BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Φρένα από CSL σε Μ3 Ε46!! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=4147)

Strax 10-03-06 10:27

Φρένα από CSL σε Μ3 Ε46!!
 
Πριν λίγο καιρό διαπίστωσα ότι είχε έρθει ο καιρός να αλλάξω τους μπροστινούς μου δίσκους μια και κατά τη μέτρησή του πάχους τους βρέθηκαν να είναι ελάχιστα κάτω από το μίνιμουμ επιτρεπτό που καθορίζει η BMW. Εδώ και λίγο καιρό μου είχαν μπει ιδέες για αναβάθμιση των φρένων. Είχα ήδη βάλει σωληνάκια αεροπορικού τύπου, Motul 600 υγρό φρένων και είχα ήδη αγοράσει και ένα σετ μπροστινά τακάκια Axxis Ultimate.

Ήξερα ότι το CSL και πλέον τα καινούρια Μ3 που διαθέτουν πακέτο Competition φορούν πιο μεγάλους δίσκους (345 χιλ αντί 325), αλλά με το ίδιο πάχος (28 χιλ) και αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Μετά από αρκετό ψάξιμο, ανακάλυψα ότι εκτός από τους δίσκους τα φρένα διαφέρουν μόνο στις βάσεις της δαγκάνας και όχι στη δαγκάνα. Επιπλέον, είδα ότι και οι μικροί και οι μεγάλοι δίσκοι είχαν τα ίδια λεφτά (περίπου 175€ ο ένας). Για τις βάσεις της δαγκάνας δεν υπήρχε τιμή στην Ελλάδα μια και δεν είχαν εισαχθεί ποτέ, αλλά τις υπολόγιζα γύρω στα 160€ τη μία με βάση τις γερμανικές τιμές.

Επίσης, είχα μια μικρή αμφιβολία για το αν θα μπαίνουν με τις 18άρες ζάντες μου μια και το CSL αλλά και το Competition πακέτο φοράει 19άρες. Μετά από λίγη σκέψη και αναποφασιστικότητα, τα παράγγειλα όλα!

Τα πράγματα ήρθαν μετά από 10 μέρες μια και δεν υπήρχαν (λογικό!) οι βάσεις δαγκάνας.

Η τοποθέτηση ήταν πολύ εύκολη και δεν συναντήσαμε κανένα πρόβλημα. Όλα τοποθετήθηκαν άψογα και εργοστασιακά. Η ζάντα τοποθετήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε πλήρως και μηχανικά αλλά και αισθητικά. Ο δίσκος γεμίζει έντονα πλέον τη ζάντα και το φρένο μου έχει αποκτήσει πολύ καλύτερη διάρκεια σε δυνατά φρεναρίσματα. Και μάλιστα πιστεύω με πολύ λογικό κόστος.

Παραθέτω τα απαιτούμενα υλικά για την αναβάθμιση:
  • Βάσεις Δαγκάνας (χ2) 34112282619
  • Αριστερός δίσκος 345x28 34112282445
  • Δεξιός δίσκος 345x28 34112282446

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω και φωτογραφίες από τους νέους δίσκους!!

NICK_M3 10-03-06 11:26

μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς μια περαιτέρω αναβάθμιση?
ενα κιτ τουλάχιστον 4πίστονο?
με διαμετρο 330Χ32 που χωράει στα 18αρια πολύ εύκολα...

Strax 10-03-06 11:31

Με τα κατάλληλα τακάκια ήδη δεν είχα πρόβλημα στην πίστα και πλέον έχω ακόμα μεγαλύτερο περιθώριο ασφαλείας. Τα κομπλέ κιτ κοστίζουν πολύ παραπάνω από 600€!!

NICK_M3 10-03-06 11:43

ναι δεν το συζητώ για το κόστος...
πάντως εγώ με τα δικά μου είμαι εντελώς απροβλημάτιστος...
πολύ δυνατά φρεναρίσματα και ειδικά που εγώ πατάω φρένο αργά είναι πολύ αποτελεσματικά.ειδικά όταν πρόκειται για ταχύτητες πάνω απο τα 240χλμ.
την επόμενη φορά ξανασκέψου το φίλε μου...
αν δεν κάνω λάθος η brembo δινει 4πίστονες για τις εργοστασιακές πλάκες...
καλό στρώσιμο...

Fanatic 10-03-06 13:20

Πισω η csl εχει τα ιδια φρενα με την ''απλη'' Μ3?

Panoz 10-03-06 14:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Πισω η csl εχει τα ιδια φρενα με την ''απλη'' Μ3?

Yes it is!

DoctorAbo 10-03-06 15:34

O παραπονεμένος από τα φρένα του σας εύχεται καλή Σαρρακοστή και καλά Κούλουμα !!!!!!!

sakkunen 10-03-06 15:48

Εμενα η απορια μου ειναι αν υπαρχει τροπος να ξερεις σε μια χ ζαντα τι δισκοπλακα χωραει.Δηλ. σε μενα που χει 15αρα ζαντα,η δισκοπλακα ειναι 286μμ.Χωραει μεγαλυτερη;

Εσυ απλως ρισκαρισες ή το ειδες με καποιο τροπο πριν στα φερουν;

Strax 10-03-06 15:55

Ο καλύτερος τρόπος είναι να το δοκιμάσεις. Εγώ προσωπικά πήρα ένα μικρό ρίσκο. Και λέω μικρό μια και ήξερα ότι το CSL φίλου είχε φορέσει σίγουρα και 18άρα ζάντα, απλά δεν ήμουν σίγουρος ότι ήταν εργοστασιακή 18άρα.

M535 E28 10-03-06 17:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Εμενα η απορια μου ειναι αν υπαρχει τροπος να ξερεις σε μια χ ζαντα τι δισκοπλακα χωραει.Δηλ. σε μενα που χει 15αρα ζαντα,η δισκοπλακα ειναι 286μμ.Χωραει μεγαλυτερη;

Εσυ απλως ρισκαρισες ή το ειδες με καποιο τροπο πριν στα φερουν;

η 15άρα έχει 381 χιλιοστα περιθώριο κι εσύ χρησιμοποιείς τα 286 συν τη δαγκάνα...νομίζω πως μέχρι 300 χιλιοστα δεν θα έχεις πρόβλημα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.