BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Πρόβλημα εκκίνησης: διαρροή (λύθηκε) / μίζα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33365)

s1fis 28-12-16 20:43

Πρόβλημα εκκίνησης: διαρροή (λύθηκε) / μίζα
 
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Αφού διάβασα κάποια παλιά thread είπα να δημιουργήσω ένα νέο μιας και δεν ήξερα ποιο να συνεχίσω...
Αυτοκίνητο: compact, '02, 1800cc, n42b18, 222k χλμ
Τις τελευταίες βδομάδες είχα τα εξής προβληματάκια με τυχαία συχνότητα και άσχετα το ένα με το άλλο:
1. Γυρνούσα τον διακόπτη και δεν έκανε τίποτα! Ρεύμα είχε και δεν έκανε ούτε ακουγόταν κάτι. Σα να μην γυρνούσα τον διακόπτη ποτέ!
Έκλεινα- άνοιγα και έπαιρνε. Πότε με την πρώτη και πότε με την δεύτερη.
Άλλος μου είπε "επαφές διακόπτη", άλλος "μίζα", άλλος "δεν ξέρω".
Η μπαταρία είναι αλλαγμένη σχετικά πρόσφατα - κάνα χρόνο.
2. Κάποιες φορές με το που έπαιρνε, μπέρδευε, έπεφταν οι στροφές, πατώντας γκάζι δεν έκανε τίποτα κι έσβηνε! Τελικά σήμερα έσβησε και δεν ξανά πήρε! Οδική, συνεργείο: διαρροή βενζίνης απ'το φίλτρο (το οποίο είχα αλλάξει τον Αύγουστο στο σέρβις)! Καταγεγραμμένη βλάβη: μπεκ. Άλλαξα φίλτρο, διαρροή τέλος το αμάξι οκ!
Όμως! Όταν μου έσβησε σήμερα και προσπαθούσα να το ξαναβάλω τρεις φορές μου παρουσίασε το πρόβλημα 1.

Θα ήθελα τα σχόλια σας κι αν υπάρχει περίπτωση να σχετίζονται το 1 με το 2.
Ευχαριστώ. Συγνώμη αν κούρασα.

Χρόνια πολλά και πάλι.

MZ3 28-12-16 23:17

το λουρί του δηναμού σε τι κατάσταση βρίσκεται;
μου είχε κάνει εμένα κάτι κουλά όπως αναφέρεις στο ένα αλλά το λουρί ήταν χάλια έφευγαν κάτι μικρές λουρίδες και είχαν κόψει κάτι καλωδιάκια που περνάνε από την αριστερή πλευρά του λουριού όπως το κοιτάζεις

όχι ότι έχουν να κάνουν όλα αυτά με το δικό σου πρόβλημα αλλά γράφω την δική μου εμπειρία που πέρασα

rapid_fast 29-12-16 01:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από s1fis (Μήνυμα 516034)
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Αφού διάβασα κάποια παλιά thread είπα να δημιουργήσω ένα νέο μιας και δεν ήξερα ποιο να συνεχίσω...
Αυτοκίνητο: compact, '02, 1800cc, n42b18, 222k χλμ
Τις τελευταίες βδομάδες είχα τα εξής προβληματάκια με τυχαία συχνότητα και άσχετα το ένα με το άλλο:
1. Γυρνούσα τον διακόπτη και δεν έκανε τίποτα! Ρεύμα είχε και δεν έκανε ούτε ακουγόταν κάτι. Σα να μην γυρνούσα τον διακόπτη ποτέ!
Έκλεινα- άνοιγα και έπαιρνε. Πότε με την πρώτη και πότε με την δεύτερη.
Άλλος μου είπε "επαφές διακόπτη", άλλος "μίζα", άλλος "δεν ξέρω".
Η μπαταρία είναι αλλαγμένη σχετικά πρόσφατα - κάνα χρόνο.

Μπαταρία.. δεν έχεις αρκετό ρευμα..

s1fis 30-12-16 01:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 516037)
Μπαταρία.. δεν έχεις αρκετό ρευμα..

Αυτό δε σημαίνει πως η μπαταρία είναι ψόφια; άρα δε θα μου το έκανε όλο και πιο συχνά; αυτό μου συμβαίνει τους τελευταίους 3 μήνες μια στο τόσο χωρίς να αυξάνεται η συχνότητα.
Αλλά και πάλι πως μπορώ να σιγουρέψω πως φταίει η μπαταρία;
Περιμένοντας το τέλος της και να μην ξαναπάρει;

rapid_fast 31-12-16 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από s1fis (Μήνυμα 516047)
Αυτό δε σημαίνει πως η μπαταρία είναι ψόφια; άρα δε θα μου το έκανε όλο και πιο συχνά; αυτό μου συμβαίνει τους τελευταίους 3 μήνες μια στο τόσο χωρίς να αυξάνεται η συχνότητα.
Αλλά και πάλι πως μπορώ να σιγουρέψω πως φταίει η μπαταρία;
Περιμένοντας το τέλος της και να μην ξαναπάρει;

Μετράς απλά την μπαταρία να δεις αν έχει 14.2-13.8volt

Harisp 11-01-17 21:48

ακριβώς το ίδιο ΄πρόβλημα ειχα, Με μπαταρια ενός χρόνου και το ρευμα μετρουσε 10 - 11.
Ήταν δυναμο. Άλλαξα τα πάντα, εσωτερικά, με 70 € και όλα λύθηκαν.

