BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=99)
-   -   TUNING Ν/Α S54 (M3 E46) (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5956)

EVANGELOS 28-10-06 16:21

TUNING Ν/Α S54 (M3 E46)
 
Καθώς το ήδη υπάρχoν Thread προέκυψε από "μεταφορά" του δημοκράτη και γνωστού κυνηγού των off topic george - "ring master"... και κατέληξε σε άσκοπο μπίρι μπίρι ανοίγω αυτό με ΕΠΙΣΗΜΑ στοιχεία από ΕΠΙΣΗΜΑ site .

Αρχικά θα ασχοληθώ μόνο με n/a βελτιώσεις.

1ος σταθμός η Αμερικάνικη DINAN http://www.dinanbmw.com/ ,ίσως η κορυφαία εταιρία βελτίωσης BMW, τώρα που η AC ασχολείται σχεδόν μόνο με ζάντες....

Για τον S54 έχει τα κάτωθι :

*stgI software 300$ + k&n filter = +5hp

*stgII software 400$ +exhaust 1900$ = +7 hp

*stgIII software 600$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ = 355 hp (exhaust optional +2hp)

*stg IV software 700$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ + throttle bodies (πεταλούδες) 1300$ = 361 hp

*stg V software 700$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ + throttle bodies 1300$ + camschafts (εκκεντροφόροι) 2700$ = 369 hp

Τα παραπάνω για το US spec (333hp ονομαστικά) θα ρωτήσω τι "παίζει" για το EURO spec.

Παρατηρήσεις :

1) Πολύ σοβαρή εταιρία , το +5hp από software +7hp exhaust δείχνει ότι ΔΕΝ κοροιδεύουν. Ο Νίκος - speed&style- που έχει μπάξει τα πάντα και αυτός επιβεβαιώνει ότι η εξάτμιση της μαμάς ΔΕΝ βελτιώνεται εύκολα και δεν έχει σοβαρή διαφορά αν την αλλάξεις.

2) Από μόνοι τους βαθμολογούν τα προιόντα και ουσιαστικά μεγαλύτερη βαθμολογία δίνουν στην εισαγωγή-πρόγραμμα , αφού έχει το καλύτερο Value gained hp/money

3) Για τους εκκεντροφόρους λένε καθαρά ότι ΔΕΝ δίνει πάνω από +8hp στις ψηλές ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ της απόδοσης στις χαμηλές και είναι Race - spec. Στράτο τα έχω γράψει αυτά στο M3forum - χωρίς να έχω διαβάσει το site και τα επιβεβαιώνει και ο Dinan.
" As you would expect, the cams shift the power band a bit higher in the rpm range, resulting in a minor reduction in horsepower and torque below 4000 rpm in exchange for greater peak horsepower at the upper end of the rev-range. "

4)Για όλα τα παραπάνω έχει dyno charts (εξομαλυμένα πολύ...) που δείχνουν που κερδίζεις τι.

5) ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΦΡΩΜΕΝΑ ΒΟΛΑΝ και γενικά κάθε επέμβαση στο στρόφαλο. Με λίγα λόγια ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ και προειδοποιεί για προβλήματα στη διάρκεια ζωής του μοτέρ... Νίκο ρίξε μια ματιά : http://www.dinancars.com/whitepapersFile.asp?ID=5

6) Επίσης έχει πολύ σοβαρό άρθρο για τις δυναμομετρήσεις και πως είναι πιθανό να βγάλεις ΛΑΘΟΣ συμεράσματα.
π.χ.

*Αδυναμία να επιτύχεις την απαραίτητη ροή αέρα = μείωση hp
* Μεγάλη θερμοκρασία αέρα εισαγωγής (ειδικά αν το μοτέρ δεν μετράει θερμ από την εισαγωγή αλλά από το sensor στη θέση που το έχει η BMW. = Το μοτέρ ρίχνει το μείγμα (Στράτο μπορεί και γι'αυτό να βγάζει το δικό σου φτωχο Α/F και να μη φτάει το setup αλλά το dyno) και προφανώς τα Hp
* Ποιότητα βενζίνης ΕΙΔΙΚΑ στο Μ3 Ε46 είναι πολύ σημαντικό (αναφέρει +11 hp για + 2 οκτανια διαφορά). Στράτο ΠΑΛΙ για σένα ενδιαφέρον
* Και άλλα πολλά...

Νομίζω πολύ ενδιαφέρον πριν γίνει dyno να το διαβάσει κανείς γιατί εξηγεί πόσο εύκολο είναι να βγάλεις λάθος αποτέλεσμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ....
http://www.dinancars.com/whitepapersFile.asp?ID=9

Θα ακολουθήσουν αντίστοιχα και για άλλες σοβαρές εταιρίες στο χώρο του tuning....

greekm3 28-10-06 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 81598)
Καθώς το ήδη υπάρχoν Thread προέκυψε από "μεταφορά" του δημοκράτη και γνωστού κυνηγού των off topic george - "ring master"... και κατέληξε σε άσκοπο μπίρι μπίρι ανοίγω αυτό με ΕΠΙΣΗΜΑ στοιχεία από ΕΠΙΣΗΜΑ site .

Αρχικά θα ασχοληθώ μόνο με n/a βελτιώσεις.

1ος σταθμός η Αμερικάνικη DINAN http://www.dinanbmw.com/ ,ίσως η κορυφαία εταιρία βελτίωσης BMW, τώρα που η AC ασχολείται σχεδόν μόνο με ζάντες....

