BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Κρατάει ψηλά ρελαντί (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32614)

KAZA 12-02-15 19:17

Κρατάει ψηλά ρελαντί
 
Έχουμε και λέμε...
Ε30 318i M10 1800cc
Απο πάντα είχα το ρελαντί μου στις 750 , το τελευταίο διάστημα μου κρατάει το ρελαντί στις 1250 είτε είναι ζεστό το μοτερ είτε κρύο.
Δύο στις δέκα το πολύ να "ξεκολλήσει" και να πάει 750 και πάλι.
Προσωρινά το ρεγουλαραμε απο την βίδα στην βαλβίδα του ρελαντί αλλα και πάλι κρατάει ψηλά κάποιες φορές.
Οπότε το προβλημα παραμένει ...
Έχει κάνεις καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

SUPERCHARGER 12-02-15 19:30

καπου τραβας αερα

KAZA 12-02-15 19:37

Το πιθανότερο αλλά με μια γρήγορη ματια δεν είδε κάτι ήμουν κι εγώ βιαστικός...

Dbnn 12-02-15 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER (Μήνυμα 504849)
καπου τραβας αερα

Ορθόν, δες τα κολλάρα, σφιχτήρες στα κολλάρα, σωληνάκια υποπίεσης κλπ.
Μπορεί να χει αρπάξει και η φλάντζα μεταξύ κεφαλής και καρμπυρατέρ (αν ειναι καρμπυρατεράτο ή αλλιώς πολλαπλή εισαγωγής).

Υ.γ. Η βαλβίδα του ρελαντί είναι εντάξει?

KAZA 12-02-15 19:47

Η βαλβίδα πρέπει να είναι οκ
Πώς ξεκίνησε το όλο θέμα...
Η βαλβίδα έχει ενα σωλήνα σχήματος γαμα απο καουτσούκ, ήταν στο όριο να κοπεί οπότε προληπτικά το άλλαξα για να αποφύγω τα χειρότερα αλλα απ οτι φαίνεται μου άνοιξε μπελάδες

KAZA 12-02-15 19:49

Μπας και θέλει καθάρισμα η πεταλούδα;

rapid_fast 12-02-15 20:51

Ρελαντί ψηλα = ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΜΕ ΑΕΡΑ...
ΡΕΛΑΝΤΙ ΨΗΛΑ= ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΡΩΙΝΟΥ.
Μέτρα καυσαέρια. Θα δείς οτι είναι ψηλα..
1) Βγάλε την βαλβίδα πρωινού και καθάρισε την.
πρέπει να την παίζεις, και να ακούς μέσα που κουνιέται τάκα τάκα..
2) Ρυθμιστής ρελαντί. Ενα στρόγγυλο, που καταλήγει πάνω μια σωλήνα.
Βγάζεις το σωληνάκι, κοιτάς αν σου ρουφάει τη γλώσσα. Αν ναι, φυσας μέσα, ή το βουλώνεις να δείς αν παίζει το ρελαντί.
3) Λούφτ, κουρασμένο ελλατήριο. Το βλέπεις καθαρά απο τα καυσαέρια, και απο το αν μπορείς να ρίξεις το μονοξείδιο απο την άλεν.
4) Πεταλούσα γκαζιου. Την παίζεις με το χέρι, να δείς αν κάνει κλίκ κλικ.
Αν δεν κάνει, δουλευεις πάντα σαν να πατάς το γκάζι.
Δεν έχει τίποτε άλλο το Μ10 για να σηκώνει ρελαντί..
Τα πιάνεις με τη σειρά, 90% πρωινού, 5% ρυθμιστής ρελαντί, 3% λούφτ, 2% πεταλούδα γκαζιού.

M3 GT ATHENS 12-02-15 21:40

Τοποθέτησε το παλιό σωληνάκι εάν δύναται και εφόσον το ρελαντί επανέλθει τότε το λουφτ ειναι η πειραγμένο η κουρασμένο.. Ακόμη και η παραμικρή αλλαγή σε μήκος διάμετρο η τοποθέτηση επηρεάζει πολυ την μέτρηση στο ρελαντί.
Εάν δεν στρώσει τότε αναλόγως συστήματος - δηλ k jetronic η motronic ψάχνεις εισαγωγή και παρελκόμενα που μπορεί να επηρεάστηκαν η να κουνήθηκαν κατα την εργασία.

Dokimos e36 12-02-15 22:13

Επειδη εχω κ εγω το ιδιο θεματακι με τν φιλο παραπανω αλλα σε m43 ισχυουν τα ιδια?η καρτα καυσαεριων δειχνει?επειδη εβγαλα σημερα..

M3 GT ATHENS 12-02-15 23:18

Καλησπέρα φίλε, σε M43 θα πήγαινα με τα γραφόμενα του Rapid.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.