BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   GPS και Car PC (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=55)
-   -   DYNAVIN για Ε46... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29873)

sierra 25-03-12 23:51

DYNAVIN για Ε46...
 
6 Συνημμένο(α)
Χαιρετώ την παρέα. Μια και τα νέα σχετικά με την μεταβίβαση του αυτοκινήτου μου είναι καλά (λόγω του προβλήματος που ξέρετε), ο πατέρας μου, μου έκανε δώρο ένα DYNAVIN (που δεν είναι DYNAVIN αλλά VISION, τον κορόϊδεψε ο πωλητής που βρίσκετε στην Καλλιθέα) αποφάσισα επροχθές να το τοποθετήσω. Αυτός στη Καλλιθέα μου ζήταγε 150 euro και επειδή το θεώρησα υπερβολικό το ποσό έψαξα για άλλον. Βρήκα τον αντιπρόσωπο της DYNAVIN στην Αθήνα την AUTOSYNTHESIS και είναι στον Αγ. Ιωάννη Ρέντη, ο οποίος αν και δεν το πήρα από αυτόν μου το τοποθέτησε με 50 euro, και μάλιστα αυτός μου είπε ότι είναι VISION. Περιττό να σας πω ότι πήρα τον Ζερβουδάκη (γενικός αντιπροσωπος στην Ελλάδα) και του το ανέφερα. Λοιπόν ο Κος Θωμάς με εξυπηρέτησε με το παραπάνω και μου είπε για ότιδήποτε θα με καλύψει αυτός. Αυτά για τους επαγγελματίες και επαγγελματίες. Τώρα όσον αφορά το μηχάνημα λειτουργεί τέλεια. Ο ήχος του ραδιοφώνου είναι καλός, η εικόνα της TV είναι τζάμι (ψηφιακός δέκτης), το BLUTOOTH δουλεύη άψογα χωρίς εξωτερικό μικρόφωνο, παρά με το ενσοματωμένο που έχει και ακούγετε πεντακάθαρα από τα ηχεία του αυτοκινήτου χωρίς πρόβλημα. Το NAVI δεν το δούλεψα αλλά σαν χάρτες είναι πεντακάθαρο και λίγο που κοίταξα έχει όλες τις κάμερες της τροχαίας (καλό αυτό έτσι ;). Παρακάτω σας βάζω φωτό να δείτε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Dimitris ///M 26-03-12 00:10

Έχω δουλέψει τα Vision φιλαράκο είναι πολύ ωραία μηχανήματα και δεν παθαίνουν τίποτα! Καλορίζικο εύχομαι και όμορφες οπτικοακουστικές βόλτες ;)

sierra 26-03-12 07:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M (Μήνυμα 459609)
Έχω δουλέψει τα Vision φιλαράκο είναι πολύ ωραία μηχανήματα και δεν παθαίνουν τίποτα! Καλορίζικο εύχομαι και όμορφες οπτικοακουστικές βόλτες ;)

Ευχαριστώ Δημήτρη. Με πείραξε το ότι πήγαν δυο άνθρωποι (ο γιός μου με τον πατέρα μου) που δεν ήξεραν τις διαφορές και αυτός τους κορόϊδεψε. Όπως είπα παίζει τέλεια δεν έχω πρόβλημα και ζητούσε και 150 euro τοποθέτηση. Δεν παίζετε ο άνθρωπος. Για μένα είναι κακός επαγγελματίας από τους πολλόυς που έχουμε στην Ελλαδίτσα μας...

Dimitris ///M 26-03-12 15:03

Ηχοσυστήματα αυτοκινήτου ήταν η 1η μου δουλειά. Τα παράτησα γιατί δεν υπήρχε ένα σωστό μαγαζί να σέβεται τον πελάτη και το 99% κοιτούσε πάντα να τα αρπάξει....

Με συνέπεια να σβήσει αυτό το επάγγελμα επειδή μερικοί κοιτούσαν την προχειρότητα με εξωφρενικές τιμές.

ThaNOS E46coupe 26-03-12 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 459608)
Χαιρετώ την παρέα. Μια και τα νέα σχετικά με την μεταβίβαση του αυτοκινήτου μου είναι καλά (λόγω του προβλήματος που ξέρετε), ο πατέρας μου, μου έκανε δώρο ένα DYNAVIN (που δεν είναι DYNAVIN αλλά VISION, τον κορόϊδεψε ο πωλητής που βρίσκετε στην Καλλιθέα) αποφάσισα επροχθές να το τοποθετήσω. Αυτός στη Καλλιθέα μου ζήταγε 150 euro και επειδή το θεώρησα υπερβολικό το ποσό έψαξα για άλλον. Βρήκα τον αντιπρόσωπο της DYNAVIN στην Αθήνα την AUTOSYNTHESIS και είναι στον Αγ. Ιωάννη Ρέντη, ο οποίος αν και δεν το πήρα από αυτόν μου το τοποθέτησε με 50 euro, και μάλιστα αυτός μου είπε ότι είναι VISION. Περιττό να σας πω ότι πήρα τον Ζερβουδάκη (γενικός αντιπροσωπος στην Ελλάδα) και του το ανέφερα. Λοιπόν ο Κος Θωμάς με εξυπηρέτησε με το παραπάνω και μου είπε για ότιδήποτε θα με καλύψει αυτός. Αυτά για τους επαγγελματίες και επαγγελματίες. Τώρα όσον αφορά το μηχάνημα λειτουργεί τέλεια. Ο ήχος του ραδιοφώνου είναι καλός, η εικόνα της TV είναι τζάμι (ψηφιακός δέκτης), το BLUTOOTH δουλεύη άψογα χωρίς εξωτερικό μικρόφωνο, παρά με το ενσοματωμένο που έχει και ακούγετε πεντακάθαρα από τα ηχεία του αυτοκινήτου χωρίς πρόβλημα. Το NAVI δεν το δούλεψα αλλά σαν χάρτες είναι πεντακάθαρο και λίγο που κοίταξα έχει όλες τις κάμερες της τροχαίας (καλό αυτό έτσι ;). Παρακάτω σας βάζω φωτό να δείτε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

