BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Μικρά ή μεγάλα προβλήματα της σειράς 1 (ΙΙ) (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31761)

giannis 116 20-12-13 18:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapetanios (Μήνυμα 492278)
Μάγκες το πούλησα το καταραμένο αμάξι καλά ηταν 75000 χλμ κ 5 χρόνια συνεχούς ταλαιπωρίας.Επιτέλους λευτεριά!!!!!

Tωρα αμα σου πω οτι δε ζηλευω, ψεματα θα πω! Αν επιτρεπεται ποσο το εδωσες και που, σε ιδιωτη, μαντρα, ανταλλαγη με κατι αλλο; Αν δε θες να τα γραψεις δημοσια στειλε μου πμ γιατι ειμαι στις σκεψεις αντικαταστασης του και εγω.
Τι οχημα πηρε τη θεση του αν πηρες κατι αλλο;

Στα δικα μου θεματα, βγηκε η επενδυση της πορτας και βρηκαμε οτι η μονωση στο κατω μερος της ειχε ξεκολλησει. Ξανακολληθηκε κι ελπιζω να μην εχουμε παλι διαρροες.

BMW Power 20-12-13 22:00

Τις τελευταίες μέρες βλέπω ενα ίδιο με το δικό σου πολύ κοντά στο σπίτι μου.
Σε πια περιοχή κατοικεί ο νέος ιδιοκτήτης?

nikosdov116i 14-01-14 08:04

Καλημέρα παιδιά.Έχει ασχοληθεί κανείς τώρα τελευταία με μπαταρία?Έχω την BOSCH Silver 60Ah αυτή τη στιγμή και είναι η δεύτερη.Ποια προτίνεται και πόσο κάνει περίπου?

kostastnt 14-01-14 13:01

Πριν λίγο καιρό έβαλα bosch s5 55ah 69 ευρώ..

nikosdov116i 14-01-14 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostastnt (Μήνυμα 493054)
Πριν λίγο καιρό έβαλα bosch s5 55ah 69 ευρώ..

Απο που αν επιτρέπεται?

gogos523 24-02-14 20:05

Παιδια 8α η8ελα να ακουσω απο καποιον που εχει η ειχε αντιμετωπισει το προβλημα που εχω τωρα στο 118d με το σασμαν του...Ειναι το Ε87 με τα 143 αλογα.Το προβλημα που εχω ειναι οτι οταν ειναι κρυο το αμαξι και βαλω μεσα την πρωτη ασχετα που την παιρνει μετα απο 3-4 φορες σωστα οταν παω να ξεκινησω την πεταει αμεσως.Διαβασα οτι ενα μεγαλο ποσοστο ειχε αυτο το προβλημα και η μονη λυση ηταν αλλαγη σασμαν.Οταν ζεστενεται το αμαξι 3 στης δεκα φορες την πεταει.Τωρα που εχει καλητερεψει ο καιρος δεν ειναι εντονο το προβλημα.Διαβασα πολλα στο google και καποιοι ελεγαν οτι τους βοη8ησε αλλαγη βαλβολινες.Ειχε καποιος παρομοιο προβλημα?
Αν οντως χρειαζομαι αλλαγη σασμαν να κοιαξω για μεταχειρισμενο?Οποιος μπορει να βοη8ησει ας μου δωσει μια απανηση.

giannis 116 24-02-14 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gogos523 (Μήνυμα 495238)
Παιδια 8α η8ελα να ακουσω απο καποιον που εχει η ειχε αντιμετωπισει το προβλημα που εχω τωρα στο 118d με το σασμαν του...Ειναι το Ε87 με τα 143 αλογα.Το προβλημα που εχω ειναι οτι οταν ειναι κρυο το αμαξι και βαλω μεσα την πρωτη ασχετα που την παιρνει μετα απο 3-4 φορες σωστα οταν παω να ξεκινησω την πεταει αμεσως.Διαβασα οτι ενα μεγαλο ποσοστο ειχε αυτο το προβλημα και η μονη λυση ηταν αλλαγη σασμαν.Οταν ζεστενεται το αμαξι 3 στης δεκα φορες την πεταει.Τωρα που εχει καλητερεψει ο καιρος δεν ειναι εντονο το προβλημα.Διαβασα πολλα στο google και καποιοι ελεγαν οτι τους βοη8ησε αλλαγη βαλβολινες.Ειχε καποιος παρομοιο προβλημα?
Αν οντως χρειαζομαι αλλαγη σασμαν να κοιαξω για μεταχειρισμενο?Οποιος μπορει να βοη8ησει ας μου δωσει μια απανηση.

