BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - DIY (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=146)
-   -   αγορά-τοποθέτηση m3 e46 καθρέπτες (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28952)

ditris 26-10-11 10:22

αγορά-τοποθέτηση m3 e46 καθρέπτες
 
όπως λέει κ ο τίτλος σκέπτομαι την τοποθέτηση m3 e46 καθρεπτών....ψάχνοντας λίγο στο ebay βρήκα αυτό http://www.ebay.com/itm/350500754056...791288&vxp=mtr
Διερωτώμαι λοιπόν επειδή είμαι παντελώς άσχετος απο ebay:η αξία των καθρεπτών είναι 169 ή 186 δολάρια?Απο την αμερική θάρθουν οι συγκεκριμένοι καθρέπτες?Τα μεταφορικά πόσο είναι?Σε Αγγλία-Γερμανία δεν υπάρχουν τέτοιοι καθρέπτες?
Να σημειώσω ότι εδώ στην Ελλάδα τους βρίσκω γύρω στα 280-350 ευρώ τους replica καθρέπτες αναλόγως καταστήματος!Στο αυτοκινητο μου έχω ηλεκτρικούς καθρέπτες(οπως όλα τα bmw e46) δεν είναι όμως ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι...ούτε ξέρω αν είναι θερμαινόμενοι!Καπου διαβασα οτι οι m3 καθρεπτες έχουν 12 pins πλεξούδα ενώ οι απλοί στα 46ρια έχουν 6 pins.Τροποποιείται η συνδεση της καλωδιωσης κ ολα δουλευουν οκ!Δεν με πειράζει αν δεν εχω ηλεκτρικά αναδιπλούμενη λειτουργία αλλά θέλω να παραμείνει η εσωτερική ηλεκτρική ρυθμιση.Κ κατι τελευταίο...οι ρεπλικα σε τι διαφερουν?Στο χρωμα του κρυσταλλου μονο?Δεν με πειράζει ούτε θελω απαραιτητα ΟΕΜ απλα όσο το δυνατον πιο κοντα σε εμφανιση-λειτουργια με τους ΟΕΜ.....

LEO328 26-10-11 10:58

φιλε mako θα σου απαντησω σε οτι ξερω (νομιζω οτι ξερω χαχαα).
λοιπον η τιμη που λεει bid σημαινει κανε προσφορα(πλειστηριασμος δηλαδη πιπεριες μαντολες.ο οποιος πλειστηριασμος ξεκιναει απο 169 δολαρια και πανω και τελειωνει την ημερομηνια εκει που γραφει time left μεσα στην παρενθεση.πιαστο αβγο και κουρευτο αδελφε!χεχε
ενω απο κατω εκει που λεει price 185.97 δολλαρια ειναι η τιμη που μπορεις να τους αγορασεις απευθειας χωρις τα μεταφορικα.(αρα 185,97+μεταφορικα).
οι καθρεφτες αυτοι ερχονται απο αμερικη οποτε επειδη ειναι γυρω τα 150ε(καπου εκει κοντα ειναι η τιμη) υπαρχει περιπτωση να εχει φορο στο τελωνειο οποτε παρτους απο αγγλια -γερμανια να ξερεις απο την αρχη τι θα πληρωσεις χωρις τελωνεια κ.λ.π.
οσον αφορα την ποιοτητα ενα θα σου πω.οι replica σιγουρα εχουν διαφορα απο τους γνησιους κυριως στα τζαμακια οσον αφορα την αποσταση ορατοτητας.
εγω φοραω repilca μ3 εδω και 6 χρονια και λειτουργικα δεν εχουν κανενα προβλημα.οσον αφορα την ορατοτητα ομως σε δυσκολες καιρικες συνθηκες δειχνουν καπως περιεργα οι καθρεφτες και εχουν νεκρες γωνιες.(σε καποια σημεια-γωνιες δεν εχω την ιδια καθαρη ορατοτητα).μην σε πρηζω ομως.σου ειπα μια χαρα δουλεουν.απλα ειναι καποιες λεπτομερειες που με χαλανε σαν ψειρας που ειμαι.και επειδη ξερω οτι και συ εισαι ψειρας θα σου προτεινα να βρεις απο ebay αγγλιας-γερμανιας ενα ζευγαρι Oem ε46 μ3 να τους βαψεις και να τους βαλεις πανω.η τελευταια κινηση μου οταν κανω ολα τα υπολοιπα και εμενα αυτη θα ειναι!
ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα!
θα σε κατατοπισουν οι πιο εμπειροι απο μενα οσον αφορα το ebay.....:smokin:

