BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Περιεργη ενδειξη στην εγκατασταση xenon (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33565)

alex46 05-01-18 14:18

Περιεργη ενδειξη στην εγκατασταση xenon
 
καλησπερα,χρονια πολλα και καλη χρονια.
μου ειχαν μεινει καποια xenon απο παλια και ειπα να τα βαλω στο αμαξι μιας και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τα μαμα.το προβλημα μου ομως ειναι το εξης.
στα μαμα οταν ανοιγω τον διακοπτη για την μεσαια σκαλα στο καντραν δεν μου εμφανιζει το σημα στο αυτοκινητακη οτι ειναι ανοιχτα οπως και οι πορτες η το πορτ μπαγκαζ.ενω οταν βαζω τα xenon και ανοιγω τον διακοπτη παρ οτι δεν ανοιγουν τα xenon εχω το σηματκι για τα φωτα ανοιχτο στο καντραν.φταιει κατι ;ετσι πρεπει να ειναι;ευχαριστω

rapid_fast 05-01-18 21:15

τα σηματάκια είναι για να σου δείξουν καμένη λάμπα..
Τα ξένον σου δεν είναι καν μπας και δεν τα αναγνωρίζει η μονάδα φωτισμού..
Οπότε στα δείχνει καμένα..
Και όχι, δεν πρέπει να είναι έτσι...

alex46 05-01-18 23:06

Δλδ οταν τα φωτα ειναι ανοιχτα τα φωτακια των φωτων στο καντραν ειναι σβηστα;,σε αντιθεση με τα φωτακια απο τις πορτες τα οποια ειναι ανοιχτα οταν οι πορτες ειναι ανοιχτες.

BMW_330i 07-01-18 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex46 (Μήνυμα 519690)
Δλδ οταν τα φωτα ειναι ανοιχτα τα φωτακια των φωτων στο καντραν ειναι σβηστα;,σε αντιθεση με τα φωτακια απο τις πορτες τα οποια ειναι ανοιχτα οταν οι πορτες ειναι ανοιχτες.

σωστα..αν αναψει καποιο λαμπακι αυτο δηλωνει καποιο προβλημα λαμπας καμμενη η δεν καθεται καλα...οι πορτες ναι οταν ειναι ανοιχτες θα αναβει το αντιστοιχο λαμπακι

alex46 07-01-18 06:01

θα υπαρχει ομως καποιο προβλημα αν βαλω αυτην την στιγμη xenon τα οποια δεν ειναι can bas; εκτος απο την ενδειξη καμμενης λαμπας;

rapid_fast 09-01-18 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex46 (Μήνυμα 519708)
θα υπαρχει ομως καποιο προβλημα αν βαλω αυτην την στιγμη xenon τα οποια δεν ειναι can bas; εκτος απο την ενδειξη καμμενης λαμπας;

Όχι... Εκτός αν κάνεις λάθος σύνδεση...

alex46 09-01-18 17:02

αγαπητε rapid τι θα συμβει αν γινει αυτο;εχω κοκκινο -μαυρο στα ξενον με κιτρινο καφε στα φωτα.ποιο παει που;ευχαριστω.

rapid_fast 09-01-18 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex46 (Μήνυμα 519727)
αγαπητε rapid τι θα συμβει αν γινει αυτο;εχω κοκκινο -μαυρο στα ξενον με κιτρινο καφε στα φωτα.ποιο παει που;ευχαριστω.

Που να ξερω; το εγχειρίδιο από τα φώτα λέει την συνδεσμολογία...

alex46 10-01-18 18:06

Ελεγα μηπως ηξερες.τωρα απο το εγχειριδιο σωθηκες.καλως οκ.ευχαριστω.

rapid_fast 15-01-18 16:11

Λοιπόν...
ξέρω τι έπαθες...
Μέτρησα το δικό μου.. Τα Xenon τραβάνε 35 watt...
Τα κανονικά φώτα τραβάνε 50watt..
Οπότε η μονάδα ελέγχου φώτων τα θεωρεί καμμένα...
Πρέπει να βάλεις πυκνωτή / αντίσταση, ή να προγραμματίσεις τη μονάδα φώτων, ή να βάλεις το διακόπτη για τα φώτα ξένον στο ταμπλό...(400 ευρώ κάνει αυτός..)

alex46 15-01-18 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 519771)
Λοιπόν...
ξέρω τι έπαθες...
Μέτρησα το δικό μου.. Τα Xenon τραβάνε 35 watt...
Τα κανονικά φώτα τραβάνε 50watt..
Οπότε η μονάδα ελέγχου φώτων τα θεωρεί καμμένα...
Πρέπει να βάλεις πυκνωτή / αντίσταση, ή να προγραμματίσεις τη μονάδα φώτων, ή να βάλεις το διακόπτη για τα φώτα ξένον στο ταμπλό...(400 ευρώ κάνει αυτός..)

