BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Γιατι μονο run flat στη σειρα 1 κ οχι σημβατικα ελαστικα ? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21889)

angel4 15-10-09 12:42

Γιατι μονο run flat στη σειρα 1 κ οχι σημβατικα ελαστικα ?
 
Tο ερώτημα το θετω γιατι ενδιαφερομαι να περασω χειμερινα ελαστικα στο bmw 116i επειδη μενω σε ορεινη περιοχη της ελλαδος και τα λαστιχα παντος καιρου δεν επαρκουν και ειναι απαρετητα τα χιονολαστιχα. Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι το αυτοκινητο μου φοραει μονο run flat , για πιο λογο αυτο ? θελώ την βοηθεια απ οποιον γνωριζει κατι πανω σε αυτο το θεμα και αν εχει να μου προτεινει κατι που θα συμφερει επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα,ευχαριστω εκ των προτερων...

peter79 15-10-09 12:44

1. μπορείς να βάλεις και συμβατικά χειμερινά
2. γιατί δεν βάζεις χειμερινά RFT όπως έκανα εγώ;

angel4 15-10-09 12:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από peter79 (Μήνυμα 330304)
1. μπορείς να βάλεις και συμβατικά χειμερινά
2. γιατί δεν βάζεις χειμερινά RFT όπως έκανα εγώ;

τα run flat ειναι πολυ πιο ακριβα απο τα συμβατικα
για παραδειγμα τα χειμερινα με διαστασεις που θελω εγω 195/55 r16 σε run flut της gooyear η της pirreli θα μου στοιχισουν 700 με 800 ευρω
εσυ ποια εβαλες ?

peter79 15-10-09 13:17

Continental Wintercontact 810 TS Sport 205/55/16

540 Ευρώ

αλλά να ξέρεις οτι μπορείς να βάλεις και συμβατικά ελαστικά στο αμάξι σου...

nickvas19 15-10-09 13:20

φιλαρακο...ειμαι αυτος που δοκιμασε...και δεν θελω να δοκιμασεις εσυ για τους εξης λόγους

1ον καθε runflat έχει και προστασια απο πεζοδρομιο για να μην παρεις καμια ζάντα στο χερι εκτος και αν βαλεις συμβατικο με τετοια προστασια δλδ πάλι στο 800αρι...

2ον ασφαλεια...αμα σκασει με 200 το συμβατικο αντε γεια

3ον κρατημα...βάζω πιεσεις τρελες και ακομα δεν εχω το κρατημα που ειχα...και ουτε θα το έχω...

μετανιωσα που έβαλα συμβατικα ...το μονο θετικο ειναι οτι δεν κοπανανε...που συμαινει οτι ειναι πιο ελαστικα στην λακουβες που σημαινει οτι χανεισ σε αισθηση

angel4 15-10-09 13:31

Απ οτι φιανεται run flat θα επιλεξω και ας δωσω και κατι παραπανω. peter79 σε πολυ καλη τιμη τα πηρες , μεχρις στιγμης εχουν καλες αποδωσεις τα continental σε χιονι βρεγμενο οδοστρωμα κτλ ?

bimmer-corfu 15-10-09 13:31

φίλε τεχνικά δεν υπάρχει πρόβλημα στο να πας απο runflat σε συμβατικά (τα runflat βγαίνουν και σε χειμερινά).

Απλά να ξέρεις ότι αν βάλεις συμβατικά θα έχεις καλύτερη άνεση και λιγότερο κοπανημα (σίγουρο αυτό) αλλά απο την άλλη κάποιοι λένε (όπως ο φίλος πριν) ότι χάνεις σε αίσθηση και ότι σε οριακές συνθήκες δεν πάει τόσο καλά το αμάξι γιατί η ανάρτηση σου είναι σχεδιασμένη για runflat που έχουν σκληρά πλαινά.

Δεν θα σου πω τι να κάνεις, είναι ανάλογα το τρόπο οδήγησης και το τι θέλει ο καθένας αλλά αν βάλεις συμβατικά πάρε και ένα κτι επισκευής με κομπρεσοράκι (κόστος 70-150 Ευρώ) ώστε να επισκευάσεις το ελαστικό αν χρειαστεί

peter79 15-10-09 13:33

έχουν τις καλύτερες κριτικές σαν ελαστικά...

σε αίσθηση φοβερά... μένει να τα δοκιμάσουμε και σε χιονακι....