καλορίζικο πατρίδα....να το χαίρεσαι και να το απολαυσεις σου ευχομαι...αυτό με τους πωλητές το έχω πεί πρώτος...θελει μεγάλη προσοχή.. τώρα για να σε κάνω να νιώσεις λίγο καλύτερα θα σου πώ τούτο: Τί vision τι Dynavin κινεζικα είναι και τα δύο, και για να μή παρεξηγηθώ δέ το λέω υποτιμητικά... απ ότι έχω ακούσει δέν έχουν σημαντικές διαφορές... απ τη στιγμή όμως που το είδες γιατί δέν πήγες πίσω στο μαγαζί να του το πείς? αυτά βλέπουν τάκη και δέν Σταματάνε να μας κοροιδευουν οι απατεώνες.. είναι τα ίδια άτομα που κάποτε μπορεί να κοροιδεψαν εμένα τον Α τον Β. πρέπει να σταματήσουμε να τους υποστηρίζουμε , και σιγά σιγά να μας έχουν αυτοί ανάγκη και όχι εμείς...ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΜΟΓΙΑ ....προσοχή απο δώ και πέρα... και προς θεού σουνφορουμίτες...όταν σας λένε για απατεώνες, να μή το περνάτε στο ντούκου. ακούτε αυτούς που την πατησαν για εσάς.....

demis9 26-03-12 17:56

ποσο κανει ενα τετοιο στην Ελλαδα;;;;

BMW-Racing 26-03-12 18:30

Ηταν ευκολη η τοποθετηση ? Ταιριαξαν οι φυσες ή ειχε ραβε ξυλωνε? Πες μας λιγα λογια για την τοποθετηση...

sierra 26-03-12 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 459644)
καλορίζικο πατρίδα....να το χαίρεσαι και να το απολαυσεις σου ευχομαι...αυτό με τους πωλητές το έχω πεί πρώτος...θελει μεγάλη προσοχή.. τώρα για να σε κάνω να νιώσεις λίγο καλύτερα θα σου πώ τούτο: Τί vision τι Dynavin κινεζικα είναι και τα δύο, και για να μή παρεξηγηθώ δέ το λέω υποτιμητικά... απ ότι έχω ακούσει δέν έχουν σημαντικές διαφορές... απ τη στιγμή όμως που το είδες γιατί δέν πήγες πίσω στο μαγαζί να του το πείς? αυτά βλέπουν τάκη και δέν Σταματάνε να μας κοροιδευουν οι απατεώνες.. είναι τα ίδια άτομα που κάποτε μπορεί να κοροιδεψαν εμένα τον Α τον Β. πρέπει να σταματήσουμε να τους υποστηρίζουμε , και σιγά σιγά να μας έχουν αυτοί ανάγκη και όχι εμείς...ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΜΟΓΙΑ ....προσοχή απο δώ και πέρα... και προς θεού σουνφορουμίτες...όταν σας λένε για απατεώνες, να μή το περνάτε στο ντούκου. ακούτε αυτούς που την πατησαν για εσάς.....

Θάνο παίζει τέλεια δεν έχω παράπονο. Νευρίασα γιατί πήγαν 2 άνθρωποι που δεν ήξεραν και τους κορόϊψε. Δεν το πήγα πίσω 1ον γιατί ήταν ξηλωμένο το αμάξι, 2ον δεν είχε DYNAVIN ετοιμοπαράδοτο και 3ον ήθελε ακόμα 350 euro τα οποία δεν υπήρχαν εκείνη την ημέρα. Αν βρώ κανένα τώρα να το θέλει του το δίνω, δεν έχει δουλέψει λόγω του προβλήματος με το αμάξι και ότι ο μεγάλος μου γιός ήθελε και adroit...




Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από demis9 (Μήνυμα 459648)
ποσο κανει ενα τετοιο στην Ελλαδα;;;;

Το συγκεκριμένο περίπου 750 με 800 euro αν δεν κάνω λάθος

rapid_fast 26-03-12 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW-Racing (Μήνυμα 459649)
Ηταν ευκολη η τοποθετηση ? Ταιριαξαν οι φυσες ή ειχε ραβε ξυλωνε? Πες μας λιγα λογια για την τοποθετηση...

Μπαμ μπάμ μπαίνει γάντι..

Dimitris ///M 26-03-12 20:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 459650)
Το συγκεκριμένο περίπου 750 με 800 euro αν δεν κάνω λάθος

Το Vision ή το Dynavin? :bugeye:

sierra 26-03-12 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW-Racing (Μήνυμα 459649)
Ηταν ευκολη η τοποθετηση ? Ταιριαξαν οι φυσες ή ειχε ραβε ξυλωνε? Πες μας λιγα λογια για την τοποθετηση...