Αλλαξε βαλβολινες στο κιβωτιο σε πρωτη φαση, πες και στο συνεργειο να σου ελεγξουν και το μηχανισμο στον επιλογεα, εχει ενα εξαρτημα, νομιζω φουρκετα λεγεται που καποιες φορες ισως και να φερει προβληματα, αν και δε το νομιζω, ισως οι βαλβολινες απλα να θελουν αλλαγη και θα σαι οκ. Επισης ποσα χλμ εχει τ'αμαξι, ποιας χρονολογιας ειναι; Παντως πολυ καλο το μοτερ σου, θα θελα πολυ να το ειχα στο δικο μου! Ωραιος! :)

MarinosE46 24-02-14 22:00

Αν πεταει ταχύτητες δε θα γίνει τίποτα με τις βαλβολίνες.αν ήταν με νττίζα μπορεί με ρύθμιση να διόρθωνε αλλά τώρα δύσκολα...

gogos523 24-02-14 22:06

154χιλιαδες εχει αυτη την στιγμη...Χρονολογια ειναι ιουνιο η ιουλιο 2008 ποιο μηνα ακριβως δεν 8υμαμαι...Καποιοι κατοχοι ειχαν πει οτι με αλλαγη βαλβολινες δεν τους το παρουσιασε αργοτερα.θα κανω σε πρωτη φαση την αλλαγη και 8α δω πως 8α ειναι τα πραγματα...Βεβαια στα περισσοτερα γερμανικα φορουμ που διαβασα αυτο το προβλημα τους το εφιαχνε μεχρι το πολυ 70-90 χιλιαδες χιλιομετρα..Εμενα το αμαξι ολα α χιλιομερα τα ειχε κανει ο κατοχος του σε aytobahn.Στην χειροτερη παμε για σασμαν? :-(

MarinosE46 24-02-14 22:11

κάνε πρώτα την αλλαγή των βαλβολίνων.Αν δεν στρώσει(που δεν το πιστεύω) ευθύνεται είτε η φουρκέτα,είτε ο επιλογέας που σημαίνει πως θα ανοίξεις σασμάν...

gogos523 24-02-14 22:14

Το κακο ειναι ομως οπου και να εχω ψαξει για ανταλακτικα για το σασμαν δεν βρισκω τιποτα.Πουλανε ολοκληρο σασμαν.Ειδικα στο ebay.de οπου ψαχνω./Εχεις καμια ιδεα ?

MarinosE46 24-02-14 22:18

δυστυχώς όχι.κάνε τις ενέργειες που πρέπει,μην προεξοφλούμε άδικα ότι έχει ζημιά και αν χρειαστείς βοήθεια όλο και κάποιο μέλος κάτι θα έχει υπόψη...

giannis 116 24-02-14 22:24

Ρωτα σε ενα καλο συνεργειο σε πρωτη φαση, επειτα προχωρα στις βαλβολινες, δεν ειναι ουτε ακριβο ουτε μπελας-χρονοβορο, ουτε εχεις ρισκο να παθει αλλη ζημια αν εχει ηδη. Καπου ειχα διαβασει οτι τετοια κολπα τα κανουν κιβωτια κι οταν θελει αλλαγη ο συμπλεκτης, εχει φαγωθει τοσο ωστε δε συμπλεκει σωστα μοτερ-συμπλεκτης-κιβωτιο γι αυτο και πεταει τις ταχυτητες. Μηπως τελικα δεν ειναι κιβωτιο αλλα θες σετ συμπλεκτη;..
Πως το νιωθεις τ αμαξι, 'σκορτσαρει' σε εκκινησεις; Εχει και ροπη το ντηζελ!
Μηπως καποιος καποτε το ψιλοεκαψε το 'αμπραγιάζ' σε κανα χιονισμενο δρομο ή κατι τετοιο;..
Εχει αλλαξει ποτε συμπλεκτη;..

Ρωτα για ολα αυτα το συνεργειο σου και αναλογως πραξε. Κρατα μας ενημερους ομως, ετσι!

gogos523 24-02-14 22:24

Ελπιζω το μεχρι το Σαββατο να βρω χρονο να παω να το κοιταξουν το αμαξι.Οτι εχει ζημια εχει φιλε.Τι ζημια ακριβως 8α το μα8ουμε.Ευχαριστω για τις απαντησεις.8α επανελ8ω!