:drive2::drive2:

angel4 15-10-09 13:48

εγω ειμαι απο κοζανη και συντομα θα εχουμε χιονακι , και πολυ μαλιστα ! πρεπει να την ψαξω γρηγορα την δουλεια με τα ελαστικα πριν αρχισουν οι χιονοπτωσεις γιατι οι παγωνιες εδω αρχισαν. 7 βαθμους εχει σημερα κ τα ξημερωματα πεφτει ακομα χαμηλοτερα. Φιλε bimmer-corfu πιστευω οτι καλα ειναι να τοποθετουμε αναλογα με τις προτιμησεις του κατασκευαστη γιαυτο πολυ σωστα το εθεσες οτι μπαινουν και τα συμβατικα αλλα ο κατασκευαστης πρωτεινει run flat αλλα οπως μας ειπε και ο φιλος nickvas19 ποθ τοποθετησε συμβατικα και εχει αρνητικη γνωμη για τα συμβατικα το αποτελεσμα απ οτι καταλαβα ειναι run flat!

bimmer-corfu 15-10-09 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από peter79 (Μήνυμα 330326)
έχουν τις καλύτερες κριτικές σαν ελαστικά...

σε αίσθηση φοβερά... μένει να τα δοκιμάσουμε και σε χιονακι....


:drive2::drive2:

απο θόρυβο σε υψηλές ταχύτητες και κράτημα σε στεγνό?

nickvas19 15-10-09 14:02

συγκεκριμενα ειχα πιεσεις 2.2 και 2.5 και τωρα 2.5 και 2.6 και παλι δεν ειναι το ιδιο ... αμα εισαι ευχαριστιμενος απο αυτα που εχεις γιατι να δοκιμασεις κατι που δεν ξερεις?εξαλλου δεν εχω λογο να πω ψεματα...

Fanis 15-10-09 14:44

Τα RFT, σε μεγάλα προφίλ είναι ΟΚ και δεν χάνουν πολύ σε άνεση. Αλλά σε 40αρι και κάτω κοπανάνε πολύ. Όσο για την ανάρτηση, είναι αλήθεια γιατί η ΒΜW χρησιμοποιεί πολύ σκληρά ελατήρια σε σχέση με τα αμορτισέρ (για αυτό και έχουν θέματα αντοχής τα Top Mounts). Αν μπεί μια σωστή ανάρτηση ή απλά πιο καλά ελατήρια, με συμβατικά ελαστικά δεν υπάρχει κανένα π΄ροβλημα. Δεν είναι τυχαίο ότι //Μ, Alpina, Schnitzer, Hartge δεν προτείνουν RFT.

Konstantinos e60 15-10-09 14:52

Χειμερινά ή χιονολάστιχα ? Αν θέλεις χιονολάστιχα με απίστευτη απόδοση στο χιόνι τότε gislaved.
Ψάξε για το nordfrost 3 αν και είναι λίγο δύσκολο να βρεις ή nordfrost 5 που θα βρεις σίγουρα.
Εχουν απίστευτο κράτημα στο χιόνι,πολυ καλό στο βρεγμένο και σχετικά καλό στο στεγνό (έχουν δεικτη ταχυτητας Q και T και χρειάζεται προσοχή στο στεγνό).
Δοκιμασμένα και τα δυο ,το 3 σε Ε46 (195/60/15) και το 5 σε Ε60 (245/40/18).Βγαίνουν νομίζω και σε run flat.

nickvas19 15-10-09 16:00

νομιζω κανεις λαθος φιλε ακομα και τα Μ ειναι rft...

Fanis 15-10-09 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 (Μήνυμα 330396)
νομιζω κανεις λαθος φιλε ακομα και τα Μ ειναι rft...

Τα πρώτα //Μ με RFT είναι τα Χ5 & Χ6. Μέχρι τώρα κανένα δεν φοράει RFT...φοράνε Michelin PS2 ή Cup.

nickvas19 15-10-09 19:02

του ξαδερφου μου το μ3 φοραει runflat:icon11: e46

Fanis 15-10-09 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 (Μήνυμα 330456)
του ξαδερφου μου το μ3 φοραει runflat:icon11: e46

Ειδικά το Ε46 αποκλείεται...ΚΑΝΕΝΑ 46αρι με προδιαγραφές ECE δεν φορούσε RFT. Μόνο εάν τα έβαλε μετά μόνος του. Εάν δείς και το ETK μέχρι και το Ε92 (που είναι το νεότερο //M πρίν βγούν τα Χ //M) δίνει συμβατικά ελαστικά και μόνο Michelin (ενώ για όλα τα υπόλοιπα δίνει RFT Bridgestone συνήθως & COntinental & Pirelli).