Μπαίνει αμέσως. Πρώτα έβγαλε τα φιλέτα, κάνοντας αρχή από αυτό που είναι πάνω από το ντουλαπάκι (είναι κουμπωτό) και μετά το δίπλα. Ξεβίδωσε μετά το παλιό στερεοφωνικό. Έβγαλε τις φύσες από το κλιματιστικό και το έβαλε από κάτω. Εγώ είχα πάρει και άλλη βάση για το κλιματιστικό για να κουμπώνει καλά. Εβγαλε τις φύσες από το παλιό και ένωσε του νέου χωρίς να χρειάζετε κάτι άλλο. Έβγαλε το ντουλαπάκι και έβαλε τον ψηφιακό δέκτη τις TV από πίσω και πέρασε το καλώδιο από το κολωνάκι επάνω προς το ουρανό και έβαλε τις δύο κεραίες δεξιά και αριστερά από τον καθρέπτη. Α! ξέχασα άφησε μέσα στο ντουλαπάκι τις αναμονές καλώδια για ipod και τέτοια που τα είχε η συσκευασία μέσα. Έκανε καμιά ώρα περίπου και δεν έκοψε τίποτα ούτε έκανε καμία μετατροπή. Πιστεύω να σας κατατόπισα...

sierra 26-03-12 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M (Μήνυμα 459665)
Το Vision ή το Dynavin? :bugeye:

Το VISION γιατί το DYNAVIN (το απλό δηλαδή το D99) τώρα έχει 879 euro συν ο ψηφιακός 200 euro πάει 1079 συν την τοποθέτηση... :bugeye:

ThaNOS E46coupe 27-03-12 00:12

ρε παιδιά μας κοροϊδεύουν? το είχα βρεί πρίν 2 χρόνια 450 ευρώ και λέω τώρα που πάλιωσε η 46άρα θα πέσει και αυτό? τι στον πού!%!$ο συμβαίνει? αντί να πέφτουν ανεβαίνουν?

sierra 27-03-12 07:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 459685)
ρε παιδιά μας κοροϊδεύουν? το είχα βρεί πρίν 2 χρόνια 450 ευρώ και λέω τώρα που πάλιωσε η 46άρα θα πέσει και αυτό? τι στον πού!%!$ο συμβαίνει? αντί να πέφτουν ανεβαίνουν?

Θάνο όσο βλέπουν ότι ζητιέτε αυτοί το ανεβάζουν. Εδώ δουλεύουν όλα ανάποδα εν συγκρήση με τον υπόλοιπο κόσμο...

κμβ 27-03-12 08:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 459685)
ρε παιδιά μας κοροϊδεύουν? το είχα βρεί πρίν 2 χρόνια 450 ευρώ και λέω τώρα που πάλιωσε η 46άρα θα πέσει και αυτό? τι στον πού!%!$ο συμβαίνει? αντί να πέφτουν ανεβαίνουν?

το φυσιολογικο ειναι να μεινει η τιμη του η ίδια, όχι και να ανένβει.
Δυστυχως μας κοροιδευουν, γαιυτο και το ebay κανει χρυσες δουλειες, γιαυτο και θα σβησουν απο το χαρτη κατι τετοια μαγαζακια. Με ενα βιντεακι DIY θα πεσει πολυ κλαμα στο επαγγελμα!!

Dimitris ///M 27-03-12 10:34

Carputer κομπλέ τοποθετημένο με τροφοδοτικό και οθόνη μόνο 300Ε

Windows XP SP3, Centrafuse με πληροφορίες OBD και άντε γειά..... Δεν συμφέρει?
Να δω πότε θα αξιωθώ να πάρω οθόνη γιατί όλα τα υπόλοιπα τα χω πάνω στο αμάξι!

sierra 27-03-12 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κμβ (Μήνυμα 459690)
το φυσιολογικο ειναι να μεινει η τιμη του η ίδια, όχι και να ανένβει.
Δυστυχως μας κοροιδευουν, γαιυτο και το ebay κανει χρυσες δουλειες, γιαυτο και θα σβησουν απο το χαρτη κατι τετοια μαγαζακια. Με ενα βιντεακι DIY θα πεσει πολυ κλαμα στο επαγγελμα!!

Εχεις δίκιο...

sierra 27-03-12 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M (Μήνυμα 459696)
Carputer κομπλέ τοποθετημένο με τροφοδοτικό και οθόνη μόνο 300Ε

Windows XP SP3, Centrafuse με πληροφορίες OBD και άντε γειά..... Δεν συμφέρει?
Να δω πότε θα αξιωθώ να πάρω οθόνη γιατί όλα τα υπόλοιπα τα χω πάνω στο αμάξι!

Δημήτρη νομίζω ότι το PC στο αμάξι είναι άχρηστο. Αυτό που θες στο αμάξι είναι μουσική και κανά βίντεο να χαζεύης όταν περιμένης την κοπελιά σου ( οι νέοι) και την γυναίκα μας εμείς (οι μεγάλοι). Εξ άλου όλοι τώρα έχουν ένα μικρό PC μαζί τους δηλαδή το κινητό...

Dimitris ///M 27-03-12 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 459712)
Δημήτρη νομίζω ότι το PC στο αμάξι είναι άχρηστο. Αυτό που θες στο αμάξι είναι μουσική και κανά βίντεο να χαζεύης όταν περιμένης την κοπελιά σου ( οι νέοι) και την γυναίκα μας εμείς (οι μεγάλοι). Εξ άλου όλοι τώρα έχουν ένα μικρό PC μαζί τους δηλαδή το κινητό...

Συμφωνώ απλά πιστεύω πως καλύτερα να έχω 120.000 τραγούδια, 100 ολόκληρες ταινίες για κανα ταξίδι και φωτογραφίες να χαζεύω αν περιμένω κάπου παρά να είμαι γεμάτος με στικάκια και cd.... ;)

graphe36 27-03-12 15:23

800 ευρω για noname!!!!
Με αυτα τα λεφτα παρνεις επωνυμη και μεσα στην τιμη παιρνεις και εργοστασιακό πανελ σαν εξτρα. Ακομα και πολυεστερικό σου φτιαχνουν με αυτα τα λεφτα.

