BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Αστάθεια ρελαντί σε Ε46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26679)

intasg 28-11-10 13:38

Αστάθεια ρελαντί σε Ε46
 
καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα Ε46 1.9 118hp. Το θέμα είναι ότι μερικές φορές το ρελαντί πάιζει από 500-900 στροφές. Δεν σβήνει το αυτοκίνητο αλλά τρέμει. Δεν το κάνει συνέχεια, αλλά μερικές φορές. Μπορεί να βάλω νεκρό και να το μου το κάνει δύο φορές και μετά τίποτα. Λαμπάκια και τέτοια πράγματα δεν ανάβουν. Του έκανα σέρβις πρόσφατα το inspection II και το διαγνωστικό δεν κατέγραψε καμία βλάβη. Έχετε καμία ιδέα γιατί μπορεί να το κάνει αυτό;
Σκέφτηκα βενζίνη, αλλά εδώ και δύο μήνες έχω βάλει υγραέριο και ανεξαρτήτου καυσίμου κάθε φορά έχω το ίδιο θέμα. Έχετε καμία ιδέα ή εμπειρία σχετικά;

nekei 29-11-10 19:59

οταν στο κανει αυτο παρατηρησε αν απο την εξατμηση βγαζεις καυσαερια

ThaNOS E46coupe 29-11-10 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nekei (Μήνυμα 404415)
οταν στο κανει αυτο παρατηρησε αν απο την εξατμηση βγαζεις καυσαερια

καυσαέρια θα βγάζει ούτως ή άλλως..καπνό θέλεις να πείς φαντάζομαι εεε?:bigthumb:

Lambros 29-11-10 21:58

Ποιο ειναι το θεμα αμα βγαζει καπνο??

ziaba 29-11-10 22:05

Σου το κάνει όταν είναι κρύο το πρωί η όταν ζεστάθεί η συνέχεια?

ThaNOS E46coupe 29-11-10 22:14

μάφ μου μυρίζει....κάτι τέτοια κάνει και το δικό μου...και κατέληξα στο μάφ..δέν το έχω αλαξει ακόμη αλλα πρέπει να γίνει κι αυτό κάποια στιγμή....άν δέν είναι μάφ τότε είναι αισθητήρας στροφάλου...

///M_Spartan 29-11-10 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από intasg (Μήνυμα 404168)
καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα Ε46 1.9 118hp. Το θέμα είναι ότι μερικές φορές το ρελαντί πάιζει από 500-900 στροφές. Δεν σβήνει το αυτοκίνητο αλλά τρέμει. Δεν το κάνει συνέχεια, αλλά μερικές φορές. Μπορεί να βάλω νεκρό και να το μου το κάνει δύο φορές και μετά τίποτα. Λαμπάκια και τέτοια πράγματα δεν ανάβουν. Του έκανα σέρβις πρόσφατα το inspection II και το διαγνωστικό δεν κατέγραψε καμία βλάβη. Έχετε καμία ιδέα γιατί μπορεί να το κάνει αυτό;
Σκέφτηκα βενζίνη, αλλά εδώ και δύο μήνες έχω βάλει υγραέριο και ανεξαρτήτου καυσίμου κάθε φορά έχω το ίδιο θέμα. Έχετε καμία ιδέα ή εμπειρία σχετικά;

Το πρωι οταν ειναι παγωμενο παιρνει κανονικα μπρος ή δυσκολευεται ?

stelmaniac 30-11-10 04:41

Αστο ετσι, δεν παθαινει τιποτα....Αν με τον καιρο χειροτερεψει ξαναελα....
και μην ξεχνας: περιμενουμε να σβησουν τα λαμπακια στο καντραν και μετα βαζουμε μπροστα(κυριως στα 46αρια)

intasg 30-11-10 10:43

Δεν έχει πρόβλημα κατά την εκκίνηση του κινητήρα. Είτε είναι κρύο, είτε είναι ζεστό, όλα καλά. Καπνό δεν βγάζει η εξάτμιση και 3 μέρες πριν έβγαλα κάρτα καυσαερίων και όλα καλά. Δεν είχα κανένα πρόβλημα.

zgouriazmenos 30-11-10 11:12

Το κάνει και το δικό μου ακριβώς το ίδιο (έχω και εγώ LPG). Δυσκολεύεται να πάρει και το πρωί μπρός. Οχι πάντα αλλά το κάνει... Το MAF είναι καινούριο αλλά δεν είναι γνήσιο. Να φταίει αυτό?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.