Για τον S54 έχει τα κάτωθι :

*stgI software 300$ + k&n filter = +5hp

*stgII software 400$ +exhaust 1900$ = +7 hp

*stgIII software 600$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ = 355 hp (exhaust optional +2hp)

*stg IV software 700$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ + throttle bodies (πεταλούδες) 1300$ = 361 hp

*stg V software 700$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ + throttle bodies 1300$ + camschafts (εκκεντροφόροι) 2700$ = 369 hp

Τα παραπάνω για το US spec (333hp ονομαστικά) θα ρωτήσω τι "παίζει" για το EURO spec.

Παρατηρήσεις :

1) Πολύ σοβαρή εταιρία , το +5hp από software +7hp exhaust δείχνει ότι ΔΕΝ κοροιδεύουν. Ο Νίκος - speed&style- που έχει μπάξει τα πάντα και αυτός επιβεβαιώνει ότι η εξάτμιση της μαμάς ΔΕΝ βελτιώνεται εύκολα και δεν έχει σοβαρή διαφορά αν την αλλάξεις.

2) Από μόνοι τους βαθμολογούν τα προιόντα και ουσιαστικά μεγαλύτερη βαθμολογία δίνουν στην εισαγωγή-πρόγραμμα , αφού έχει το καλύτερο Value gained hp/money

3) Για τους εκκεντροφόρους λένε καθαρά ότι ΔΕΝ δίνει πάνω από +8hp στις ψηλές ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ της απόδοσης στις χαμηλές και είναι Race - spec. Στράτο τα έχω γράψει αυτά στο M3forum - χωρίς να έχω διαβάσει το site και τα επιβεβαιώνει και ο Dinan.
" As you would expect, the cams shift the power band a bit higher in the rpm range, resulting in a minor reduction in horsepower and torque below 4000 rpm in exchange for greater peak horsepower at the upper end of the rev-range. "

4)Για όλα τα παραπάνω έχει dyno charts (εξομαλυμένα πολύ...) που δείχνουν που κερδίζεις τι.

5) ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΦΡΩΜΕΝΑ ΒΟΛΑΝ και γενικά κάθε επέμβαση στο στρόφαλο. Με λίγα λόγια ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ και προειδοποιεί για προβλήματα στη διάρκεια ζωής του μοτέρ... Νίκο ρίξε μια ματιά : http://www.dinancars.com/whitepapersFile.asp?ID=5

6) Επίσης έχει πολύ σοβαρό άρθρο για τις δυναμομετρήσεις και πως είναι πιθανό να βγάλεις ΛΑΘΟΣ συμεράσματα.
π.χ.

*Αδυναμία να επιτύχεις την απαραίτητη ροή αέρα = μείωση hp
* Μεγάλη θερμοκρασία αέρα εισαγωγής (ειδικά αν το μοτέρ δεν μετράει θερμ από την εισαγωγή αλλά από το sensor στη θέση που το έχει η BMW. = Το μοτέρ ρίχνει το μείγμα (Στράτο μπορεί και γι'αυτό να βγάζει το δικό σου φτωχο Α/F και να μη φτάει το setup αλλά το dyno) και προφανώς τα Hp
* Ποιότητα βενζίνης ΕΙΔΙΚΑ στο Μ3 Ε46 είναι πολύ σημαντικό (αναφέρει +11 hp για + 2 οκτανια διαφορά). Στράτο ΠΑΛΙ για σένα ενδιαφέρον
* Και άλλα πολλά...

Νομίζω πολύ ενδιαφέρον πριν γίνει dyno να το διαβάσει κανείς γιατί εξηγεί πόσο εύκολο είναι να βγάλεις λάθος αποτέλεσμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ....
http://www.dinancars.com/whitepapersFile.asp?ID=9

Θα ακολουθήσουν αντίστοιχα και για άλλες σοβαρές εταιρίες στο χώρο του tuning....

απο πολλους φιλους που εχω εκει στο αμερικα,και απο παλιοτερα που ξημεροβραδιαζα στο m3forum μου εχουνε πει οχι και τοσο κολαυκευτικα λογια για τον dinan...χωρις φυσικα να εχω προσωπικη πειρα ...εαν ξαναεταιχνα το Μ3 μου θα το εστελνα στον delage ή στην kk-automobile.....

EVANGELOS 29-10-06 16:25

2ος σταθμός η Βρεττανική CA-automotive http://www.ca-automotive.co.uk ... επιλογή του Νίκου.

* carbon - ram air intake : 580 GBP
* generic - carbon - ram air intake : 265 GBP
* CSL style (με διατήρηση MAF βλ. site για details) 1690 GBP + software 440 GBP , gain = 23 bhp aprox)
* CSL style (με ALPHA N και κατάργηση MAF) 1600 GBP + software από 600 GBP (δεν αναφέρει τιμή βελτίωσης Hp)

*software +11 hp δηλ. 354 hp (δεν αναφέρει τιμή)

Strax 30-10-06 09:01

Not all camshafts are created (designed) equally!!!

O Dinan μιλάει για τους δικούς του εκκεντροφόρυς που οι φήμνες λένε ότι είναι πρώτου σταδίου. Η Schrick για παράδειγμα βγάζει 3 σετ εκκεντροφόρων για το M3 E46 με διαφορετικά χαρακτηριστικά το καθένα. Δεν κάνουν όλα την ίδια δουλειά, ούτε έχουν την ίδια απόδοση.