Εαν παλι δε ειναι τα χειριστηρια, το ολο look κτλ Υπαρχουν noname που δεν χρειαζονται να κολλαει καποιος την επωνυμια του πανω και να τα πουλαει. Κατευθειαν απο τον κινεζο..

http://www.ebay.com/itm/2-Din-DVD-GP...t_16001wt_1002
http://www.ebay.com/itm/NEW-3D-MENU-...ht_9048wt_1026
http://www.ebay.de/itm/2-DIN-Autorad...ht_5476wt_1026

Μιλαμε για το ιδιο προιον χωρις φασον ετικετες στα 520 ευρω σπιτι σας.. Και παλι πολλα τα θεωρω για κατι τετοιο αλλα γουστα ειναι αυτα. Εχω βαλει 2 τετοιες πριν 2 χρονια και δουλευουν μεχρι σημερα..

rapid_fast 27-03-12 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M (Μήνυμα 459714)
Συμφωνώ απλά πιστεύω πως καλύτερα να έχω 120.000 τραγούδια, 100 ολόκληρες ταινίες για κανα ταξίδι και φωτογραφίες να χαζεύω αν περιμένω κάπου παρά να είμαι γεμάτος με στικάκια και cd.... ;)

Ενα στικάκι 16 γκίγκα χωράει μουσική να καλύψει το Αθήνα-Θεσσαλονίκη 50 φορές
χωρίς να επαναλάβει ένα τραγούδι, ή ταινίες σε 1080p να καλύψουν το ταξείδι με
επιστροφή (αν και δεν μπορείς να τις βλέπεις έτσι και αλλιώς) ή φωτογραφίες που παίζουν
για περισσότερο χρόνο απο τη ζωή του αυτοκινήτου....
Νομίζω λοιπόν, οτι είσαι υπερβολικός με το pc στο όχημα..

Dimitris ///M 27-03-12 18:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 459725)
Ενα στικάκι 16 γκίγκα χωράει μουσική να καλύψει το Αθήνα-Θεσσαλονίκη 50 φορές
χωρίς να επαναλάβει ένα τραγούδι, ή ταινίες σε 1080p να καλύψουν το ταξείδι με
επιστροφή (αν και δεν μπορείς να τις βλέπεις έτσι και αλλιώς) ή φωτογραφίες που παίζουν
για περισσότερο χρόνο απο τη ζωή του αυτοκινήτου....
Νομίζω λοιπόν, οτι είσαι υπερβολικός με το pc στο όχημα..

Να προσθέσω

5.1
30+ μπάντες εκουαλάιζερ
ενεργό κροσσόβερ
GPS
Παγκόσμιοι χάρτες
Παρακολούθηση OBD1,2
Ανα πάσα στιγμή ρυθμίσεις στον εγκέφαλο (για γνώστες)
Ραδιόφωνο μέσω δορυφόρου αν είσαι και μερακλής
Blue Ray αν πάλι είσαι μερακλής
κάμερα οπισθοπορείας
κάμερα πορείας
Μπορείς να ανοιγοκλείνεις πλαφονιέρες, φώτα πορείας με ένα κλίκ -αν θες-
Ολόκληρες δισκογραφίες όλων των καλλιτεχνών
Απεριόριστες φωτογραφίες
Βιντεοταινίες
Σύστημα να βλέπεις ταινία εσύ μπροστά και απο 2 διαφορετικά παιδικά τα παιδιά πίσω

και άλλα τόσα που δεν θυμάμαι τώρα που ο μόνος όγκος είναι ένα κουτάκι 20cm*15cm με τροφοδοτικό 12vDC και όχι 12v σε 220v.
Να προσθέσω και την οθόνη που είναι μια απλή touch 7"
Και όλα αυτά με 300Ε.

Εξακολουθείς ακόμα να με βρίσκεις υπερβολικό όταν για ένα radiocd 2din με τα βασικά χρειάζεσαι 500Ε το λιγότερο?

sierra 27-03-12 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M (Μήνυμα 459727)
Να προσθέσω

5.1
30+ μπάντες εκουαλάιζερ
ενεργό κροσσόβερ
GPS
Παγκόσμιοι χάρτες
Παρακολούθηση OBD1,2
Ανα πάσα στιγμή ρυθμίσεις στον εγκέφαλο (για γνώστες)
Ραδιόφωνο μέσω δορυφόρου αν είσαι και μερακλής
Blue Ray αν πάλι είσαι μερακλής
κάμερα οπισθοπορείας
κάμερα πορείας
Μπορείς να ανοιγοκλείνεις πλαφονιέρες, φώτα πορείας με ένα κλίκ -αν θες-
Ολόκληρες δισκογραφίες όλων των καλλιτεχνών
Απεριόριστες φωτογραφίες
Βιντεοταινίες
Σύστημα να βλέπεις ταινία εσύ μπροστά και απο 2 διαφορετικά παιδικά τα παιδιά πίσω

και άλλα τόσα που δεν θυμάμαι τώρα που ο μόνος όγκος είναι ένα κουτάκι 20cm*15cm με τροφοδοτικό 12vDC και όχι 12v σε 220v.
Να προσθέσω και την οθόνη που είναι μια απλή touch 7"
Και όλα αυτά με 300Ε.