ditris 27-10-11 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LEO328 (Μήνυμα 444391)
οποτε παρτους απο αγγλια -γερμανια να ξερεις απο την αρχη τι θα πληρωσεις χωρις τελωνεια κ.λ.π.
οσον αφορα την ποιοτητα ενα θα σου πω.οι replica σιγουρα εχουν διαφορα απο τους γνησιους κυριως στα τζαμακια οσον αφορα την αποσταση ορατοτητας.
εγω φοραω repilca μ3 εδω και 6 χρονια και λειτουργικα δεν εχουν κανενα προβλημα.οσον αφορα την ορατοτητα ομως σε δυσκολες καιρικες συνθηκες δειχνουν καπως περιεργα οι καθρεφτες και εχουν νεκρες γωνιες.(σε καποια σημεια-γωνιες δεν εχω την ιδια καθαρη ορατοτητα).σου ειπα μια χαρα δουλεουν.απλα ειναι καποιες λεπτομερειες που με χαλανε σαν ψειρας που ειμαι.και επειδη ξερω οτι και συ εισαι ψειρας θα σου προτεινα να βρεις απο ebay αγγλιας-γερμανιας ενα ζευγαρι Oem ε46 μ3 να τους βαψεις και να τους βαλεις πανω.η τελευταια κινηση μου οταν κανω ολα τα υπολοιπα και εμενα αυτη θα ειναι!
ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα!
:smokin:

Λεωνίδα ευχαριστώ για τη βοηθεια.Χτες μιλησα με Ζαχαρία και μουπε πως οι replica έχουν στην εφαρμογή τους κλίση προς τα πάνω...αν δεις το αμάξι απο μπροστά....
Αλήθεια ρωτώ κ αλλα παιδιά που έχου βάλει ισχύει κάτι τέτοιο?
Θάθελα να αναφερουν κ μάρκες-μέρος καθώς κ δυσκολίες στην ορατότητα...έστω με π.μ απο ώπου τους πήραν.....

zaharias 27-10-11 12:10

Θελει λιγο προσοχη απο Αγγλια (δεξιοτιμονα).. στο θεμα των κρυσταλων των καθρεπτων.. θυμαμαι οτι καποιος ελεγε οτι εχουν διαφορά με τα κρυσταλα απο τους καθρεπτες που φορανε τα αριστεροτιμονα.. και δεν βλεπεις ΣΩΣΤΑ.. Θελει ψαξιμο τα part # στο realoem μαλλον για να επιβεβαιωθει αυτο, δεν το εχω ψαξει..

baklavas 27-10-11 13:26

εγω εβαλα ρεπλικα,τους βρηκα 150 ευρω περσι,εχουν ηλεκτρικη ρυθμιση κανονικα απο μεσα οπως και οι OEM και κλεινουν προς τα πανω...μαρκα κ μαγαζι μην ρωτησεις,σε καποιο φαναρτζη τους βρηκα στο ασχετο και τους εβαλα...

