BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=103)
-   -   μετατροπη z3 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31884)

leonidaskal 28-01-14 23:20

μετατροπη z3
 
καλησπερα σε ολους....
καιρο εχω να γραψω στο forum.αν και σας παροκολουθω συχνα
ηρθε λοιπον η ωρα για μια μεταροπη στο ζετακι μου.εχω ενα ταπεινω 1.8 μοτερ με τα λιγα 116 αλογα .βρεθηκε και ενα m44 1.9 με τα 146 hp.
το εχω ξανα αναφερει το θεμα παλιοτερα αλλα...... δεν εκατσε τελικα.
το νεο μ44 λοιπον υπαρχει και εγω απλα ρωτω
θελει πολυ δουλεια η μετατροπη ,να αλλαξω το σασμαν μου με του m44 kai τι περιπου θα χρειαστει για να γινει μια σωστη δουλεια
μου ειπαν πωσ ειναι πολυ ευκολη η μετατροπη του και το κοστοσ σχετικα μικρο.
αν υπαχει παιδεια σχετικο παλιοτερο thread μου το λετε να το ψαξω:screwy:

leonidaskal 08-02-14 19:08

αν και το θεμα δεν ειδα και καμια αναταποκριση εγω θα επιμεινω
το νεο μοτερακι δεν εκανε ουτε για καφε.μαπα το καρπουζι που λενε .
ετσι μιας και ξεκινησαμε παμε για αλλα και στα χερια μας τωρα εχουμε ενα 2.2 απο ενα ε46.
η μετατροπη βεβαια σαφως μεγαλητερη αλλα μαλλον αξιζει το κοπο
ερωτηση.
1.τι διαφορικο και τι βημα πρεπει να βαλω στο ζετακι μου
2.η αναρτηση θελει και την αναλογη μετατροπη για να δεχθει το νεο 2,2 πιο βαρυ μοτερ
οποια βοηθεια δεκτη

SUPERCHARGER 09-02-14 15:48

δεν μπορεις να βαλεις μοτερ απο Ε46.
Δεν θα το δεχτει το υπουργειο ποτε χωρις εγκριση απο την ΒΜW hellas που δεν θα σου την δωσει ποτε.
Εχω μπλεξει σε κατι αναλογο.

gearboxer 09-02-14 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER (Μήνυμα 494389)
δεν μπορεις να βαλεις μοτερ απο Ε46.
Δεν θα το δεχτει το υπουργειο ποτε χωρις εγκριση απο την ΒΜW hellas που δεν θα σου την δωσει ποτε.
Εχω μπλεξει σε κατι αναλογο.

Αφού το 2.2 μοτέρ το έβαζε από το εργοστάσιο η bmw στα Ζ3 facelift γιατί να μην το δεχτεί η BMW Hellas;

SUPERCHARGER 09-02-14 17:08

γιατι ειναι πανω απο 25% αυξηση απο οτι ηταν το αυτοκινητο και θα χρειαστεις χαρτι απο την BMW hellas που ΔΕΝ το δινει ....
Δεν δινει χαρτι για τιποτα και για κανενα αυτοκινητο.

leonidaskal 09-02-14 19:36

και τι να το κανω το χαρτι
δηλαδη θα πρεπει να το δηλωσω κιολας?
οπου και αν ρωτησα παντως το μοτερακι με τα διπλα βανους κουμπωνει αλλα θελει πολυ δουλεια

MarinosE46 09-02-14 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidaskal (Μήνυμα 494397)
και τι να το κανω το χαρτι
δηλαδη θα πρεπει να το δηλωσω κιολας?
οπου και αν ρωτησα παντως το μοτερακι με τα διπλα βανους κουμπωνει αλλα θελει πολυ δουλεια

καλησπέρα,καλό θα ήταν να το δηλώσεις για να μην έχεις τρεξίματα στη συνέχεια.

MarinosE46 09-02-14 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER (Μήνυμα 494389)
δεν μπορεις να βαλεις μοτερ απο Ε46.
Δεν θα το δεχτει το υπουργειο ποτε χωρις εγκριση απο την ΒΜW hellas που δεν θα σου την δωσει ποτε.
Εχω μπλεξει σε κατι αναλογο.

καλησπέρα φίλε,Με την δική σου την περίπτωση τι γίνεται?Από ότι καταλαβαίνω οι εξελίξεις δεν είναι θετικές.

gearboxer 09-02-14 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER (Μήνυμα 494393)
γιατι ειναι πανω απο 25% αυξηση απο οτι ηταν το αυτοκινητο και θα χρειαστεις χαρτι απο την BMW hellas που ΔΕΝ το δινει ....
Δεν δινει χαρτι για τιποτα και για κανενα αυτοκινητο.

Έχω την εντύπωση ότι ο κανόνας του 25% ισχύει μόνο στις περιπτώσεις που βάζεις μοτέρ που δεν τοποθετήθηκε ποτέ στην καρότσα σου..Τώρα αν εσύ θέλεις μία βεβαίωση ότι ο Μ54Β22 έμπαινε στο Ζ3 από την Bmw για να το δηλώσεις μαζί με το τιμολόγιο αγοράς και την βεβαίωση του μηχανικού, δεν βρίσκω το λόγο και το δικαίωμα να μη στο δώσει η αντιπροσωπεία...Δεν έχω βέβαια εμπειρία επι του ζητήματος, απαντώ απλά και μονο βάση λογικής..

leonidaskal 09-02-14 20:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 494398)
καλησπέρα,καλό θα ήταν να το δηλώσεις για να μην έχεις τρεξίματα στη συνέχεια.

σωστος δε λεω αλλα που να βαλεις μυαλο στους γραφειαδες των υπουργειων


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.