BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Ε90 320d (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13298)

Aristomenis 19-09-09 13:55

Γειά σας παιδιά,

58 χιλ χιλιόμετρα και ανάβει η ένδειξη χαμηλής στάθμης υγρού στο σύστημα ψύξης...
Συμπληρώνω και το λαμπάκι ανάβει ξανά μετά από περίπου 500 χλμ

βουρ για την αντιπροσωπεία, αλλαγή θερμοστάτη και παραμονή στο συνεργείο 10 ημέρες (ο θερμοστάτης είναι διαφορετικός όχι μόνο για κάθε κινητήρα αλλά και για κάθε σκάφος, δηλαδή διαφορετικός στο 320d απ' ότι στο 120d) διότι το ανταλλακτικό δεν υπήρχε στην Ελλάδα...

Μετά από 500χλμ πάλι λαμπάκι, βουρ για αντιπροσωπεία,
-"οι έλεγχοι δεν έδειξαν τίποτα οπότε μάλλον είναι κάψιμο φλάντζας"
-"δεν μπορεί, δεν μου έχει ανάψει λαμπάκι θερμοκρασίας"
-"θα το ανοίξουμε και θα δούμε"

Για να μην τα πολυλογώ, ο κινητήρας δεν είχε κάψιμο φλάντζας, είχε ρωγμή ανάμεσα στον 2ο και 3ο κύλινδρο

Μετά από παραμονή 20 ημερών στο συνεργείο, από χθες έχω ολοκαίνουργιο κινητήρα με 2 χρόνια εγγύηση...

Να υποθέσω οτι μετά από αυτό τα 2 τούρμπο που έχω αλλάξει είναι οδοντόκρεμες...

Συνολικό κόστος για εμένα μηδέν ευρώ....

6zylindermaniac 19-09-09 14:18

Δύσκολη βλάβη ομολογουμένως, και αν κάτι τέτοιο τύχει σε κάποιον εκτός εγγυήσης ή σε αυτοκίνητο εισαγωγής, τότε μιλάμε για απίστευτο κόστος.


Περα απο αυτό, το αυτοκίνητο σου είχε δείξει κάποιο σημάδι κόπωσης? κάποια πτώση απόδοσης? Κάποιον παραξενο θόρυβο?


Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις;)

Πατσίκας Βασίλειος 19-09-09 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis (Μήνυμα 322247)
Γειά σας παιδιά,

58 χιλ χιλιόμετρα και ανάβει η ένδειξη χαμηλής στάθμης υγρού στο σύστημα ψύξης...
Συμπληρώνω και το λαμπάκι ανάβει ξανά μετά από περίπου 500 χλμ

βουρ για την αντιπροσωπεία, αλλαγή θερμοστάτη και παραμονή στο συνεργείο 10 ημέρες (ο θερμοστάτης είναι διαφορετικός όχι μόνο για κάθε κινητήρα αλλά και για κάθε σκάφος, δηλαδή διαφορετικός στο 320d απ' ότι στο 120d) διότι το ανταλλακτικό δεν υπήρχε στην Ελλάδα...

Μετά από 500χλμ πάλι λαμπάκι, βουρ για αντιπροσωπεία,
-"οι έλεγχοι δεν έδειξαν τίποτα οπότε μάλλον είναι κάψιμο φλάντζας"
-"δεν μπορεί, δεν μου έχει ανάψει λαμπάκι θερμοκρασίας"
-"θα το ανοίξουμε και θα δούμε"

Για να μην τα πολυλογώ, ο κινητήρας δεν είχε κάψιμο φλάντζας, είχε ρωγμή ανάμεσα στον 2ο και 3ο κύλινδρο

Μετά από παραμονή 20 ημερών στο συνεργείο, από χθες έχω ολοκαίνουργιο κινητήρα με 2 χρόνια εγγύηση...

Να υποθέσω οτι μετά από αυτό τα 2 τούρμπο που έχω αλλάξει είναι οδοντόκρεμες...

Συνολικό κόστος για εμένα μηδέν ευρώ....

ρωτησεσ ποσο κανει κινητηρας εκτοσ εγγυησης???

skatzoxoiros 19-09-09 17:46

Φίλε μου το αυτοκίνητό σου είναι με τους 163 ή με τους 177 ίππους?

Το τούρμπο στα πόσα χιλιόμετρα σου χτύπησε?

Λάδια αλλάζεις σύμφωνα με τις ενδείξεις, ή νωρίτερα?

Πάντως εγώ τη βρίσκω τρομερή την απουσία του οργάνου μέτρησης της θερμοκρασίας του κινητήρα...

Το καλό της υπόθεσης είναι οτι έχεις καινούριο κινητήρα με εγγυηση για άλλα δυο χρόνια...