E36 RULES!! 27-10-11 13:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 444523)
Θελει λιγο προσοχη απο Αγγλια (δεξιοτιμονα).. στο θεμα των κρυσταλων των καθρεπτων.. θυμαμαι οτι καποιος ελεγε οτι εχουν διαφορά με τα κρυσταλα απο τους καθρεπτες που φορανε τα αριστεροτιμονα.. και δεν βλεπεις ΣΩΣΤΑ.. Θελει ψαξιμο τα part # στο realoem μαλλον για να επιβεβαιωθει αυτο, δεν το εχω ψαξει..

Eχει δικιο ο Ζαχος... Αν παρατηρήσεις τα αμαξια, στον καθρευτη του συνοδηγου εχουν πιο κοιλο κατοπτρο.. Μεχρι και στη δικιά μου την αηδια που δεν φαινεται ξεκάθαρα, παρατηρησα οτι οντως απο τον καθρεφτη του συνοδηγου δειχνει τα αντικειμενα πισω πιο μακριά απο αυτον του οδηγου (δεν εχουν αλλαχτει ποτε)

Επομένως, λογικά, αφου στη Gayland πανε αναποδα, ο "σωστος" καθρεφτης τους θα ειναι ο δικός μας του συνοδηγού, και το αντίστροφο.

zaharias 27-10-11 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 444520)
Λεωνίδα ευχαριστώ για τη βοηθεια.Χτες μιλησα με Ζαχαρία και μουπε πως οι replica έχουν στην εφαρμογή τους κλίση προς τα πάνω...αν δεις το αμάξι απο μπροστά....
Αλήθεια ρωτώ κ αλλα παιδιά που έχου βάλει ισχύει κάτι τέτοιο?
Θάθελα να αναφερουν κ μάρκες-μέρος καθώς κ δυσκολίες στην ορατότητα...έστω με π.μ απο ώπου τους πήραν.....

Δημητρη, ειναι μια λεπτομερεια η οποια εμενα προσωπικα μου τη δινει.. μου χαλαει ολη την εικονα του αυτοκινητου.. Ειδικα στα Ε46 κουπε & καμπριο.. (επειδη σενταν και κομπακτ δεν φορεσαν ποτε τετοιο καθρεπτη, οι ρεπλικα δειχνουν καλυτερα)..

Εδω οι ρεπλικα http://www.ca-at.co.uk/single_prod-c...pZD0xMDcx.html
Κι εδω οι γνησιοι
http://www.bimmerfest.com/forums/att...1&d=1057624382

gyiama 29-10-11 16:16

και απ οσο θυμαμαι οι Αγγλικοι εχουν διαφορα στην δεξια πεξουδα μιας και οπως ειπαμε ο δεξης ειναι του οδηγου.

ditris 31-10-11 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από baklavas (Μήνυμα 444527)
εγω εβαλα ρεπλικα,τους βρηκα 150 ευρω περσι,εχουν ηλεκτρικη ρυθμιση κανονικα απο μεσα οπως και οι OEM και κλεινουν προς τα πανω...μαρκα κ μαγαζι μην ρωτησεις,σε καποιο φαναρτζη τους βρηκα στο ασχετο και τους εβαλα...

Πολύ καλή τιμή τους βρήκες!Μπράβο!Τυχερός!Ουτε στο ebay κάνουν τόσο!Μηπως είχαν κάποιο ελάττωμα?Ηταν τπτ σπασμένοι κ τους επιδιόρθωσες?
Υ.Γ Μηπως μπορείς να βάλεις καμία φώτο να τους δούμε(στο γκαράζ σου έχεις τους απλούς!), να δούμε κ πως κάθονται?Καποια προβληματα ορατοτητας σε σχεση με τους μανισιους?