Επίσης, λόγω διπλού Vanos δεν είναι τόσο έντονα τα φαινόμενα, θα χάσω χαμηλά θα πάρω ψηλά. Μπορείς με την ανάλογη ρύθμιση να βελτιώσεις πολύ αυτό το φαινόμενο.

streetracing 30-10-06 09:40

μια κοντρα που ειχα δει αναμεσα σε ΑΑ +DINAN Supercharged μη 1η ηταν πολυ μπροστα.

EVANGELOS 30-10-06 17:00

1 Συνημμένο(α)
Όσον αφορά τους εκκεντροφόρους , δεν επιμένω αφού όντως με τον μεταβλητό χρονισμό μπορέις να αλλάξεις τα χαρακτηριστικά χαμηλά ώστε να κρατήσεις χαμηλή επιπορία και να τη δώσεις ΟΛΗ ψήλα.
Πάντως και ο DINAN στο stgV (παίζει (στα χαρτιά) σαν το Delage 370hp flywheel aprox.)

Όσον αφορά το intake του DINAN από διάβασμα έμαθα επίσης :

Ουσιαστικά μεγαλώνει το housing του maf και αλλάζει τη θέση του σενσορα (μπάινει πλέον στη θέση του duct κοντά στα φρένα ώστε να "διαβάζει" τον αέρα με τη θερμοκρασία εισαγωγής πριν "αρπάξει"). Βέβαια έτσι θέλει τρυπήματα ο προφυλ. κλπ και ΣΙΓΟΥΡΑ το software και όντως ΔΥΣΚΟΛΗ τοποθέτηση...
Όμως αν δεν πας σε alpha N μου φαίνεται η καλύτερη intake...

Και εδώ έρχομαι στην hiop και το Νίκο (speed&style) που το κιτ-άκι του (εισαγωγή από csl και software alpha n) λέει ότι δουλεύει άψογα αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ 4500euro (ή και 5...).

Και απευθύνομαι στους έμπειρους , νομίζετε ότι θα δουλέψει ??? ή θα παρατηρηθεί το κλασσικό πρόβλημα με τις μετατροπές alpha n και την κατάργηση του maf: κάκιστη λειτουργία χαμηλά και πολύ καλή ψηλά ???

Πάρτε και μία φωτο του dinan intake χωρις καπάκι :

NICK_M3 30-10-06 19:00

εάν θέλεις να κάνεις καλή δουλεια πρέπει να χώσεις λεφτά!!!!
τελεία και παύλα....

όσον αφορα τους εκκεντροφόρους θα ξέρω να σου πω στο τέλος της βδομάδας τι ακριβώς κάνουν.....

η λύση του csl oem βοχ είναι πάρα πολυ καλή και αξίζει τα λεφτά της....πάντως το αμάξι του νικου δεν είδα χαμηλά να έχει κάποιο πρόβλημα....δούλευε παντού τέλεια και ψηλά απλα γάζωνε.....

m_power_lunatic 30-10-06 19:49

Xμμμμμ.....
 
Βολτα πρεπει να γινει και απο τον κυριο HANS NOWACK και τον γιο του και τα κεφαλαια γραμματα τα βαζω για οσους ξερουν την ιστορια του εν λογω κυριου και με ποιους εχει δουλεψει...απο τα πρωτα προγραμματα βελτιωσης για Μ3 Ε46 αρκετα χρονια πριν για τους παλιους και ενημερωμενους.Το προγραμμα βελτιωσης Ν400 για Μ3 Ε46 το αφηνω προς μελετη στους κατοχους των Μ3 Ε46.Θα ηθελα να ακουσω γνωμες,βρειτε τον στο www.nowack-tuning.de ....ωραιο thread!!!:+1:

Panoz 31-10-06 09:32

Θα ξαναπώ την άποψή μου και θα ξαναγίνω κουραστικός....(ίσως και κακός).

Το Μ3 δεν αξίζει να το πειράξεις ατμόσφαιρα. Τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι πολλά και τα ωφέλη μικρά. Δε πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερα βελτιωμένος κινητήρας απο του CSL, ούτε και πιστεύω ότι μπορείς να πας πάνω απο 360 hp χωρίς να κάνεις το αυτοκίνητο αγωνιστικό.

Θες να το τουμπανιάσεις? Βεβήλωσε το με υπερτροφοδότηση.

Το Μ3 δεν φτιάχτηκε για κόντρες.
Θες κοντράδικο? Πάρε ένα EVO και τουμπάνιασέ το να μη σε περνάει κανείς. Αλλού είναι τα χαρίσματα του Μ3.

Δε νομίζω επίσης ότι κανένας απο εμάς έχει υπερβεί τα όρια ενός αυτοκινήτου 340 ίππων και χρειάζεται παραπάνω.

Αφήστε λοιπόν τα αυτοκίνητα ήσυχα και κοιτάξτε να εξερευνήσετε τα οδηγικά όριά τους. Σας διαβεβαιώ ότι θα χαλάσετε λιγότερα χρήματα και θα το ευχαριστηθείτε περισσότερο.

Για τους νέους, τα παραπάνω δε τα βγάζω απο το κεφάλι μου. Ήμουν κάτοχος Μ3 και είχα κάνει τα πάντα. Τα συμπεράσματά μου ήταν τα εξής:

1) Χταπόδια, καταλύτες και εξάτμιση: +13 hp τροχό και πακέτο οι ωτοασπίδες.
2) Μια καλή ανάρτηση είναι ότι πρέπει. (χωρίς υπερβολικό χαμήλωμα και το εμπρός μέρος να είναι 1cm χαμηλότερα απο το πίσω).
3) Εάν γίνεται συχνή χρήση πίστας, ένα καλό σετ φρένα χρειάζεται οπωσδήποτε. Ακόμα και αυτό που έκανε ο Strax (δίσκοι CSL και σκληρά τακάκια) είναι ένα σοβαρό upgrade.

