BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Ατμόσφαιρα VS Turbo (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26875)

Tomi 09-01-11 15:30

Λοιπόν εγώ λέω να προτείνουμε στη μαμά εταιρία να φτιάξει έναν 1.8(για να έχουμε και "λογικά" τέλη..)εξακύλινδρο,με κομπρέσορα(για να έχουμε χαμηλά),και ψηλά που το εξακύλινδρο έτσι και αλλιώς γουστάρει,να βάλουμε V-tec,και τουρμπίνα(κόλαση!) :D

Καλός ή κακός όλα μας κατευθύνουν στα μικρά τούρμπο/κομπρέσορ..Και όλοι βαθιά μέσα μας θα παραδεχτούμε ότι τα άτιμα και καλά πάνε και ωραία ακούγονται και αν έχεις και λίγο φροντίδα και στοργή θα σε ανταμείψουν με πολλά υγιή χιλιάδες χλμ..
Δεν νομίζω ότι σε λίγο καιρό θα είμαστε πολλοί οι ''χαζοί'' που θα κόβουμε ακόμα και το φαΐ μας,που λέει ο λόγος,για να διατηρούμε και να βολτάρουμε μια φορά τη βδομάδα,το εξακύλινδρο τερατάκι μας και να γουστάρουμε κάθε φορά που παίρνει μπρός..
2 χρόνια τώρα τα τέλη μου χαλάσαν τα Χριστούγεννα αλλά δεν πειράζει..(στο λαιμό να τους κάτσουν και ψοφήσουν!!!!!Τα γουρούνια!)
Μου το ξεπληρώνει κάθε φορά που πάμε βόλτα τα 2 μας,κάθε φορά που κάποιος συνοδηγός/συνεπιβάτης με ρωτάει(όταν παίρνει μπρός),καλά πως κάνει αυτό έτσι??Το δικό μου γιατί δεν ακούγεται έτσι?? :D

Εγώ θα ψηφίσω τουρμπίνα,γιατί πάντα μπορείς να βγάλεις το χαμόγελο εκείνο,ακόμα και με ελάχιστα κυβικά.(βλέπε Daihatsu Charade και άλλα πολλά που ποτέ δεν ήρθαν Ελλάδα..)
Βέβαια θα την παντρέψω και με τα πολλά κυβικά(βλέπε 3.0Τ)διότι αυτά τα 2 μαζί είναι ονειρικός συνδυασμός.

Γιατί καλή η ατμόσφαιρα,αλλά αν δεν είναι και λίγο επικίνδυνο,λίγο δύστροπο,δεν έχει γούστο...

Φιλικά,
Θωμάς.

Fairytale 09-01-11 15:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nik200 (Μήνυμα 409354)
...και φυσικα ειναι ολα διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους και γιαυτο ασυγκριτα!!!ειναι καθαρα θεμα γουστου...at the end of the day!!!

υγ...σαν να συγκρινεις λεμονια με πορτοκαλια...αφου το αλλου του αρεσει το λεμονι τι να του πεις?????κακο ειναι?????αχχααχχαχχα

Τι θέτε... :D:D:D

http://www.youtube.com/watch?v=ruQj1TcGgr4
C U out there

nik200 10-01-11 10:48

μια και λεμε για κυβικατα τουρμπακια...το gtr στα (0.8-0.75bar) βγαζει συμφωνα με την εταιρια 480ps..με 1bar και εξατμιση ολοκληρη βγαζει 580ps στο δυναμομετρο!!! (το χει κανει η amuse για τους γνωστες!!)..100 αλογα με 0.2 bar...καλο ακουγεται...μονο με την εξατμιση (χωρις πιεση παραπανω δηλαδη 0.8bar) 25ps παραπανω!

υγ..αρχιζω να πιστευω τον μεγαλο valter rohrl οταν ελεγε για 600ps οτι ειχαν τα gtr στο "ring" για να περασουν τις porsche!!!!

υγ2...turbo + κυβικα = rules!!!!

strofimios 10-01-11 10:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 409013)
Thy will, be done :owned:

Και αυτο,επισης

http://www.youtube.com/watch?v=zWuGGsgfUnI

Driftakos 10-01-11 11:00

Χμ... Μία απορία. Διαβάζω αρκετά ποστ που αρκετοί ξεκινάτε λέγοντας.
Προτιμώ το turbo γιατί με τα μικρά κυβικά με τα οποία έρχετε πακέτο δεν απαιτούν πολλά πάγια έξοδα συντήρησης, σε σχέση με ατμοσφαιρικά μεγαλύτερου κυβισμού και αντίστοιχης ιπποδύναμης. Και αυτό εχει κάποια λογική, αν και παρουσιάζει την μία πλευρά του νομίσματος...
Στην συνέχεια, ο καθένας αναλύει την άποψη από την σκοπιά του, και αρκετοί πάλι καταλήγουν οτι η ιδανικότερη λύση είναι πολλά κυβικά και turbo. Μήπως όμως τότε αντιφάσκουμε??

