BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Παρατηρήσεις ΚΤΕΟ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32628)

s1fis 23-02-15 07:13

Παρατηρήσεις ΚΤΕΟ
 
Κατ'αρχάς καλημέρα κ καλή Σαρακοστή σε όλους.
Να παιρνάτε όλοι καλά!

Στο θέμα μας, πριν λίγο καιρό πέρασε η γυναίκα μου το αμαξάκι μου κτεο, αφού εγώ έλειπα έξω. Τώρα θυμήθηκα να το δω κ έχει ως παρατηρήσεις τα παρακάτω:
1. Πέδη πορείας: διακύμανση των δυνάμεων πέδης μεγαλύτερη του 10%-20%, *πίσω αρ (Δ,10,49) *
2. Πλευρική σύγκλιση απόκλιση του διευθυντήριου άξονα: μεταξύ 3m/km και 10m/km.

Μήπως είναι εύκολο κάποιος να τα μεταφράσει αυτά;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

BMW_330i 23-02-15 08:34

το πρωτο σημαινει οτι καποιο φρενο δεν πιανει καλα για αυτο και υπαρχει αυτη η αποκληση.ταμπουρο η κυλινδρακι ταμπουρου η δισκοπλακα στραβια η εξαερωση φρενων ειναι μερικες απο τις αιτιες.στο δευτερο σημαινει ευθυγραμμιση τροχων που με τον καιρο θα σου τρωει τα λαστιχα μονοπαντα

s1fis 23-02-15 08:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW_330i (Μήνυμα 505100)
το πρωτο σημαινει οτι καποιο φρενο δεν πιανει καλα για αυτο και υπαρχει αυτη η αποκληση.ταμπουρο η κυλινδρακι ταμπουρου η δισκοπλακα στραβια η εξαερωση φρενων ειναι μερικες απο τις αιτιες.στο δευτερο σημαινει ευθυγραμμιση τροχων που με τον καιρο θα σου τρωει τα λαστιχα μονοπαντα


Σε ευχαριστώ πολύ.
Να ρωτήσω κάτι; η ευθυγράμμιση μπορεί να αλλάξει για κάποιο λόγο; λακούβες κ τέτοια;

georgepap 23-02-15 09:42

Η ευθυγραμμιση επηρεαζεται απο λακουβες βεβαιως καθως επισης απο πεζοδρομια.
Οσον αφορα τα φρενα ελεγξε επισης κ τα μαρκουτσια(σωληνακια) ολων των τροχων.

LefterisK 23-02-15 11:17

απο οσα γνωριζω, ευθυγραμμιση θεωρητικα χρειαζεται να κανεις μια φορα το χρονο καθως κ οποτε αλλαζεις καποιο εξαρτημα στην αναρτηση του αυτοκινητου. ο οδηγος το βλεπει οταν κινειται σε ευθη δρομο, κραταει το τιμονι ευθεια και το αμαξι τραβαει αριστερα ή δεξια, οπως επισης κ απο ασσυμετρη φθορα στο πελμα των ελαστικων του οχηματος ανα αξονα.
πρακτικα κάνεις οταν εχεις τα συμπτωματα που ανεφερα κ μαλλον οχι σε ετησια βαση (κ οταν αλλαζεις καποιο τμημα της αναρτησης σου, αν κ ο ραπιντ ισως να διαφωνισει με αυτο :) ) . απο λακουβες, ανεβασμα σε πεζοδρομια, φθαρμενα τμηματα της αναρτησης μπορει να χρειαστει να το κανει καποιος λ.χ. κ καθε μηνα, η ετησια βαση ειναι οπως ειπα θεωρητικο. με σωστα ευθυγραμμισμενο οχημα ουσιαστικα εχεις οικονομια καυσιμου και τα ελαστικα τρωγονται ομοιομορφα αποδιδοντας περισσοτερα χλμ.

6ylinder 23-02-15 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LefterisK (Μήνυμα 505105)
απο οσα γνωριζω, ευθυγραμμιση θεωρητικα χρειαζεται να κανεις μια φορα το χρονο καθως κ οποτε αλλαζεις καποιο εξαρτημα στην αναρτηση του αυτοκινητου.

Λευτέρη κανονικά δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση όταν αλλάζεις οποιοδήποτε εξάρτημα. Πχ όταν αλλάζεις αμορτισέρ από τη στιγμή που δεν αλλάζει το ύψος του αυτοκινήτου δεν χρειάζεται. Ή όταν αλλάζεις πίσω σινεμπλόκ ψαλιδιών. Άλλο αν κάνουμε...γιατί "έτσι κ αλλιώς θα έκανα"!

SUPERCHARGER 23-02-15 13:58

οταν αλλαζεις οτιδηποτε στα αναρτωμενα μερη του αυτοκινητου (αναρτηση, συνεμπλοκ, ψαλιδια, ακρομπαρα, ημιμπαρα) θελει παντα και οπωσδηποτε ευθυγραμμιση.

Dim77 23-02-15 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER (Μήνυμα 505112)
οταν αλλαζεις οτιδηποτε στα αναρτωμενα μερη του αυτοκινητου (αναρτηση, συνεμπλοκ, ψαλιδια, ακρομπαρα, ημιμπαρα) θελει παντα και οπωσδηποτε ευθυγραμμιση.

Έτσι ακριβώς είναι παιδιά.

s1fis 23-02-15 23:34

Είχα αλλάξει τις μπροστινές αναρτήσεις πριν ενάμιση χρόνο περίπου κ είχα κάνει ευθυγράμμιση.
Νομίζω πρέπει να είναι από λακούβες...είναι τόσες πολλές εδώ στον Πειραιά που δε γίνεται να τις αποφεύγεις όλες κ συνέχεια. Σκέφτομαι να αλλάξω προφίλ ίσως κ να πάω σε 16άρα γιατί το 225/45/17 νομίζω πως κοπανάει λίγο περισσότερο κ το προκαλώ μάλλον. Τι λέτε;
Επίσης αν το προφίλ το πάω από 45 σε 55 σε 17άρα πιστεύετε πως θα είναι αισθητή η διαφορά;

LEO328 24-02-15 08:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από s1fis (Μήνυμα 505122)
Είχα αλλάξει τις μπροστινές αναρτήσεις πριν ενάμιση χρόνο περίπου κ είχα κάνει ευθυγράμμιση.
Νομίζω πρέπει να είναι από λακούβες...είναι τόσες πολλές εδώ στον Πειραιά που δε γίνεται να τις αποφεύγεις όλες κ συνέχεια. Σκέφτομαι να αλλάξω προφίλ ίσως κ να πάω σε 16άρα γιατί το 225/45/17 νομίζω πως κοπανάει λίγο περισσότερο κ το προκαλώ μάλλον. Τι λέτε;
Επίσης αν το προφίλ το πάω από 45 σε 55 σε 17άρα πιστεύετε πως θα είναι αισθητή η διαφορά;

αμα σε ενοχλει η' πας σε 16αρα η' αστο γιατι θα χαλασεις την διαμετρο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.