Αν γίνουν τα παραπάνω, το αυτοκίνητο θα είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ.

InsaneDriver 31-10-06 13:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz (Μήνυμα 81934)
Δε νομίζω επίσης ότι κανένας απο εμάς έχει υπερβεί τα όρια ενός αυτοκινήτου 340 ίππων και χρειάζεται παραπάνω.

Aν και τον λέτε Buxton είπε τη μεγαλύτερη αλήθεια...:dblthumb2

Dim77 31-10-06 13:51

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Panoz.
Χωρίς να έχω εμπειρία από Μ πιστεύω πως η εταιρεία αν υπήρχε κάτι καλύτερο να γίνει θα το έκανε σε 1 ειδική έκδοση σαν τη CSL (ακόμα και αν υποθέσουμε ότι μπορεί να έκανε συμβιβασμούς στην απλη (απλή???) :) Μ3)
Ευάγγελε, η Μ3 είναι τέλεια όπως είναι.
Τα υπέρογκα ποσά που απαιτούνται για τη μικρή βελτίωση της δεν τα κρατάς για το επόμενο μοντέλο??

streetracing 31-10-06 14:04

το κακο ειναι οτι αν εχεις το μικροβιο της βελτιωσης δεν σταματας ποτε:rockon:

EVANGELOS 31-10-06 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz (Μήνυμα 81934)
...Το Μ3 δεν αξίζει να το πειράξεις ατμόσφαιρα. Τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι πολλά και τα ωφέλη μικρά

...Το Μ3 δεν φτιάχτηκε για κόντρες.
Θες κοντράδικο? Πάρε ένα EVO και τουμπάνιασέ το να μη σε περνάει κανείς. Αλλού είναι τα χαρίσματα του Μ3.

Για τους νέους, τα παραπάνω δε τα βγάζω απο το κεφάλι μου. Ήμουν κάτοχος Μ3 και είχα κάνει τα πάντα. Τα συμπεράσματά μου ήταν τα εξής:

1) Χταπόδια, καταλύτες και εξάτμιση: +13 hp τροχό και πακέτο οι ωτοασπίδες.
2) Μια καλή ανάρτηση είναι ότι πρέπει. (χωρίς υπερβολικό χαμήλωμα και το εμπρός μέρος να είναι 1cm χαμηλότερα απο το πίσω).
3) Εάν γίνεται συχνή χρήση πίστας, ένα καλό σετ φρένα χρειάζεται οπωσδήποτε. Ακόμα και αυτό που έκανε ο Strax (δίσκοι CSL και σκληρά τακάκια) είναι ένα σοβαρό upgrade.

Αν γίνουν τα παραπάνω, το αυτοκίνητο θα είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ.

Tα έχω διαβάσει και σε παλιότερο thread σου και αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ (και το έγραψα και εδώ και στο Μ3forum).

http://www.m3forum.net/m3forum/showt...17#post1820517

Παράθεση:

It is NOT clever to believe that a n/a engine that is allready revving @ 8000rpm has a compression ratio of over 11 and more than 100 hp/lt can actually produce a lot MORE power with so little mods without endagering its durability.

Replacing the air intake , the exhaust and changing the software IN AN ENGINE LIKE THE S54 can give SOME power at the cost of emmisions , and A LOT OF MONEY.
The S54 is not your everyday BMW with a run of the mill exhaust and air intake, it is carefully designed for optimum (or near optimum) performance.

The only way to make a better M3 E46 is to buy an M3 CSL , if it could be done otherwise M GmbH would have done it , and trust me they know better than delage or any other tuner...

The only way to make a more powerfull M3 E46 (with a reasonable [money] per[ gained hp ratio]) is FORCED INDUCTION i.e supercharger (turbo is very difficult to install and make to work). However you will DESTROY the linearity of the motor and loose the n/a feel...

The only "needed" mods for the M3 E46 are larger brakes , stiffer susp and reduction of weight (if you are using it as a track day car)

To παρόν thread βασικά είναι ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ και το σκέφτηκα ώστε να το βρίσκει ο κάθε ενδιαφερόμενος σαν αφετηρία με συγκεντωμένα στοιχεία. Αντί να υπάρχουν σκόρπια info να τα μαζέψω όλα εδώ.

Στο θέμα μας τώρα :

1)H oem εξάτμιση και γενικά η oem εξαγωγή στα euro spec είναι κατά γενική ομολογία λίγο βελτιώσιμη και τελικά κανένας (aftermarket dealer) δεν έχει ισχυριστεί ότι κερδίζει σοβαρά από εκεί ισχύ.
Βέβαια κερδίζεις σε βάρος και αν πάς και στη csl (titanium) λύση κερδίζεις πάρα πολύ σε βάρος.

2)Όσον αφορά το suspension τι βλέπεις ρε Πάνο ??? (αν και θέλει πολύ διερεύνηση που θα γίνει στο μέλλον....) Τι θεωρείς best buy ??? ΑC , PSS9 , KW3 , TEIN , άλλο ???

3)Ναι φρένα είναι όντως θέμα και συμφωνώ η λύση - "πατέντα" του Στράτου είναι η καλύτερη που έχω ακούσει (σαν Value 4 money) , θα αποτελέσει σίγουρα και δική μου επιλογή.

alexk 31-10-06 14:35

ποιος είναι ο υπερβολικός του φλόρουμ?
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 82031)
Τι θεωρείς best buy ??? ΑC , PSS9 , KW3 , TEIN , άλλο ???