λογικο τελικα αφου ειναι πολυ παλια και τα βρηκα καπου ξεχασμενα.δεν εχουν can bas .
400 ?¨???:rofl2::nono: απα πα.
ευχαριστω πολυ.
θα ψαξω να παρω καινουργια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

MZ3 16-01-18 13:51

Και αυτά που είναι can bus εννοούν ότι είναι ενσωματωμένη η αντίσταση/πυκνωτής για να μην στα βγάζει καμμένα. Αν κανεις κωδικοποίηση θα χάσεις την ρύθμιση των φαναριών το πάνω κάτω

alex46 16-01-18 15:58

μα gia αυτο και δεν λεγοντε can bus?τα φαναρια μου ειναι με προτζεκτορα.πρεπει οταν βαλω xenon να κανω κωδικοποιηση?και γιατι θα χασω το πανω κατω?

MZ3 16-01-18 16:53

Γνώμη μου βάλε καν μπάς και μην κανεις κωδικοποίηση αν έχεις Ίδη πάνω ξένων που βγάζουν σφάλμα και σου αρέσει ο φωτισμός πήγανε σε ένα ηλεκτρολόγο να σου βάλει 2 αντίστασεις και είσαι έτοιμος

MZ3 16-01-18 17:00

Το πάνω κάτω το χάνεις με την κοδικοποιηση γιατί λες στο αμάξι σου ότι έχεις ξένων και αυτό καταλαβαίνει ότι έχεις κάνει σωστά την δουλειά και ότι έχεις βάλει και τους αισθητήρες στα ψαλίδια γιαυτο χάνεται η χειροκίνητη λειτουργία. Είναι προφανώς υποχρεωτικό σε όλες τις μάρκες αυτοκινήτων μαζί με τα ξένων να περνάνε και αισθητήρες στα ψαλίδια η όπου αλλου για να μην τυφλώνουν τους διερχόμενους οδηγούς επειδή κάποιος θα πείραζε τον ρε οστά τη κατά λάθος

alex46 16-01-18 19:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 519784)
Γνώμη μου βάλε καν μπάς και μην κανεις κωδικοποίηση αν έχεις Ίδη πάνω ξένων που βγάζουν σφάλμα και σου αρέσει ο φωτισμός πήγανε σε ένα ηλεκτρολόγο να σου βάλει 2 αντίστασεις και είσαι έτοιμος

Τα φωτα ειναι μαμα.ελεγα να βαλω κατι ξεχασμενα αλλα μαλλον δεν δουλευουν.θα παω σε καινουργια και ολα κομπλε.

rapid_fast 16-01-18 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex46 (Μήνυμα 519789)
Τα φωτα ειναι μαμα.ελεγα να βαλω κατι ξεχασμενα αλλα μαλλον δεν δουλευουν.θα παω σε καινουργια και ολα κομπλε.

Πρόσεχε..
Αν βάλεις τα μαμά, δε θα ταιριάζει ο lcm στα χιλιόμετρα με την dme και θα σου ανάψει κουκίδα παραποίησης χιλιομέτρων στο καντραν. Η θα αγοράσεις καινούριο άγραφο lcm η θα πρέπει να βρεις προγραμματιστή με PASoft..
Δε σώζεται με γνήσιο διαγνωστικό BMW Ούτε αντιπροσωπεία..

alex46 16-01-18 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 519791)
Πρόσεχε..
Αν βάλεις τα μαμά, δε θα ταιριάζει ο lcm στα χιλιόμετρα με την dme και θα σου ανάψει κουκίδα παραποίησης χιλιομέτρων στο καντραν. Η θα αγοράσεις καινούριο άγραφο lcm η θα πρέπει να βρεις προγραμματιστή με PASoft..
Δε σώζεται με γνήσιο διαγνωστικό BMW Ούτε αντιπροσωπεία..