angel4 16-10-09 17:32

Τελικα πήγα για αρκετα καταστηματα να δω για ελαστικα και διΪσταντε οι αποψεις πανω στο θεμα, ποιο απο τα 2 να διαλεξω ¨συμβατικα ή run flat . ειμαι ανεμεσα απο 3 εταιριες : continetal-brigestone-nokian ολα αυτα σε run flat . Απ οτι μου ειπαν τα nokian σε χειμερινο ειναι οτι καλυτερο αλλα και η brigestone βγαζει ειδικα για σειρα 1 τα run flat της σε χειμερινα και τα continetal ειναι καλα και λιγο πιο οικονομικα απ τα αλλα κατα 20 ευρω , μικρη η διαφορα.Καμια βοηθεια αν εχει δοκιμασει κανεις κανενα απο αυτα η αν γνωριζει ?

Nikos120i 16-10-09 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angel4 (Μήνυμα 330711)
Τελικα πήγα για αρκετα καταστηματα να δω για ελαστικα και διΪσταντε οι αποψεις πανω στο θεμα, ποιο απο τα 2 να διαλεξω ¨συμβατικα ή run flat . ειμαι ανεμεσα απο 3 εταιριες : continetal-brigestone-nokian ολα αυτα σε run flat . Απ οτι μου ειπαν τα nokian σε χειμερινο ειναι οτι καλυτερο αλλα και η brigestone βγαζει ειδικα για σειρα 1 τα run flat της σε χειμερινα και τα continetal ειναι καλα και λιγο πιο οικονομικα απ τα αλλα κατα 20 ευρω , μικρη η διαφορα.Καμια βοηθεια αν εχει δοκιμασει κανεις κανενα απο αυτα η αν γνωριζει ?

Πριν βγάλω τα runflat είχα τα Bridgestone RE050. Πολύ καλό λάστιχο, απλά αργούσε λίγο να ζεσταθεί.

Προσωπικά αυτό θα έβαζα...είναι εκπληκτικό στη βροχή και επειδή έχει σκληρή γόμα αργεί να φαγωθεί.

angel4 16-10-09 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 330743)
Πριν βγάλω τα runflat είχα τα Bridgestone RE050. Πολύ καλό λάστιχο, απλά αργούσε λίγο να ζεσταθεί.

Προσωπικά αυτό θα έβαζα...είναι εκπληκτικό στη βροχή και επειδή έχει σκληρή γόμα αργεί να φαγωθεί.

φιλε Νικο σε χιονι τα περπατησες καθολου ? επειδη ειμαι απο κοζανη και εδω ριχνει αρκετο και η πισω κινηση θελει πολυ προσοχη..

Nikos120i 16-10-09 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angel4 (Μήνυμα 330749)
φιλε Νικο σε χιονι τα περπατησες καθολου ? επειδη ειμαι απο κοζανη και εδω ριχνει αρκετο και η πισω κινηση θελει πολυ προσοχη..

Εννοείται πως όχι.

Σε χιόνι δε "πατάς" ΠΟΤΕ χωρίς αλυσίδες ή χωρίς χειμερινά ελαστικά.

Προτείνω να αγοράσεις ένα σετ με χειμερινά ελαστικά. Γνωρίζεις τι είναι αυτά, έτσι?

angel4 16-10-09 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 330756)
Εννοείται πως όχι.

Σε χιόνι δε "πατάς" ΠΟΤΕ χωρίς αλυσίδες ή χωρίς χειμερινά ελαστικά.

Προτείνω να αγοράσεις ένα σετ με χειμερινά ελαστικά. Γνωρίζεις τι είναι αυτά, έτσι?

Φιλε Νικο εξαρχης για χειμερινα μιλουσα οι τυποι ελαστικων που προανεφερα ειναι ολα χειμερινα run flat .

Απο καλοκαιρινα φοραω eagle rft Goodyear και ειμαι υπερ ευχαριστημενος :)

Nikos120i 16-10-09 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angel4 (Μήνυμα 330764)
Φιλε Νικο εξαρχης για χειμερινα μιλουσα οι τυποι ελαστικων που προανεφερα ειναι ολα χειμερινα run flat .