thanos_1 31-10-11 12:50

Αν η μόνη διαφορά στους καθρέπτες των δεξιοτίμονων είναι τα κρύσταλλα, τότε το πρόβλημα διορθώνεται εύκολα με αλλαγή κρυστάλλων!! Υπάρχει όμως περίπτωση να έχουν και διαφορά στο κέλυφος του καθρέπτη.
Το λέω αυτό γιατί πρόσφατα αγόρασα ένα ζευγάρι καθρέπτες από Αγγλία για το rx8 και διαπίστωσα πως εκτός από τα κρύσταλλα, τα καβούκια των καθρεπτών είχαν ελάχιστα διαφορετική κλίση σε σχέση με τα αριστεροτίμονα,
με αποτέλεσμα από τον καθρέπτη του συνοδηγού να μη βλέπω τίποτα, όσο και να τον ρύθμιζα και ότι κρύσταλλο και αν έβαζα!!
Γιαυτό προσοχή!!

baklavas 31-10-11 14:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 444811)
Πολύ καλή τιμή τους βρήκες!Μπράβο!Τυχερός!Ουτε στο ebay κάνουν τόσο!Μηπως είχαν κάποιο ελάττωμα?Ηταν τπτ σπασμένοι κ τους επιδιόρθωσες?
Υ.Γ Μηπως μπορείς να βάλεις καμία φώτο να τους δούμε(στο γκαράζ σου έχεις τους απλούς!), να δούμε κ πως κάθονται?Καποια προβληματα ορατοτητας σε σχεση με τους μανισιους?

ειχα παει για ενα χτυπηματακι στο φτερο να το σβησω σε καποιο φιλο φιλου κτλ κτλ. φαναρτζη, εκει πανω στην κουβεντα για "μπαξιματα" θυμηθηκε οτι καπου ειχε ενα ζευγαρι (αυτους που εβαλα)...
"δωσε ενα 150αρι μου λεει κ παρτους" ...
ε δε το σκεφτηκα κ πανω απο μερικα (mili)seconds..
μια χαρα ειναι,απλως σε σχεση με τους ΟΕΜ,που ειναι σαν φορτηγου, δεν εχει την ιδια εικονα (αδοκιμος ορος, αλλα μου διαφευγει τωρα η σωστη λεξη) προς τα πισω....
ειναι μικροτερα τα κρυσταλλα... τιποτε που να προβληματιζει ομως...

ditris 31-10-11 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από baklavas (Μήνυμα 444828)
μια χαρα ειναι,απλως σε σχεση με τους ΟΕΜ,που ειναι σαν φορτηγου, δεν εχει την ιδια εικονα (αδοκιμος ορος, αλλα μου διαφευγει τωρα η σωστη λεξη) προς τα πισω....
ειναι μικροτερα τα κρυσταλλα... τιποτε που να προβληματιζει ομως...

Μισο λεπτό να καταλάβω....οι δικοί σου πούναι replica είναι μικρότεροι σε σχέση με τους OEM?Τους βρήκες 150Ε αλλα δεν ειχαν (οι καθρεπτες!)κανενα σπασιμο κτλ ε?
Τα κρυσταλλα των replica πουβαλες δηλαδη δειχνουν πιο κοντινη την απόσταση?Τι αλάζει ακριβως?
Υ.Γ Βάλε κ καμία φώτο απο διαφορες γωνίες να δουμε-συγκρινουμε replica με ΟΕΜ ΑΝ εχεις την ευγενη καλοσυνη...

E36 RULES!! 31-10-11 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 444829)
Μισο λεπτό να καταλάβω....οι δικοί σου πούναι replica είναι μικρότεροι σε σχέση με τους OEM?Τους βρήκες 150Ε αλλα δεν ειχαν (οι καθρεπτες!)κανενα σπασιμο κτλ ε?
Τα κρυσταλλα των replica πουβαλες δηλαδη δειχνουν πιο κοντινη την απόσταση?Τι αλάζει ακριβως?
Υ.Γ Βάλε κ καμία φώτο απο διαφορες γωνίες να δουμε-συγκρινουμε replica με ΟΕΜ ΑΝ εχεις την ευγενη καλοσυνη...

