BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Ερώτηση για bilstein E 36 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33276)

Harisp 06-09-16 20:56

Ερώτηση για bilstein E 36
 
Η απορία μου... Ποιες οι διαφορές στα χρώματα;;;
Τι είναι τα μαύρα, κίτρινα;
Πρέπει να τα αλλάξω, μαζί με ελατήρια.
Ευχαριστώ,
Χάρης

gearboxer 07-09-16 00:32

Τα μαύρα ειναι αμορτισέρ αντικατάστασης με χαρακτηριστικά αντιστοιχα των εργοστασιακών αμορτισέρ (αλλά ΟΧΙ αντίστοιχης ποιότητας)
Τα κίτρινα ειναι σαφώς πιο σκληρά και χωρίζονται σε αυτά που συνεργάζονται με τα μαμα ελατήριά σου (Σειρά Β6) και σε αυτά που προορίζονται να δουλέψουν με ελατηριο χαμηλώματος της αρεσκείας σου (Σειρά B8) .

Μερικές απορίες σου σχετικά με τα blistein μπορούν να λυθούν και από εδώ

6ylinder 07-09-16 07:29

Ρε παίδες να ρωτήσω κ εγώ κάτι...τα μαύρα τα Β4 σε σχέση με τα sachs super touring (μπλε) πώς συγκρίνονται; Από θέμα άνεσης ποια είναι καλύτερα;

m_power_lunatic 07-09-16 07:29

Να σημείωσω για πολλοστή φορά ότι τα μαύρα bilstein δεν έχουνε σε απόσβεση και ποιότητα κύλισης καμία σχέση με τα εργοστασιακά bmw για όποιον το καταλαβαίνει βέβαια.

BMW Power 07-09-16 08:02

Οποιαδήποτε sachs είναι πολύ καλύτερα από τα αντίστοιχα bilstein.

Καμία σχέση κανένα από όλα αυτά με τα μαμά BMW όπως γράφει ο Γιάννης.

6ylinder 07-09-16 09:18

Για τα εργοστασιακά το γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι ποιοτικά ανώτερα από του εμπορίου. Αλλά η τιμή είναι απαγορευτική για την τσέπη μου. Οπότε μάλλον θα πάω για εμπορίου super touring.

BMW Power 07-09-16 09:26

Εγώ έβαλα sachs στο Χ5 και είναι μια χαρά η αίσθηση για αρχή.
Μένει να αποδειχθεί και η αντοχή τους στο χρόνο/χιλιόμετρα.

gearboxer 07-09-16 09:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder (Μήνυμα 514548)
Για τα εργοστασιακά το γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι ποιοτικά ανώτερα από του εμπορίου. Αλλά η τιμή είναι απαγορευτική για την τσέπη μου. Οπότε μάλλον θα πάω για εμπορίου super touring.

Μήτσο σπάνια να πέσεις έξω αν πας σε λύση sachs.
Εγώ πάντως στη θέση σου θα κοίταζα και για Koni STR.T που ειναι πολύ καλά αμορτισέρ και οικονομικά.

m_power_lunatic 07-09-16 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder (Μήνυμα 514548)
Για τα εργοστασιακά το γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι ποιοτικά ανώτερα από του εμπορίου. Αλλά η τιμή είναι απαγορευτική για την τσέπη μου. Οπότε μάλλον θα πάω για εμπορίου super touring.

Τα εργοστασιακα αμορτισερ ειναι απιστευτα σε αντοχη και ανεση-αναλογα την χρηση βεβαια-αλλα μιλαμε για νορμαλ εως μετρια χρηση.

Στην Ε39 βαλαμε SACHS και ειναι καλυτερα απο μαυρα Bilstein λιγο, αλλα χειροτερα απο τα εργοστασιακα με διαφορα.

Αναλογα με την χρηση του αυτοκινητου,την αξια του και την μελλοντικη του χρηση (αν θα κρατηθει μακροχρονια ή θα πουληθει κτλ) αποφασιζει κανεις τι θα βαλει.

Ειναι ακριβα τα γνησια αλλα η αποσβεση τους γινεται απο το γεγονος οτι με αλλα μπορει να χρειαστει να ξαναλλαξεις και δευτερη φορα μεχρι να χαλασουνε τα εργστασιακα και απο την εμπειρια μου με την Ε39 μπορει να λεω και λιγο........

Fanatic 07-09-16 10:22

Τα αντιστοιχα sport της sachs για χαμηλωμα ποια ειναι??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.