Απο καλοκαιρινα φοραω eagle rft Goodyear και ειμαι υπερ ευχαριστημενος :)

Ωπ...sorry, δε το είδα...go με Bridge τότε...

tasosbmw316 17-10-09 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angel4 (Μήνυμα 330711)
Τελικα πήγα για αρκετα καταστηματα να δω για ελαστικα και διΪσταντε οι αποψεις πανω στο θεμα, ποιο απο τα 2 να διαλεξω ¨συμβατικα ή run flat . ειμαι ανεμεσα απο 3 εταιριες : continetal-brigestone-nokian ολα αυτα σε run flat . Απ οτι μου ειπαν τα nokian σε χειμερινο ειναι οτι καλυτερο αλλα και η brigestone βγαζει ειδικα για σειρα 1 τα run flat της σε χειμερινα και τα continetal ειναι καλα και λιγο πιο οικονομικα απ τα αλλα κατα 20 ευρω , μικρη η διαφορα.Καμια βοηθεια αν εχει δοκιμασει κανεις κανενα απο αυτα η αν γνωριζει ?

βαλε nokian εγγυηση τα εχω 3 χρονια και ειναι τα καλυτερα απο οσα εχω δοκιμασει σε πολυ χιονι

nickvas19 17-10-09 10:22

bridgestone runflat go for it

Driver M 17-10-09 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 (Μήνυμα 330888)
bridgestone runflat go for it

Εγώ έχω τα bridgestone potenza και πέρα από την καλή τους συμπεριφορά και πρόσφυσή, δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιμένος. Πολύ σκληρά, κοπανάνε πολύ, αργούν να ζεσταθούν κλπ. Και γενικά τα rft, όπως έχει ξαναειπωθεί στο forum, είναι σε όλους τους τομείς κατώτερα από τα συμβατικά, εκτός από την ασφάλεια (που και αυτό ακόμα παίζεται, αλλά άντε να το δεχτώ). Αυτά περί καλύτερης οδικής συμπεριφοράς των rft σε σχέση με τα συμβατικά δεν ισχύει επουδενί. Γι αυτό και η Μ3 έχει απλά ελαστικά. Πολλοί μπερδεύουν τη σκληρότητα που προσφέρουν τα rft με την καλή οδική συμπεριφορά, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Τέλος, το 90% όσων φορούν rft, στην επόμενη αλλαγή ελαστικών βάζουν συμβατικά και ένας από αυτούς θα είμαι κι εγώ.

Μετά από όλα αυτά λοιπόν και σε συνδιασμό και με τη φτηνότερη τιμή των απλών, φαντάζομαι ότι θα προτιμήσεις με κλειστά μάτια συμβατικά χειμερινά ελαστικά. Πάρε κι ένα σετάκι επιδιόρθωσης για να είσαι εντελώς καλυμένος. Και άσε το κοπάνημα των rft για τους άλλους...

nickvas19 17-10-09 22:44

διαφωνω καθετως...το μ3 δεν εχει 50αρι προφιλ ομως μπερδευεσε τι συγκρινεις!!!

veliopou 17-10-09 23:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Driver M (Μήνυμα 331051)
Εγώ έχω τα bridgestone potenza και πέρα από την καλή τους συμπεριφορά και πρόσφυσή, δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιμένος. Πολύ σκληρά, κοπανάνε πολύ, αργούν να ζεσταθούν κλπ. Και γενικά τα rft, όπως έχει ξαναειπωθεί στο forum, είναι σε όλους τους τομείς κατώτερα από τα συμβατικά, εκτός από την ασφάλεια (που και αυτό ακόμα παίζεται, αλλά άντε να το δεχτώ). Αυτά περί καλύτερης οδικής συμπεριφοράς των rft σε σχέση με τα συμβατικά δεν ισχύει επουδενί. Γι αυτό και η Μ3 έχει απλά ελαστικά. Πολλοί μπερδεύουν τη σκληρότητα που προσφέρουν τα rft με την καλή οδική συμπεριφορά, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Τέλος, το 90% όσων φορούν rft, στην επόμενη αλλαγή ελαστικών βάζουν συμβατικά και ένας από αυτούς θα είμαι κι εγώ.

Μετά από όλα αυτά λοιπόν και σε συνδιασμό και με τη φτηνότερη τιμή των απλών, φαντάζομαι ότι θα προτιμήσεις με κλειστά μάτια συμβατικά χειμερινά ελαστικά. Πάρε κι ένα σετάκι επιδιόρθωσης για να είσαι εντελώς καλυμένος. Και άσε το κοπάνημα των rft για τους άλλους...

