BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   BMW e36 316 coupe Σαλονι ταπετσαριες (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33246)

ManosE36C 17-07-16 14:47

BMW e36 316 coupe Σαλονι ταπετσαριες
 
Καλησπερα και παλι, πως ειχα αναφερει ειμαι νεος κατοχος ενος Ε36 316 coupe εδω και κατι περισοτερο απο μια εβδομαδα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο παρολαυτα εχω ηδη μια λιστα απο 5-6 πραγματακια τα οποια μου τριβελιζουν το μυαλο καθε μερα, ενα απο αυτα ηταν η αποκατασταση της λειτουργειας της ηλεκτρικης οροφης καθως το σκιαδιο ειχε κολλησει πισω και δεν αφηνε την οροφη να ανοιξει! Η λυση ειναι πολυ απλη για καποιον που εχει το ιδιο προβλημα απλα το τραβας με πολυ δυναμη προς τα εμπρος με την οροφη στην θεση tilt και απλα ερχεται εμπρος. πολυ απλο!!! Δευτερον και εδω ειναι που χρειαζομαι βοηθεια καθως στο παρελθον δεν ειχα παρομοιο προβληημα με κανενα απο τα αυτοκινητα μου ειναι το σαλονι και οι ταπετσαριες. Οι πισω "ταμπλαδες" ειναι οκ μονο το υφασμα εχει χωριστει απο το αφρολεξ και εχει κρεμασει στις μπροστινες πορτες ομως το προβλημα ειναι μεγαλυτερο καθως και το υφασμα εχει ξεκολλησει αλλα και η δερματινη απο τον ταμπλα τον ιδιο το προβλημα ειναι μεγαλυτερο στις θηκες που εχουν οι ταμπαλαδες καθωε εκει εχει ξεκολλησει τελειως.
1. κολλα στον ταμπλα εκ νεου δερματινη?
2. Να ψαξω για αλλους μεταχειρισμενους ταμπλαδες?
3. Εχει επισκευασει κανεις μονος του ταπετσαριες πορτας? (για ουρανο βρηκα thread)
4. O ταπετσερης μου ειπε οτι μονο το δερμα (αληθινο ) θα κολλησει με επιτυχια στον ταμπλα της πορτας για το υφασμα δεν υπαρχει προβλημα.
Για να κανω ομως ολο τον ταμπλα δερμα θελω παρα πολλα χρηματα τα οποια δεν διαθετω και δεν θελω να δωσω.
Τα επομενα στην λιστα ειναι
1. Επισκευη ουρανου
2. "Σακουλακια" λεβιε ταχ και χειροφρενου με ραφη,κλωστες σε χρωματα Μ
3. Ευρεση πισω καθισματων σε υφασμα αλκανταρα με χρωματισμο υφασματος ΒΟΑ ΒΟΑ ή κομπλε αλλο σαλονι ισως δερμα μαυρο(Αν υπαρχει κατι προς πωληση μου λετε)
4. Αντικατασταση στα τριμ (μεταλλικα) πανω απο τα τζαμια

Αν καποιος εχει να συστηση καποιο καταστημα αντ/κων με μεγαλη γκαμα και λογικες τιμες αν εχει ο ιδιος αντ/κα απο τα παραπανω προς πωληση παρακαλω ας επικοινωνηση μαζι μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων Μανος.

stauros772000 17-07-16 16:19

ετσι που το πας,θα ριξεις τα διπλασια χρηματα απο αυτα που εριξες για να το αγορασεις,και βεβαια δεν προκειτε να τα παρεις ποτε πισω.
αλλα και ενω δεν διαθετεις χρημα για να κανεις τον ταμπλα της πορτας δερμα,σκεφτεσαι αγορα αλλου ταμπλα?ο οποιος σε ενα δυο καλοκαιρια μπορει να τα παιξει και αυτος?
το κοστος σε ολα οσα θελεις να κανεις,ΔΕΝ ειναι τα υλικα ,αλλα η εργασια.βρες δερματινη που σου αρεσει,και κανε δοκιμες στον ηδη χαλασμενο ταμπλα.το δερμα ειναι ακριβο,και ειναι απο ενα πρωην ζωντανο ον.ειναι υπερεκτιμημενο διοτι κάποτες δεν υπηρχε η εναλακτικη της καλης δερματινης.θυμαμαι δερματινη σε ρουχα ,που ξεφλουδιζαν σε 2-3 καλοκαιρια.εν ετη 2016,δεν υπαρχει λογος να πας σε δερμα....αν επιλεξεις δερμα,καλα να παθεις...........