Εξακολουθείς ακόμα να με βρίσκεις υπερβολικό όταν για ένα radiocd 2din με τα βασικά χρειάζεσαι 500Ε το λιγότερο?

Μάλλον υπερβολικό είναι Δημήτρη συμφωνώ με τον Πάνο. Που θα τα χρησιμοποιήσεις όλα αυτά; Στο αμάξι; Δεν νομίζω. Δεν είσαι 24 ώρες το 24ωρο στο αμάξι. Για το σπίτι ναί αλλά στο αμάξι είναι πολύ τραβηγμένο...

sierra 27-03-12 21:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από graphe36 (Μήνυμα 459715)
800 ευρω για noname!!!!
Με αυτα τα λεφτα παρνεις επωνυμη και μεσα στην τιμη παιρνεις και εργοστασιακό πανελ σαν εξτρα. Ακομα και πολυεστερικό σου φτιαχνουν με αυτα τα λεφτα.

Εαν παλι δε ειναι τα χειριστηρια, το ολο look κτλ Υπαρχουν noname που δεν χρειαζονται να κολλαει καποιος την επωνυμια του πανω και να τα πουλαει. Κατευθειαν απο τον κινεζο..

http://www.ebay.com/itm/2-Din-DVD-GP...t_16001wt_1002
http://www.ebay.com/itm/NEW-3D-MENU-...ht_9048wt_1026
http://www.ebay.de/itm/2-DIN-Autorad...ht_5476wt_1026

Μιλαμε για το ιδιο προιον χωρις φασον ετικετες στα 520 ευρω σπιτι σας.. Και παλι πολλα τα θεωρω για κατι τετοιο αλλα γουστα ειναι αυτα. Εχω βαλει 2 τετοιες πριν 2 χρονια και δουλευουν μεχρι σημερα..

Για πες μας ποιό επώνυμο παίρνεις με τόσα λεφτά; Γιατί όταν έψαχνα, τα ALPINE ξεπερνούσαν τις 2000 euro και έκανες και μετατροπές μέσα στο αμάξι. Και εξ άλλου γιατί λες non name επειδή εμείς δεν ξέρουμε αυτές τις μάρκες; Εξω είναι γνωστές. Και το άλλο τι έχουν τα κινέζικα; Εμείς κάνουμε τίποτα και υποτιμάμε τους κινέζους; Αυτά που έχεις βάλει είναι τα παλιά μοντέλα γιαυτό έχουν τόσο και εμείς συζητάμε για τα καινούργια...

RallyArt 27-03-12 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M (Μήνυμα 459727)
Να προσθέσω

5.1
30+ μπάντες εκουαλάιζερ
ενεργό κροσσόβερ
GPS
Παγκόσμιοι χάρτες
Παρακολούθηση OBD1,2
Ανα πάσα στιγμή ρυθμίσεις στον εγκέφαλο (για γνώστες)
Ραδιόφωνο μέσω δορυφόρου αν είσαι και μερακλής
Blue Ray αν πάλι είσαι μερακλής
κάμερα οπισθοπορείας
κάμερα πορείας
Μπορείς να ανοιγοκλείνεις πλαφονιέρες, φώτα πορείας με ένα κλίκ -αν θες-
Ολόκληρες δισκογραφίες όλων των καλλιτεχνών
Απεριόριστες φωτογραφίες
Βιντεοταινίες
Σύστημα να βλέπεις ταινία εσύ μπροστά και απο 2 διαφορετικά παιδικά τα παιδιά πίσω

και άλλα τόσα που δεν θυμάμαι τώρα που ο μόνος όγκος είναι ένα κουτάκι 20cm*15cm με τροφοδοτικό 12vDC και όχι 12v σε 220v.
Να προσθέσω και την οθόνη που είναι μια απλή touch 7"
Και όλα αυτά με 300Ε.

Εξακολουθείς ακόμα να με βρίσκεις υπερβολικό όταν για ένα radiocd 2din με τα βασικά χρειάζεσαι 500Ε το λιγότερο?

Σοβαρά τώρα, πόσα θες να μου το φτιάξεις στο αμάξι μου αυτά που λες;:smokin:

Dimitris ///M 27-03-12 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 459734)
Μάλλον υπερβολικό είναι Δημήτρη συμφωνώ με τον Πάνο. Που θα τα χρησιμοποιήσεις όλα αυτά; Στο αμάξι; Δεν νομίζω. Δεν είσαι 24 ώρες το 24ωρο στο αμάξι. Για το σπίτι ναί αλλά στο αμάξι είναι πολύ τραβηγμένο...

Φίλε μου δεν λέω.... Μπορεί για εσένα και τον Πάνο που είστε μεγαλύτεροι απο εμένα να σας φαίνεται υπερβολικό, για εμένα τουλάχιστον είναι το απόλυτο σύστημα για το αμάξι μου....
Στο θέμα της μουσικής είμαι λίγο περίεργος μπορώ να πω, αν δεν έχω πολλές ρυθμίσεις και επιλογές αισθάνομαι πως δεν ακούω μουσική.

RallyArt εγώ προσωπικά τίποτα.... Αγόρασε τα υλικά και στα περνάω :smokin:

gearboxer 27-03-12 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M (Μήνυμα 459739)
Φίλε μου δεν λέω.... Μπορεί για εσένα και τον Πάνο που είστε μεγαλύτεροι απο εμένα να σας φαίνεται υπερβολικό, για εμένα τουλάχιστον είναι το απόλυτο σύστημα για το αμάξι μου....
Στο θέμα της μουσικής είμαι λίγο περίεργος μπορώ να πω, αν δεν έχω πολλές ρυθμίσεις και επιλογές αισθάνομαι πως δεν ακούω μουσική.