Μαλλον εννοει τα κουπια που εχουμε για μαμα, non-M pack καθρεφτες!

baklavas 31-10-11 14:38

οχι οχι...δε με καταλαβες...ΟΕΜ εννοω τους καθρεπτες που "φορουσε " το αμαξι ...που βλεπεις στις πρωτες φωτο μου...οχι με τους ΟΕΜ του Μ3... ειναι ρεπλικα Μ αυτοι που εβαλα τωρα...ειναι μικροτεροι σε σχεση με αυτους που ειχα...οχι του Μ



http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...pictureid=6571

και εδω οταν ηταν ελεφαντακι.... http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...pictureid=1293

ThaNOS E46coupe 31-10-11 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από baklavas (Μήνυμα 444833)
οχι οχι...δε με καταλαβες...ΟΕΜ εννοω τους καθρεπτες που "φορουσε " το αμαξι ...που βλεπεις στις πρωτες φωτο μου...οχι με τους ΟΕΜ του Μ3... ειναι ρεπλικα Μ αυτοι που εβαλα τωρα...ειναι μικροτεροι σε σχεση με αυτους που ειχα...οχι του Μ



http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...pictureid=6571

και εδω οταν ηταν ελεφαντακι.... http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...pictureid=1293

:Dεγώ τώρα αμα πώ οτι δέν κατάλαβα θα με πείτε βλάκα?:banghead:

ditris 31-10-11 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από baklavas (Μήνυμα 444833)
οχι οχι...δε με καταλαβες...ΟΕΜ εννοω τους καθρεπτες που "φορουσε " το αμαξι ...που βλεπεις στις πρωτες φωτο μου...οχι με τους ΟΕΜ του Μ3... ειναι ρεπλικα Μ αυτοι που εβαλα τωρα...ειναι μικροτεροι σε σχεση με αυτους που ειχα...οχι του Μ



http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...pictureid=6571

και εδω οταν ηταν ελεφαντακι.... http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...pictureid=1293

Φίλος πολύ όμορφοι μου φαινονται....μη σου πω αν δεν τοξερα θα νομιζα πως ειναι κ oι ΟΕΜ του m3....

baklavas 31-10-11 14:56

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....ρε τρελοκομεια ειπα το εξης....
οι ρεπλικα που φοραω στο αμαξι ειναι μικροτεροι απο τους ΟΕΜ (που φορουσε απο εργοστασιο) ... ΣΤΟΠ

baklavas 31-10-11 14:57

να σαι καλα Μακο φιλε μου :pimp:

ThaNOS E46coupe 31-10-11 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 444838)
Φίλος πολύ όμορφοι μου φαινονται....μη σου πω αν δεν τοξερα θα νομιζα πως ειναι κ oι ΟΕΜ του m3....

δημήτρη και εμένα μου αρέσουν , μή σου πώ οτι μου αρέσουν περισσότερο απο τους oem Μ, γιατί θα με κάνουν μπάνιο....
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από baklavas (Μήνυμα 444839)
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....ρε τρελοκομεια ειπα το εξης....
οι ρεπλικα που φοραω στο αμαξι ειναι μικροτεροι απο τους ΟΕΜ (που φορουσε απο εργοστασιο) ... ΣΤΟΠ

τώρα το κατάλαβα. απλά επρεπε να το διαβάω κανα δύο τρεις φορές!!!!:D
πολύ όμορφο πάντος ρε μπακλαβά!!! να το χαίρεσαι!!!

baklavas 31-10-11 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 444846)
δημήτρη και εμένα μου αρέσουν , μή σου πώ οτι μου αρέσουν περισσότερο απο τους oem Μ, γιατί θα με κάνουν μπάνιο....
τώρα το κατάλαβα. απλά επρεπε να το διαβάω κανα δύο τρεις φορές!!!!:D
πολύ όμορφο πάντος ρε μπακλαβά!!! να το χαίρεσαι!!!

ευχαριστω φιλος :)

zaharias 31-10-11 15:27

Αυτοι που φοραει ο baklavas μοιαζουν με τους γνησιους Μ3..