Για εμένα best buy σε ανάρτηση είναι μόνο μία Ohlins.
Όλα τα άλλα απλά ημίμετρα.

Panoz 31-10-06 14:40

1) Εξάτμιση. Όπως είπα, είναι το μόνο πράγμα που απέδωσε πραγματικά. Αλλά πρέπει να δώσεις γύρω στα €6-7000 για να πάρεις 15 άλογα στο τροχό. Επιπρόσθετα θα έχεις και πολύ φασαρία. Η επιλογή δική σου.

2) Ανάρτηση. Εδώ οι επιλογές είναι άπειρες. Θα σου πω τι είχα στο αυτοκίνητό μου και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Hamann ρυθμιζόμενη εμπρός, hamann αμορτισέρ πίσω με μαμά ελατήρια. Η ρύθμιση εμπρός ήταν 1 cm χαμηλότερα απο το εργοστασιακό πίσω ύψος.

3) Φρένα. Αυτό ακριβώς. Ένα upgrade σαν του Strax είναι μια χαρά. Βέβαια η καλύτερη (και σαφώς ακριβότερη) λύση είναι ένα κιτ φρένων (AP, Brembo, Stoptech) εμπρός-πίσω.

streetracing 31-10-06 14:41

η οεm CSL eξατμιση ειναι τιτανιου?

Panoz 31-10-06 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από streetracing (Μήνυμα 82040)
η οεm CSL eξατμιση ειναι τιτανιου?

Όχι. Απλά η εξάτμιση του CSL έχει λεπτότερα τοιχώματα για εξοικονόμηση βάρους.

streetracing 31-10-06 14:49

αυτο ξερω κ εγω...

EVANGELOS 31-10-06 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz (Μήνυμα 82039)
1) Εξάτμιση. Όπως είπα, είναι το μόνο πράγμα που απέδωσε πραγματικά. Αλλά πρέπει να δώσεις γύρω στα €6-7000 για να πάρεις 15 άλογα στο τροχό. Επιπρόσθετα θα έχεις και πολύ φασαρία. Η επιλογή δική σου.

Πάνο supersprint με το χταπόδι και μεσάιο και καταλύτες και τελικό φόραγες ? Το +15 το είδες στο δικό σου ?

Πάντως δεν έχω διαβάσει κάπου για τέτοια βελτίωση από την εξαγωγή , ενώ για εισαγωγή όλοι κάτι αναφέρουν από +10 έως + 20 (στρόφαλο).

Ο Dinan Π.χ. δεν την θεωρεί (την αλλαγή εξαγωγής) ούτε καν απαιτητή και μιλάει για τα us-spec που είναι και πιό "πνιγμένα"

Panoz 31-10-06 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 82056)
Πάνο supersprint με το χταπόδι και μεσάιο και καταλύτες και τελικό φόραγες ? Το +15 το είδες στο δικό σου ?

Πάντως δεν έχω διαβάσει κάπου για τέτοια βελτίωση από την εξαγωγή , ενώ για εισαγωγή όλοι κάτι αναφέρουν από +10 έως + 20 (στρόφαλο).

Ο Dinan Π.χ. δεν την θεωρεί (την αλλαγή εξαγωγής) ούτε καν απαιτητή και μιλάει για τα us-spec που είναι και πιό "πνιγμένα"

Το αυτοκίνητό μου φορούσε Hamann χταπόδι, καταλύτες και x-pipe και τελικό Eisenmann. Η απόδοση αφορά το δικό μου αυτοκίνητο το οποίο ήταν US Spec. Απο την εισαγωγή δεν είδα τίποτα.

EVANGELOS 31-10-06 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz (Μήνυμα 82059)
Το αυτοκίνητό μου φορούσε Hamann χταπόδι, καταλύτες και x-pipe και τελικό Eisenmann. Η απόδοση αφορά το δικό μου αυτοκίνητο το οποίο ήταν US Spec. Απο την εισαγωγή δεν είδα τίποτα.

1) Πως και us spec ??? που το βρήκες ????

2) Ποιά εισαγωγή δοκίμασες ???

3) Προφανώς έκανες dyno before-after και είδες τα +15hp με εξαγωγή και τίποτα με εισαγωγή.

Έχουμε περίπου την ίδια άποψη (εσύ βέβαια έμπαξες πρώτα ...) και εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός στα aftermarket για τον s54 ... ακόμα και οι Αμερικάνοι (αρχι-ΜΠΑΞΤΕΡΣ μεν αλλά δεν πετάνε λεφτα δε) είναι ψιλο-αρνητικοί σε n/a Upgrades με τόσο μικρά results.

Θα κάνω ένα search και για exhaust λοιπόν... και θα post-άρω results

Panoz 31-10-06 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 82065)
1) Πως και us spec ??? που το βρήκες ????

2) Ποιά εισαγωγή δοκίμασες ???

3) Προφανώς έκανες dyno before-after και είδες τα +15hp με εξαγωγή και τίποτα με εισαγωγή.

Έχουμε περίπου την ίδια άποψη (εσύ βέβαια έμπαξες πρώτα ...) και εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός στα aftermarket για τον s54 ... ακόμα και οι Αμερικάνοι (αρχι-ΜΠΑΞΤΕΡΣ μεν αλλά δεν πετάνε λεφτα δε) είναι ψιλο-αρνητικοί σε n/a Upgrades με τόσο μικρά results.