RallyArt εγώ προσωπικά τίποτα.... Αγόρασε τα υλικά και στα περνάω :smokin:

Πάντως Μήτσο όταν βρεις χρόνο φτιάξε ένα DIY ή εστω ένα guide υλικών γι αυτό το ζήτημα ρε μπαγάσα :smokin:

Παλιά που το χα ψάξει στα ξένα φόρουμ ο καθένας έγραφε τα δικά του...χάος!

Dimitris ///M 27-03-12 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gearboxer (Μήνυμα 459741)
Πάντως Μήτσο όταν βρεις χρόνο φτιάξε ένα DIY ή εστω ένα guide υλικών γι αυτό το ζήτημα ρε μπαγάσα :smokin:

Παλιά που το χα ψάξει στα ξένα φόρουμ ο καθένας έγραφε τα δικά του...χάος!

Πες οτι έγινε ήδη ;)

Θα φτιάξω μια λίστα με τον δικό μου "κορμό" και τι άλλο μπορεί να προστεθεί με σημερινές τιμές κλπ.

gearboxer 27-03-12 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M (Μήνυμα 459742)
Πες οτι έγινε ήδη ;)

Θα φτιάξω μια λίστα με τον δικό μου "κορμό" και τι άλλο μπορεί να προστεθεί με σημερινές τιμές κλπ.

:+1:
Αναμένω!

KATSARAIOS 27-03-12 23:53

Ειμαι ψημενος απλα θελει λιγο μελετη το θεμα κουτι-θερμοκρασιες-τρανταγματα ..κατα τα αλλα το car-pc ειναι πιστευω μακραν η καλυτερη λυση .
Εξαλου με ενα καλο φτηνο προγραμματακι εχεις δυνατοτητες που απεχουν απειρως απο τις multimedia οθονες ...
Δημητρη εχω 2 λαπτοπ για σφαξιμο αν βρω κουτι -οθονη θα σε ενημερωσω για την ιδιοκατασκευη φυσικα με το αζημιωτο.

Dimitris ///M 28-03-12 00:17

Δείτε το φιατάκι που είχα φτιάξει....

http://i884.photobucket.com/albums/a...iafores022.jpg
http://i884.photobucket.com/albums/a...iafores023.jpg

Και η βάση του μόνιτορ

http://i884.photobucket.com/albums/a...c/CarPC028.jpg

Ήταν ένα Cinquecento Sporting, το 1ο μου αμάξι πρίν μπλέξω με BMW.
Όπως θα δείτε ήταν λίγο χύμα γιατί το είχα παραφορτώσει με πολλά πράγματα (4 ενισχυτές, 3 μπαταρίες, subwoofers, πάνελ για 4x8" σε κάθε πόρτα κλπ)
Πάντως βρέθηκε χώρος για όλα!

Πληροφορίες εντός!
Γιώργο (Katsaraios) ότι θέλεις πάρε τηλ και μη κολλάς στα χρήματα....
Καλοκαίρι με 40βαθμούς ντάλα έφυγα απο Αθήνα, πήγα Ξάνθη, δεν το έσβησα ούτε μια στιγμή, έπαιζα μουσική διαπασών στο περισσότερο μέρος της εθνικής (όπου ήμουν μόνος μου γιατί ακουγόταν 3 τετράγωνα το σιχαμένο) και δεν έκλεισε τίποτα απο θερμοκρασία.
Άλλωστε οι σκληροί απο λάπτοπ (όπως αυτός που είχα βάλει εγώ) δεν παθαίνουν τίποτα απο κραδασμούς, τα λάπτοπ κολλάνε απο κραδασμούς άλλωστε? ;)

graphe36 28-03-12 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 459735)
Για πες μας ποιό επώνυμο παίρνεις με τόσα λεφτά; Γιατί όταν έψαχνα, τα ALPINE ξεπερνούσαν τις 2000 euro και έκανες και μετατροπές μέσα στο αμάξι. Και εξ άλλου γιατί λες non name επειδή εμείς δεν ξέρουμε αυτές τις μάρκες; Εξω είναι γνωστές. Και το άλλο τι έχουν τα κινέζικα; Εμείς κάνουμε τίποτα και υποτιμάμε τους κινέζους; Αυτά που έχεις βάλει είναι τα παλιά μοντέλα γιαυτό έχουν τόσο και εμείς συζητάμε για τα καινούργια...

JVC KW-AVX840 500 €
JVC KW-AVX740 450 €
JVC KW-AVX640 350 €
Kenwood DNX-5240BT με χαρτες 700€

Με τα ρεστα πολυεστερικη κατασκευή η με λιγο παραπάνω πανελ μετατροπης γνησιο απο phonnocar. Θες όμως σωστό εγκαταστατη.

Ολα αυτα σε ηχο ειναι γενεες ανωτερα απο οποιαδηποτε τετοια υλοποιηση. Μην σου πω 10 φορες πανω..

Δεν μου αρεσει να περιαυτολογώ αλλα δεν ειμαι άσχετος, ειναι μερος της δουλειας μου αυτα. Μαλιστα γραφω και σε εξειδικευμένο ελληνικό περιοδικο στο κομματι αυτο.

Η dynavin δεν ειναι ουτε εδω ουτε εξω μαρκα που χτυπαει τα ονοματα που σου αναφερω. Καθως οχι μονο εχω βαλει αλλα εχω επισκευασει κιολας ενα dynavin και γνωριζω ακριβως τις ομοιοτητες του με τον κινεζο..

