαλές. 15-17 χρόνια μπαινοβγαίνουν τα παιδιά μου στο coupe. Mόνο τα τελευταία 3-4 χρόνια περίπου που μεγαλώσανε, ζοριζόμαστε με τα μπες - βγες. Όσο ήσαν μικρότερα, δεν το συζητάω... Το τέλειο αυτοκίνητο!

Από τη στιγμή που στα περισσότερα 4πορτα τόσο το άνοιγμα των θυρών (από το εσωτερικό) και των παραθύρων μπορεί να ελεγχθεί (απενεργοποιηθεί), δεν καταλαβαίνω τη λογική της μεγαλύτερης ασφάλειας ενός coupe. Το coupe είναι σίγουρα πιο δύσκολο για οικογένεια από το 4/5πορτο και ας μη θέλουμε να το παραδεχθούμε.

x318big 10-03-11 11:05

κι εγω recaro εχω ,ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα ,ειναι για ολες τις ηλικιες ,ξεκιναει απο μπεμπε και καταληγει μπουστερακι,προσαρμοζεται στο σβερκο του παιδιου και εχει διαφορα χαιλικια οπως ενσωματομενα ηχεια .
monza νομιζω .

Αντών///is 11-03-11 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kch (Μήνυμα 417993)
...Το coupe είναι σίγουρα πιο δύσκολο για οικογένεια από το 4/5πορτο και ας μη θέλουμε να το παραδεχθούμε.

Μπράβο, φίλε μου το βρήκες... Από ισχυρογνωμοσύνη θεωρώ πως το coupe είναι πιο κατάλληλο για μικρά παιδιά (δεν έγραψα ποτέ για οικογένεια γενικώς) - και όχι επειδή έχω δύο παιδιά (τα οποία έμπαιναν και μπαίνουν στα δύο αυτοκίνητα της οικογένειας - δίπορτο και τετράπορτο)...

MAKENZI E90 31-03-11 10:45

Τα britax και τα Μαxi cosi είναι νόμίζω από τα καλύτερα της αγοράς και τα μόνα που δίνουν προδιαγραφές ασφάλειας με 5 αστέρια.

georgio85 06-04-11 16:56

τελικα κατεληξα σε britax απο amazon,σε καλη τιμή(γατι εκτος απο το θεμα ασφαλειας,τα χρηματα ηταν αλλο ενα σημαντικο για μενα ζητημα) .
Μια απορια ακομα.λεει οτι ειναι για 9-36 κιλά,δηλαδη μεχρι για 12 ετων.
Εσεις μεχρι ποια ηλικια χρησιμοποιούσατε καθισμα στα παιδια σας;γιατι μου φαινεται λιγο υπερβολικο το 12..

ttjohn 06-04-11 17:17

Σε καμποσο και καιρο θα χρειαστω και γω οχι καθισμα αλλα καθισματα χεχεχεχεχεχεεχ

georgio85 06-04-11 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ttjohn (Μήνυμα 422119)
Σε καμποσο και καιρο θα χρειαστω και γω οχι καθισμα αλλα καθισματα χεχεχεχεχεχεεχ

Διδυμακια;;;;με το καλοοοοοοο!!!!:clap:

ttjohn 06-04-11 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgio85 (Μήνυμα 422123)
Διδυμακια;;;;με το καλοοοοοοο!!!!:clap:

:dblthumb2 σε ευχαρηστω πολυ.

Αντών///is 08-04-11 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgio85 (Μήνυμα 422117)
Εσεις μεχρι ποια ηλικια χρησιμοποιούσατε καθισμα στα παιδια σας;γιατι μου φαινεται λιγο υπερβολικο το 12..

Φίλε Γιώργο, δεν είναι καθόλου υπερβολικό - αντιθέτως είναι πολύ μελετημένο. Προσωπικά έχω δύο παιδιά και χρησιμοποίησα τα βοηθήματα μέχρι περίπου και το 12ο περίπου έτος της ηλικίας τους. Στο κορίτσι μπορεί να χρησιμοποιήθηκε κανένα 6μηνο - 9μηνο αργότερα από το αγόρι. Γράφω "βοηθήματα" γιατί στην τελευταία του μορφή δεν πρόκειται για "καθισματάκι", αλλά για "μαξιλάρι" - γνωστό και ως "booster".