όταν θα τα βάλεις τα συμβατικά, μην απορήσεις γιατί το αμάξι έγινε βάρκα.

Nick_E60_GR 18-10-09 01:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από veliopou (Μήνυμα 331101)
όταν θα τα βάλεις τα συμβατικά, μην απορήσεις γιατί το αμάξι έγινε βάρκα.

Εγώ θα έλεγα να μην απορήσει που θα αποκτήσει πραγματική πρόσφυση και όχι ξύλινη. Βάρκα το αμάξι γίνεται από την ανάρτηση, όχι από τα λάστιχα ...αν έχουν βέβαια τη σωστή πίεση...
για μένα η σωστή πίεση είναι 3-4 psi (ή 0,2-0,25 bar) παραπάνω από το συνιστώμενο

Να μην μιλήσω για το αιωρούμενο βάρος (unsprung weight) των 5-6 κιλών σε κάθε τροχό που προσθέτουν τα RFT ... ότι χειρότερο για ανάρτηση, ρουλεμάν, φρένα και γενικότερες φθορές και καταπονήσεις, + τα γνωστά χάλια από άποψη άνεσης και ευστάθειας...

Driver M 18-10-09 02:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από veliopou (Μήνυμα 331101)
όταν θα τα βάλεις τα συμβατικά, μην απορήσεις γιατί το αμάξι έγινε βάρκα.

Tην απάντηση στην έδωσε ο Νick E60 και συμφωνώ απόλυτα στα όσα είπε. Αυτά που λες δείχνουν ότι δεν έχεις μελετήσει και πολύ το θέμα. Με την ίδια λογική και τα κάρα που έχουν ξύλινες ρόδες είναι καλύτερα από τα αμάξια, γιατί είναι πιο σκληρά. Και μόνο που ΚΑΜΙΑ σπορ κατασκευή δεν φοράει rft θα έπρεπε να σε κάνει να καταλάβεις ότι αυτά που λες περί βάρκας δεν ισχύουν. Εκτός και αν η Μ3 η οποία δεν κυκλοφορεί με rft είναι βάρκα και η 116 με τα rft είναι τρένο.

Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει ποτέ να αλλάξεις τα rft σου με συμβατικά ώστε να μπορείς να συγκρίνεις. Εγώ όμως που έχω μπει σε 3άρα με απλά ελαστικά, βρήκα μόνο πλεονεκτήματα και ούτε ένα μειονέκτημα (εξαιρείται η ασφάλεια που και αυτό είπαμε ότι είναι αμφισβητήσιμο). Σnβεπώς έχω σχετική εμπειρία στο θέμα.

Και τέλος, όποιος θέλει σπορτίφ αίσθηση καλύτερα να αλλάξει αναρτήσεις κα να κάνει κανά χαμήλωμα και αν και πάλι δεν ικανοποιείται να αλλάξει αμάξι και όχι να βάζει rft γιατί έτσι δεν κερδίζει αίσθηση, αλλά βάρος και κοπάνημα.

Driver M 18-10-09 03:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 (Μήνυμα 331095)
διαφωνω καθετως...το μ3 δεν εχει 50αρι προφιλ ομως μπερδευεσε τι συγκρινεις!!!

Εγώ είπα ότι η Μ3 φοράει συμβατικά ελαστικά και αυτό είναι γεγονός, είτε διαφωνείς είτε όχι. Εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα. Και φυσικά δε συγκρίνω 116 με Μ3, απλά καταρρίπτω το επιχείρημα ότι τα rft προσδίδουν αίσθηση, διότι αν συνέβαινε αυτό τότε θα τα φόραγε σίγουρα και η Μ3. Το ότι τα πιο σπορ μοντέλα της BMW (Μ3, Μ5, Μ6) δεν φοράνε rft αποδεικνύει περίτρανα ότι τα rft δεν προσδίδουν αίσθηση, αλλά στερούν. Ελπίζω ότι έπιασες το point μου...

veliopou 18-10-09 08:49

Λοιπόν το θέμα rft και ανάρτησης το έχω ψάξει πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις. Μάλιστα στον προηγούμενο άσσο, που είχα είχα κάνει αυτή τη μετατροπή απο rft σε συμβατικά. το αμάξι στις γρήγορες στροφές από τρένο που ήταν (116 dynamic) είχε γίνει βάρκα.
Έγώ προσωπικά σε αμάξι BMW με rft δεν τα ξαναβγάζω για να βάλω συμβατικά. Το ίδιο θέμα το έχουν περιγράψει και άλλα παιδιά εδώ μέσα, αν κάνεις ένα search θα το δεις.
Τώρα αν το λάστιχο είναι βαρύτερο και άλλα τέτοια, εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, γιατί δεν κατεβαίνω σε αγώνες για να γράψω χρόνους. Εμένα με ενδιαφέρει να μην χάσω το στήσιμο του αμαξιού μου έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο. Και με τα συμβατικά το χάνεις.