Θα κάνω ένα search και για exhaust λοιπόν... και θα post-άρω results

1) Δούλευα Αμερική 4 χρόνια και το έφερα με μετοικεσία.

2) Hamann σε συνδυασμό με πρόγραμμα, όπου είδα μείωση απόδοσης. Μετά με GruppeM και μαμά πρόγραμμα το setup είχε την ίδια απόδοση με το εργοστασιακό. Το συμπέρασμά μου για την εισαγωγή: μπάζεις ένα K&N φιλτράκι και τέρμα.

3) Για τα πάντα έκανα dyno πριν και μετά. Τα +15 τροχό είναι με εξάτμιση μόνο και το υπόλοιπο αυτοκίνητο εργοστασιακό.

EVANGELOS 31-10-06 15:31

Για αυτό τον πάω τον άνθρωπο από την πρώτη μέρα τεκμηριωμένες απαντήσεις ... Thanks Πάνο ...

greekm3 31-10-06 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz (Μήνυμα 81934)
Θα ξαναπώ την άποψή μου και θα ξαναγίνω κουραστικός....(ίσως και κακός).

Το Μ3 δεν αξίζει να το πειράξεις ατμόσφαιρα. Τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι πολλά και τα ωφέλη μικρά. Δε πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερα βελτιωμένος κινητήρας απο του CSL, ούτε και πιστεύω ότι μπορείς να πας πάνω απο 360 hp χωρίς να κάνεις το αυτοκίνητο αγωνιστικό.

Θες να το τουμπανιάσεις? Βεβήλωσε το με υπερτροφοδότηση.

Το Μ3 δεν φτιάχτηκε για κόντρες.
Θες κοντράδικο? Πάρε ένα EVO και τουμπάνιασέ το να μη σε περνάει κανείς. Αλλού είναι τα χαρίσματα του Μ3.

Δε νομίζω επίσης ότι κανένας απο εμάς έχει υπερβεί τα όρια ενός αυτοκινήτου 340 ίππων και χρειάζεται παραπάνω.

Αφήστε λοιπόν τα αυτοκίνητα ήσυχα και κοιτάξτε να εξερευνήσετε τα οδηγικά όριά τους. Σας διαβεβαιώ ότι θα χαλάσετε λιγότερα χρήματα και θα το ευχαριστηθείτε περισσότερο.

Για τους νέους, τα παραπάνω δε τα βγάζω απο το κεφάλι μου. Ήμουν κάτοχος Μ3 και είχα κάνει τα πάντα. Τα συμπεράσματά μου ήταν τα εξής:

1) Χταπόδια, καταλύτες και εξάτμιση: +13 hp τροχό και πακέτο οι ωτοασπίδες.
2) Μια καλή ανάρτηση είναι ότι πρέπει. (χωρίς υπερβολικό χαμήλωμα και το εμπρός μέρος να είναι 1cm χαμηλότερα απο το πίσω).
3) Εάν γίνεται συχνή χρήση πίστας, ένα καλό σετ φρένα χρειάζεται οπωσδήποτε. Ακόμα και αυτό που έκανε ο Strax (δίσκοι CSL και σκληρά τακάκια) είναι ένα σοβαρό upgrade.

Αν γίνουν τα παραπάνω, το αυτοκίνητο θα είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ.

συμφωνω απολυτα με τον πανο...τα ποσα ειδικα που πρεπει να "χωσεις" ξεπερνουνε σε καποιες περιπτωσεις ακομη και την βελτιωση μιας πορσε και με μικροτερα οφελη...εμενα με ειχε "κουρασει" το θεμα βελτιωση και ειχε καταντησει εμμονη ιδεα....εκτος απο το θεμα αναρτηση,εκει οντως αξιζει να ασχοληθειται..κριμα που δεν προλαβα να "μπαξω" μια ground-control η ohlins στο δικο μου...

EVANGELOS 01-11-06 11:20

5 Συνημμένο(α)
Aκολουθώντας το δρόμο σκέψης του Πάνου πάρτε και ιδέες για την εξαγωγή :

3ος Σταθμός λοιπόν η SUPERSPRINT http://www.supersprint.com/homeuk.htm

A) Διατήρηση stock header (χταπόδι-Manifold) , μεταλλικοί καταλύτες (787502) + Χ-pipe (μεσαίο) Φ76mm (757513) + rear muffler race (τελικό) (044006) 4x80mm. gain +10hp (341.4hp@7650 , 38.55 kgm@4840)

B) Step header (χταπόδι 6-2-1) (044001) (οχι 6-4-2 Νίκο!!!) + αγωνιστικοί καταλύτες (044002) + x-pipe (787513) + rear muffler street (757509) 2x150x70. gain + 21.3 hp (353.3hp @ 7870 , 38.39kgm @ 4910)

Γ) όπως το Β) αλλά με τελικό race (044006) 4x80 gain 21 hp (352.7 @ 7945 , 38.62 kgm @ 4945)

Και να φώτο με τα συμπράγκαλα ....

streetracing 01-11-06 11:54

γενικα προτιμω τη Milltek.
www.milltek.co.uk
αν κ δεν την ακουμπαω τη δικη μου την οεm.