Το αμαξι ξεκιναει κανονικα χωρις κανενα προβλημα.Μονο την πρωτη μου πεταει.Ολες οι υπολοιπες μπαινουν πολυ χαλαρα.Δεν νομιζω να εχει αλλαξει συμπλεκτη γιατι το αμαξι ελαχιστα κυκλοφορησε μεσα σε πολη απ οσο μου ειπε ο πρωην ιδιοκτητης.Κα8ε μερα εκανε 150-170 χιλιομερα σε autobahn για την δουλεια του.Οπως τον ειχα δει τον ιδιοκτητη μου φανηκε ηρεμος οδηγος και οχι ατσουμπαλος.8α πω στο συνεργειο να σεκαρουν και συμπλεκτη.Για οτι νεοτερα εχω 8α σας ενημερωσω μεχρι την Κυριακη!

giannis 116 24-02-14 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gogos523 (Μήνυμα 495260)
Ελπιζω το μεχρι το Σαββατο να βρω χρονο να παω να το κοιταξουν το αμαξι.Οτι εχει ζημια εχει φιλε.Τι ζημια ακριβως 8α το μα8ουμε.Ευχαριστω για τις απαντησεις.8α επανελ8ω!

Το αμαξι ξεκιναει κανονικα χωρις κανενα προβλημα.Μονο την πρωτη μου πεταει.Ολες οι υπολοιπες μπαινουν πολυ χαλαρα.Δεν νομιζω να εχει αλλαξει συμπλεκτη γιατι το αμαξι ελαχιστα κυκλοφορησε μεσα σε πολη απ οσο μου ειπε ο πρωην ιδιοκτητης.Κα8ε μερα εκανε 150-170 χιλιομερα σε autobahn για την δουλεια του.Οπως τον ειχα δει τον ιδιοκτητη μου φανηκε ηρεμος οδηγος και οχι ατσουμπαλος.8α πω στο συνεργειο να σεκαρουν και συμπλεκτη.Για οτι νεοτερα εχω 8α σας ενημερωσω μεχρι την Κυριακη!

Ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν Γερμανος ή αλλης εθνικοτητας που εμενε εκει; Εχει σημασια που ρωταω...Κι εγω εχω μεινει εκει κι ειδα τα χουγια διαφορων και αυτοχθονων Γερμανων και παροικουντων εκει...Επισης το τι μουφες μπορει να πει ενας που πουλαει τ αμαξι του ειναι απιστευτο. Ειδικα αν ειναι επαγγελματιας, μαντρας ή αν καταγεται απο Νοτια και Ανατολικη Ευρωπη. Για Τουρκους, Αραβες, Συρους κλπ, αστο...Την εχω πατησει απο μαντρα και μαλιστα Γερμανο, οι Γερμανοι δεν ειναι ντε και καλα τιμιοι, αλλοι γνωστοι μου την πατησαν απο Τουρκους κλπ. Το αμαξι ειναι 2ο χερι, δηλαδη πριν απο εσενα το χε ο τυπος στη Γερμανια απο καινουριο;..Οχι οτι βεβαια εχουν και τοση σημασια ολα αυτα πλεον με το θεμα που μας περιγραφεις, απλα να χω μια εικονα του ιστορικου του αυτοκινητου...

kostastnt 25-02-14 00:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosdov116i (Μήνυμα 493072)
Απο που αν επιτρέπεται?


Τώρα είδα το μνμ :(

Από τον "Παύλο-φθηνές μπαταρίες" την έβαλα.. Αλλά ζήτησε πίσω και την δικιά μου αλλιώς θα με χρέωνε 5 ευρώ παραπάνω..

gogos523 25-02-14 05:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 495262)
Ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν Γερμανος ή αλλης εθνικοτητας που εμενε εκει; Εχει σημασια που ρωταω...Κι εγω εχω μεινει εκει κι ειδα τα χουγια διαφορων και αυτοχθονων Γερμανων και παροικουντων εκει...Επισης το τι μουφες μπορει να πει ενας που πουλαει τ αμαξι του ειναι απιστευτο. Ειδικα αν ειναι επαγγελματιας, μαντρας ή αν καταγεται απο Νοτια και Ανατολικη Ευρωπη. Για Τουρκους, Αραβες, Συρους κλπ, αστο...Την εχω πατησει απο μαντρα και μαλιστα Γερμανο, οι Γερμανοι δεν ειναι ντε και καλα τιμιοι, αλλοι γνωστοι μου την πατησαν απο Τουρκους κλπ. Το αμαξι ειναι 2ο χερι, δηλαδη πριν απο εσενα το χε ο τυπος στη Γερμανια απο καινουριο;..Οχι οτι βεβαια εχουν και τοση σημασια ολα αυτα πλεον με το θεμα που μας περιγραφεις, απλα να χω μια εικονα του ιστορικου του αυτοκινητου...