Nikos120i 18-10-09 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από veliopou (Μήνυμα 331122)
Λοιπόν το θέμα rft και ανάρτησης το έχω ψάξει πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις. Μάλιστα στον προηγούμενο άσσο, που είχα είχα κάνει αυτή τη μετατροπή απο rft σε συμβατικά. το αμάξι στις γρήγορες στροφές από τρένο που ήταν (116 dynamic) είχε γίνει βάρκα.
Έγώ προσωπικά σε αμάξι BMW με rft δεν τα ξαναβγάζω για να βάλω συμβατικά. Το ίδιο θέμα το έχουν περιγράψει και άλλα παιδιά εδώ μέσα, αν κάνεις ένα search θα το δεις.
Τώρα αν το λάστιχο είναι βαρύτερο και άλλα τέτοια, εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, γιατί δεν κατεβαίνω σε αγώνες για να γράψω χρόνους. Εμένα με ενδιαφέρει να μην χάσω το στήσιμο του αμαξιού μου έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο. Και με τα συμβατικά το χάνεις.

Εξαρτάται τι ανάρτηση έχεις και τι ζάντα φοράς. Έχω την εργοστασιακή Μ ανάρτηση, και είχα τα 17άρια σου. Έβαλα 18άρια και συμβατικά και το αυτοκίνητο απέκτησε λίγο καλύτερο τιμόνι, ίδιο κράτημα και έγινε πιο άνετο.

Παρ'όλα αυτά θα ξανάβαζα RFT για λόγους ασφάλειας.

veliopou 18-10-09 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 331158)
Εξαρτάται τι ανάρτηση έχεις και τι ζάντα φοράς. Έχω την εργοστασιακή Μ ανάρτηση, και είχα τα 17άρια σου. Έβαλα 18άρια και συμβατικά και το αυτοκίνητο απέκτησε λίγο καλύτερο τιμόνι, ίδιο κράτημα και έγινε πιο άνετο.

Παρ'όλα αυτά θα ξανάβαζα RFT για λόγους ασφάλειας.

Nίκο για τον προηγούμενο άσσο που είχα μιλάω ο οποίος έιχε την μαμα m ανάρτηση και 16αρες ζάντες.
με το σημερινό αυτοκίνητο που έχω έχει πάλι την m ανάρτηση και 17αρια, αλλά δεν σκέφτομαι να βάλω συμβατικά.΄
Τώρα έχω συναντήσει παιδιά που έχουν βάλει συμβατικά αλλά έχουν αλλάξει και ανάρτηση άλλα ελατήρια και αμορτισέρ και δεν έχουν καταλάβει διαφορά.

antonis7_10 18-10-09 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από veliopou (Μήνυμα 331122)
Λοιπόν το θέμα rft και ανάρτησης το έχω ψάξει πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις. Μάλιστα στον προηγούμενο άσσο, που είχα είχα κάνει αυτή τη μετατροπή απο rft σε συμβατικά. το αμάξι στις γρήγορες στροφές από τρένο που ήταν (116 dynamic) είχε γίνει βάρκα.
Έγώ προσωπικά σε αμάξι BMW με rft δεν τα ξαναβγάζω για να βάλω συμβατικά. Το ίδιο θέμα το έχουν περιγράψει και άλλα παιδιά εδώ μέσα, αν κάνεις ένα search θα το δεις.
Τώρα αν το λάστιχο είναι βαρύτερο και άλλα τέτοια, εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, γιατί δεν κατεβαίνω σε αγώνες για να γράψω χρόνους. Εμένα με ενδιαφέρει να μην χάσω το στήσιμο του αμαξιού μου έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο. Και με τα συμβατικά το χάνεις.

