BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   '92 E36 COUPE (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24362)

kostasdc 11-03-10 12:22

'92 E36 COUPE
 
Παιδια οταν αγορασα το αυτοκινητο το μονο "κακο" που ειχε πανω του ηταν ενα χτυπημα μπροστα, στο μουστακι που κραταει τις καρδιες και περναει κατω απο τα φαναρια.

Ιδου:

http://i309.photobucket.com/albums/k...c/DSC00644.jpg

Ρωτησα εναν - δυο γνωστους μου και η χαμηλοτερη τιμη που πηρα ηταν 210€ , να μου φερουν απ'εξω αλλο, μαζι με βαψιμο και τοποθετηση.

Υπαρχει καμια καλυτερη λυση λετε?
Ισως να μπορουσε να στρωσει αν το βγαλουμε και να ερθει στα "ισια" του με σφυρι και τα σχετικα?
Τι συμφερει?

Περιμενω γνωμες και αποψεις! :help:

kloukakis 11-03-10 12:51

Δεν είμια ιδικός αλλά θα σου πρότεινα να βρεις ένα μεταχειρισμένο και (αν χρειαζεται) να το βάψεις! Πιστεύω πως θα σου έρθει πιο οικονομικά και το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Γιατι να πάρεις απ έξω? Αφου έτσι κι αλλιώς θα το βάψεις......(εκτος αν βρεις στο ιδιο χρωμα ακριβως)

Αντών///is 11-03-10 13:23

Κοίτα Κώστα, η τιμή που σου έδωσαν δεν είναι κακή - για καινούργιο ανταλλακτικό πάντα.
Έκανα την ίδια δουλειά πριν 1 χρόνο και 4 μήνες σε επίσημο συνεργείο (=> τιμές εργασίας υψηλότερες σε σχέση με την υπόλοιπη αγορά). Το ανταλλακτικό είχε στοιχίσει 98.23 € και η εργασία βαφής και τοποθέτησης 130 €. Σύνολο 230 € περίπου - και έχει περάσει και κάποιος καιρός... θα έχει τσιμπήσει και το ανταλλακτικό +10% στα σίγουρα - μπορεί και παραπάνω...

Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο πως σε συμφέρει να ψάξεις για μεταχειρισμένο. Δεν πιστεύω πως θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις.

Όσον αφορά το θέμα της επισκευής, ο προϊστάμενος του φανοποιείου της BMW - τον οποίο τον εμπιστεύομαι αρκετά - μου είχε πει τότε πως δεν συμφέρει από πλευράς σχέσης κόστους προς αποτέλεσμα. Το "μουστάκι" φαίνεται πως είναι το πιο ευαίσθητο τμήμα του αμαξώματός μας, το οποίο, άπαξ και τσαλακωθεί, είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να αποκτασταθεί τέλεια με σφυρηλάτηση, λόγω της "γλυπτικής" και των μικρών επιφανειών του...

kostasdc 11-03-10 13:34

Nα βρω ακριβως το ιδιο χρωμα αποκλειεται, γιατι το αυτοκινητο ειναι ολο ξαναβαμμενο με χρωμα μηχανης - με πολυ μεταλλο- (του οποιο τον κωδικο τον εχω).

Το θεμα ειναι που θα το βρω?

Δεν με ενδιαφερει αν θα ειναι καινουριο ή μεταχειρισμενο (αρκει βεβαια το μεταχειρισμενο να ειναι Σαν καινουριο, δηλαδη να μην εχει χτυπημα) , ουτε το θεμα βαφης, καθοτι η δουλεια του πατερα μου ειναι να φτιαχνει πολυεστερικα κουβουκλια για τζιπ, και ετσι το θεμα βαφης-χρωματων-κλπ. το εχουμε.


-Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις ;)

ThaNOS E46coupe 11-03-10 14:10

εγώ απο ότι βλέπω δέν είναι κ πολύ δυσκολο να φτιάξεις το ίδιο. στην περίπτωση που δεν θελεισ να ασχολιθείς με το ψάξιμο. δεν είναι μεγάλη η ζημιά . κ άν ο μάστορας είναι κ λι΄γο μάγκας δε θα χρειαστεί κ πολυ στόκο....αλλα όσο να έχει ένα 30άρι 40 άρι θα στο πάρει για εργασία....

kostasdc 11-03-10 15:11

Αυτο σκεφτομαι και εγω.
Και λεω να το βγαλω για να δω τι θα γινει!;)

Fairytale 11-03-10 19:04

Φτιάξιμο σε νεύρα και γωνίες είναι δύσκολο πράγμα.
Βρες ένα μεταχειρισμένο και βάψτο στο χρώμα σου καλύτερα.
Με 100e θα έχεις σίγουρο αποτέλεσμα.
Ξαναβάλε αυτά τα ρουθουνάκια, είναι πιο όμορφα απο τα τραπεζοειδή του facelift.
C U out there

E36-Hartge 11-03-10 19:12

1 Συνημμένο(α)
Φίλε μου έχουμε ακριβώς το ίδιο χτύπημα στο ίδιο σημείο!
Έτσι το πήρα και να πώ την αλήθεια είπα να το αφήσω έτσι.

zami 11-03-10 19:19

φιλε μου δεν είναι και τραγικό...ειναι στη πένα το αυτοκίνητο με το χρωμα που εχει βαφτεί και δεν χτυπάει πολύ ο τσαμπουκάς.ασε που καλύτερα να το αφησεις για το μάτι......αν πάλι σου την δίνει ,μήν ασχοληθείς με φαναρτζοδουλειές,πάρε ενα μεταχειρισμένο(βρομάει ο τόπος) και εαν ειναι δυνατόν μετα το 96 με τις φαρδιές καρδιές.(να πάρει και 3-4χρονάκια πάνω το αυτοκίνητο)!!!!

kostasdc 11-03-10 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από E36-Hartge (Μήνυμα 371084)
Φίλε μου έχουμε ακριβώς το ίδιο χτύπημα στο ίδιο σημείο!
Έτσι το πήρα και να πώ την αλήθεια είπα να το αφήσω έτσι.

Xαχαχαχα πλακα κανεις!!!! χαχαχαχαχα :icon_kidr:friday:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.