PetrosD 11-01-17 23:13

Ή μπαίνεις στο κρυφό μενού στο καντράν σου πριν βάλεις μπροστά και βλέπεις την τάση της.

s1fis 30-12-18 07:10

πρόβλημα εκκίνησης που δε λύθηκε ποτέ τελικά.
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από s1fis (Μήνυμα 516034)
1. Γυρνούσα τον διακόπτη και δεν έκανε τίποτα! Ρεύμα είχε και δεν έκανε ούτε ακουγόταν κάτι. Σα να μην γυρνούσα τον διακόπτη ποτέ!
Έκλεινα- άνοιγα και έπαιρνε. Πότε με την πρώτη και πότε με την δεύτερη.

Καλημέρα σε όλους. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά (και καλά κρασιά σε μένα)!

Κοίτα να δεις σύμπτωση - εντελώς τυχαία επανέρχομαι στο θέμα μετά από 2 χρόνια ακριβώς και με 245k χλμ!!

Το πρόβλημα που παραθέτω παραπάνω δε λύθηκε ποτέ. Τότε, το '16, είχα αλλάξει μπαταρία και για λίγους μήνες δεν είχα πρόβλημα. Μου το ξαναπαρουσίασε αλλά πιο αραιά.
Τους τελευταίους μήνες έκανε και κάτι καινούργιο, μίζαρε αλλά δεν επαιρνε.
Δηλ κάποιες φορές γύριζα το κλειδί και δεν έκανε τίποτα και κάποιες μίζαρε και δεν επάιρνε.
Τελικά την προηγόυμενη βδομάδα με αφήνει στο κέντρο του πειραιά 2 φορές. Και όταν λέω με αφήνει - το αμάξι έκοψε ακαριαία. Το βάζω στην άκρη. Πάω σπίτι, κάνω Χριστούγεννα, και στις 27 του μήνα φωνάζω οδική και το πάω στην αντιπροσωπεία...στη Συγγρού.
Όσο περιμένα την οδκή εν τω μεταξύ το αυτοκίνητο δεν πήρε ποτέ μπρος. Με το που φτάνουμε στην αντιπροσωπεία τσακμάκι το bmwδάκι (ειρωνεία έτσι;).
Μου λένε: αισθητήρα στροφάλου και εκκεντροφόρου. Καλημέρα σας...400€.
Για κακή μου τύχη (ή για καλή μου) την παρασκεύη δεν πρόλαβα να το πάρω και αγγάρεψα ένα φίλο μου να πάει να πληρώσει και να μου πάρει το κλειδί. Το Σάββατο λοιπόν το πρωί (χθες δηλ) πάω να το πάρω. Πάω να βάλω μπρος...τίποτα! Το ίδιο πρόβλημα. Μετά από 10 αποτυχημένες μιζιές πήρε και έφυγα γιατί το χρειαζόμουν. Το απόγευμα πάω να το βάλω μπρος...το πρώτο σύμπτωμα, να γυρίζω κλείδι και να είναι νεκρό. Τελικά πήρε και ήρθα σπίτι.
Την Δευτέρα εννοείται πως θα το πάω πίσω αλλά το παράπονο μου είναι γιατί δεν έβγαλαν άκρη εκεί πέρα....δηλ αποφεύγω τα συνεργεία της γειτονιάς για αυτό το λόγο και μου συμβάινει με την αντιπροσωπεία;;;
Μήπως ξέρει κανείς ποιο είναι το μέλλον μου;;; Θα με γδύσουν κι άλλο ή θα αντισταθμιστεί το κόστος με τυχόν περαιτέρω εργασίες μέχρι να βρεθεί η βλάβη;

Μέ έχει φάει το παράπονο με αυτό το αμάξι....πριν 9 μήνες ξεκόλλησε ο μεσαίος καθρέφτης..πάω σε παρ-μπριζά και μου λέει ευτυχώς που δε το κόλλησες μόνος σου γιατί αν δε βάλεις τη σωστή κόλλα μπορεί και να σπάσει....σε 6 μήνες ραγισμένο το παρ-μπρίζ έτοιμο να μου έρθει στη μούρη! Ευτυχώς είχα θράυση κρυστάλλων. Το πρωΐ που πήγαινα να αλλάξω παρ-μπριζ βρίσκω το αμάξι με ξηλωμένο τον μπροστινό προφυλακτήρα...κοιτάω τον ουρανό και συνεχίζω...άλλα 200€ εκεί.
Σόρρυ για το τελευτάιο ήταν άσχετο.

Ευχαριστώ πολύ τους αναγνώστες. Είχα ανάγκη να μιλήσω σε έναν αυτοκινητοψυχολόγο και εδώ πέρα είναι ότι πρέπει νομίζω!

///Mflyin' 30-12-18 18:32

Ρυθμιστης πιεσης βενζινης :nixweiss:

s1fis 30-12-18 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' (Μήνυμα 521384)
Ρυθμιστης πιεσης βενζινης :nixweiss:

Και τις φορές που γυρίζω το κλειδί και δεν κάνει απολύτως τίποτα;; μόνο ρεύμα έχει. Η μίζα ουτε τσικ δεν κάνει.
Αύριο ξανα αντιπροσωπεία και βλέπουμε. Ελπίζω να πάρει μπρος και να μη φωνάζω πάλι οδική!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.