Δεν το πήρα από μάντρα. Γερμανός το παιδί 28-30 σε ηλικία. Το Service book είναι όλο μέσα στην Bmw autohaus Augsburg. Σίγουρα και οι Γερμανοί κάνουν λαμογιες ειδικά στο εμπόριο αυτοκινήτων! Πρώτη άδεια ήταν σε μια εταιρία αυτοκινήτων το είχε ο γιος του αφεντικού απλά η άδεια ήταν στο όνομα της εταιρίας, δεύτερος κάτοχος ο Γερμανός από τον οποίο το πήρα. Αυτός που μου το πούλησε το αγόρασε με 6χιλ χιλιόμετρα! Εγώ του το αγόρασα με 146. Δεν τον έκοψα για ατσουμπαλο τον Γερμανό μιας και δεύτερο αμάξι είχε ένα Ττ rs. Οπότε αν έχεις δεύτερο Αμάξι ΤΤ πρέπει να είσαι χαζός για να λιώνεις τον άσσο! Αλλά ποιος ξέρει ίσως το ελιωνε και τον άσσο! Απλά διαβαζοντας έβγαλα συμπέρασμα ότι η σειρά Ε8χ και ε9χ είχαν πολλά προβλήματα με σασμάν

rapid_fast 25-02-14 10:13

Δισκο πλατώ έχεις αλλάξει ποτέ??
Οταν είσαι με χιλιόμερα και βάζεις πρώτη στην πετάει?
Οταν είσαι με σκασμένη πρώτη και αφήνεις το γκάζι στην πετάει??

giannis 116 25-02-14 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gogos523 (Μήνυμα 495276)
Απλά διαβαζοντας έβγαλα συμπέρασμα ότι η σειρά Ε8χ και ε9χ είχαν πολλά προβλήματα με σασμάν

Με σασμαν δε μπορω να πω οτι εβγαλε προβληματα, να μου πεις για αλλα να σου πω ναι, αλλα σασμαν κι ειδικα χειροκινητα δε θα το λεγα. Δες κι αυτο που εγραψε κι ο Rapid Fast...

gogos523 25-02-14 11:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 495284)
Δισκο πλατώ έχεις αλλάξει ποτέ??
Οταν είσαι με χιλιόμερα και βάζεις πρώτη στην πετάει?
Οταν είσαι με σκασμένη πρώτη και αφήνεις το γκάζι στην πετάει??

Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε δεν το γνωρίζω αυτό. εγώ έχω κάνει 8χιλιαδες χιλιόμετρα με το αυτοκίνητο... Όταν τσουλαει το αμάξι max 10km/h και βάζω την πρώτη την παίρνει πολύ ομαλά και δεν την πετάει καθόλου μόλις ξεκινήσω. Ούτε στο δεύτερο σου ερώτημα δεν συμβαίνει αυτό δηλαδή να την πετάξει.Μόνο όταν είναι σταματημένο το αμάξι έχω νεκρό και βάλω πρώτη δυσκολεύεται να την πάρει αμέσως,όταν την πάρει 3 στης δέκα δεν θα την πετάξει

rapid_fast 25-02-14 11:21

Εγώ θα πρότεινα να ανεβάσεις το κιβώτιο σε μια ράμπα,
να αλλάξεις την κομμένη αριστερή βάση, και να ελέγξεις την ντίζα του επιλογέα..
(τώρα, αν θα γλυτώσει με βάση σασμάν, ή θα έχεις και βάση κινητήρα δεν ξέρω)

gogos523 25-02-14 11:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 495293)
Εγώ θα πρότεινα να ανεβάσεις το κιβώτιο σε μια ράμπα,
να αλλάξεις την κομμένη αριστερή βάση, και να ελέγξεις την ντίζα του επιλογέα..
(τώρα, αν θα γλυτώσει με βάση σασμάν, ή θα έχεις και βάση κιβωτίου δεν ξέρω)

Ελπίζω μέχρι Παρασκευή να γυρίσω από το δρομολόγιο και το αργότερο Σάββατο να περάσω από το συνεργείο να το δει το παιδί.Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

120ihatch 25-02-14 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gogos523 (Μήνυμα 495294)
Ελπίζω μέχρι Παρασκευή να γυρίσω από το δρομολόγιο και το αργότερο Σάββατο να περάσω από το συνεργείο να το δει το παιδί.Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!



