BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Αυξημένη κατανάλωση (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25743)

kpapus 24-08-10 14:52

Αυξημένη κατανάλωση
 
Καλησπέρα σε όλους...
Εχω μια Ε87 fcl 122hp 1.5 χρόνο τώρα χωρίς ουσιαστικά να το κινώ πολύ. Αυτό που παρατήρησα τώρα τελευταία είναι ότι ενώ η μέση κατανάλωση σύμφωνα με το BC ήταν γύρω στα 8lt/100km τώρα, με το ίδιο στυλ οδήγησης και κίνηση στους ίδιους δρόμους, με το ζόρι να πέσει κάτω από 10-12lt/100km. Το αμάξι δεν έχει καμία αλλαγή πάνω του.
Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

TAZ118! 24-08-10 14:58

Φιλε μου ακριβως το ιδιο εχω παρατηρησει και εγω στην 118i συν οτι βαραει πειρακια στις χαμηλες στροφες....Υποθετω οτι εχουν κανει την βενζινη νερο...

stefos 24-08-10 17:41

Να κάνω μια σαχλή ερώτηση; Το BC το μηδενίζεις όταν γεμίζεις βενζίνη;

TAZ118! 24-08-10 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefos (Μήνυμα 391603)
Να κάνω μια σαχλή ερώτηση; Το BC το μηδενίζεις όταν γεμίζεις βενζίνη;

Nαι παντα.Μηδενισμο μερικου χιλιομετρητη και μεσης καταναλωσης...

halkida116mpack 25-08-10 01:40

εγω δεν εχω μηδενισει ποτε εδω και 2 χρονια και παντα ειναι καπου απο 8.2 ως 8.8...

bimmer-corfu 25-08-10 08:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halkida116mpack (Μήνυμα 391645)
εγω δεν εχω μηδενισει ποτε εδω και 2 χρονια και παντα ειναι καπου απο 8.2 ως 8.8...

Χμμμ με οδήγηση σε πόλη θα πάω πάσο διαφορετικά είναι πολύ γιατί στο Ε92 320 έχω εδώ και 22 μήνες 8,8 με σκισίματα και γρήγορα ταξίδια αλλά πολύ λίγο πόλη

kpapus 25-08-10 16:02

Να πω την αλήθεια δε μηδενίζω το BC αλλά το παρατήρησα από την τρέχουσα κατανάλωση με ίδιες στροφές και ίδια ταχύτητα. Επίσης, ανέβηκε και στο BC το νούμερο κατά ένα δέκατο. Τελευταία νιώθω και το αμάξι πιο βαρύ, να μην ανεβάζει εύκολα στροφές και ταχύτητα.

tasos.kamv 25-08-10 19:16

Καλησπερίζω με τη σειρά μου τους φίλτατους Βαυαρούς!Παρατήρησα στη δικιά μου bimmer ότι από κακή δική μου παρέμβαση (κάνω service μόνος μου, λάδια,φίλτρα,μπουζί κτλ) ότι δεν 'τράβαγε' καλά τελευταία και είχα σχετικά αυξημένη κατανάλωση... ψαχνόμουνα αρκετά να βω τι μπορεί να φταίει και τελικά διαπίστωσα ότι δεν είχα κουμπώσει καλά και δεν είχε σφίξει όπως έπρεπε ο κολιές που ενώνει το φιλτροκούτι με τον εύκαμπτο σωλήνα αναρρόφησης και μου 'τράβαγε΄ από εκεί παραπάνω αέρα με αποτέλεσμα το μείγμα αέρα-καυσίμου να είναι 'φτωχό'.Με το που ξανακούμπωσα σωστά τον εύκαμπτο σωλήνα πάνω στο φιλτροκούτι και έπειτα από καλό σφίξιμο το όχημα άλλαξε τελείως συμπεριφορά στο 'τράβηγμα'!Δεν ξέρω μήπως αυτό μπορεί να συμβαίνει στους φίλτατους kpapus & taz118... το φτωχό μείγμα λόγω της αυξημένης περίσσειας αέρα προκαλεί αυξημένη κατανάλωση καυσίμου, πειράκια και απώλεια ισχύος....!!!

halkida116mpack 26-08-10 01:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu (Μήνυμα 391664)
Χμμμ με οδήγηση σε πόλη θα πάω πάσο διαφορετικά είναι πολύ γιατί στο Ε92 320 έχω εδώ και 22 μήνες 8,8 με σκισίματα και γρήγορα ταξίδια αλλά πολύ λίγο πόλη

κατα 80% πολη το δουλευω...ισως γι αυτο...σε μεγαλα ταξιδια που εκανα με ιδια χλμ αλλα +1 ατομο εγω εκαψα πιο λιγο απο το κομπρεσσορ του αδερφου μου.

b-q 26-08-10 09:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kpapus (Μήνυμα 391578)
Καλησπέρα σε όλους...
Εχω μια Ε87 fcl 122hp 1.5 χρόνο τώρα χωρίς ουσιαστικά να το κινώ πολύ. Αυτό που παρατήρησα τώρα τελευταία είναι ότι ενώ η μέση κατανάλωση σύμφωνα με το BC ήταν γύρω στα 8lt/100km τώρα, με το ίδιο στυλ οδήγησης και κίνηση στους ίδιους δρόμους, με το ζόρι να πέσει κάτω από 10-12lt/100km. Το αμάξι δεν έχει καμία αλλαγή πάνω του.
Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Εϊχα μία ακριβώς ίδια με τη δική σου Ε87 LCI 122hp, παραγωγής 1/2008, με τα ίδια ακριβώς ζαντολάστιχα (205/55/16) και παρατηρούσα σχολαστικά την κατανάλωση της, αφού πρώτα μηδένιζα κάθε φορά τον υπολογιστή.
Μέσα στην πόλη και εμένα η κατανάλωση ήταν πάντοτε πάνω από 10l/100 km, ενώ με το παραμικρό σκίσιμο εκτοξευόταν στα 12l/100 km.Μόνο εάν χρησιμοποιούσα το Start-Stop και με πολύ προσεκτική οδήγηση (αλλαγές ταχυτήτων σύμφωνα με τις ενδείξεις του υπολογιστή), η κατανάλωση έπεφτε κάτω από τα 10 λίτρα.
Γνώμη μου είναι ότι όταν θέλουμε να διαπισώσουμε την πραγματική μέση κατανάλωση του αυτοκινήτου μας, θα πρέπει να έχουμε μηδενίσει εκ των προτέρων τον υπολογιστή, ώστε να μπορούμε να διαπιστώσουμε τυχόν αυξομειώσεις της κατανάλωσης σε συγκεκριμένες διαδρομές.
Οι καταναλώσεις που αναγράφονται, χωρίς να έχει μηδενιστεί ο υπολογιστής για μεγάλο χρονικό διάστημα, είναι αναξιόπιστες και μάλλον αρκετά μικρότερες από τις πραγματικές, συνεπώς δεν θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη, δεδομένου ότι, όπως έχω διαπιστώσει, πρέπει να διανυθεί μεγάλος αριθμός χιλιομέτρων, προκειμένου να υπάρξει διακύμανση στην αναγραφόμενη κατανάλωση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.