EVANGELOS 01-11-06 12:08

3 Συνημμένο(α)
Πάρτε και για 4η επιλογή EISENMANN (το τελικό του Νίκου)http://www.eisenmann.co.uk/application.shtml

NICK_M3 01-11-06 12:15

αυτα που αναφέρεις πιο πάνω τα έχω δει και εγώ
το step design χταπόδι που πάει πακέτο με συγκεκριμένους καταλύτες κάνει τρομακτικό θόρυβο!!!!!
ουτε για συζήτηση στον δρόμο!!!!!
επίσης μην εμπιστεύεσαι και πολύ τα διαγράματα που έχει στην σελίδα!!!!
έχω καταλύτες μεσαίο και τελικό και η διαφορά με πρίν είναι ελάχιστη....ΜΟΝΟ το χταποδάκι αξίζει σαν αγορα αλλα ο θορυβος ανεβαίνει πολύ και δεν ξέρω αν τελικά θες το Μ3 σου να ακούγεται τόσο πολυ...

με το set up το δικό μου και σε ταξίδι αν "υποχρεωθείς" να κινηθεις με το όριο ταχύτητας το βουητό είναι πάρα πολύ μεγάλο....!!!!
μόνο πάνω απο τις 3χιλ στροφές "ηρεμεί" η κατάσταση κάπως....

τώρα οσον αφορά την βελτίωση σαφέστατα ατμοσφαιρικά δεν κερδίζεις πολλά πράγματα αλλά μένεις ατμόσφαιρα....
για αυτό το πήρες άλλωστε...!!!!

με κάποιο compressor kit ( aa, ess, dinnan, vf ) πας σίγουρα παρα πολύ ψηλα σε άλογα αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν είναι για το Μ3 αυτή η κατασταση...
όταν το δοκιμάσω θα σου πώ.....:):):)

προσωπικά μετά απο 1 χρόνο τελειώνω σε λίγο το αμαξι και τότε θα τα βάλω κάτω να δω ποσα χάλασα και τι κέρδισα....μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει λογαριασμό γιατί θα με πιάσει το κεφάλι μου.....!!!!:(

αλλά να σου πω και κάτι ακόμη....
δεν με νοιάζει τι κέρδισα....
με νοιάζει που το έφτιαξα
που ασχολήθηκα πραγματικά με την βελτιωσή του
που είναι κάπως διαφορετικό απο τα υπόλοιπα...

δεν με νοιάζει αν είναι τρελά γρήγορο ( αν πάρεις evo και χαλάσεις τα ίδια λεφτά σε σύνολο τότε θα είσαι άνετα κοντα στα 650-700hp.....)

με νοιάζει όμως
να πατάει
να σταματάει
να ακούγεται το ουρλιαχτό της εκει ψηλά στις 8200

και με νοιάζει να το κοιτώ όλη μέρα και να λέω ναι το έκανα με κόπο ιδρώτα στεναχώρια και λεφτα που δεν μου περίσευαν και δεν μου περισεύουν...

αυτά με νοιάζουν εμένα και όχι αν θα χαλάσω λεφτα για το αυτοκίνητο να γίνω ξαφνικα ο γίος του ανέμου και να περνάω τον κοσμο απο πάνω....

το κάνει ο καθένας για παρτη του και για την τρέλα του να πεί στον εαυτό του και στον εγκεφαλό του οτί είναι "βελτιωμένο"....

αυτα!!

EVANGELOS 01-11-06 12:35

Όσον αφορά την εξαγωγή το 99% τον ενδιαφερομένων συμφωνούν ότι ΔΕΝ δίνει ... ο Πάνος όμως (που δεν έχει και λόγω αφού το Μ3 του το έχει ήδη πουλήσει) επιμένει ότι κέρδισε 15 hp τροχό (και τον πιστέυω).... Βέβαια είχε το Αμερικάνικο που έχει πνιγμένη εξαγωγή ... οπότε τα +15hp το φέρνουν πάνω κάτω στα euro spec...

Στο Thread εγώ απλά ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ... γενικά τα πράγματα είναι όπως νομίζω όλοι συμφωνούμε ΔΥΣΚΟΛΗ η ΒΕΛΤΙΩΣΗ σε Μ3 Ε46 με n/a εφαρμογές....

p.s. Στο άλλο thread " FAQ M3 E46" θα ποστάρω στοιχεία με το βάρος των διάφορων ανταλακτικών του Μ3 να δούμε από που γίνεται να "κερδιθεί" κανά Kgr...
Όποιος έχει ΕΠΙΣΗΜΑ ή ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ στοιχεία για το βάρος oem ή aftermarket ανταλλακτικών ας βοηθήσει...

alexk 01-11-06 12:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 (Μήνυμα 82212)
αυτα που αναφέρεις πιο πάνω τα έχω δει και εγώ
το step design χταπόδι που πάει πακέτο με συγκεκριμένους καταλύτες κάνει τρομακτικό θόρυβο!!!!!
ουτε για συζήτηση στον δρόμο!!!!!

off topic και συγγνώμη γι'αυτό
Ούτε συζήτηση για το δρόμο???? Νίκο, το δικό σου δεν ακούγεται???

Πρώτη φορά ακούω Μ3 Ε46 να κάνει τόσο δυνατό και τόσο ωραίο ήχο σαν το δικό σου.

NICK_M3 01-11-06 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexk (Μήνυμα 82219)
off topic και συγγνώμη γι'αυτό
Ούτε συζήτηση για το δρόμο???? Νίκο, το δικό σου δεν ακούγεται???

Πρώτη φορά ακούω Μ3 Ε46 να κάνει τόσο δυνατό και τόσο ωραίο ήχο σαν το δικό σου.

alex καμια σχέση!!!!!
το εχω ακούσει το αμαξι με step design headers - cats και υπόλοιπη εξατμιση και δεν είναι για το δρόμο!!!!!το δικό μου απλα ακούγεται σε σχεση με αυτό!!!!!!!!!στην αμερικη την "κόψανε" πριν κανα 4μηνο την εξατμιση αυτη!!!!