@baklavas Η βαση τους ειναι μαυρη..?? Πολυ καλο deal παντως.. :D

Απλα οταν ελεγε ΟΕΜ ο baklavas εννουσε τους μαμα καθρεπτες Θανο που φοραει το coupe..

ThaNOS E46coupe 31-10-11 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 444858)
Αυτοι που φοραει ο baklavas μοιαζουν με τους γνησιους Μ3..

@baklavas Η βαση τους ειναι μαυρη..?? Πολυ καλο deal παντως.. :D

Απλα οταν ελεγε ΟΕΜ ο baklavas εννουσε τους μαμα καθρεπτες Θανο που φοραει το coupe..

ερώτηση τώρα...πές οτι καταλήξουμε να αγοράσουμε απο η-μπέυ , καθρέπτες. πώς θα ξέρουμε ποιός είναι αυτος που μοιάζει με τον γνήσιο και ποιός είναι αυτός που κάνει μπάμ οτι είναι monkey?
νομίζω οτι υπάρχουν δύο ποιότητες τελικά !!!:screwy:

baklavas 31-10-11 15:41

δε παλευεστε με τιποτα:banghead:... η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα :bullhorn:

zaharias 31-10-11 15:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 444859)
ερώτηση τώρα...πές οτι καταλήξουμε να αγοράσουμε απο η-μπέυ , καθρέπτες. πώς θα ξέρουμε ποιός είναι αυτος που μοιάζει με τον γνήσιο και ποιός είναι αυτός που κάνει μπάμ οτι είναι monkey?
νομίζω οτι υπάρχουν δύο ποιότητες τελικά !!!:screwy:

Αυτοι που τρωνε τις μπανανες νομιζω κανουν μπαμ... :D

Δες τους εδω http://imageshack.us/photo/my-images/12/30847290.jpg/ και δες και του baklava να καταλαβεις τη διαφορα...

baklavas 31-10-11 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 444865)
Αυτοι που τρωνε τις μπανανες νομιζω κανουν μπαμ... :D

Δες τους εδω http://imageshack.us/photo/my-images/12/30847290.jpg/ και δες και του baklava να καταλαβεις τη διαφορα...

ναι,εχεις απολυτο δικιο...μπαμ δε λες τιποτε...
σαν τα φτερα στο καπελο του αστεριξ ειναι .... :pimp:

ThaNOS E46coupe 31-10-11 15:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 444865)
Αυτοι που τρωνε τις μπανανες νομιζω κανουν μπαμ... :D

Δες τους εδω http://imageshack.us/photo/my-images/12/30847290.jpg/ και δες και του baklava να καταλαβεις τη διαφορα...

μπρρρρρρρρρρ...ανατρίχιασα.... αλλα απο μιά εικόνα που είναι σκέτοι οι καθρέπτες πως θα καταλάβουμε ρε γμτ?

ThaNOS E46coupe 31-10-11 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από baklavas (Μήνυμα 444861)
δε παλευεστε με τιποτα:banghead:... η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα :bullhorn:

χαχαχαχα...έτσι είμαστε εμέις...ΙΟΛΗ ή τίποτα...χαχαχαχα:smashtard:boink:

zaharias 31-10-11 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 444867)
μπρρρρρρρρρρ...ανατρίχιασα.... αλλα απο μιά εικόνα που είναι σκέτοι οι καθρέπτες πως θα καταλάβουμε ρε γμτ?

Φαινεται φιλε.. Οι μεν θα ειναι ιδιοι ακριβως με τους γνησιους Μ3 και οι αλλοι θα ειναι οτι να ναι.. :D

ThaNOS E46coupe 31-10-11 18:57

AYTOI Πώς σας φαίνονται ρε παιδιά ? Ζάχο εσύ πιο πολύ πές μας μιάς κ έχεις γνήσιους!!!!
τι αλλο εχεις να προτείνεις!!!!!!!

zaharias 31-10-11 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 444874)
AYTOI Πώς σας φαίνονται ρε παιδιά ? Ζάχο εσύ πιο πολύ πές μας μιάς κ έχεις γνήσιους!!!!
τι αλλο εχεις να προτείνεις!!!!!!!

