BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   E-36 Bilstein B6 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31491)

e-30 evo 06-08-13 01:20

E-36 Bilstein B6
 
Εχω διαβασει σε διαφορα threads για Bilstein B6 sport και οι αποψεις ειναι αντικρουομενες .
Αλλοι τα βρισκουν κανονικα αλλοι πολυ σκληρα και προτεινουν αλλα σετ π.χ. vogtland η sacs performance κτλ.
Ποια ειναι η αποψη σας για Β6 λεπτοκαλαμα σε μαμα αναρτηση και 15 αρα ζαντα οσο αναφορα τη σκληροτητα?
Ειναι οντως σκληρα ωστε να κοπανανε σε λακουβες ,υπαρχει διαφορα ως προς την ανεση αναμεσα σε λεπτοκαλαμα και χοντρομπουκαλα?
Ευχαριστω

LEO328 06-08-13 06:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από e-30 evo (Μήνυμα 487470)
Εχω διαβασει σε διαφορα threads για Bilstein B6 sport και οι αποψεις ειναι αντικρουομενες .
Αλλοι τα βρισκουν κανονικα αλλοι πολυ σκληρα και προτεινουν αλλα σετ π.χ. vogtland η sacs performance κτλ.
Ποια ειναι η αποψη σας για Β6 λεπτοκαλαμα σε μαμα αναρτηση και 15 αρα ζαντα οσο αναφορα τη σκληροτητα?
Ειναι οντως σκληρα ωστε να κοπανανε σε λακουβες ,υπαρχει διαφορα ως προς την ανεση αναμεσα σε λεπτοκαλαμα και χοντρομπουκαλα?
Ευχαριστω

b6-b8 βγαινουν και τα 2 λεπτο η' χοντρο καλαμι....
απλα τα πρωτα ειναι για μαμα ελατηρια ενω τα δευτερα ειναι για χαμηλωματος ελατηρια (αυτα βασει την bilstein).
επειδη τα χω δοκιμασει ολα απλα να ξερεις οτι με τα χοντοκαλαμα ξεχνας την ανεση...ειναι μπετον αρμε...για καμια αττικη οδο με πολλα χλμ ειναι εγγυηση...για αμαξι καθημερινης χρησης δεν λενε...

BMW Power 06-08-13 08:05

Τα Bilstein είναι τα χειρότερα αμορτισέρ που μπορείς να βάλεις για βελτίωση.

Stunt Mike 06-08-13 16:18

Βαλε μια απο τις δεκαδες φτηνες ρυθμιζομενες που υπαρχουν στο e-bay.Ειναι πολυ καλυτερες σε ολα τους απο τις bilstein....

gearboxer 06-08-13 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike (Μήνυμα 487493)
Βαλε μια απο τις δεκαδες φτηνες ρυθμιζομενες που υπαρχουν στο e-bay.Ειναι πολυ καλυτερες σε ολα τους απο τις bilstein....

Εντάξει χαλαρώστε ρε μάγκες..Δεν ξέρω τις εμπειρίες σας από bilstein αλλά εγώ που τα έχω δουλέψει στα 205, ΜΧ-5 άλλοτε και στο 36άρι μέχρι σήμερα (Β8) μόνο καλά λόγια έχω να πω ή μάλλον δεν έχω να πω κάτι αρνητικό*..Το αμάξι δεν κοπανάει ποτέ και παρόλο τα χιλιόμετρα και τα χρόνια τους στους ελληνικούς δρόμους, στο κτεο πριν μια βδομάδα έβγαλαν 78% απόδοση..Επιπλέον παίζει μεγάλο ρόλο και τα ελατήριο με τα οποία τα δουλεύατε

Αν θα τα ξανάβαζα σήμερα; Όχι, γιατί με τα ίδια χρήματα βρίσκεις ποιοτικές ρυθμιζόμενες (π.χ. AP). Αλλά εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα...Μιχάλη οι (φθηνές) ρυθμιζόμενες του ebay μπορεί να δουλεύουν καλά στην αρχή αλλά σε βάθος χρόνου σε οδηγούν ή στο χαντάκι ή στον ορθοπεδικό...Το ό,τι πληρώνεις παίρνεις δεν πέθανε ακόμα...

* Εξαίρεση αποτελούν τα μαύρα bilstein που είναι made in Turkey και το δείχνουν...:smokin:

Speedy 06-08-13 22:53

Εγω παντως τα Bilstein τα εχω σε εκτιμιση,ειχα στο 36αρι με 17αρια και ημουν ικανοποιημενος.

