BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Συντήρηση (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=54)
-   -   ΠΟΣΟ ''ΚΑΙΤΕ''?? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=2785)

God 24-05-11 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanassis (Μήνυμα 428374)
Καλησπέρα "Θεέ"!
ακριβώς αυτό αλλά άνυδρο και με μεγαλύτερη περιεκτικότητα!
εννοείται ότι θα ψεκάζει την ίδια ποσότητα με πριν καθώς τόσο ζητάει και το πρόγραμμα της ECU, μήπως όμως επηρεάζει έστω και λίγο την θερμοδυναμική ισχύ ή μπορεί να βελτιώσει μια "νερομένη" βενζίνη?
το πέταξα στο τραπέζι προφανώς για να ακούσω και μια άποψη από κάποιον που γνωρίζει,γιατί έχω διαβάσει σε πολλά φόρουμ ότι κάνει δουλειά, αλλά για να λες ότι δεν... μάλλον δεν..

Οκ, ας πάρουμε τότε ως υπόθεση ότι η Ακετόνη είναι καλύτερη από την βενζίνη. Μάλιστα, ας φτάσουμε στον παραλογισμό και ας υποθέσουμε ότι έχει 5 φορές μεγαλύτερη θερμοδυναμική ισχύ και παρουσιάζει κατ'ελάχιστο 200 οκτάνια.

Τι διαφορά θα κάνουν 100ml μη-πραγματικής ακετόνης σε 50 λίτρα βενζίνης; Θα παράξουν 50.1 λίτρα καυσίμου που έχει 100,8% την θερμοδυναμική ισχύ της κανονικής βενζίνης και 95.2 οκτανίων. Ακόμα και αν υπήρχε χημικό με τέτοια χαρακτηριστικά δηλαδή δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μία στο τρισεκατομμύριο να έκανε διαφορά.

Υποσημείωση : Η ακετόνη είναι βόμβα για το αυτοκίνητο, το καταστρέφει, ούτε σαν δοκιμή μην κάνει κανείς καμία κρυάδα...

pikolino 28-05-11 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από topmar (Μήνυμα 214807)
Εντός Πόλης:
BMW E90 320d (177HP) ==> 6.5l/100Km (Μ.Ο Ταχύτητας: 31,8Κm/h)

Αυτο/δρομος:
BMW E90 320d (177HP) ==> 5.2l/100Km (Μ.Ο Ταχύτητας: 111,8Κm/h)

Forza Diesel :):)

me 150 km/h poso kaiei?

Spyros E81 28-05-11 22:23

BMW 116i E81
7.5l 100km στην πόλη
5.8l 100km εκτος πόλης με μέση ωριαια ταχύτητα 95km/h

topmar 28-05-11 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pikolino (Μήνυμα 428910)
me 150 km/h poso kaiei?

Με CC στα 160ΚΜ/Η και Μ.Ο τα 148ΚΜ/Η (σε Εγνατία), περίπου 6,32 λ/100ΚΜ.......αυτά προ βελτίωσης διότι τώρα με 200ΗΡ είμαι πιό πάνω......

BMW Power 30-05-11 12:25

1 Συνημμένο(α)
Κατανάλωση και εκπομπές ρύπων BMW

ntinos 30-05-11 15:39

Για τους ρυπους δεν ξερω, αλλα για την καταναλωση δεν πιστευω να ισχυουν.
(τουλαχιστες σε πραγματικες συνθηκες οδηγησης, και οχι σε καποιο τυποποιημενο συστημα μετρησης...)

gregE36 04-06-11 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από God (Μήνυμα 428393)
Οκ, ας πάρουμε τότε ως υπόθεση ότι η Ακετόνη είναι καλύτερη από την βενζίνη. Μάλιστα, ας φτάσουμε στον παραλογισμό και ας υποθέσουμε ότι έχει 5 φορές μεγαλύτερη θερμοδυναμική ισχύ και παρουσιάζει κατ'ελάχιστο 200 οκτάνια.

Τι διαφορά θα κάνουν 100ml μη-πραγματικής ακετόνης σε 50 λίτρα βενζίνης; Θα παράξουν 50.1 λίτρα καυσίμου που έχει 100,8% την θερμοδυναμική ισχύ της κανονικής βενζίνης και 95.2 οκτανίων. Ακόμα και αν υπήρχε χημικό με τέτοια χαρακτηριστικά δηλαδή δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μία στο τρισεκατομμύριο να έκανε διαφορά.

Υποσημείωση : Η ακετόνη είναι βόμβα για το αυτοκίνητο, το καταστρέφει, ούτε σαν δοκιμή μην κάνει κανείς καμία κρυάδα...

