BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Νέα τέλη κυκλοφορίας για το 2016 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32955)

DiMiTrIs_ 24-11-15 23:47

εχει ανοιξει μπορειτε να δειτεε τα τελη απο τωρα εδω
https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkyk...kykl/index.jsp

MZ3 25-11-15 01:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raptor (Μήνυμα 509283)
αυτά είναι ρε φίλε... πρώτη φορά αριστερά.... και 30€ έκπτωση στα τέλη...............!!!!!!!!!!!!!!!!!! γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιιι

εχει και το troll την πλακα του
συνέχισε

BMW Power 25-11-15 10:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 509288)
Το έκανα πέρυσι το χειμώνα και το καλοκαίρι μου επέστρεψε η εφορία τον φόρο πολυτελείας στο ακέραιο. Αύριο ή μεθαύριο που θα ανοίξει το σύστημα θα δούμε και τα τέλη...

Αυτό πώς έγινε φίλε, στα επέστρεψαν μόνοι τους ή έκανες εσύ κάποια διαδικασία?
Τα νέα τέλη είναι με την πρώτη άδεια ή με την άδεια στην Ελλάδα, όπως τα δικά μου?

rapid_fast 25-11-15 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 509293)
Αυτό πώς έγινε φίλε, στα επέστρεψαν μόνοι τους ή έκανες εσύ κάποια διαδικασία?
Τα νέα τέλη είναι με την πρώτη άδεια ή με την άδεια στην Ελλάδα, όπως τα δικά μου?

Με την πρώτη άδεια κυκλοφορίας εντός ΕΕ...
Αν το αυτοκίνητο το έφερες απο Αμερική, ή Τουρκία, ή Κίνα, ΠΑΠΑΛΑ...
Τα επιστρέφουν μόνοι τους, βγαίνει αυτόματα απο το σύστημα τους..
Και σε εμένα έτσι έγινε για τον περσινό φόρο πολυτελείας, μου τον είχαν χρεωμένο
τον Αύγουστο, έκανα αλλαγή στο τέλος Αυγούστου, άνοιξε ένα πεδίο στην ηλεκτρονική εφαρμογή, έκανε αποδοχή η λογίστρια και τώρα έχω να παίρνω επιστροφή ;) ..

Raptor 25-11-15 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 509301)
Με την πρώτη άδεια κυκλοφορίας εντός ΕΕ...
Αν το αυτοκίνητο το έφερες απο Αμερική, ή Τουρκία, ή Κίνα, ΠΑΠΑΛΑ...
Τα επιστρέφουν μόνοι τους, βγαίνει αυτόματα απο το σύστημα τους..
Και σε εμένα έτσι έγινε για τον περσινό φόρο πολυτελείας, μου τον είχαν χρεωμένο
τον Αύγουστο, έκανα αλλαγή στο τέλος Αυγούστου, άνοιξε ένα πεδίο στην ηλεκτρονική εφαρμογή, έκανε αποδοχή η λογίστρια και τώρα έχω να παίρνω επιστροφή ;) ..

το έκανα φέτος. το αυτοκίνητο είναι 15.01.2002 και για φέτος δε χρεώθηκε ο φόρος πολυτελείας. Δικαιούμαι επιστροφής προηγούμενων χρονιών μιας και ήταν ήδη πέραν 10ετίας από το '13?

Vassilis E46 Cabrio 25-11-15 17:55

Πρόβλημα:

Πήγα να τυπώσω τα τέλη κυκλοφορίας...

Πέρυσι είχα αλλάξει στο μηχανολογικό την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μου με αυτή της 1ης άδειας στην Γερμανία από όπου έγινε και η εισαγωγή του στην Ελλάδα....
Ο λογιστής μου ενημέρωσε κανονικά το σύστημα και τον ιούλιο που έκανα φορολογική δήλωση φορολογήθηκα με τεκμήριο αυτοκινήτου 10ετιας...

Τώρα στα τέλη κυκλοφορίας, μου εμφανίζει το ποσό των 690€ αντι για 630€ με άδεια κυκλοφορίας το 2008 στην Ελλάδα...

1) Τι πήγε στραβά???

2) Πρέπει να πάω ο ίδιος στην εφορία ή στο μηχανολογικό της περιοχής μου να κάνω κάποια extra ενέργεια????

3) Δεν ενημερώθηκε το σύστημα της εφορίας ή άλλαξαν πάλι το ΦΕΚ για τα εισαγώμενα αυτοκίνητα????

DiMiTrIs_ 25-11-15 20:09

οπως λενε και παραπανω οι αλλοι τα τελη πανε με την ημερομηνια κυκλοφοριας στην ελλαδα
αυτο με την ημερομηνια στο εξωτερικο το κανεις για τα τεκμηρια..δν αλλαζουν τα τελη σου

giannis 116 25-11-15 20:47

Για να γλιτωσει καποιος φορο πολυτελειας λογω τεκμηριου, αξιζει να το κανει καποιος.
Τελικα για τα τελη δεν αξιζει γιατι δεν εχει καμμια σημασια, ουτε αλλαζει κατι, τωρα.

sierra 26-11-15 00:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 509293)
Αυτό πώς έγινε φίλε, στα επέστρεψαν μόνοι τους ή έκανες εσύ κάποια διαδικασία?
Τα νέα τέλη είναι με την πρώτη άδεια ή με την άδεια στην Ελλάδα, όπως τα δικά μου?

Για τον φόρο πολυτελείας δεν έκανα τίποτα, τα τέλη κυκλοφορίας θα τα βγάλω αύριο και θα σας πω...

sierra 27-11-15 01:13

Τελικά τα τέλη μου βγήκαν 630 € δηλαδή 30 € μείωση. Ευτυχώς ξελάφρωσα λίγο ...:yippee: :yippee: :rofl2: :rofl2:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.