Και μία απορία, σε περίπτωση που έχουμε turbo στο αυτοκίνητο, αυτό αναφέρεται στην άδεια κυκλοφορίας? Γιατι κάτι τέτοιο άκουσα τις προάλλες...

Όσο για μένα επιμένω : There is no replacement for cubic inches.

kacey 10-01-11 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 408840)
Πολλές Μ είναι πιο γρήγορες από Evo 350 άλογα, απλά όχι από στάση.
Και γιατί όχι και του Mike21, έχει όλα τα φόντα να είναι πιο γρήγορο. Ένα ελαφρύ Ε21 με μοτέρ S38!!!

Aλλά αυτό δεν είναι θέμα για κόντρες, είναι N/A vs F/I!

Εκει το πηγαινα κ εγω ρε συ, οτι η συγκεκριμενη BMW προφανως κ θα ειναι πιο γρηγορη, αλλα αυτο δεν εχει καμμια σημασια σε αυτο που συζηταμε.

DiMiTrIs_ 10-01-11 16:22

για το φιλο που παραπονιεται οτι bmw δεν εχει αμαξι σαν το type r
λοιπον
σειρα 120 170hp 0-100 7,7sec καταναλωση 8,7/5,1 τελ.ταχ 225 ρυποι 152

type r 200hp 0-100-6.6sec καταναλωση 12,7/7 τελ. ταχ 235 ρυποι 215!!


σειρα 130 265hp 0-100sec καταναλωση 12,2/6 τελ. ταχ 235 ρυποι 197

κοιτα τι χαωδες διαφορα υπαρχει στην καταναλωση σχεδον 4 λιτρα μεσα στην πολh και 3εκτος
γιαυτο πληρωνεις bmw ...ξερεις ποσο δυσκολο ειναι και τι τεχνολογια απαιτειται για τοσο μεγαλη οικονομια καυσιμου?
η bmw λοιπον βγαζει μια γκαμα κινητηρων για να επιλεξει ο καθενας αναλογα με τις απαιτησεις του...τι φταιει αν στο ελλαντα εχουν βαλει τοσο μεγαλους φορους στα πολλα κυβικα?
αλλα ελα μου τωρα που τα τελη πανε με τους ρυπους...να δω ποιος θα παιρνει τυπε ρ και αλλα τετοια....ξερετε οτι οι bmw θα εχουν λιγοτερα τελη ακομα και απο τα υβριδικα?
ακομα και ο τσι με τα 160 θα πληρωνει τα ιδια τελη με τη διλιτρη bmw!

strofimios 10-01-11 16:52

Ναι αλλα εχουν και 30 αλογα διαφορα που σε n/a μοτερ ειναι πολλα.Και φυσικα παιζει ρολο και το κοντο "βημα" του ιαπωνα που κραταει το μοτερ στην οφελιμη περιοχη λειτουργειας αλλα στο ταξιδι οι στροφες ειναι στον Θεο.

nik200 10-01-11 17:46

επειδη εχει τυχει και το type r να εχω οδηγησει και το 120 να χω ανοιξει μαζι του, η διαφορα στις επιδοσεις (που αναθεμα αν εχει 0-100 το ταπερ μαμα κατω απο 7αρι) ειναι πραγματικα η μερα με την νυχτα..στο δρομο παρα τα 7.7 που δηλωνει η bmw ειναι πολυ πισω απο το honda..δεν υπαρχει επαφη (φυσικα και λογω σασμαν και λογω βαρους)..και συμφωνω για την καταναλωση..αλλα οτι πηγαινει καιει κιολας ιδιως οταν στροφαρει...και φυσικα θα βγαζει και ρυπους οταν στροφαρει..ειναι ανομοια η συγκριση...παρα τα φαινομενα..ειναι σαν να λεμε ενα μοτερ με υψηλη ειδικη ισχυ δεν θα καιει...πχ..ενα turbato..δεν γινεται..

ιδιως στην ατμοσφαιρα οταν ενα μοτερ εχει πχ..απο 100hp στο λιτρο και ανω δεν γινεται να μην καιει...σαν να μου λες θελω ενα m3 e30 2.3lt 240hp να καιει 9λτ min και 11λτ max..δεν γινεται...

υγ. δεν υποστηριζω την honda αλλα οι γενικες μηχανολογικες νορμες προυποθετουν οτι ενα μοτερ με καλη ειδικη ισχυ ειναι λογικο και αναμενομενο να καιει και βενζινη αρκετη και λαδι σε ορισμενες περιπτωσεις!!!!

nik200 10-01-11 17:55

και στο κατω κατω ειναι ανομοια η συγκριση καθως το honda ειναι κατα ουσια ενα εκκεντροφορατο μοτερ...

υγ..ειναι κριμα που η bmw δεν βγαζει πλεον ενα τετοιο μοτερ για τον ασσο...θα μπορουσα ανετα να το παρω και ας καιει κατι παραπανω!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.