BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Ζαντες και σωστο offset-> κανενα προβλημα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5238)

-E36IS- 07-08-06 23:35

Ζαντες και σωστο offset-> κανενα προβλημα
 
Προτεινω σε αυτον τον χωρο να πει ο καθενας απο εμας ποσο μεγαλες τις εχει (τις ζαντες ) και αν αντιμετοπιζει κανενα προβλημα επαφης με τους θολους.
Ετσι θα βοηθησουμε αυτους που προκειται να τις αλλαξουν με μεγαλητερες ωστε να παρουν την σωστη αποφαση.
Πρεπει να αναφερουμε σε τι αυτοκινητο ειναι τοποθετημενες , αν εχει νορμαλ η φουσκομενα φτερα, αν ειναι χαμηλωμενο , διαμετρος φαρδος και οφεσετ ζαντας καθως και διασταση ελαστικων
Λοιπον κανω την αρχη

BMW E36 Coupe
3,5cm χαμηλωμα
Ζαντες 18x8 με 40 offset
Ελαστικα 225/40/18
Πισω δεν εχει εντοπιστει καμια επαφη ακομα και φορτωμενο.Τα πισω φτερα πρεπει να ειναι γυρισμενα προς τα μεσα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Η γωνια camber ειναι 2 μιρες.
Μπροστα υπαρχει μια μικρη επαφη.Στο τερμα του τιμονιου και αναλογα με το βυθισμα της αναρτησης καποιες φορες το ελαστικο ξυνει στο πλαι το πλαισιο.Ευτυχως δεν δημιουργει προβλημα , ουτε το ελαστικο δεν εχει σημαδια επαφης.Πιστευω οτι ηθελε ενα νουμερο μικροτερο οφσετ. Τα Μ3 αν δεν κανω λαθος εχουν 17x7,5 με 41 offset

Geo_3D 18-08-06 11:53

E36 sedan
17x7.5 - offset 35
215/45/17
Βilstein sport
Εργοστασιακα ελατηρια

Κανενα απολυτως προβλημα:dblthumb2

Snoopy 18-08-06 11:55

Ε46 sedan
17*8
225 45 17
Μαμά ανάρτηση

Νο πρόμπλεμ

psimos 23-08-06 09:03

Ε36 κουπε
225-50-16 (16x7 η ζαντα)
Αναρτηση Sachs sport οχι χαμηλωμα.
Εννοειται νο προμπλεμ.

STR 23-08-06 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από -E36IS-
Προτεινω σε αυτον τον χωρο να πει ο καθενας απο εμας ποσο μεγαλες τις εχει (τις ζαντες ) και αν αντιμετοπιζει κανενα προβλημα επαφης με τους θολους.
Ετσι θα βοηθησουμε αυτους που προκειται να τις αλλαξουν με μεγαλητερες ωστε να παρουν την σωστη αποφαση.
Πρεπει να αναφερουμε σε τι αυτοκινητο ειναι τοποθετημενες , αν εχει νορμαλ η φουσκομενα φτερα, αν ειναι χαμηλωμενο , διαμετρος φαρδος και οφεσετ ζαντας καθως και διασταση ελαστικων
Λοιπον κανω την αρχη

BMW E36 Coupe
3,5cm χαμηλωμα
Ζαντες 18x8 με 40 offset
Ελαστικα 225/40/18
Πισω δεν εχει εντοπιστει καμια επαφη ακομα και φορτωμενο.Τα πισω φτερα πρεπει να ειναι γυρισμενα προς τα μεσα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Η γωνια camber ειναι 2 μιρες.
Μπροστα υπαρχει μια μικρη επαφη.Στο τερμα του τιμονιου και αναλογα με το βυθισμα της αναρτησης καποιες φορες το ελαστικο ξυνει στο πλαι το πλαισιο.Ευτυχως δεν δημιουργει προβλημα , ουτε το ελαστικο δεν εχει σημαδια επαφης.Πιστευω οτι ηθελε ενα νουμερο μικροτερο οφσετ. Τα Μ3 αν δεν κανω λαθος εχουν 17x7,5 με 41 offset

Ακριβως το ιδιο και σε μενα με τις ιδιες διαστασεις.Θελαμε 7,5 το πολυ...

doros-hm-26 25-08-06 14:22

ε46 κουπε 8*17 μπροστα, 9*17 πισω με οφσετ 38 αναγκαστηκα να φαω στον τορνο τις πισινες ενα ποντο αλλα το αποτελεσμα ειναι φοβερο. ο ωραιος κωλος εγινε κολαρα!

