BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Καταναλωση 116i (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32721)

fourna7 21-04-15 01:17

Καταναλωση 116i
 
Καλησπερα συμφορουμίτες, προσφατα απεκτησα κ εγω την μπεμπα μου και μια απο τις βασικες αποριες που μου δημιουργηθηκε μετα τα πρωτα 1000 κμ αφορα την καταναλωση. Το 10αρακι ειναι στανταρ για ολους μεσα στην πολη η κατι παει στραβα? σε αντιστοιχο thread για καταναλωσεις ειδα κατοχους 2ίτρων , 3λιτρων και παλιοτερης τεχνολογιας κυριως αυτοκινητων να μιλανε για 11-13 λιτρα στην πολη γι αυτο μου κινηθηκε η περιεργεια καθως η διαφορα μου φενεται μικρη.

BMW_330i 21-04-15 01:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fourna7 (Μήνυμα 506212)
Καλησπερα συμφορουμίτες, προσφατα απεκτησα κ εγω την μπεμπα μου και μια απο τις βασικες αποριες που μου δημιουργηθηκε μετα τα πρωτα 1000 κμ αφορα την καταναλωση. Το 10αρακι ειναι στανταρ για ολους μεσα στην πολη η κατι παει στραβα? σε αντιστοιχο thread για καταναλωσεις ειδα κατοχους 2ίτρων , 3λιτρων και παλιοτερης τεχνολογιας κυριως αυτοκινητων να μιλανε για 11-13 λιτρα στην πολη γι αυτο μου κινηθηκε η περιεργεια καθως η διαφορα μου φενεται μικρη.

μεσα στην πολη σταματα ξεκινα λογικοτατο η καταναλωση να ανεβαινει και το 10 ειναι λογικο.εκτος πολης θα κατεβει και να κανεις και ενα ρεσετ στο μπορτ κομπιουτερ ωστε να κατεβει κοντα στο 6 με 7

fourna7 21-04-15 02:09

Απο το ταξιδι δεν εχω παραπονο..7,5 με σχετικα γρηγορη οδηγηση σε δρομο μισο εθνικη μισο επαρχιακο με στροφες και αναβαση..αλλα για την πολη ενα 8,5 με 9 θα ηταν υπεροχο :D

6ylinder 21-04-15 08:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fourna7 (Μήνυμα 506215)
..αλλα για την πολη ενα 8,5 με 9 θα ηταν υπεροχο :D

Για κίνηση σε πόλη, με την έννοια της πόλης και όχι ρολάρω παραλιακή, βουλιαγμένης, κηφισό και λεωφόρους τα βράδια...είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχεις τέτοιες καταναλώσεις.

MarinosE46 22-04-15 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder (Μήνυμα 506217)
Για κίνηση σε πόλη, με την έννοια της πόλης και όχι ρολάρω παραλιακή, βουλιαγμένης, κηφισό και λεωφόρους τα βράδια...είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχεις τέτοιες καταναλώσεις.

σωστός!πάω για δουλειά 6 και το πρωί Ιλιον-Δραπετσώνα μέσω Κηφισού και επιστρέφω μέσω Σχιστού.Κάτω από 9 δεν έχω δει ποτέ και με πραγματικά οικονομική οδήγηση.Βέβαια το Μ43 είναι παλαιότερης σχεδίασης-τεχνολογίας από τα νέα μοτέρ αλλά και εγώ δε νομίζω πως πάει παρακάτω η κατανάλωση (για τη συγκεκριμένη διαδρομή που κάνω) με σύγχρονο αυτοκίνητο...

giannis 116 24-04-15 16:28

Μια χαρα εισαι. Για τις Ε87 116 εδινε ο κατασκευαστης 10.5 μεσα σε πολη και ξερεις οτι οι επισημες τιμες ειναι παντα πολυ...αισιοδοξες... Με αιρ κοντισιον τωρα που θα ζεστανει ο καιρος να περιμενεις και παραπανω...

fourna7 15-05-15 02:20

Καταλαβα..ευχαριστω πολυ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.