ναι φιλε, να το δει μηχανικος και να το φτιαξεις, οταν ομως το φτιαξεις, ΜΠΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ.

οι περισσοτεροι κανουν μια ερωτηση, τα υπολοιπα μελη που γνωριζουν μερικα πραγματα εχουν ολη τη διαθεση να βοηθησουν και γραφουν πιθανες λυσεις, αλλά αυτοί που ρώτησαν δεν ξαναμπαινουν να γραψουν τι ηταν τελικα :icon_toil

gogos523 25-02-14 14:38

Φυσικά και θα σας ενημερώσω. Ίσως στην πορεία βοηθήσει άλλο μέλος αν βρεθεί με παρόμοιο πρόβλημα. Απλά όπως είπα επειδή λείπω δρομολόγιο θα σας ενημερώσω Σάββατο η από Δευτέρα

gogos523 01-03-14 13:36

Χαιρετώ την παρέα... Πριν λίγο γύρισα από το συνεργείο! Το κοίταξε το παιδί το αυτοκίνητο και είπε ότι έχει κομμένη βάση σασμάν.Μου άλλαξε και στα γρήγορα βαλβολινες, καλό θα κάνει κακό δεν θα κάνει η αλλαγή. Τώρα από Δευτέρα θα μπει μια μέρα συνεργείο για να γίνει η αλλαγή της βάσης.
Από περιέργεια πέρασα και από την bmw που έχουμε εδώ και μίλησα με έναν μηχανικό.Του εξήγησα το πρόβλημα μου και η απάντηση του ήταν χωρίς καν να δει το αμάξι η να το οδηγήσει έστω ένα τετράγωνο ότι θέλω αλλαγή σασμάν.Κόστος? Μαζί με ταα περαστικά 3.300€.

6ylinder 01-03-14 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gogos523 (Μήνυμα 495531)
Από περιέργεια πέρασα και από την bmw που έχουμε εδώ και μίλησα με έναν μηχανικό.Του εξήγησα το πρόβλημα μου και η απάντηση του ήταν χωρίς καν να δει το αμάξι η να το οδηγήσει έστω ένα τετράγωνο ότι θέλω αλλαγή σασμάν.Κόστος? Μαζί με ταα περαστικά 3.300€.

Ε...είναι προφανές. Στη BMW θα το πας το αμάξι. ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ._:smashtard:icon02:

gogos523 01-03-14 13:50

Ναι ναι τους έδωσα και προκαταβολή για να το ξεκινήσουν από σήμερα το αμάξι...

giannis 116 01-03-14 20:23

Ωραια, μπραβο, καλα νεα θα λεγα. Αυτο για την αντιπροσωπεια, απλα ασχολιαστο... :pth:

gogos523 01-03-14 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 495552)
Ωραια, μπραβο, καλα νεα θα λεγα. Αυτο για την αντιπροσωπεια, απλα ασχολιαστο... :pth:

αυτο για την αντιπροσωπεια επειδη τυχαινει να γνωριζω δυο παιδια γερμανους με το ιδιο αμαξι ο ενας 118d και ο αλλος 123d χειροκινητα καπου στις 80.000 χιλιομετρα τους ειχε εμφανισει το ιδιο προβλημα.Ειχανε παει στην bmw για να τους πουνε το προβλημα τους και τους ειχανε πει ακριβως τα ιδια οπως και εμενα σημερα.Δηλαδη χωρις καν να δουνε το αμαξι η να το οδηγησουν οτι χρειαζονται αλλαγη σασμαν.Βεβαια και τα δυο τα παιδια το επισκευσαν το αμαξι τους σε συνεργειο οπου και η ζημια τους ηταν απλα η βαση του σασμαν.
Η απαντηση της bmw απλα αδικαιολογητη! :screwy:

Φυσικα τα νεα για την περιπτωση μου ειναι πολυ καλα...Απο εβδομαδα 8α μπει συνεργειο και 8α εχω πλεον το κεφαλι μου ησυχο..