Stakaman318is 09-11-06 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από -E36IS- (Μήνυμα 72755)
Προτεινω σε αυτον τον χωρο να πει ο καθενας απο εμας ποσο μεγαλες τις εχει (τις ζαντες ) και αν αντιμετοπιζει κανενα προβλημα επαφης με τους θολους.
Ετσι θα βοηθησουμε αυτους που προκειται να τις αλλαξουν με μεγαλητερες ωστε να παρουν την σωστη αποφαση.
Πρεπει να αναφερουμε σε τι αυτοκινητο ειναι τοποθετημενες , αν εχει νορμαλ η φουσκομενα φτερα, αν ειναι χαμηλωμενο , διαμετρος φαρδος και οφεσετ ζαντας καθως και διασταση ελαστικων
Λοιπον κανω την αρχη

BMW E36 Coupe
3,5cm χαμηλωμα
Ζαντες 18x8 με 40 offset
Ελαστικα 225/40/18
Πισω δεν εχει εντοπιστει καμια επαφη ακομα και φορτωμενο.Τα πισω φτερα πρεπει να ειναι γυρισμενα προς τα μεσα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Η γωνια camber ειναι 2 μιρες.
Μπροστα υπαρχει μια μικρη επαφη.Στο τερμα του τιμονιου και αναλογα με το βυθισμα της αναρτησης καποιες φορες το ελαστικο ξυνει στο πλαι το πλαισιο.Ευτυχως δεν δημιουργει προβλημα , ουτε το ελαστικο δεν εχει σημαδια επαφης.Πιστευω οτι ηθελε ενα νουμερο μικροτερο οφσετ. Τα Μ3 αν δεν κανω λαθος εχουν 17x7,5 με 41 offset

Σχεδόν το ίδιο!
Ε36 sedan
3,5cm χαμήλωμα
Ζάντες 17x8 με 34 offset
Πισω δεν εχει εντοπιστει καμια επαφη ακομα και φορτωμενο.Τα πισω φτερα ειναι απείραχτα
Μπροστά το ίδιο ακριβώς με τον E36IS. Πιθανών λάθος offset όντως!

Dim77 09-11-06 22:59

E46 Ci Mpack
Εμπρός 8x18, ET 47, 225/40/18
Πίσω 8.5x18, ET 50, 255/35/18
Κανένα πρόβλημα, αφού είναι οι εργοστασιακές ζάντες στη νορμαλ ανάρτηση του Mpack

jianno 318is 10-11-06 05:53

Πονεμενη ιστορια
 
Αλλαξα τις ζαντες μου και το εχω μετανιωσει.Φοραγα 17αρες ρεπλικα της μ3 1η εκδοση και ηταν ολα οκ.Ομως το ανησυχο πνευμα μου με οδηγησε στο να κανω την μ......α και να βαλω κυριως για λογους ομορφιας 18αρες με 225-40-18 μπροστα και 255-35-18 πισω και με το οχημα χαμηλωμενο.Εβρισκε πισω απο την πρωτη μερα και που γυρισα τα χειλακια παλι τα ιδια.Εχω κανει το αμαξι μου 2θεσιο αφου με τριτο ατομο πισω ειμαι στο χιλιοστο σε νορμαλ πορεια σκεφτειτε τι γινεται στις λακουβες.Δε λεω απο μοστρα το οχημα σκιζει ειδικα απο πισω αλλα τι να το κανεις που πρεπει να παω για φουσκωμα στα πισω φτερα.Απλα επεσα σε ασχετο ζαντολαστιχα.Γι αυτο λοιπον συνιστω σε ολους προσοχη σε τετοια θεματα μην εμπιστευεσαι κανεναν οσο κι αν λεει οτι ειναι γνωστης.

Christos 330i ///M 10-11-06 09:36

Χαμηλωμα 5,5 ποντους εμπρος 3,5 ποντους πισω . . .

Ζαντες 8,5 εμπρος 225-40 -18 9,5 πισω 255-35-18 . . .

Αν και τρεις μερες ειναι που της φοραω μεχρι τωρα δεν αντιμετοπιζω κανενα

προβλημα λογου του πολυ φαρδους πισω . . . !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.