BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Ε46 ρετάρισμα στο ρελαντί κ όχι μόνο!!! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33332)

rapid_fast 17-11-16 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv (Μήνυμα 515569)
Όλες τις γνώμες που διάβασα και αυτές που έγραψαν οι παραπάνω φίλοι τις μετέφερα στον μηχανικό και επιμένει να δούμε τα μπεκ....Μου είπε ότι αν το αμάξι ρετάριζε λόγω maf θα ήταν είτε λόγω πολύ φτωχούν μίγματος είτε πολύ πλούσιου μίγματος και όχι μόνο σε ένα κύλινδρο αλλά σε όλους...Επίσης, του περιέγραψα κι ένα άλλο σύμπτωμα που παρατήρησα κ κλείσαμε να το πάω την Τρίτη για να δει τα μπεκ...

Σύμπτωμα: Ενώ έχω κάνει χιλιόμετρα οπότε το μοτέρ είναι ζεστό αν το σβήσω και αμέσως προσπαθήσω να το ξαναβάλω μπροστά τότε παίρνει με πολύ δυσκολία ή και καθόλου και αν πάρει μέχρι να φτάσει στις στροφές του ρελαντί κάνει σαν να είναι μπουκωμένο!!! Αυτό, είπε ο μηχανικός, μάλλον οφείλεται σε κάποιο ή σε κάποια μπεκ μπου δε λειτουργούν σωστά και "καρουράνε" οπότε δεν μπορεί να γίνει σωστά η καύση ειδικά σε αυτές τις θερμοκρασίες (ζεστό το αμάξι) οπότε να είναι μπουκωμένο...

Ναι..
άλλαξε το μπεκ στο μαύρο μπουζί, ή βγάλτε τα όλα και κάντε έλεγχο με εξωτερικό
πιεστικό να δείτε ποιό δεν λειτουργεί σωστά..
100% είναι εκεί που βρίσκεται το μαύρο μπουζί που ανέφερες στην αρχή..
Αυτά..

rapid_fast 17-11-16 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 515568)
Στο gt1 φαίνεται σε real time όσο το αυτοκίνητο είναι συνδεδεμένο με το διαγνωστικό η εισερχόμενη ροή αέρα και κατά πόσο λειτουργεί σωστά ο Maf.Από προσωπική εμπειρία με βλάβη Maf και ταυτόχρονη ένδειξη βλάβης του Λ(Που τελικά εμφανιζόταν λόγω του Maf),το λαμπάκι κινητήρα δεν άναψε ποτέ...
Σέβομαι και εκτιμώ την άποψη του rapid fast γιατί συνήθως πέφτει μέσα,αλλά νομίζω πως θα έπρεπε να κοιτάξεις τα εξαρτήματα τα οποία εμφανίζουν βλάβη στο διαγνωστικό και κυρίως τον Maf...

Σέβομαι απόλυτα τις γνώμες όλων σας..
άλλωστε η εμπειρία που έχει ο καθένας απο εμάς με το αυτοκίνητο έχει βοηθήσει δεκάδες φορές να βρεθεί η λύση σε όλους που έχουν ζητήσει βοήθεια απο το φόρουμ..
Αλλά, τα δεδομένα που ανέφερε ο φίλος μας είναι καταπέλτης για τη βλάβη..
Για αυτό και είμαι τόσο απόλυτος..

vlachosarv 18-11-16 00:36

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου. Θα σας ενημερώσω όλους από Τρίτη που θα γίνει το επόμενο βήμα...

KAZA 19-11-16 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv (Μήνυμα 515549)
Επίσης, το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι όταν ρετάρει στο ρελαντί κ κινούμαι στις 2.000 στροφές κ μόνο (όχι πιο χαμηλά) με λίγο γκαζάκι το αμάξι κάνει bunny hops εν κινήσει σαν να μπερδεύει άσχημα όμως....!!!!!!! Πρέπει να του δώσω αρκετό γκαζάκι για να ξεμπερδέψει.

Διάβασα σε άλλο ποστ για δευτερεύον σωληνάκι κι ότι μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο...