giannis 116 01-03-14 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gogos523 (Μήνυμα 495553)
αυτο για την αντιπροσωπεια επειδη τυχαινει να γνωριζω δυο παιδια γερμανους με το ιδιο αμαξι ο ενας 118d και ο αλλος 123d χειροκινητα καπου στις 80.000 χιλιομετρα τους ειχε εμφανισει το ιδιο προβλημα.Ειχανε παει στην bmw για να τους πουνε το προβλημα τους και τους ειχανε πει ακριβως τα ιδια οπως και εμενα σημερα.Δηλαδη χωρις καν να δουνε το αμαξι η να το οδηγησουν οτι χρειαζονται αλλαγη σασμαν.Βεβαια και τα δυο τα παιδια το επισκευσαν το αμαξι τους σε συνεργειο οπου και η ζημια τους ηταν απλα η βαση του σασμαν.
Η απαντηση της bmw απλα αδικαιολογητη! :screwy:

Φυσικα τα νεα για την περιπτωση μου ειναι πολυ καλα...Απο εβδομαδα 8α μπει συνεργειο και 8α εχω πλεον το κεφαλι μου ησυχο..

Που λες για Γερμανους και αντιπροσωπειες μου θυμησες τωρα προσωπικη εμπειρια με αντιπροσωπεια σε πολη της Γερμανιας, δεν ξεκιναγε ο ανεμιστηρας της καμπινας ενω ολα τα αλλα στο κλιμα δουλευαν ρολοι στο δικο μου, τους το λεω, μου λενε να παραγγειλουμε ανεμιστηρα ν αλλαξουμε, βεβαια τ αμαξι ακομα σε εγγυηση, στα τετοια μου που λεμε, αλλα επειδη δε μου πηγαινε καλα καινουριο αμαξι να ξηλωνανε οτιδηποτε το απογευμα πριν τους το παω ψαχνω λιγο τις ασφαλειες και δεν παταγε αυτη του ανεμιστηρα καλα! Οι τυποι δεν ειχαν δει καν τις ασφαλειες!

gogos523 01-03-14 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 495554)
Που λες για Γερμανους και αντιπροσωπειες μου θυμησες τωρα προσωπικη εμπειρια με αντιπροσωπεια σε πολη της Γερμανιας, δεν ξεκιναγε ο ανεμιστηρας της καμπινας ενω ολα τα αλλα στο κλιμα δουλευαν ρολοι στο δικο μου, τους το λεω, μου λενε να παραγγειλουμε ανεμιστηρα ν αλλαξουμε, βεβαια τ αμαξι ακομα σε εγγυηση, στα τετοια μου που λεμε, αλλα επειδη δε μου πηγαινε καλα καινουριο αμαξι να ξηλωνανε οτιδηποτε το απογευμα πριν τους το παω ψαχνω λιγο τις ασφαλειες και δεν παταγε αυτη του ανεμιστηρα καλα! Οι τυποι δεν ειχαν δει καν τις ασφαλειες!

Μου αρέσει που πολλές φορές κατηγορούμε τους Έλληνες μηχανικούς για τέτοια θέματα.Αλλά όσο καιρό ασχολούμαι με τα αυτοκίνητα εντατικά και αυτά τα λίγα που γνωρίζω έχω δει ότι και οι Γερμανοί είναι πολλοί οι οποίοι τζάμπα βρίσκονται σε αυτόν τον κλάδο! Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως στην Ελλάδα και στην Γερμανία. Απλά βρίσκω πολλές φορές αδικαιολογητη τη ν αντίδραση κάποιων...

kostastnt 23-03-14 12:01

Αλλάχτηκε και στην προηγούμενη αλλαγή λαδιών μια φλάντζα στο φίλτρο λαδιού.. Το άτιμο είχα λάδια στις 124.000 και στις 124.010 μου άναψε λαμπάκι για συμπλήρωση.. Λέω τον ήπιαμε αν καίει λάδια από τις 124.000.. Πάω συνεργείο αμέσως για αλλαγή και ευτυχώς μόλις ανοίξαμε το καπό ήταν όλα μέσα στο λάδι από αυτή την φλάντζα..

Από τότε έκανα 1500km και η στάθμη είναι όλοσωστη ευτυχώς!!

Δείτε κι ένα θέμα που άνοιξα για αέριο σε 116 εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=32008

giannis 116 14-07-14 23:06

Ενα θεματακι που ηθελα να μοιραστω με το φορουμ ειναι το εξης:

Καποιες στιγμες στη ζωη του αυτοκινητου εχω παρατηρησει οτι αν το σβησω, το αφησω να κρυωσει αρκετες ωρες το μοτερ και το ξαναβαλω ακουγεται ενας θορυβος σαν κροταλισμα ή σαν μεταλλικο 'σουρσιμο' θα λεγα, καπως ετσι θα το περιεγραφα. Αρχικα ψαχτηκα με ρουλεμαν, ραουλακια, καστανιες, τροχαλιες, τη μιζα και την επαναφορα του γραναζιου της κλπ κλπ. Τελικα κατεληξα στο εξης: Προσεξα οτι μου το παρουσιαζει οταν το μοτερ εχει σχετικα χαμηλη σταθμη λαδιου. Τοση ωστε να μην εχει αναψει ακομα το '+1l' στο bc, αλλα στην αντιστοιχη ενδειξη σταθμης εκει ηταν χαμηλα, οριακα πριν το '+1l'. Σα να λεμε αν ειχε βεργα, στο κατω σημαδι. Οταν συμπληρωσω 1λιτρο ή και λιγοτερο λαδι, 750-500ml, τοτε σταματαει αυτος ο θορυβος ή περιοριζεται δραστικα.
Οποτε νομιζω οτι με χαμηλη σταθμη λαδιου κι αφου εχει κατσει σβηστο το μοτερ ωρες, αρα εχουν σουρωσει τα λαδια απ τα ψηλοτερα σημεια, αυτος ο θορυβος που ακουγεται σα μεταλλικο θροισμα εντονο, ισως ειναι η καδενα στη γλιστρα της χωρις επαρκη ποσοτητα λαδιου! Και με το που στροφαρει το μοτερ αρα κι η αντλια λαδιου, παει λαδι παντου και δεν κανει κανενα θορυβο μετα.
Θα θελα και τις γνωμες σας, ειδικα των εμπειροτερων σε αυτο, παντα ειναι ευπροσδεκτες και καλοδεχουμενες ολες οι γνωμες και πολυ χρησιμες φυσικα. Ευχαριστω προκαταβολικα γι αυτες.

kostastnt 15-07-14 00:42

Δεν είχαμε μια ανάκληση υποτίθεται για τεντωτήρα καδένας πριν 4-5 χρόνια? Υποτίθεται αυτό το θόρυβο έλυνε..

Τώρα που το λες μου τον κάνει κι εμένα μια στο τόσο, αλλά δεν έδωσα σημασία.. Παίζει να ισχύει αυτό που λες με την στάθμη λαδιού γιατί έχω μια υποψία ότι το ακούω σε συγκεκριμένο μέρος που παρκάρω και είναι κατηφορικό.. Αύριο θα το δοκιμάσω και θα σου πω!

giannis 116 15-07-14 08:36

Τον ειχα αλλαξει κι εγω αυτον τον τεντωτηρα που λες. Δεν εκανε θορυβο ομως ουτε με τον παλιο, αρχικο τεντωτηρα! Οποτε λογικα πρεπει να ακουγεται η καδενα που 'γρατζουναει' πανω στις γλιστρες λογω ελλιπως λιπανσης. Ακουγεται για να καταλαβεις κατι σαν 'χρρρρρ' κατα την εκκινηση και μετα δεν ξανακουγεται τιποτα. Κι αν σβησω και ξαναναψω, δε θα ακουστει. Τοτε ομως εχει λαδι αρκετο παντου. Δοκιμασε με ικανοποιητικη σταθμη λαδιου στο μοτερ σου να δεις αν θα ακουστει κατι.

MarinosE46 15-07-14 19:26

Σίγουρα είναι ο τεντωτήρας της καδένας.Μετά από λίγα δευτερόλεπτα που γεμίζει με λάδι σταματάει ο ήχος.

LefterisK 15-07-14 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostastnt (Μήνυμα 500025)
Δεν είχαμε μια ανάκληση υποτίθεται για τεντωτήρα καδένας πριν 4-5 χρόνια? Υποτίθεται αυτό το θόρυβο έλυνε..
...

μπορεις να δωσεις μερικα παραπανω στοιχεια; για ποιους κινητηρες ηταν αυτη η ανακληση; δεν νομιζω να εχει αλλαχθει κατι στον δικο μου (Ν46Β20 , 2007)
ευχαριστω

giannis 116 15-07-14 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LefterisK (Μήνυμα 500053)
μπορεις να δωσεις μερικα παραπανω στοιχεια; για ποιους κινητηρες ηταν αυτη η ανακληση; δεν νομιζω να εχει αλλαχθει κατι στον δικο μου (Ν46Β20 , 2007)
ευχαριστω