+100%

Αν είναι να αλλάξω ανάρτηση, ελατήρια κτλ μονο και μονο για να βάλω συμβατικά να μου λείπει...
Που λεέι ο λόγος στην τελική θα περιμένω να φθαρούν τα αμορτισερ και τότε μπορεί να κάνω την κίνηση....
Αν βεβαια μέχρι τότε τα run flat παραμένουν τα ίδια σε τεχνολογια και δεν έχουν βγει καλύτερα.
Αποψη μου είναι οτι η BMW μας εριξε σε αυτό το θέμα. Θα προτιμούσα από την αρχη ένα αυτοκίνητο στημένο με συμβατικά ελαστικά και όχι run flat....πλέον όμως τα χρήματα που πρέπει να διαθέσω για να αλλάξω τα πάντα και να βάλω συμβατικά είναι πολλά και δεν συμφερει.....

Απορία....τα παιδιά που έχουν την 3αρα και έχουν βάλει συμβατικά ελαστικά μήπως έχουν την Μ αναρτηση και 17 ελαστικά....γιατι ρε παιδία στην 1 με την συμβατική ανάρτηση και με 16αρια το αμαξι τι να κάνουμε είναι βάρκα....

oldcarskickass 18-10-09 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από veliopou (Μήνυμα 331101)
όταν θα τα βάλεις τα συμβατικά, μην απορήσεις γιατί το αμάξι έγινε βάρκα.


Εγώ έβαλα και έγινε καλύτερο μάλιστα.

δε μπορώ να μιλήσω σε απόλυτους χρόνους, αλλά το αμάξι πληροφορεί καλύτερα εμένα με τα συμβατικά παρά με τα rft.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR (Μήνυμα 331106)
Εγώ θα έλεγα να μην απορήσει που θα αποκτήσει πραγματική πρόσφυση και όχι ξύλινη. Βάρκα το αμάξι γίνεται από την ανάρτηση, όχι από τα λάστιχα ...αν έχουν βέβαια τη σωστή πίεση...
για μένα η σωστή πίεση είναι 3-4 psi (ή 0,2-0,25 bar) παραπάνω από το συνιστώμενο

Να μην μιλήσω για το αιωρούμενο βάρος (unsprung weight) των 5-6 κιλών σε κάθε τροχό που προσθέτουν τα RFT ... ότι χειρότερο για ανάρτηση, ρουλεμάν, φρένα και γενικότερες φθορές και καταπονήσεις, + τα γνωστά χάλια από άποψη άνεσης και ευστάθειας...

My dear, ΜΗ αναρτώμενο βάρος λέγεται όχι αιωρούμενο.:smashtard

Αιωρούμενα είναι τα σωματίδια της ΔΕΗ στην Πτολεμαϊδα.:boink:

Driver M 18-10-09 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis7_10 (Μήνυμα 331188)
+100%

Αν είναι να αλλάξω ανάρτηση, ελατήρια κτλ μονο και μονο για να βάλω συμβατικά να μου λείπει...
Που λεέι ο λόγος στην τελική θα περιμένω να φθαρούν τα αμορτισερ και τότε μπορεί να κάνω την κίνηση....
Αν βεβαια μέχρι τότε τα run flat παραμένουν τα ίδια σε τεχνολογια και δεν έχουν βγει καλύτερα.
Αποψη μου είναι οτι η BMW μας εριξε σε αυτό το θέμα. Θα προτιμούσα από την αρχη ένα αυτοκίνητο στημένο με συμβατικά ελαστικά και όχι run flat....πλέον όμως τα χρήματα που πρέπει να διαθέσω για να αλλάξω τα πάντα και να βάλω συμβατικά είναι πολλά και δεν συμφερει.....

Απορία....τα παιδιά που έχουν την 3αρα και έχουν βάλει συμβατικά ελαστικά μήπως έχουν την Μ αναρτηση και 17 ελαστικά....γιατι ρε παιδία στην 1 με την συμβατική ανάρτηση και με 16αρια το αμαξι τι να κάνουμε είναι βάρκα....


Eγώ δεν είπα να αλλάξει κανείς ανάρτηση, να κάνει χαμήλωμα κλπ για να φορέσει απλά ελαστικά. Είπα ότι η διαφορά στο στήσιμο επιτυγχάνεται ΜΟΝΟ έτσι και όχι φορώντας rft. Τα rft με τη σκληρότητά τους δίνουν μια ψευδαίσθηση απολυτότητας, στην πραγματικότητα όμως δεν προσφέρουν ούτε καλύτερα κρατήματα, ούτε αίσθηση ούτε τίποτα. Αντίθετα, έχουν πιο απότομες αντιδράσεις, είναι 30-40% βαρύτερα και αργούν να ζεσταθούν σε σχέση με τα απλά. Και το κοπάνημα που προσφέρουν απλόχερα (αυτό που πολλοί μπερδεύουν με την σπορτίφ αίσθηση) δημιουργεί με τον καιρό προβλήματα και στο υπόλοιπο αυτοκίνητο.