Κανονικά εφαρμόζεται το κριτήριο βάρους. Το κάθισμα ΙΙΙ (booster) έχει προδιαγραφή για παιδιά με σωματικό βάρος έως 36 kg. Η ηλικία δεν αποτελεί κριτήριο, απλώς παρατίθεται διευκρινιστικά (γι΄αυτό και αναφέρουν "περίπου"). Έτσι ένα παιδί μπορεί να χρειάζεται το booster μέχρι τα 11, ενώ ένα άλλο μέχρι τα 13 χρόνια του.

Πρέπει να έχεις υπ' όψη σου πως το κάθισμα ΙΙΙ κατά βάση έχει σκοπό να φέρνει το σώμα του παιδιού στο σωστό ύψος, ως προς το διαγώνιο τμήμα της πίσω ζώνης ασφαλείας. Αυτό είναι κάτι που μπορείς να ελέγξεις και μόνος σου. Το άνω μέρος της ζώνης πρέπει να περνάει από το μέσο της κλείδας του παιδιού - ούτε να ακουμπάει το λαιμό του, αλλά ούτε να περνάει έξω απ' τον ώμο του.

zaharias 10-03-18 09:57

Ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι ειμαι σε αναζητηση παιδικου καθισματος και εχω μπερδευτει στο τί να επιλεξω..
Ο μικρος δειχνει οτι θα γινει ψηλος (ειναι 3,5 μηνων κοντευει 6κιλα και 65cm).
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καθισματακι πρεπει να βλεπει προς τα πισω και παντα τοποθετημενο στο πισω καθισμα.
Προς το παρον εχω ενα δανεικο Chicco αλλα θελω να παρω ενα καινουργιο.
Να δω κατι απο αυτα τα γκρουπ σε πρωτη φαση και παραπισω το αλλαζω οταν πρεπει..???
Group 0,0+1 (0 Έως και 18 Κιλά)
Group 0,0+1,2 (0 Έως και 25 Κιλά)
Καροτσι relax κτλ εχω ηδη, οποτε το καθισματακι θα ειναι μονιμα στο αμαξι (Toyota Auris 5d του 2011 με isofix). Το αναφερω γιατι δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω με βαση isofix ή οχι.

BMW Power 10-03-18 11:42

Μονο Recaro και μονο isofix

6ylinder 10-03-18 12:27

Όταν κοίταγα κι εγώ, θυμάμαι ότι τα recaro γενικά δεν είχαν ικανοποιητικά αποτελέσματα στα crash test. Υπήρχε και κάποιο διεθνές site με τα αποτελέσματα γοα πολλά καθισματάκια, το οποίο όμωε δεν θυμάμαι.

zaharias 10-03-18 12:34

Η αλήθεια ειναι οτι κι εγω δεν διάβασα και τις καλύτερες κριτικές για τα ρεκαρο (ενώ τα ειχα πολυ ψηλά στο μυαλό μου).

BMW Power 10-03-18 12:45

Επειδή το έψαξα παρα πολύ το θέμα απάντησα ετσι.
Τα περισσότερα παιδικά καθίσματα είναι φασόν της Recaro. Και βέβαια μόνο isofix.

ziaba 11-03-18 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 520240)
Ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι ειμαι σε αναζητηση παιδικου καθισματος και εχω μπερδευτει στο τί να επιλεξω..
Ο μικρος δειχνει οτι θα γινει ψηλος (ειναι 3,5 μηνων κοντευει 6κιλα και 65cm).
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καθισματακι πρεπει να βλεπει προς τα πισω και παντα τοποθετημενο στο πισω καθισμα.
Προς το παρον εχω ενα δανεικο Chicco αλλα θελω να παρω ενα καινουργιο.
Να δω κατι απο αυτα τα γκρουπ σε πρωτη φαση και παραπισω το αλλαζω οταν πρεπει..???
Group 0,0+1 (0 Έως και 18 Κιλά)
Group 0,0+1,2 (0 Έως και 25 Κιλά)
Καροτσι relax κτλ εχω ηδη, οποτε το καθισματακι θα ειναι μονιμα στο αμαξι (Toyota Auris 5d του 2011 με isofix). Το αναφερω γιατι δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω με βαση isofix ή οχι.