ManosE36C 17-07-16 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 (Μήνυμα 514066)
ετσι που το πας,θα ριξεις τα διπλασια χρηματα απο αυτα που εριξες για να το αγορασεις,και βεβαια δεν προκειτε να τα παρεις ποτε πισω.
αλλα και ενω δεν διαθετεις χρημα για να κανεις τον ταμπλα της πορτας δερμα,σκεφτεσαι αγορα αλλου ταμπλα?ο οποιος σε ενα δυο καλοκαιρια μπορει να τα παιξει και αυτος?
το κοστος σε ολα οσα θελεις να κανεις,ΔΕΝ ειναι τα υλικα ,αλλα η εργασια.βρες δερματινη που σου αρεσει,και κανε δοκιμες στον ηδη χαλασμενο ταμπλα.το δερμα ειναι ακριβο,και ειναι απο ενα πρωην ζωντανο ον.ειναι υπερεκτιμημενο διοτι κάποτες δεν υπηρχε η εναλακτικη της καλης δερματινης.θυμαμαι δερματινη σε ρουχα ,που ξεφλουδιζαν σε 2-3 καλοκαιρια.εν ετη 2016,δεν υπαρχει λογος να πας σε δερμα....αν επιλεξεις δερμα,καλα να παθεις...........

Σταυρο σε ευχαριστω. Κανεις αλλος με παρομοιο-α προβλημα-τα που να εχει βρει λυση ?

rapid_fast 19-07-16 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ManosE36C (Μήνυμα 514068)
Σταυρο σε ευχαριστω. Κανεις αλλος με παρομοιο-α προβλημα-τα που να εχει βρει λυση ?

Ανέβασε μας φωτογραφίες...
Και, μεταχειρισμένοι ταμπλάδες σε καλή κατάσταση είναι εύκολο να βρεθούν..
Και είναι και φθηνοί νομίζω....

ManosE36C 19-07-16 21:58

Φωτογραφιες θα ανεβασω μεσα στις επομενες ημερες μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καθολου αξιολογες ταπετσαριες ολες θελουν φτιαξιμο και δεν εννοω στο υφασμα που δεν με απασχολει αλλα και στην δερματινη που συνηθως ειναι φουσκωμενη και στις θηκες τις πορτας κατω κατω ειναι ξεκολλημενες οπως επισης και τα πλαστικα που φερουν επανω τους τα κουμπωματα εχουν χωρισει απο το υλικο της ταπετσαριας κοινος για πταμα χαχ.
Η τιμες για τις ταπετσαριες στην κατασταση που περιγραφω ειναι απο 60 εως 80 !!!! Η μια !!!!

LEO328 24-07-16 01:39

I'm back!!!!:thefinger
Με λίγα χρήματα παίρνεις από ιδιώτη (300ε περιπου) μεταχείρισμενα καθίσματα και "πλαινα" σε καλή κατάσταση.
Ψάξε στο car.gr.εχει πολύ πράμα. ..
Ουρανό και Κολωνάκια τα φτιάχνεις σε ταπετσερη με 100ε-120ε, όπως και τις φούσκες με κάνα 40αρι. Υπάρχουν και οι γνήσιες 40 ευρώ η μία περίπου.
Ψάξε από το car.gr ένα κομπλέ σαλόνι με πλαινα ανθρώπινο και φτιάξε ουρανό Κολωνάκι α-φούσκες σε ένα ταπετσερη με 150ε περιπου.
Τα 500 είναι στο νερό με άλλα λόγια.
Αν αντέχεις προχώρα.
Υ.γ. Απλά πρόσεχε μην το κάνεις άθλημα. ..:icon42:για ποιον χτυπά η καμπάνα άραγε. ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.