Υπαρχουν και αλλες προτασεις στην αγορα οπως Koni-ΚW να διαλεξει ο φιλος.

e-30 evo 07-08-13 01:04

Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν θελω σκληρα αμορτισερ που να κοπανανε .
Μεχρι στιγμης οι αποψεις ειναι 50-50 καποιοι ειναι ευχαριστημενοι αλλοι τα βρισκουν αρκετα σκληρα ακομα και τα λεπτοκαλαμα αν δεν εχω καταλαβει λαθος.:scratchch
Αν τελικα δεν βγει ακρη με Β6 λεπτακαλαμα και μαμα ελατηριο και προχωρησω σε m tech ελατηρια & sachs υπαρχει περιπτωση να βρεθουν μεταχειρισμενα ελατηρια που να μην ειναι πεσμενα μετα απο τοσα χρονια?

LEO328 07-08-13 06:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από e-30 evo (Μήνυμα 487507)
Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν θελω σκληρα αμορτισερ που να κοπανανε .
Μεχρι στιγμης οι αποψεις ειναι 50-50 καποιοι ειναι ευχαριστημενοι αλλοι τα βρισκουν αρκετα σκληρα ακομα και τα λεπτοκαλαμα αν δεν εχω καταλαβει λαθος.:scratchch
Αν τελικα δεν βγει ακρη με Β6 λεπτακαλαμα και μαμα ελατηριο και προχωρησω σε m tech ελατηρια & sachs υπαρχει περιπτωση να βρεθουν μεταχειρισμενα ελατηρια που να μην ειναι πεσμενα μετα απο τοσα χρονια?

τα β6 λεπτοκαλαμα με μαμα ελατηριο δεν θα χεις προβλημα..
παλια φορουσα αυτο τον συνδιασμο σαν 316 και μου φανηκαν νορμαλ..
αν πας στη λυση m tech ελατηρια & sachs που λες βαλε τα sachs advatage (μαυρα με κοκκινο ταμπελακι).μην βαλεις τα sachs super turing (ειναι με μπλε ταμπελακι αυτα).

BMW Power 07-08-13 08:02

Τα bilstein κρατάνε στην καλύτερη περίπτωση για 30ΤΚΜ και μετά δεν πέφτει απλά η απόδοσή τους αλλά τελειώνουν. Τα μαμά αμορτισέρ είναι πολύ καλύτερα.

6ylinder 07-08-13 08:38

Όσον αφορά το κοπάνημα θα σου αυξηθεί σε σχέση με τα μαμά αμορτισέρ αλλά αν μείνεις στα εργοστασιακά ελατήρια και στη 15άρα ζάντα που βοηθάει πάρα πολύ μετριάζεται το πρόβλημα. Και λογικά τα λεπτοκάλαμα που λέει και ο Λεο είναι καλύτερα σε άνεση.

Εμένα πάντως τα Bilstein με έχουν κουράσει απίστευτα πολύ και αυτό γιατί 90% κινούμαι σε πόλη. Μπροστά έχω τα χοντροκάλαμα Β6 χαμηλώματος του Μ3 με άλλα πιατέλα για προσαρμογή των ελατηρίων και πίσω Β8 χοντροκάλαμα για is με 16άρες ζάντες.

Σίγουρα δεν είναι κ ο σωστότερος συνδυασμός, αλλά όσον αφορά την άνεση μου έχουν αλλάξει τα λαμπάκια. Δε λέω, σε ανοικτές διαδρομές δίνουν πολύ ωραία αίσθηση και εκεί φαίνεται η αξία τους, αλλά είναι μόνο γι αυτές. Αν κινείσαι πόλη στο μεγαλύτερο ποσοστό δεν αξίζουν για μένα, χώρια που πηγαίνω όλη την ώρα σα μεθυσμένος ελέω λακούβας/υπόνομου κλπ.

Γνωστός ευθυγραμμισάς μου έχει πει πως τα 36άρια δουλεύουν πολύ ωραία με Β6 χοντροκάλαμα και μαμά ή μ-πακ ελατήριο για συνδυασμό άνεσης και στριψίματος.

Γενικά είναι και θέμα γούστου και ανοχής του καθενός χρήστη. Αυτό που μπορεί για κάποιον να φαίνεται νορμάλ και ότι δεν κοπανάει, για τον άλλον μπορεί να είναι κούτσουρο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.