καταρχήν να σας ζήσει ..! αφού έχεις για τώρα μην πάρεις Group 0,0+1,2... όταν φτάσει 8-9 κιλά (σαν μανιτάρια μεγαλώνουν) πάρε κάθισμά 9-36 kg κατευθείαν ... η γνώμη μου και από τώρα μπορείς να το παραγγείλεις

zaharias 12-03-18 09:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ziaba (Μήνυμα 520254)
καταρχήν να σας ζήσει ..! αφού έχεις για τώρα μην πάρεις Group 0,0+1,2... όταν φτάσει 8-9 κιλά (σαν μανιτάρια μεγαλώνουν) πάρε κάθισμά 9-36 kg κατευθείαν ... η γνώμη μου και από τώρα μπορείς να το παραγγείλεις

Ευχαριστω φιλαρακι!!!
Βασικα ειναι ενα παλιο της Chicco το οποιο ειναι χωρις isofix και επειδη εχουν περασει ηδη και 2 παιδια με αυτο μου φαινεται οτι εχουν κατσει τα μαξιλαρακια και εκτος αυτου θελω να το δωσω πισω διοτι ειναι προσωρινη λυση.

Σκεφτομαι για αυτο εδω http://www.joiebaby.com/product/stages-isofix/

BMWdakias 17-03-18 07:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 520256)
Ευχαριστω φιλαρακι!!!
Βασικα ειναι ενα παλιο της Chicco το οποιο ειναι χωρις isofix και επειδη εχουν περασει ηδη και 2 παιδια με αυτο μου φαινεται οτι εχουν κατσει τα μαξιλαρακια και εκτος αυτου θελω να το δωσω πισω διοτι ειναι προσωρινη λυση.

Σκεφτομαι για αυτο εδω http://www.joiebaby.com/product/stages-isofix/

Να σας ζήσει και από μένα να είναι υγιές και τυχερό.
Στα δικά μας τώρα, όντως βρες κάτι να σε βγάλει μέχρι τα 9 κιλά και μετά πάρε ένα 9-36 είναι η πιο "συμφέρουσα" λύση που κάνουμε οι περισσότεροι. Το καλύτερο και ασφαλέστερο κάθισμα για το παιδί είναι αυτό που κοιτάει ανάποδα, υπάρχουν στην αγορά 2-3 αν μπορείς να τα υποστηρίξεις οικονομικά πήγαινε εκεί. Η δεύτερη ασφλαλέστερη λύση είναι η Cybex:

http://cybex-online.com/media/carsea...tone-black.png

Και μετά έρχονται τα κλασσικά συστήματα με τις ζώνες. Υπάρχουν και πολλά βιντεάκια στο γιουτιουμπ να δεις και να πάρεις ιδέες.

rapid_fast 18-03-18 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMWdakias (Μήνυμα 520277)
Να σας ζήσει και από μένα να είναι υγιές και τυχερό.
Στα δικά μας τώρα, όντως βρες κάτι να σε βγάλει μέχρι τα 9 κιλά και μετά πάρε ένα 9-36 είναι η πιο "συμφέρουσα" λύση που κάνουμε οι περισσότεροι. Το καλύτερο και ασφαλέστερο κάθισμα για το παιδί είναι αυτό που κοιτάει ανάποδα, υπάρχουν στην αγορά 2-3 αν μπορείς να τα υποστηρίξεις οικονομικά πήγαινε εκεί. Η δεύτερη ασφλαλέστερη λύση είναι η Cybex:

http://cybex-online.com/media/carsea...tone-black.png

Και μετά έρχονται τα κλασσικά συστήματα με τις ζώνες. Υπάρχουν και πολλά βιντεάκια στο γιουτιουμπ να δεις και να πάρεις ιδέες.

Αυτή είναι η ίδια λύση με τη recaro monza..
Φυσικά και περνάει και η ζώνη από αυτο το εξάρτημα..
Και φυσικά και μετά τα 13 14 κιλά δεν το χρησιμοποιείς Γιατί δεν χωράει το μωρό.. Δεν έχει πλέον χώρο να περάσουν από κάτω τα πόδια..
Το πρόβλημα που έχουν όλα τα καθίσματα που κοιταζει το παιδι μπροστά είναι η καταπόνηση του αυχένα..
Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση στην αγορά για αυτό..

BMW Power 19-03-18 06:34

Recaro monza nova is
Δες το rating για ασφάλεια και comfort για το παιδί, οχι πόσο εύκολα πλένεται και αν οι μαμάδες λενε οτι το χρώμα δεν ταιριάζει με τα μάτια του παιδιού.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.