Αυτοι κανουν μπαμ οτι τρωνε μπανανες..

ditris 05-11-11 13:04

Ζάχο αυτοί οι καθρέπτες τι λένε?Μοιαζουν με τους ΟΕΜ η μπανανες τρώνε?
http://www.car.gr/parts/view/1815610/

zaharias 05-11-11 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 445277)
Ζάχο αυτοί οι καθρέπτες τι λένε?Μοιαζουν με τους ΟΕΜ η μπανανες τρώνε?
http://www.car.gr/parts/view/1815610/

Το καλο τους ειναι οτι ειναι FK.. Αλλα λεει look Μ3 Ε92..!! :screwy: Εχουν διαφορα ΚΑΙ απο τους ΟΕΜ Μ3 Ε46 ΚΑΙ απο τις μπανανες Μ3 Ε46..

ditris 20-02-12 13:47

4 Συνημμένο(α)
μετά απο καιρό....κ ενόψει δώρου στον εαυτό μου για το 2012...είπα να τοποθετήσω καθρεπτάκια Μ3. Αγοράστηκαν για 100% αισθητικούς-λειτουργικούς λόγους.... ΟΕΜ γνήσια μετάχειρα απο Μ3 Ε46(στα οποία έβαλα κρύσταλλα απο Ε90 μιας κ τα μανίσια είχαν μια θολούρα στην άκρη που δεν έφευγε) τα οποία δώθηκαν στο φίλο μου κ φανοποιό για βάψιμο.....

Υ.Γ 1) Στους Μ3 Ε46 καθρέπτες ταιριάζουν και κρύσταλλα απο Ε90 κανονικότατα, τα οποία και είναι μπλε(όπως τα ΟΕΜ των Μ3) κ δεν έχουν καμία διαφορά σε σχέση με τα ΟΕΜ Μ3, δηλαδή δεν καταλαβαινεις οπτικά...αν δεν το βγάλεις το κρυσταλλο να δεις part numbers διαφορά.Επίσης δεν υπαρχει διαφορά σε ορατότητα.....
2)Θέλει πολύ προσοχή στο βγάλσιμο των ΟΕΜ κρυστάλλων απο Μ3 καθρέπτες διότι σπανε πανεύκολα!Είναι περίεργη η στήριξη τους...μιας κ υπάρχει περιστρεφόμενο κουμπωτό δαχτυλίδι που πατά το κρύσταλλο και έπειτα κρυσταλλο+δαχτυλίδι κουμπώνει στη βάση του μοτερ του καθρέπτη που είναι ένα(η βάση) με το μοτερ!Εγώ ευτυχώς είχα τα νέα κρυσταλλα να βάλλω κ δεν πείραξε που έσπασε το ένα(θολό είπαμε ήταν!).....
3)Tα κρύσταλλα απο Ε90 μπαίνουν βγαίνουν χωρίς τέτοια προβλήματα(να σπασεις κρυσταλλο) μιας κ δεν υπάρχει το περιστρεφόμενο κουμπωτό δαχτυλίδι που πατά το κρύσταλλο, αλλα το κρυσταλλο έχει πολύ καλή κυκλική βάση (με κουμπωτα κλιπς) για να κουμπώσει στη βάση του μοτερ του καθρέπτη ώπου και στηρίζεται......
3)Στις επισυναπτόμενες φώτος οι γνήσιοι μετάχειροι καθρέπτες με τα κρύσταλλα απο Ε90.....
4)Σύντομα περισσότερες φώτος με αναλυτική απεικόνιση αυτών που λέω, αλλά και απο την τοποθετηση-σύνδεση.......

