BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Λάδια: ένδειξη κ πτώση στάθμης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31339)

Dokimos e36 15-10-17 13:06

Τι ελεγα πιο παλια σε προηγουμενα ποστ για το κιτρινο λαμπακι?οτι δεν μου εχει αναψει ποτε..κτλ..ε δεν μελεταγα κανα εκατομυριο?θα τα χα οικονομισει κ θα απαλλαγωμουν κ αυτη την κινητη συμφορα!(αστειευομαι φυσικα..)μου αναψε κ αυτο το λαμπακι εχθες,αλλα οχι εν κινησει,ουτε οταν εβαλα μπροστα..παρα μονο οταν εσβησα το αμαξι κ εβγαλα το κλειδι,παρεμεινε αναμενο για μισο λεπτο..το ξαναεβαλα μπροστα επιτοπου,το ξαναεσβησα κ τπτ δεν αναψε παλι!λαδια δεν κοιταξα..το παρατησα κ εφυγα,γιατι μου την εχει δωσει που το ποιανουν ολα τα ψυχολογικα του μαζι!οποιος ξερει παρακαλω..τι μπορει να σημαινει το παραπανω συμπτωμα?

s1fis 15-10-17 13:33

Νομίζω πως πρέπει να κοιτάξεις τα λάδια. Και μένα έτσι μου έκανε στην αρχή μέχρι που ερχόταν όλο και πιο συχνά και είδα πως είχε κάψει ένα λίτρο σχεδόν.

Dokimos e36 15-10-17 13:55

Τα κοιταξα τωρα μολις..ειναι ελαχιστα πιο πανω απο το min!αν ξερεις..απο το min μεχρι το max ποση ποσοτητα ειναι?για να καταλαβω τι καιει!επισεις ποτε αναβει στο δρομο το κιτρινο λαμπακι σταθερα?η δεν αναβει στο δρομο καθολου κ μονο κανει αυτο που αναφερω παραπανω?

s1fis 15-10-17 14:08

Ένας γνωστός απ'την bmw μου είχε πει πως το κίτρινο σημαίνει πως έχει κάψει ένα λίτρο και απ'το min στο max είναι ένα λίτρο. Μόνιμα θα ανάψει όταν πάει για τα καλά κάτω απ' το λίτρο. Φαντάζομαι πως θα ανάψει και κατά την οδήγηση. Επίσης θα ανάψει κόκκινο όταν μείνει ένα λίτρο μέσα. Αυτά για το compact έτσι, 1800cc.

Dokimos e36 15-10-17 17:03

Ναι κατι τετοιο εχω ακουσει κ εγω για το min-max!e46 compact n42b18 εχω!

s1fis 15-10-17 17:37

Ακριβώς το ίδιο!

PetrosD 17-10-17 02:03

Κι εγώ, όταν έσβηνα το E46 μου άναβε για λίγα δευτερόλεπτα κίτρινο λαμπάκι. Ήταν πεσμένη η στάθμη. Μόλις συμπλήρωσα, δεν ξαναάναψε.

Dokimos e36 17-10-17 07:05

Ναι σωστο κ αυτο που κανει!αλλα δεν επρεπε να αναβει σταθερα κ οταν κυκλοφορει?γιατι εγω π.χ μπορει να μην το προσεχα την ωρα που το σβηνω..

s1fis 17-10-17 10:14

Η στάθμη δε σου είχε πέσει κάτω από λίτρο, αλλά είναι η λίπανση έτσι που όταν σταματάει το αυτοκίνητο προφανώς βλέπει ψευδώς πως έχει πέσει αλλά όταν κάτσει το λάδι μετά δε σου ξανά ανάβει γιατί ανεβαίνει πάλι. Νομίζω πως σε μια αλλαγή λαδιών μπορεί να τσεκαριστεί με ανοιχτό διακόπτη. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Raptor 26-10-17 17:07

σαν αρχική προειδοποίηση,μένει αναμμένο το πορτοκαλί λαμπάκι όταν σβήνεις. αν το αγνοείς συστηματικά και πέσει κι άλλο η στάθμη ,θα σου ανάψει πορτοκαλί λαμπάκι ενώ βρίσκεσαι εν κινήσει. αν συνεχίζεις να το αγνοείς,θα σου πει "άντε και γ@μήσου" και θα κάνει "allahu akbar" :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.