Ειναι αρκετα παλια ιστορια κι αφορα τις πρωτες σειρες 1 και 3 του 2004 και 05. Ρωτα για σιγουρια σε καποια αντιπροσωπεια να σου πουν. Αν δεν κανω λαθος απ το 07 και μετα που βγηκαν τα φ/λ μοντελα αλλαξαν και τα μοτερ με αλλα, νεοτερα, οποτε αυτο το θεμα δεν το ειχαν.
Σε καποια απ τα παλια μοτερ ειχαν καρφωσει βαλβιδες λογω δυσλειτουργιας του τεντωτηρα της καδενας των εκκεντροφορων. Ξεχρονιζε το μοτερ, πηδαγε δοντι η καδενα και γινοταν πανικος με αποτελεσματα καταστροφικα για τα μοτερ.
Εγω ημουν τυχερος, δε με ειχε ειδοποιησει καμμια αντιπροσωπεια που πηγαινα ανελλιπως απ την αγορα του καινουριο το 04 εως και το 07-08 που εκτοτε τους εκοψα και τυχαια στην Κρητη πηγα αναγκαστικά ξανα σε αντιπροσωπο το 09 και εκει μου το σφυριξε το παραμυθι και μου τον αλλαξε δωρεαν τοτε.
Σκεφτομαι μονο οτι η τυχη μου ηταν να εχω το παλιο μοτερ με το θεμα στον τεντωτηρα, να εχω δει μαλιστα και κανα δυο κατεστραμενα μοτερ σαν το δικο μου σε αλλα συνεργεια απο 3αρες, με λιγοτερα απο μενα χλμ και ευτυχως δε μου κατσε το 'λαχειο' να χα κι εγω δραματα!

kostastnt 16-07-14 12:06

Γιάννη αυτό με την κατηφόρα δεν ισχύει τελικά.. Τυχαία το κάνει.. Το είχε κάνει πριν 5-6 μέρες και υπέθεσα ήταν από αυτό.. Τώρα δεν το ξανακάνει με τίποτα.. Θα δοκιμάσω και ανηφόρες τώρα γιατί έχω την υποψία ότι παίζει ρόλο η κλίση..

Όσο για την ανάκληση πρώτη φορά που πήγα αντιπροσωπεία μόλις το αμάξι κατέβηκε Ελλάδα μου το είπαν από μόνοι τους και δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα..

LefterisK 16-07-14 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 500056)
Ειναι αρκετα παλια ιστορια κι αφορα τις πρωτες σειρες 1 και 3 του 2004 και 05. Ρωτα για σιγουρια σε καποια αντιπροσωπεια να σου πουν. Αν δεν κανω λαθος απ το 07 και μετα που βγηκαν τα φ/λ μοντελα αλλαξαν και τα μοτερ με αλλα, νεοτερα, οποτε αυτο το θεμα δεν το ειχαν.
Σε καποια απ τα παλια μοτερ ειχαν καρφωσει βαλβιδες λογω δυσλειτουργιας του τεντωτηρα της καδενας των εκκεντροφορων. Ξεχρονιζε το μοτερ, πηδαγε δοντι η καδενα και γινοταν πανικος με αποτελεσματα καταστροφικα για τα μοτερ.
Εγω ημουν τυχερος, δε με ειχε ειδοποιησει καμμια αντιπροσωπεια που πηγαινα ανελλιπως απ την αγορα του καινουριο το 04 εως και το 07-08 που εκτοτε τους εκοψα και τυχαια στην Κρητη πηγα αναγκαστικά ξανα σε αντιπροσωπο το 09 και εκει μου το σφυριξε το παραμυθι και μου τον αλλαξε δωρεαν τοτε.
Σκεφτομαι μονο οτι η τυχη μου ηταν να εχω το παλιο μοτερ με το θεμα στον τεντωτηρα, να εχω δει μαλιστα και κανα δυο κατεστραμενα μοτερ σαν το δικο μου σε αλλα συνεργεια απο 3αρες, με λιγοτερα απο μενα χλμ και ευτυχως δε μου κατσε το 'λαχειο' να χα κι εγω δραματα!

ευχαριστω Γιαννη για τις πληροφοριες...μαλλον αντικατασταθηκε το ανταλλακτικο με αλλο νεοτερο στο εργοστασιο αν θυμαμαι καλα οπως λες...απλα πρεπει να δω με το δικο μου τι εχει γινει..
ο "παλιος" με τον πολλαπλο ειναι μια χαρα δοκιμασμενος :)
τα lci με τον Ν43 και τον αμεσο ψεκασμο πρεπει να ηρθαν ελλαδα προς το τελος του '08
ο πολλαπλος φορεθηκε στις 3αρες 05-08, αν δν κανω λαθος ο αμεσος μπηκε αρκετα πιο γρηγορα στον ασσο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.