zaharias 20-02-12 14:02

Μπραβο Δημητρακι.. Ειδες που δεν θελει βιαστικες κινησεις...???!!!! Αξιζε η αναμονη και το ψαξιμο... :D ;)
Αντε, με το καλο να τους δουμε και φορεμενους... :)

ditris 20-02-12 14:02

3 Συνημμένο(α)
Οι παρακάτω επισυναπτόμενες φώτος είναι απο τοποθετηση ρέπλικα Μ3 καθρεπτών.Δεν είχα καταφέρει να βρω σε ρεπλικα κατι που να μοιαζει σε ΟΕΜ 100%, όπως π.χ του χρηστη baklava....όλοι που έβρισκα ήταν σαν αυτών των φωτογραφιών....

ditris 20-02-12 14:04

3 Συνημμένο(α)
Η τοποθέτηση ΟΕΜ Μ3 καθρεπτών έχει ως αποτέλεσμα τις εξής φώτος......

ditris 20-02-12 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 456302)
Μπραβο Δημητρακι.. Ειδες που δεν θελει βιαστικες κινησεις...???!!!! Αξιζε η αναμονη και το ψαξιμο... :D ;)
Αντε, με το καλο να τους δουμε και φορεμενους... :)

Η υπομονή κ το ψάξιμο σε αποζημιώνουν.....είναι η αλήθεια!

Υ.Γ Ευχαριστω Ζαχο για την αμεριστη κατατοπιστική βοηθεια σου στο πολύμηνο ψάξιμο μου.....:bigthumb:

zaharias 20-02-12 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 456305)
Η υπομονή κ το ψάξιμο σε αποζημιώνουν.....είναι η αλήθεια!

Υ.Γ Ευχαριστω Ζαχο για την αμεριστη κατατοπιστική βοηθεια σου στο πολύμηνο ψάξιμο μου.....:bigthumb:

Δεν χρειαζεται να ευχαριστεις για τιποτα.. Εδω μεσα, βοηθαμε ο ενας τον αλλο.. Και ειδικα τα καλα παιδια.. :D :) ;)

ditris 28-02-12 22:28

1 Συνημμένο(α)
Ψάχνοντας απο περιέργεια για τα part numpers των Μ3 καθρεπτών που αγόρασα...παρατήρησα πως δεν μπορώ να βρω μεσω realoem.com ή bmwfans.info απο τι αυτοκινητο προερχονται...δηλαδή ευρωπαικό αριστεροτιμονο,δεξιοτιμονο μήπως κανένα αμερικανικων προδιαγραφών?......
στη πλεξούδα των καλωδίων λίγο πριν την 12πινη φίσα ο αριστερος(οδηγου) λεει τα εξής:
7894269
BMSP1189D
carbon schwartz
0611#0313
ΕΒΟ6Ν
*7894269*

ο δεξης(συνοδηγου) λεει τα εξής:
7894270
BMSP1190D
carbon schwartz
0531#0175
ΕΒΟ7Μ
*7894270*

σε αντίστοιχο θέμα στο forum μας κ συγκεκριμένα -->http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=11346 o χρηστης bili987 είχε επισυνάψει την παρακάτω φωτο για τα part numpers αριστεροτιμονων-δεξιοτιμονων...που ενώ είναι σωστα(part numpers)...εχει γίνει λάθος πάνω δεξια... εκει που λεει για αριστεροτιμονα ειναι για δεξιοτιμονα κ εκει που λεει για δεξιοτιμονα ειναι για αριστεροτιμονα!Παραθέτω και το link απο το bmwfans(για right hand αυτοκινητα) για του λόγου το αληθές....
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...utside_mirror/

ditris 28-02-12 22:53

7 Συνημμένο(α)
οι κωδικοί που αναγράφονται στις πλεξούδες των καλωδίων λίγο πριν τις 12πινες φίσες......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.