Ερώτηση 1: Μπορεί να ισχύει η γνώμη του μηχανικού για τη θεωρία με τους πολλ/τες;
Ερώτηση 2: Αν όντως φταίει ο λάμδα ή το λουφτ ή κ τα 2 θα οδηγούσε κάτι τέτοιο σε ρετάρισμα;
Ερώτηση 3: Γιατί κάνει bunny hops συγκεκριμένα στις 2.000 στροφές κ όχι πιο χαμηλά; Γιατί μπερδεύει μόνο εκεί; Η σκέψη μου πηγαίνει κ σε εγκέφαλο...

Εμένα το κάνει το παραπάνω στις 2300 περίπου και ακόμη δεν βρήκα άκρη, γιατί στη χώρα του ποτέ και της αναζήτησης του εύκολου αβασανιστου μεροκάματου....οι μηχανικαρες κάνουν επιλογές για το πιο αμάξι θα δεχτούν για επισκευή στα υπερ σύγχρονα συνεργεία - παράγκες τους!
Ετοιμάζω όμως κάτι καλό ....και αν πετύχει θα ποστάρω και δεν θέλω να μου πει κανείς για διαφήμιση γιατι God και Rapid γνωρίζουν πολύ καλά το θέμα μου και τους ευχαριστώ και πάλι που ασχολήθηκαν τόσο πολύ ακόμη και με p.m.

Μακάρι φίλε να λυθεί το πρόβλημα σου σύντομα καλή τύχη!

vlachosarv 22-11-16 17:53

Τελικά κάτι βρέθηκε και δεν είναι καλό λόγω οικονομικής στενότητας αλλά τουλάχιστον ξέρω τι φταίει...
Μπεκ.....3 από τα 4 μπεκ στην ογκομέτρηση σε ορισμένες συνθήκες λειτουργίας δε λειτουργούσαν καθόλου!!! Κοντά στο ρελαντί και με απαλό γκαζάκι λειτουργούσε μόνο το ένα.

Αποτέλεσμα...; Αλλαγή μπεκ...

Ερώτηση 1: Αλλαγή με μεταχειρισμένα που δουλεύουν θα ήταν λάθος κίνηση;
Ερώτηση 2: Πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο;
Ερώτηση 3: Θα έχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον αν συνεχίσω να κινούμαι με το αμάξι υπό αυτές τις συνθήκες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

rapid_fast 24-11-16 10:27

κάπου 86 ευρώ κάνει το μπέκ..
δε νομίζω οτι το μεταχειρισμένο θα έπρεπε να σε φοβίζει.
Φυσικά και θα πρέπει να τα ελέγξεις και να τα καθαρίσεις
Κατά τα άλλα δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Αυτό που περιγράφεις ότι κάνουν τα δικά σου πάντως, λογικά με καθαρισμό σε
υπερήχους θα λυθεί..

vlachosarv 24-11-16 10:39

Ρωτησα για μπεκ κ κατω απο 120.00 το ενα δεν τα βρηκα σε καινουργια παντα...η ογκομετρηση εγινε μετα τον καθαρισμο!!!
Βρηκα μπεκιερα μεταχειρισμενη κ μαζι με τοποθετηση θα μου παει 190.00 ευρω...το πηγα σημερα να τα αλλαξω...θα δουμε....
Το θεμα ειν πως κ γιατι χαλανε τα μπεκ;ειν λογω πολλων χιλιομετρων;

vlachosarv 26-11-16 12:28

Update:

Μια μέρα μετά την αλλαγή των μπεκ το αμάξι φαίνεται να λειτουργεί σωστά.
Κάποια από τα συμπτώματα έχουν εξαφανιστεί αλλά περιμένω να το χρησιμοποιήσω τώρα το σκ και συμπεράσματα θα βγάλω από Δευτέρα...

ThaNOS E46coupe 26-11-16 22:05

Η λειτουργία της αντλίας καυσίμου είναι σωστή ; η πίεση της ελέγχθηκε;

vlachosarv 26-11-16 23:02

Όχι δεν ελέγχθηκε...Αλλάχθηκε όμως από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη πριν περίπου 40.000 χλμ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.