BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά Z - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=101)
-   -   S2000 ή Z4 231 ps (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25667)

makis s2k 04-08-10 20:22

S2000 ή Z4 231 ps
 
Καταρχας,καλησπερα σε ολους.Ειμαι κατοχος ενος S2000 του 06',το απεκτησα πριν κανα χρονο,και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το αμαξι.Εκτος απο τρια πραγματα:ανεση,ηχομονωση και χωρους ,κλασσικα...Εξ'αιτιας ομως οτι το χρησιμοποιω αρκετα σε ταξιδια τα παραπανω ειναι βασικα.Εχω βρει ενα Z4 3.0 (231 ps) σε αρκετα καλη τιμη και σκεφτομαι να κανω την αλλαγη.Μπορειτε να μου πειτε εντυπωσεις απο τα δικα σας,καπου διαβασα στο forum σας οτι καποιος ειχε και honda πριν παρει bmw,θα με βοηθουσε πολυ αν μου εξεθετε τα υπερ και τα κατα σε σχεση με τα δυο αυτοκινητα.Ευχαριστω εκ των προτερων.



Υ.Γ. Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι σε γκαζια, φρενα κ κρατηματα δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες.

HULK 04-08-10 20:49

Ισως σε βοηθησει αυτο καπως http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ht=honda+s2000

gnx 04-08-10 21:29

Φροντισε να οδηγήσεις Ζ4 τριλιτρο πριν πουλησεις το αυτοκινητο σου.

Οσον αφορα τα γκάζια, με το Ζ4 κερδίζεις σε ελαστικότητα, επιδόσεις και ποιότητα ήχου μέχρι τις 6000 στροφές, χάνεις όμως τη "τρέλα" από τις 6500 και πάνω, για οσες φορες το στροφαρεις εκει πανω.

Το Ζ4 πρέπει να έχει καλυτερα φρενα...στο S θυμαμαι οτι το ΑΒS ήταν αρκετά ευαίσθητο αλλά έχουν περάσει και 8 χρόνια που πούλησα το δικό μου.

Άνεση: Πιό αθόρυβη η ζετα και το κυριότερο δεν βγαζει ζεστη το κεντρικο τουνελ. Αυτο ηταν ο εφιαλτης μου με το αμαξι αυτο το καλοκαιρι. Οσον αφορα την αναρτηση πανω κατω τα ιδια ειναι εαν λόγω των runflat, μάλλον χειροτερη η ζετα.

Στο κράτημα έχουν ουσιαστικες διαφορες. Η ζετα ειναι αρκετα πιο φιλικη απο το S του 06 το οποιο απο οτι θυμαμαι δεν εχει VSA, και εχει και πολυ καλυτερο traction, δεν εχει ομως μπλοκε. Παντως το S το θυμαμαι σαν το πιο υπερστροφικο αμαξι που ειχα ποτε.

george316 05-08-10 10:10

ας αρχισουμε με το γεγονος οτι μιλαμε για δυο niche κατηγοριας αυτοκινητο.
για το S2000 μονο διθυραμβοι γραφοντουσαν λογω του φοβερου κινητηρα και του φοβερου στησιματος του αυτοκινητου.240 αλογα απο διλιτρο μοτερ ατμοσφαιρικα ειναι πραγματι δυνατο συνολο.παρολα αυτα δεν αναφερθηκε καποιο προβλημα στο σασι του θεωρειται απο τα πλεον ακαμπτα η απο το μαμα στησιμο του που ηταν ενα αγωνιστικο ετοιμο για πιστα απο τη μανα του,.
παμε στο Ζ.ενα ονειρικο αυτοκινητο με καταπληκτικο κινητηρα,ιδιαιτερα ακαμπτο πλαισιο,πολλα ηλεκτρονικα καλουδια και βεβαια πολλη μουρη..
το μοναδικο του μειον (οπως και καθε bmw)το γεγονος οτι αν θες δυναμη πρεπει να πας σε πολλα κυβικα που αντιμετωπιζονται πλεον ασχημα.
και με τα δυο θα βγαλεις πολλα,μα παρα πολλα γουστα(αλλωστε με το S αυτο κανεις.)
αν θες ομως λιγο πιο κυριλε καταστασεις τοτε πας στο ζ.αν θες πιο εκρηκτικες η ταρζανιες η το λιωνω στη πιστα τοτε μεινε στο Σ.
πρεπει να εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεςι την αυξημενη φορολογια και τα τσουχτερα σερβις της Ζ.θα σου τα ξεπληρωσει ομως..
αν οπως λες κανεις αρκετα ταξιδια και γενικα εισαι σε δρομο τοτε Ζ.

