BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28188)

xristos e46 ci 05-06-11 16:26

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ?εχω ενα 320 Ε46 και θελω να το πουλησω απο αναγκη λογο εποχης.η αδεια μου εχει παρακρατηση κυριοτητας.τι μπορω να κανω εκτος απο το να δωσω τα 10,000 π χροσταω?θελω να παρω ενα πιο μικρο κ ας χρωσταω στη τραπεζα,υπαρχει τροπος?

x318big 05-06-11 17:18

πρεπει να συννενοηθεις με τον αγοραστη ,ειτε δια λογου ειτε με ενα ιδιωτικο συμφωνητικο οτι θα πληρωσει ,το υπολοιπο του χρεους στην τραπεζα και μετα εσενα.

xristos e46 ci 05-06-11 17:41

με αυτο που λες ειναι οταν ο αλλος τα εχει ντουκου τα λεφτα,εγω θελψ να βγει η παρακρατηση για να το κανω τραμπα..γινετε?

stelmaniac 05-06-11 18:18

Σε καμια περιπτωση φιλε. Αν η τραπεζα δεν ξεχρεωθει το αυτοκινητο ΔΕΝ μεταβιβαζεται. Εχω κανει 11 μεταβιβασεις, οι 9 με παρακρατηση.
Δεν ξερω αν γινεται με παρανομια ή με καποιο κολπο, οποτε ρωτα εναν μαντρα μπας και σου βρει λυση...

konc 05-06-11 18:33

Μόνο μία λύση έχω δει να γίνεται, αλλά απαιτεί την συνεργασία και την καλή θέληση της τράπεζας. Πηγαίνεις στην τράπεζα, εξηγείς την κατάσταση και παρακαλάς για το εξής στα πλαίσια της καλής συνεργασίας σας και στη διατήρησή της:
Να σου εγκρίνουν δάνειο 10.000 ίδιων όρων ή ελαφρά χειρότερων (για να βγάλει κάτι και η καημένη η τράπεζα από την εξυπηρέτηση) το οποίο δεν θα πάρεις ποτέ στα χέρια σου. Απευθείας θα πάνε τα χρήματα στην εξόφληση του παλιού δανείου ώστε να πάρεις την κυριότητα του οχήματος και εσύ θα συνεχίσεις να εξοφλείς το ίδιο ποσό στο "καινούργιο".

alf 05-06-11 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 429692)
Σε καμια περιπτωση φιλε. Αν η τραπεζα δεν ξεχρεωθει το αυτοκινητο ΔΕΝ μεταβιβαζεται. Εχω κανει 11 μεταβιβασεις, οι 9 με παρακρατηση.
Δεν ξερω αν γινεται με παρανομια ή με καποιο κολπο, οποτε ρωτα εναν μαντρα μπας και σου βρει λυση...

Ακριβώς
Πολύ χλωμό η τράπεζα να δεχτει οτιδήποτε άλλο. Έτσι αγόρασα και εγώ το δικό μου, που είχε παρακράτηση ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
Έγινε ιδιωτικό συμφωνητικό μαζι με μία συναλλαγματική που μου υπέγραψε (γιατι ποτέ δεν ξέρεις),
του πλήρωσα το υπόλοιπο του δανείου και με το που πηρε το αμάξι στο ονομά του έγινε η μεταβίβαση σε μένα..
Πάντως αν θές την γνώμη μου δύσκολα θα βρεις κάποιον να δεχθεί να το κάνει αυτο...

xristos e46 ci 05-06-11 19:26

καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.Και τι να κανω,να τουσ το δωσω πισω κ να πανε να .....???ετσι καθαριζω?

BMW Power 05-06-11 19:37

Αν δεν πληρώνεις τις δώσεις σου θα στο κατάσχουν.

zami 05-06-11 21:25

Εστω οτι εχεις υπολοιπο στο δανειο σου 4000€ και το αμάξι που βρήκες κοστίζει 5000.
Σε ενα γνωστό σου μαντρά θα κανεις αιτηση για δανειο ονομαστικής αξίας 5000+4000=9000€.Παίρνεις το δάνειο των 9000 εξοφλείς την τραπεζα στην οποία χρωστάς τα 4000 και παίρνεις την κυριοτητά σου.Επειτα πουλάς το 46αρι και με τα χρηματα που θα βγαλεις επαναδιαπραγματευεσαι το νεο δάνειο...

stelmaniac 05-06-11 21:59

Aπ'οτι καταλαβα το παιδι δε θελει να παρει αλλο αμαξι αλλα να απαλλαγει απο αυτο που εχει...κατι που μαλλον σημαινει οτι η αξια του αμαξιου ειναι μικροτερη απο το ποσο που χρωσταει στην τραπεζα...
Πηγαινε σε εναν καλο μαντρα που να ειναι γατα και πεσ'του το προβλημα σου...Πιστευω οτι καποια τρυπα θα σου βρει...Αυτοι ειναι μεσ'στα κολπα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.