ευχαριστω για τα καλα σου λόγια για το μωρό μου...είμαι περήφανος μπαμπάς....!!!:):)

NICK_M3 01-11-06 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 82214)
Όσον αφορά την εξαγωγή το 99% τον ενδιαφερομένων συμφωνούν ότι ΔΕΝ δίνει ... ο Πάνος όμως (που δεν έχει και λόγω αφού το Μ3 του το έχει ήδη πουλήσει) επιμένει ότι κέρδισε 15 hp τροχό (και τον πιστέυω).... Βέβαια είχε το Αμερικάνικο που έχει πνιγμένη εξαγωγή ... οπότε τα +15hp το φέρνουν πάνω κάτω στα euro spec...

Στο Thread εγώ απλά ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ... γενικά τα πράγματα είναι όπως νομίζω όλοι συμφωνούμε ΔΥΣΚΟΛΗ η ΒΕΛΤΙΩΣΗ σε Μ3 Ε46 με n/a εφαρμογές....

p.s. Στο άλλο thread " FAQ M3 E46" θα ποστάρω στοιχεία με το βάρος των διάφορων ανταλακτικών του Μ3 να δούμε από που γίνεται να "κερδιθεί" κανά Kgr...
Όποιος έχει ΕΠΙΣΗΜΑ ή ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ στοιχεία για το βάρος oem ή aftermarket ανταλλακτικών ας βοηθήσει...


για να μην κουράζεσαι κοιτα το link....

http://www.m3forum.net/m3forum/showt...hlight=cheater

alexk 01-11-06 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 (Μήνυμα 82234)
το δικό μου απλα ακούγεται σε σχεση με αυτό!!!!!!!!!

Είναι τρελός...:shakehead
Πιο τρελός και από εμένα...
Θεέ μου, δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο επίπεδο.

EVANGELOS 01-11-06 15:26

thanks Nick :boink: :boink: .:bigthumb: .. έστειλα mail μήπως και μου στείλει updated excel-άκι...

Το link μεταφέρεται στο FAQ thread ....

alexcsl 01-11-06 15:32

μιας και μιλάμε για ηχητικά εφέ..
είχε ακούσει κανένας από εσάς το Μ3 του greekm3 ???

Νόμιζες φορούσε μοτέρ από YZ 500!

NICK_M3 01-11-06 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexcsl (Μήνυμα 82241)
μιας και μιλάμε για ηχητικά εφέ..
είχε ακούσει κανένας από εσάς το Μ3 του greekm3 ???

Νόμιζες φορούσε μοτέρ από YZ 500!

και φαντασου οτι ο δημητρης φοραγε μονο το αγωνιστικο τελικο!!!!
μαμα χταποδι
τους καταλύτες μου
το μεσαίο μου!!!!!!!!!!!!!

απλα φαντάσου τι κάνει το συστηματάκι αυτό!!!!!

τι θα γίνει με σένα????θα μπάξεις τίποτα στο θεριό!!!????
την ακύω και παραπονιέται!!!!!!!:):)

alexcsl 02-11-06 07:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 (Μήνυμα 82253)
τι θα γίνει με σένα????θα μπάξεις τίποτα στο θεριό!!!????
την ακύω και παραπονιέται!!!!!!!:):)


Έμπαξα 4αδα 19άρια :friday: ζαντολάστιχα Μ3!

(προς το παρόν είμαστε καλά..)

Geo_3D 02-11-06 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexcsl (Μήνυμα 82241)
μιας και μιλάμε για ηχητικά εφέ..
είχε ακούσει κανένας από εσάς το Μ3 του greekm3 ???

Νόμιζες φορούσε μοτέρ από YZ 500!

Eγω σε μια επισκεψη μου "Στη γωνια του Μπαμπη" στη Λαρισα.Βρεθηκαμε,τα ειπαμε για 2 λεπτα,και οταν εφυγε.......εφαγα οτι υπηρχε στο τραπεζι για να μην σκεφτομαι αυτο που μολις ειχα ακουσει......:bowdown:

NICK_M3 02-11-06 21:39

1 Συνημμένο(α)
και επειδή ξέρετε όλοι οτι είμαι ψυχοπαθής ανθρωπος και βλαμένος με το Μ3 κοιτάχτε που μπορεί να φτάσει αυτό το μοτεράκι ατμοσφαιρικά πάντα!!!!!

435 αλογάκια στις 8000rpm!!!!

και όλα αυτά στα 3.2 λίτρα γιατί υπάρχει και μετατροπή στα 3,4λιτρα που ακόμη δουλεύεται....

η φωτογραφιούλα όλα τα λεφτα......

alexcsl 03-11-06 07:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D (Μήνυμα 82319)
Eγω σε μια επισκεψη μου "Στη γωνια του Μπαμπη" στη Λαρισα.Βρεθηκαμε,τα ειπαμε για 2 λεπτα,και οταν εφυγε.......εφαγα οτι υπηρχε στο τραπεζι για να μην σκεφτομαι αυτο που μολις ειχα ακουσει......:bowdown:

δηλαδή αν δεν το άκουγες, δεν θα έτρωγες ότι υπήρχε..
ξεχνάω εγώ την παραγγελία Χ 2!!

Ανυπομονώ να ακούσω το super-toumpan-997s-buxton edition!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.