λοιπον παλια ειχα ενα renault 19 1.4 του 1992 μοντελο .μου το ειχε χαρισει ενας μπαρμπας και το ειχα κανει φορτηγακι ενα πραγμα.αυτο το αμαξακι ηταν καλοσυντηριμενο και δουλεμενο απο τον μπαρμπα ησυχα και ηρεμα .ειχε ομως ενα θεμα βαραγε τρελα πειρακια μολις περναγες τις 3000στροφες.ειχα διαβασει τοτε και εγω για την ακετονη τοτε και λεω θα το δοκιμασω δεν βαριεσε.αγορασα ενα μπουκαλι καθαρη ακετονη χωρις λαδι . δεν θυμαμε τωρα την αναλογια που ειχα βρει στο νετ για το ποσο πρεπει να βαλω ανα λιτρο .βαζω που λες και σε 2-3 χρησεις που εκανα εγινε αλλο αυτοκινητο σταματησανε τα πειρακια ,εστρωσε το ρελαντι που εκανε κατι πεξυματα,και γενικα τραβαγε πολυ καλυτερα.το αμαξακι δουλευει ακομα αψογα στα χερια αλλου τωρα που το εχει και αυτος για την δουλεια του.

God 04-06-11 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregE36 (Μήνυμα 429612)
λοιπον παλια ειχα ενα renault 19 1.4 του 1992 μοντελο .μου το ειχε χαρισει ενας μπαρμπας και το ειχα κανει φορτηγακι ενα πραγμα.αυτο το αμαξακι ηταν καλοσυντηριμενο και δουλεμενο απο τον μπαρμπα ησυχα και ηρεμα .ειχε ομως ενα θεμα βαραγε τρελα πειρακια μολις περναγες τις 3000στροφες.ειχα διαβασει τοτε και εγω για την ακετονη τοτε και λεω θα το δοκιμασω δεν βαριεσε.αγορασα ενα μπουκαλι καθαρη ακετονη χωρις λαδι . δεν θυμαμε τωρα την αναλογια που ειχα βρει στο νετ για το ποσο πρεπει να βαλω ανα λιτρο .βαζω που λες και σε 2-3 χρησεις που εκανα εγινε αλλο αυτοκινητο σταματησανε τα πειρακια ,εστρωσε το ρελαντι που εκανε κατι πεξυματα,και γενικα τραβαγε πολυ καλυτερα.το αμαξακι δουλευει ακομα αψογα στα χερια αλλου τωρα που το εχει και αυτος για την δουλεια του.

Πανεύκολη διάγνωση, είχε βουλωμένο μπεκ. Η ακετόνη πιθανότατα κατέστρεψε αυτό που είχε κολλήσει στο μπεκ. Καλά που το έκανες 2-3 φορές γιατί μετά θα ήθελες σωλήνες, αντλία βενζίνης κτλ. Δεν καταστρέφει μόνο τις επικαθίσεις.

Πάρε ένα σωλήνα βενζίνης, τον καλυτερότερο που θα βρεις, και βάλε τον σε ασετόνη για 12 ώρες. Θα ανοίγει σαν ψεύτικος. Η ακετόνη καταστρέφει τα περισσότερα συνθετικά υλικά αλλά και επιστρώσεις μετάλλων, δεν κάνει για χρήση, ειδικά συστηματική. Επίσης αλλάζει τα φώτα του φίλτρου βενζίνης, των τσιμούχων της αντλίας βενζίνης, κτλ...

bmwz3m44 15-06-11 13:56

λοιπον το αμαξι ειναι bmw e36 316 coupe
με ενα τεποζιτο με ακριβως μεικτα χιλιομετρα πολης και εκτος πολης εκανα 680 χιλιομετρα και αναψε το λαμπακι.για να ειμαι ακριβης 390 χιλιομετρα εκτος 290 μεσα.δηλαδη αν το τεποζιτο εχει 63 λιτρα τοτε γυρω στα 56 εκαψα,αρα 8,23λ/100χλμ μικτο
σε ταξιδι ειχα μετρησει οτι με 25 λιτρα εκανα 400χλμ. δηλαδη γυρωστο 6,3λ/100χλμ
σε αλλη μετρηση 1 τεποζιτο και 37 λιτρα επιπλεον(γυρω στα 100 δηλαδη) εκανα 1240 χιλιομετρα και αυτα ηταν παλι μεικτα(750εκτος 500 εντος) δηλαδη μεικτο 8,1λ/100χλμ
οποιος ξερει ποσο ειναι το τεποζιτο απο 36αρι να μας πει για να κανω πιο ακριβεις μετρησεις
παντως εχω καλη καταναλωση ε?χιχιιχ

DiMiTrIs_ 12-08-11 17:10

bmw e30 316 1766cc m10 του 1987 6.7λ/100 φορτωμενο 4 ατομα + αποσκευες εκτος πολης


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.