BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=98)
-   -   Επιλογή εξάτμισης για Μ3 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=953)

M3MAN 24-01-05 22:19

Επιλογή εξάτμισης για Μ3
 
Συνάδελφοι χαιρετώ,

Θέλω να σας πω το πόνο μου. Καλό χρυσό αυτο το Μ3 αλλά με μαμά εξάτμιση είτε 316 οδηγάς ή Μ3 το ίδιο ακούγεται τουλάχιστο στο ρελαντί. Για να ακούσεις αυτον το γλυκό μπάσσο βαθύ ήχο, η θερμοκρασία του λαδιού πρέπει να είναι στο 100+ αλλά ακόμα και τότε ο ήχος παραείναι κυριλέ. Θέλω ένα πιο IN YOUR FACE SOUND και με το καλημέρα χωρίς να περιμένω μισή ώρα.

Επειδή στην επιλογή εξάτμισης παίζονται πολλές παράμετροι ποιοτικοί όπως , ήχος, εμφάνιση αλλά και ποσοτικοί οπως αύξηση/μείωση ιπποδύναμης, ροπής, βάρος, διάμετροι τελικών απολήξεων κλπ χρειάζομαι τη βοήθεια σας για να επιλέξω.

Παρακαλώ δοκιμασμένες συνταγές μόνο, δεν ειναι καιροί για πειράματα (€).

ευχαριστώ

tasosbmwe30 24-01-05 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M3MAN
Συνάδελφοι χαιρετώ,

Θέλω να σας πω το πόνο μου. Καλό χρυσό αυτο το Μ3 αλλά με μαμά εξάτμιση είτε 316 οδηγάς ή Μ3 το ίδιο ακούγεται τουλάχιστο στο ρελαντί. Για να ακούσεις αυτον το γλυκό μπάσσο βαθύ ήχο, η θερμοκρασία του λαδιού πρέπει να είναι στο 100+ αλλά ακόμα και τότε ο ήχος παραείναι κυριλέ. Θέλω ένα πιο IN YOUR FACE SOUND και με το καλημέρα χωρίς να περιμένω μισή ώρα.

Επειδή στην επιλογή εξάτμισης παίζονται πολλές παράμετροι ποιοτικοί όπως , ήχος, εμφάνιση αλλά και ποσοτικοί οπως αύξηση/μείωση ιπποδύναμης, ροπής, βάρος, διάμετροι τελικών απολήξεων κλπ χρειάζομαι τη βοήθεια σας για να επιλέξω.

Παρακαλώ δοκιμασμένες συνταγές μόνο, δεν ειναι καιροί για πειράματα (€).

ευχαριστώ


τον πιο "καυλιαρικο" ηχο για bmw και ειδικα για Μ3 τον εχει η Εisenmann!!!τελεια και παυλα!!!

M3MAN 24-01-05 22:38

ευχαριστώ μανάρι...το ψάχνω.

Ελπίζω να μην κοστίζει. Τι προτείνεις αλλαγή απο καταλυτη και πισω η να τα παρω ολα σβάρνα;

cHaOtIc_dRaGoN_Gr 24-01-05 22:43

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΣΟ...
ΟΣΟ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ...ΤΟ Μ3 ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ..
ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΤΕΛΙΚΟ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΕΣ), ΞΥΛΩΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΤΑ ΟΛΑ ΣΒΑΡΝΑ!!!!!! ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΡΟΠΗ!! :flipa: :flipa:

Fanatic 24-01-05 22:43

Η Eisenman μαλλον θα κοστιζει λιγακι....τωρα για το αν ειναι καλυτερα να αλλαξεις ολη η το καζανακι,ειναι αναλογα τι θελεις....μην σου παιρνει και τα αυτια...βεβαια και αυτο γινεται... :nod:

M3MAN 24-01-05 22:56

Επισκέφτηκα την Eisenmann και πουλάει γυρο στα €780 (τελικό καζανι και σωληνες φυσικά). Αχαχούχα.

cHaOtIc_dRaGoN_Gr 24-01-05 22:58

AXAXOYXA KAI PALI! :kissass: :kissass:

M3MAN 24-01-05 22:59

Τι πιάνω αν πουλησω την μαμα εξατμιση;
Την θέλει κανείς; :(

M3MAN 24-01-05 23:02

Το βρήκα!!!
Αντι να ξυλωθω, θα πάρω ένα τρυπανάκι και θα κανω πολυ μικρες τρυπες πισω απο τους καταλυτες.

MZ3 24-01-05 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M3MAN
Τι πιάνω αν πουλησω την μαμα εξατμιση;
Την θέλει κανείς; :(

pio m3 einai ? isos ksero kapion pou na tin theli kai to vasikotero.. poso tin poulas?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.