BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Ε46 Σβήσιμο κινητήρα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1880)

MPOWER 06-07-05 13:56

Αν έχεις τα συμπτώματα που περιγράφουν τα παιδιά νωρίτερα, μάλλον τσάμπα θα το βάλεις!

simgr 06-07-05 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
Αν έχεις τα συμπτώματα που περιγράφουν τα παιδιά νωρίτερα, μάλλον τσάμπα θα το βάλεις!

Aπ' ότι διαβάζω όλοι τα ίδια συμπτώματα έχουμε διαπιστώσει άλλα όλοι διαφορετική αιτία εντοπίζουμε στο πρόβλημα.

ks50:50 06-07-05 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanos_1
Παιδιά κ εγώ τα ίδια συμπτώματα έχω με την Ε46 316 και μου είπαν πως φταίει ο μετρητής αέρος (AFM) ο οποίος από ότι βλέπω κ με άλλα μέλη ,χαλάει συχνά στις bmw. Την άλλη τετάρτη πάω για αλλαγή, οπότε θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Πόσες χιλιάδες χλμ έχεις?

bmwfan 06-07-05 22:38

Οταν παταγες το γκαζι επερνε μπροστα;

bmwfan 06-07-05 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanos_1
Παιδιά κ εγώ τα ίδια συμπτώματα έχω με την Ε46 316 και μου είπαν πως φταίει ο μετρητής αέρος (AFM) ο οποίος από ότι βλέπω κ με άλλα μέλη ,χαλάει συχνά στις bmw. Την άλλη τετάρτη πάω για αλλαγή, οπότε θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.


Δεν περνει εμπρος;

simgr 06-07-05 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwfan
Δεν περνει εμπρος;

Το δικό μου πατώντας το γκάζι παίρνει αλλά θέλει να κάνεις 2-3 ξερογκαζιές για να κρατήσει ρελαντί

bmwfan 06-07-05 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από simgr
Το δικό μου πατώντας το γκάζι παίρνει αλλά θέλει να κάνεις 2-3 ξερογκαζιές για να κρατήσει ρελαντί

Το προβλημα σου ειναι η βαλβιδα του ρελαντι εαν δεν υπαρχει βλαβη στον εγκεφαλο της μηχανης(πχ σενσορας εκκεντροφορου)Κολαει κλειστη με αποτελεσμα οταν πατας γκαζι να δινεις αερα απο την ανοιγμενη πεταλουδα γκαζιου και να περνει εμπρος. :nixweiss:

simgr 06-07-05 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwfan
Το προβλημα σου ειναι η βαλβιδα του ρελαντι εαν δεν υπαρχει βλαβη στον εγκεφαλο της μηχανης(πχ σενσορας εκκεντροφορου)Κολαει κλειστη με αποτελεσμα οταν πατας γκαζι να δινεις αερα απο την ανοιγμενη πεταλουδα γκαζιου και να περνει εμπρος. :nixweiss:

Μήπως ευθύνεται ο καινούργιος εκκεντροφόρος;

papajim 06-07-05 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwfan
Το προβλημα σου ειναι η βαλβιδα του ρελαντι εαν δεν υπαρχει βλαβη στον εγκεφαλο της μηχανης(πχ σενσορας εκκεντροφορου)Κολαει κλειστη με αποτελεσμα οταν πατας γκαζι να δινεις αερα απο την ανοιγμενη πεταλουδα γκαζιου και να περνει εμπρος. :nixweiss:

Εμενα παντως ,οπως ειπα και πιο πανω,αντε να μου εχει συμβει 10-12 φορες σε 4 χρονια.Πιστευω οτι η βαλβιδα που κολλαει μια φορα στο τοσο,ειναι καλη εξηγηση.Λογικα αν ηταν ο σενσορας του εκκεντροφορου,θα γινοταν πιο συχνα ετσι?

bmwfan 06-07-05 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papajim
Εμενα παντως ,οπως ειπα και πιο πανω,αντε να μου εχει συμβει 10-12 φορες σε 4 χρονια.Πιστευω οτι η βαλβιδα που κολλαει μια φορα στο τοσο,ειναι καλη εξηγηση.Λογικα αν ηταν ο σενσορας του εκκεντροφορου,θα γινοταν πιο συχνα ετσι?

Συμφωνο αλλα ποτε δεν ξερεις.Τα Ε46 Μ43 ειχαν αυτο το προβλημα με τη βαλβιδα ρελαντι αλλα και με τον σενσορα εκκεντροφορου.Το θεμα ειναι οτι αμα περνει με γκαζι ειναι κατα 99% βαλβιδα ρελαντι γιατι οταν πατας γκαζι περνει τον αερα που δεν αφηνει να περασει η κολημενη βαλβιδα ρελαντι. Οι βαλβιδες σαν πρωτη φαση καθαριζονται και εαν επαναληφθη το ιδιο συμπτωμα τοτε δεν εχει γιατρεια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.