Τι διαφορα εχει ο Κινεζος.. ? Βαλε εναν καλο ενισχυτη για να στησεις ενα καλο hi-fi και ακου με gain λιγο πανω απο το 30% σε χαμηλο κομματι. Μηπως εχεις τρελαθει στο φυσημα??? Λογικο καθως τα βολτ που βγαζουν τα pre out αυτων των υλοποιησεων ειναι δεν ειναι κοντα στο 1V. Πηγη της Pionner των 89€ ειναι μακραν ανωτερη ηχητικα σε αυτο το κομματι. Για να μην μιλήσω για το EQ. Που παρολο ειναι ψαρωτικο, καθως διαθετει παραμετρικο eq με χρηση q factors, αλλα... δεν κοβει τιποτα...

Τελος πες μου τεχνικα τι διαφορα εχει το παλιο που λεω με το καινουργιο? Μην μου πεις αλλα windows. Ενα και το αυτο στο αμαξι αυτη η διαφορα η στον ηχο. Τεχνικα θελω να μου πεις. Πχ αλλο DA converter, snr, αλλου τυπου cross που δουλευουν, επεξεργαστες burr brown, αλλοι δειγματοληπτες.. κτλ κτλ.. Για να σε βοηθήσω, αλλο λειτουργικό και διαφορετικό frontend software (ο φιλος με το car computer θα κατάλαβε τι εννοω).

Φιλικα παντα
Μαριος.

KATSARAIOS 28-03-12 02:16

Το χουμε ξαναπει μην γινομαστε κουραστικοι,
το θεμα dynavin η vision ειναι μονο η ευκολια στην εγκατασταση στο Ε46 αφου δεν κοβεις -ραβεις τιποτα ,ενω σε καλυτερες πηγες 2 din αναγκαστικα πας για πατεντα (ηδη το εχω κανει σε 2 αυτοκινητα).
Οσες επιλογες για navi-multimedia εχουν δεν ειναι καλυτερες απο τις brand name πηγες αλλα δυστυχως η ευτυχως κανενα brand name δεν ειναι plug&play για Ε46...
Τα λεφτα παραδοξως ειναι υπερβολικα ειδικα για dynavin αλλα προφανως μπαινει και το θεμα εγγυησης που ανεβαζει το κοστος.

sierra 28-03-12 07:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από graphe36 (Μήνυμα 459751)
JVC KW-AVX840 500 €
JVC KW-AVX740 450 €
JVC KW-AVX640 350 €
Kenwood DNX-5240BT με χαρτες 700€

Προς θεού δεν τσακονόμαστε. Αυτές οι τιμές που δίνεις είναι μόνο οι οθόνες έτσι δεν είναι;


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS (Μήνυμα 459754)
Τα λεφτα παραδοξως ειναι υπερβολικα ειδικα για dynavin αλλα προφανως μπαινει και το θεμα εγγυησης που ανεβαζει το κοστος.

Γιατί Γιώργο είναι υπερβολικά; Για όλα αυτά που διαθέτει δεν νομίζω. Μόλις πάρω το αμάξι θα έλθω να το ακούσης και να το δεις και μετά θα μου πεις. Και δεν έχεις τον καθένα να σου αφαιρεί κομάτια απο το αμάξι για να στο τοποθετήση και να σου λέει δεν πειράζει...

REDNECK 28-03-12 08:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κμβ (Μήνυμα 459690)
το φυσιολογικο ειναι να μεινει η τιμη του η ίδια, όχι και να ανένβει.
Δυστυχως μας κοροιδευουν, γαιυτο και το ebay κανει χρυσες δουλειες, γιαυτο και θα σβησουν απο το χαρτη κατι τετοια μαγαζακια. Με ενα βιντεακι DIY θα πεσει πολυ κλαμα στο επαγγελμα!!


Αν θελει καποιος να το παρει απο ebay , απο ποια χωρα πρεπει να κανει την αγορα ωστε να παιζει η τηλεοραση και γενικα να ειναι συμβατο με εδω ?

gsova 28-03-12 10:53

Τα Car PC είναι ωραία φάση αν είσαι μερακλής και έχεις χρόνο και όρεξη να ασχοληθείς με hardware και software, γιατί ναι μεν έχουν λυθεί πολλά προβλήματα σε σχέση με το παρελθόν αλλά σίγουρα plug-and-play δε τα λές. Στο παλιό μου E36 είχα βάλει τα πάντα... ξεκινώντας από κανονικό PC με inverter, αλλάζοντας μετά σε 12V ATX τροφοδοτικό με ένα κάρο αντιπαρασιτικά για το θόρυβο, προχωρώντας μετά σε Xenarc, Lilliput κλπ με αντίστοιχες οθόνες. Αντίστοιχα σε software, μέχρι να βγεί το Centrafuse που είναι ίσως το πιό ολοκληρωμένο υπήρχαν -και υπάρχουν ενδεχομένως- πολλές free λύσεις αλλά και πάλι θα πρέπει να παιδευτείς λίγο με skins, παραμετροποιήσεις κλπ. Εντάξει, μπορείς να κάνεις τα πάντα με ένα PC αλλά είπαμε, είναι για τον μερακλή που δε φοβάται να "σφάξει" και λίγο το αμάξι του (γιατί όλο και κάποιο φανερό/κρυφό σφάξιμο παίζει για να μπουν τα components).