HULK 05-08-10 13:18

Παράθεση:

και τα τσουχτερα σερβις της Ζ
Δεν ειναι τσουχτερο το σερβις στον M54.Ενα γενικο παει στα 300 ευρω περιπου.

super duper 05-08-10 15:36

το S2000 θεωρω ότι αποτελει αυτοκινητο σταθμό, και ο κατοχος πρεπει να το σκεφτει πριν το αποχωριστει.
φιλικα

sofos 2.8i 05-08-10 17:51

Το S ειναι ενα ιδιαιτερο αυτοκινητο οπως ισχυει το ιδιο και για το Ζ.Αν θες να πας σε Ζ κοιτα και τα πιο καινουργια μοντελα που εχουν και παραπανω αλογα,αφου σκεφτεσαι για 3λιτρο.Το S το εχω οδηγηση και το εχω καθε μερα στη γειτονια μου,οι εντυπωσεις και μενα και του ιδιοκτητη ειναι οτι αυτο τ αμαξι δεν σε αφηνει ησυχο με τιποτα,θελεις να εισαι συνεχεια σε μια παντα.Οχι οτι το Ζ δεν σε προκαλει αλλα η διαφορα τους ειναι οτι το S σε φοβιζει ενω το Ζ ειναι πολυ πιο γραμμικο.Τωρα οσον αφορα το κινητηρα απλα εχεις μια ροπη τον 31 κιλων στο Ζ απο χαμηλα και δεν περιμενεις οπως στο S να στροφαρεις για να δεις τα αλογα του.Για το εσωτερικο βλεπεις την διαφορα μεταξυ γερμανου και ιαπωνα,πιστευω αυτο τα λεει ολα!Για τον λογο που αναφερεσε πιστευω οτι ειναι μια καλη λυση το Ζ!Απο την αλλη η αποφαση δικη σου,το S ειναι ''κομητης'' οπως το αποκαλω εγω και το Ζ ειναι ''μουρη''λογω του εμπρος καπο,οχι τιποτα αλλο.

djkostas20 05-08-10 20:17

Το μόνο αρνητικό για μένα που έχει το S2000 είναι το σαλόνι του... Από τη στιγμή που αυτό δεν πειράζει κάποιον τότε σαν επιδόσεις,παιχνίδι,αίσθηση νομίζω ότι το Ζ χάνει πολύ....Σε άνεση,κυρίλα αλλά με γκάζι αρκετό φυσικά, μούρη τότε κερδίζει το Ζ!!! Αν και αν εννοείς χώρους για μικροαντικείμενα δεν νομίζω ότι έχει παραπάνω από το Σ...για θέσεις δεν γνωρίζω!

Εξαρτάται λοιπόν τι θές!!!

**** Μην ξεχνάς την έλειψη μπλοκέ διαφορικού στο Ζ που όπως και να το κάνουμε σε περίπτωση που θές να κάνεις ταρζανιές πάιζει τεράστιο ρόλο...

makis s2k 05-08-10 20:42

Ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον.
Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω θελει πολυ σκεψη,αλλα απ'οτι καταλαβαινω σχεδον ολοι θα πρεπει να εχετε μεινει ευχαριστημενοι απο το Z σας.
Απο βδομαδα θα το οδηγησω και θα βγαλω περισσοτερα συμπερασματα.
Αντε και καλες διακοπες!!!

EVANGELOS 05-08-10 20:44

ακόμα και το Ζ4 το παλιο (Μ54) είναι πιο γρήγορο στην ευθεία , όπως έχει αποδείξει πολλές φορές ο Heaven στον Counter

Το S2K για μένα είναι καλύτερο αμάξι

αν και το BMW είναι πιο καθημερινό και πολιτισμένο και λιγότερο κουραστικό

Ποτέ δε θα έδινα S2K για Z4 3.0 M54 (για το καινούργιο το κουπέ ίσως)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.