BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Εγκατάσταση Cruise Control E36 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13584)

sswift13 06-05-08 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stav (Μήνυμα 193114)
ακριβως....ηταν εργοστασιακο...τωρα απο προβληματα δεν του εχει δημιουργησει ποτε τπτ, και κανει και τρελη οικονομια στα ταξιδια που το χρησιμοποιει...απλα θα ελεγα οτι ειναι αρκετα αβολο (σαν χειριστηριο) συγκριτικα με των Ε46, αλλα αυτο προφανως δεν σε απασχολει :) :) :)

Με απασχολεί Σταύρο, γι'αυτό το λόγο σκέπτομαι και την αλλαγή τιμονιού (με κουμπιά). Θα χρειαστεί πατέντα, αλλά νομίζω θα μπορέσω αντί για το χειριστήριο να προσαρμόσω κουμπιά. Είδωμεν... Πρέπει πρώτα να ξεκινήσω με την εγκατάσταση, να δουέψει με το δικό του χειριστήριο, και έπειτα να σκεφτώ την λύση του τιμονιού. Άστα. Έχω πριζωθεί άσχημα. Σε δουλειά να βρισκόμαστε !

sswift13 08-05-08 13:51

Απ'ότι βλέπω μάλλον δεν έχει βάλει κανείς το retrofit, οπότε εγώ θα κάνω το πείραμα. Θα προχωρήσω στην παραγγελία μέσα στον μήνα, και ελπίζω να τα καταφέρω. Το μόνο που με απασχολεί είναι η κωδικοποίηση του module, η οποία θα πρέπει να γίνει στην BMW. Μακάρι να ήξερα τι είναι αυτό το DIS/MoDIC που αναφέρει στις οδηγίες. Όσο από κόστος, φοβάμαι και να τους ρωτήσω. Αυτό θα πρέπει να το ξεκαθαρίσω βέβαια από πριν (μην ζητάνε καμιά περιουσία για κωδικοποίηση).

Lil 08-05-08 14:07

καλησπέρα ο jianno 318is εχει στο 36αρι του Cruise Control...
αν είναι στειλτου κανενα pm ίσως να μπορει να σε βοηθήσει...

sswift13 08-05-08 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lil_Mike (Μήνυμα 193639)
καλησπέρα ο jianno 318is εχει στο 36αρι του Cruise Control...
αν είναι στειλτου κανενα pm ίσως να μπορει να σε βοηθήσει...

Μάνο, το θέμα είναι αν έχει βάλει κανείς το retrofit. Από τα παιδιά που ήδη έχουν (προεγκατεστημένο) Cruise, περιμένω απλά εντυπώσεις/προβλήματα κλπ. Θα κάνω και ένα τηλεφωνάκι στη BMW να δώ πόσο(?) θα θέλουν για κωδικοποίηση του module.

stelmaniac 08-05-08 14:34

Πανικα εχεις p.m. !!!!

sswift13 08-05-08 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 193654)
Πανικα εχεις p.m. !!!!

Thanks Στέλιο. Πήρα και τηλέφωνο αντιπροσωπεία και ειδού οι τιμές (για κωδικοποίηση του module):
Σπανός : 20-30€
Σφακιανάκης : 26-27€
Χρόνος: 30-60 λεπτά

Περιτό να σας πώ πως κουφάθηκαν μόλις τους είπα για Ε36 του '96. Ο ένας μάλιστα το σκεφτόταν για 10-15 δευτερόλεπτα ερωτόντας για 2η φορά "Ε36?". Και εγώ που νόμιζα ότι είχε κλείσει το τηλέφωνο...
Λοιπόν, η αγορά θα δρομολογηθεί αφού ξε-αγχώθηκα βλέποντας πως το κόστος κωδικοποίησης δεν είναι απαγορευτικό. Μακάρι να υπάρχει και κανείς από το forum μαζί μου την ώρα της εγκαταάστασης, γιατί εγώ τρελαίνομαι και δεν προλαβάινω ποτέ να βγάλω φωτογραφίες ώστε να σηκώσω κανά DIY της προκοπής (Billparas ακούς? Θα είσαι ο επίσημος φωτογράφος μου).

VanVIC 08-05-08 16:03

1 Συνημμένο(α)
[QUOTE=sswift13;193673]... Πήρα και τηλέφωνο αντιπροσωπεία ...
QUOTE]

Το τιμόνι αυτό, υπήρχε και σε Ε36 coupe (και σε Ζ3) αλλά χωρίς τα πλήκτρα.

sswift13 08-05-08 16:07

[QUOTE=VanVIC;193692]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sswift13 (Μήνυμα 193673)
... Πήρα και τηλέφωνο αντιπροσωπεία ...
QUOTE]

Το τιμόνι αυτό, υπήρχε και σε Ε36 coupe (και σε Ζ3) αλλά χωρίς τα πλήκτρα.

Ναι Βαγγέλη, το έχω υπόψην μου. Θα είναι η επόμενη κίνηση αν λειτουργήσει το όλο κόλπο. Ας παίξει πρώτα με το δικό του λεβιεδάκι και βλέπουμε.

stelmaniac 08-05-08 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sswift13 (Μήνυμα 193673)
Thanks Στέλιο. Πήρα και τηλέφωνο αντιπροσωπεία και ειδού οι τιμές (για κωδικοποίηση του module):
Σπανός : 20-30€
Σφακιανάκης : 26-27€
Χρόνος: 30-60 λεπτά

Περιτό να σας πώ πως κουφάθηκαν μόλις τους είπα για Ε36 του '96. Ο ένας μάλιστα το σκεφτόταν για 10-15 δευτερόλεπτα ερωτόντας για 2η φορά "Ε36?". Και εγώ που νόμιζα ότι είχε κλείσει το τηλέφωνο...
Λοιπόν, η αγορά θα δρομολογηθεί αφού ξε-αγχώθηκα βλέποντας πως το κόστος κωδικοποίησης δεν είναι απαγορευτικό. Μακάρι να υπάρχει και κανείς από το forum μαζί μου την ώρα της εγκαταάστασης, γιατί εγώ τρελαίνομαι και δεν προλαβάινω ποτέ να βγάλω φωτογραφίες ώστε να σηκώσω κανά DIY της προκοπής (Billparas ακούς? Θα είσαι ο επίσημος φωτογράφος μου).

Παρε τηλεφωνο να βγαζω εγω φωτογραφιες ρε,να μαθω και τη διαδικασια..

billparas 08-05-08 23:26

εννοείται ότι θα είμαι παρών σε όλη τη διαδικασία και θα βγάζω φωτογραφίες για ναμπορέσει να φτιαχτεί ένα DIY της προκοπής


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.