Όλα αυτά είναι γνωστά. Τώρα είναι δικαίωμα του καθενός να διαλέγει ό,τι ελαστικό θέλει, άλλωστε σε κάποιους μπορεί να αρέσει η σκληρή αίσθηση των rft, σε άλλλους όχι κλπ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα rft ΔΕΝ είναι καλύτερα ή πιο σπορ από τα νορμάλ ελαστικά και αυτό φαίνεται και στις προτιμήσεις του κοινού (κατά κανόνα), αλλά και στα ακριβά σπορ μοντέλα που φορούν κανονικά ελαστικά. Δεν έχω να πω τίποτε παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα. Ο καθένας μπορεί να έχει προσωπική άποψη και εμπειρία, όμως κάποια πράγματα είναι αδιαμφισβήτητα.

ΥΓ το αμάξι που μπήκα και είχε αλλάξει σε συμβατικά είχε 17άρες ζάντες με απλή ανάρτηση. Η διαφορά πριν και μετά ήταν μεγάλη. Το δικό μου έχει κι αυτό 17άρες με Μ ανάρτηση και είμαι σίγουρος ότι όταν αλλάξω σε συμβατικά, η διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Nick_E60_GR 18-10-09 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass (Μήνυμα 331190)
Εγώ έβαλα και έγινε καλύτερο μάλιστα.

δε μπορώ να μιλήσω σε απόλυτους χρόνους, αλλά το αμάξι πληροφορεί καλύτερα εμένα με τα συμβατικά παρά με τα rft.



My dear, ΜΗ αναρτώμενο βάρος λέγεται όχι αιωρούμενο.:smashtard

Αιωρούμενα είναι τα σωματίδια της ΔΕΗ στην Πτολεμαϊδα.:boink:

hehehe, εντάξει τώρα, ποιά η διαφορά? το μή αναρτώμενο (τεχνικά-επιστημονικά) είναι αιωρούμενο και το αιωρούμενο (στην καθομιλουμένη) είναι μη αναρτώμενο. Όπως και να το πείς, είναι περιττό βάρος το οποίο εμποδίζει την ελεύθερη περιστροφή, επιβαρύνοντας με φυγόκεντρες τάσεις...

nickvas19 18-10-09 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Driver M (Μήνυμα 331113)
Εγώ είπα ότι η Μ3 φοράει συμβατικά ελαστικά και αυτό είναι γεγονός, είτε διαφωνείς είτε όχι. Εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα. Και φυσικά δε συγκρίνω 116 με Μ3, απλά καταρρίπτω το επιχείρημα ότι τα rft προσδίδουν αίσθηση, διότι αν συνέβαινε αυτό τότε θα τα φόραγε σίγουρα και η Μ3. Το ότι τα πιο σπορ μοντέλα της BMW (Μ3, Μ5, Μ6) δεν φοράνε rft αποδεικνύει περίτρανα ότι τα rft δεν προσδίδουν αίσθηση, αλλά στερούν. Ελπίζω ότι έπιασες το point μου...

καταρχην που ξερεις εσυ τον λογο τον οποιο εβαλαν στην μ3 συμβατικα!?...μηπως για να το κανουν πιο ανετο?!...αυτη η εκδοχη δλδ δεν παιζει...

και τελος αφου δοκιμασα και τα 2 λαστιχα...και τα συμβατικα ηταν κιολας michelin...τωρα αμα νομιζεις οτι λεω ψεματα τι να σου πω

oldcarskickass 18-10-09 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR (Μήνυμα 331194)
hehehe, εντάξει τώρα, ποιά η διαφορά? το μή αναρτώμενο (τεχνικά-επιστημονικά) είναι αιωρούμενο και το αιωρούμενο (στην καθομιλουμένη) είναι μη αναρτώμενο. Όπως και να το πείς, είναι περιττό βάρος το οποίο εμποδίζει την ελεύθερη περιστροφή, επιβαρύνοντας με φυγόκεντρες τάσεις...

Το παράδοξο είναι ότι επηρεάζει και την περιστροφή κατά τον κάθετο κατά την περιστροφή άξονα.

Χώρια το βάρος, που όντως είναι βάρος.

Πλάκα έκανα ρε συ για το αναρτω - μη αναρτώμενο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.