Τα ICE τύπου Dynavin/Vision είναι ωραία λύση γιατί έχεις υπερπλήρεις λειτουργίες σε ένα σύστημα που είναι συμβατό με το αμάξι και δε χρειάζεται να κάνεις πατέντες για να το βάλεις. Ξεβιδώνεις το εργοστασιακό ράδιο σιντί, βιδώνεις το multimedia, βάζεις και τις κεραίες σου (GPS, TV κλπ) και είσαι κομπλέ. Χωρίς να κόψεις ούτε μισό καλώδιο παίζουν ηχεία, χειριστήρια τιμονιού, τα πάντα όλα. Εντάξει, από ήχο σίγουρα δεν είναι επιπέδου Alpine/Kenwood/Pioneer κλπ αλλά από την άλλη αν δε θες να ακούς τσίτα και δεν έχεις απαιτήσεις να ακούσεις και την παραμικρή συχνότητα τότε νομίζω ότι θα σε καλύψουν και με το παραπάνω. Το plus σε αυτά τα συστήματα είναι ότι μπορούν να δεχτούν πολλά λογισμικά πλοήγησης με άπειρες επιλογές σε χάρτη σε σχέση με τα "κλειστά" προαναφερθέντα συστήματα όπου οι αναβαθμίσεις χαρτών δεν είναι τόσο συχνές και σε δεσμεύουν σε μια φίρμα στο θέμα της πλοήγησης (όπως και τα εργοστασιακά της BMW).

Τέλος, τώρα που τους βάζουν και android οι Κινέζοι, έχεις πλέον πληθώρα επιλογών και για το κομμάτι του OBD αλλά και πολλές εφαρμογές για Internet στο αμάξι (Twitter/Facebook και λοιπά Apps) που δεν είχες τόσο εύκολα στις παλιές μονάδες με Windows CE.

vision 28-03-12 14:46

Με αφορμή την συζήτηση που ξεκίνηση ο χρήστης Sierra,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι το εργοστάσιο παραγωγής των προϊόντων Dynavin & Vision είναι το ίδιο.

Τα προϊόντα Vision πωλούνται και αντιπροσωπεύονται στην Ελληνική αγορά από την εταιρία DiSTA AE, η οποία βρίσκεται στο χώρο από το 1993 και είναι η μοναδική με πιστοποίηση ISO.

Ειδικότερα, τα εργοστασιακά Multimedia δοκιμάζονται σε αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα πριν να αρχίσουν να διανέμονται στην αγορά. Αποτέλεσμα αυτού είναι να περιορίζονται σχεδόν στο ελάχιστο τα προβλήματα συμβατότητας της συσκευής με το αυτοκίνητο.

Η ViSiON προσφέρει εγγύηση, service και τεχνική υποστήριξη στους καταναλωτές που θα επιλέξουν τα προϊόντα της.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ στείλτε πμ

θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε

Μαρία Π.
Υπεύθυνη Marketing

RallyArt 28-03-12 15:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M (Μήνυμα 459739)
Φίλε μου δεν λέω.... Μπορεί για εσένα και τον Πάνο που είστε μεγαλύτεροι απο εμένα να σας φαίνεται υπερβολικό, για εμένα τουλάχιστον είναι το απόλυτο σύστημα για το αμάξι μου....
Στο θέμα της μουσικής είμαι λίγο περίεργος μπορώ να πω, αν δεν έχω πολλές ρυθμίσεις και επιλογές αισθάνομαι πως δεν ακούω μουσική.

RallyArt εγώ προσωπικά τίποτα.... Αγόρασε τα υλικά και στα περνάω :smokin:

Dimtris///M, σε ευχαριστώ που προσφέρεσαι, είναι πολύ ευγενικό εκ μέρους σου, αλλά τσάμπα ρε φίλε; Να έχεις και εσύ κίνητρο να γίνει καλο.:icon_pai:
Γιατί ποσό μιλάμε χοντικά περιππου; :scratchch

graphe36 28-03-12 19:04

Δεν εχω καμια ένσταση με το dynavin προσωπικά, αλλα με την τιμη του. Αυτο που θυμήθηκα ειναι οτι σε ενα Ε46 που ειχα βαλει ενα, εχει εναν αεραγωγό πισω που ενοχλει την τοποθέτηση οποιουδήποτε 2din μηχανήματος.

Οπως επισης παρολο που ειναι φτωχό ηχητικα, μπορουμε να το αναβαθμίσουμε με χρηση καποιου εξωτερικού επεξεργαστή. Απλα θεωρώ οτι 800 ευρω ειναι παρα παρα πολλα. Ακομα και τα 500 που ζηταει το ebay.
Αποψη μου.

sierra 28-03-12 20:22

Αυτό το μηχάνημα που λέμε είναι το μόνο που μοιάζει με το μαμά και δεν εμποδίζει τίποτα την τοποθετησή του γιατί και πίσω είναι όπως το μαμά. Γιαυτό καταλήξαμε εκεί πολλοί από εμάς που δεν θέλαμε να κάνουμε πατέντες. Τα πρώτα μοντέλα είχα κάποιο πρόβλημα με τον ήχο, αλλά αυτά που κυκλοφορούν τώρα δεν έχουν κανένα. Για εμένα παίζει άψογα. Τώρα για την τιμή τα 800 euro VISION και τα 1000 euro για DYNAVIN (τα νέα μοντέλα) με αυτά που διαθέτουν (DVD,CD,TV, κλπ να μην τα γράφω όλα), είναι φθηνά, σχετικά με τα επώνυμα που έχει μόνο η οθόνη 500 euro (jvc γιατί alpine, kenwood είναι ακριβότερα) και αποκεί και πέρα συν να παίζει dvd,tv, τηλέφωνο, κεραίες κλπ.) φτάνουν τα 2000 euro...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.