καπου το χασαμε,οταν διαβασα το ποστ σου , στην αρχη τα εχασα.τι κινεζικα ειναι αυτα που λεει?.μετα εψαξα και εμαθα τι lcm,dme.
Αυτην την στιγμη τα φωτα μου ειναι εργοστασιακα με λαμπες αλογονου.ειπα να βαλω κατι xenon που ειχα, αλλα στην προσπαθεια να τα βαλω, δεν αναβαν και ειχα ενδειξη στο ταμπλο οτι ειχα καμενη λαμπα, οπως και πληροφορηθηκα απο σας,αν και πιστευα το αντιθετο.
ποια μαμα rapid?απλως ο MZ3 με ρωταει αν εχω ηδη xenon

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 519784)
Γνώμη μου βάλε καν μπάς και μην κανεις κωδικοποίηση αν έχεις Ίδη πάνω ξένων που βγάζουν σφάλμα και σου αρέσει ο φωτισμός πήγανε σε ένα ηλεκτρολόγο να σου βάλει 2 αντίστασεις και είσαι έτοιμος

και του λεω οχι .

rapid_fast 17-01-18 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex46 (Μήνυμα 519794)
καπου το χασαμε,οταν διαβασα το ποστ σου , στην αρχη τα εχασα.τι κινεζικα ειναι αυτα που λεει?.μετα εψαξα και εμαθα τι lcm,dme.
Αυτην την στιγμη τα φωτα μου ειναι εργοστασιακα με λαμπες αλογονου.ειπα να βαλω κατι xenon που ειχα, αλλα στην προσπαθεια να τα βαλω, δεν αναβαν και ειχα ενδειξη στο ταμπλο οτι ειχα καμενη λαμπα, οπως και πληροφορηθηκα απο σας,αν και πιστευα το αντιθετο.
ποια μαμα rapid?απλως ο MZ3 με ρωταει αν εχω ηδη xenon

και του λεω οχι .

Νόμισα θέλεις να βάλεις γνήσια BMW έστω και μεταχειρισμένα...
Χα χα χα χα, εγώ μπερδεύτηκα και σε μπέρδεψα...

alex46 17-01-18 20:05

Πολλα τα λεφτα ααααααρη!κατ εμε αν δεν το παρεις απο την αρχη δεν αξιζει μετα.
Απο την μπερδεμαρα εμαθα τι εστι lcm,dme Pasoft.

MZ3 18-01-18 08:07

Κάπου είπες ότι τα φώτα σου έχουν προτζεκτορες αυτό είναι καλό γιατί θα έχεις την σωστή δέσμη με τα ξένων. Πέρνεις ένα καλό κινεζικό καν μπας κιτακι το βάζεις πάνω και είσαι έτοιμος. Δεν χρειάζεται να κανεις κάτι άλλο. Αν δεν έχεις προτζέκτορα τότε αλλάζει το πράγμα γιατί δεν θα πηγαίνει σωστά η δέσμη και θα στραβώνει τους απέναντι

alex46 18-01-18 08:56

αυτο ειναι το καλο με τα φωτα αυτα ,οτι εχουν προτζεκτορα.παζαρευω κατι philips. απο ενα γνωστο που τα φοραει και θελει να βαλει led.για να δουμε.αλλιως στο ψαξιμο.

Dokimos e36 18-01-18 19:41

Γιατι δεν κοιτας κ εσυ σε led?λενε οτι ειναι πιο καλα σε φωτεινοτητα σε σχεση με τα xenon!

alex46 18-01-18 21:10

Xenon ειχα ,και δεν ειχα κανενα προβλημα.τωρα με τα led ,τα βλεπω και στο σπιτι που εχω και γενικα βλεπω οτι δεν εχουν εξελιχθει ακομα.κατ εμε.τι να σου πω .

Dokimos e36 18-01-18 21:37

Βασικα σε ολα τα led παιζουν ρολο τα lumen οσα πιο πολλα τοσο πιο φωτεινα ειναι

alex46 19-01-18 07:49

εχεις υποψιν σου κατα που παιζουμε σε lumen?να μην τους στραβωνουμε?πχ στα xenon ειχαμε στα 6000κ το λευκο και 8000κ γινοταν μπλε.

Dokimos e36 19-01-18 22:58

Απο 8.000 lumen το ζευγαρι(4.000 η καθε λαμπα)ειναι αρκετη καλη η φωτεινοτητα!τα λεντ χωριζοντε σε κατηγοριες θερμο(4.300Κ) και ψυχρο(6.500K) τα lumen παιζουν ρολο στο ποσο δυνατο θα ειναι το φως σε ενταση!οχι σε θερμοκρασια!ετσι μου εχουν πει..

alex46 19-01-18 23:08

Οκ φιλος θα το εχω υποψιν στο ψαξιμο.ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.