Εγώ μέσα στην εβδομάδα πάω για αντικατάσταση τεντωτήρα ιμάντα γιατι κάνει θόρυβο, στην αρχή τον έκανε μόνο όταν είναι κρύος ο κινητήρας, τελευταία συνέχεια...Φαίνεται πως εκεί υπάρχει θέμα καθώς τον είχα αλλάξει ξανά στα 30.000 Km και τώρα είμαι αισίως στα 85.000 αλλα διχως άλλα προβλήματα

Πατσίκας Βασίλειος 19-09-09 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 322324)
Φίλε μου το αυτοκίνητό σου είναι με τους 163 ή με τους 177 ίππους?

Το τούρμπο στα πόσα χιλιόμετρα σου χτύπησε?

Λάδια αλλάζεις σύμφωνα με τις ενδείξεις, ή νωρίτερα?

Πάντως εγώ τη βρίσκω τρομερή την απουσία του οργάνου μέτρησης της θερμοκρασίας του κινητήρα...

Το καλό της υπόθεσης είναι οτι έχεις καινούριο κινητήρα με εγγυηση για άλλα δυο χρόνια...

Εγώ μέσα στην εβδομάδα πάω για αντικατάσταση τεντωτήρα ιμάντα γιατι κάνει θόρυβο, στην αρχή τον έκανε μόνο όταν είναι κρύος ο κινητήρας, τελευταία συνέχεια...Φαίνεται πως εκεί υπάρχει θέμα καθώς τον είχα αλλάξει ξανά στα 30.000 Km και τώρα είμαι αισίως στα 85.000 αλλα διχως άλλα προβλήματα

ανεπιτρεπτο οντωσ να μην εχουν ενδειχη θερμοκρασιας τα καινουρια μοντελα...μονο τα διτουρμπινα!!!!!!!αν ειναι δυνατον!!!!!!!!!!!

giannis 116 19-09-09 18:36

@Aristomenis
Ολα αυτα εγιναν στην Ελλαδα ή σε καποια χωρα του εξωτερικου πχ Γερμανια;! Δυσκολευομαι να πιστεψω πως Ελληνες δε σε δυσκολεψαν καθολου ή δε σου εφεραν αντιρρησεις ή δε σου ειπαν βλακειες περι κακης χρησης κα τετοια. Αν θες στειλε μου πμ με την αντιπροσωπεια που ανελαβε τ αμαξι αμα ειναι να τους προτιμαμε!
Επισης μπορεις να μας πεις πως καταλαβαν την υπαρξη 'κρακ' (ρωγμης) στο σημειο που ειπες. Βγαζοντας το καπακι ηταν ορατο;
Τελος, με το χερι στην καρδια...Τ αμαξι το σκιζες;..Το ξεκιναγες κρυο και το πλακωνες ή δε το αφηνες να κρυωσει και το σβηνες; Χωρις να θελω να παρεξηγηθω, απλα ρωταω απο τεχνικο ενδιαφερον και μονο, γιατι ξερω πως αναλογες βλαβες δημιουργουνται απο κακο ζεσταμα και αποτομη αυξηση φορτιου του κινητηρα και το αναποδο απο κακη ψυξη. Μπορει βεβαια εσυ να του φεροσουν με το γαντι και να ταν μια ατυχια και μια αστοχια υλικου που τυχαινει μια στο εκατομυριο.
Και παλι τελειως φιλικα ρωταω χωρις καμια παρεξηγηση ετσι :cheers:. Κ εγω αν ειχα μοτερ σα το δικο σου απλα θα του πινα το αιμα :gaysex:!

@skatzoxoiros
(και sorry για το off topic)
Εννοεις τον τεντωτηρα της καδενας που δινει κινηση στους εκκεντροφορους ή τον τεντωτηρα του ιμαντα (λουριου) που δινει κινηση στα 'βοηθητικα' (δυναμο, αντλια νερου, συμπιεστη κλιματισμου, αντλια υδραυλικου τιμονιου).
Το 1ο το αλλαξα δωρεαν σε πλαισια 'καμπανιας' της BMW για αλλαγη του συγκεκριμενου εξαρτηματος σε διαφορα μοντελα. Ποτε δεν ειχα ουτε εχω κανενα προβλημα με το συγκεκριμενο.
Το 2ο αλλαξα την Παρασκευη μονο το ρουλεμαν της τροχαλιας του σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο γιατι εκανε θορυβο λογω φθορας του ρουλεμαν. Κοστος γυρω στα 30€. Ο θορυβος πλεον δεν υπαρχει. Απ οτι ξερω, σε αντιστοιχη περιπτωση σε εξουσιοδοτημενο αλλαζουν κομπλε ολο τον τεντωτηρα σετ κι οχι μονο το ρουλεμαν και σε χρεωνουν αναλογα.
Και παλι σορυ για το εκτος θεματος. Κλεινει εδω. Skatzoxoire για τυχον αλλες αποριες ανοιξε νεο αντιστοιχο θεμα αν δεν υπαρχει ηδη αλλιως στειλε μου πμ οτι ειναι να το κουβεντιασουμε και να μη χαλαμε και το θεμα του Aristomeni.

skatzoxoiros 19-09-09 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 322332)
@Aristomenis
Τελος, με το χερι στην καρδια...Τ αμαξι το σκιζες;..Το ξεκιναγες κρυο και το πλακωνες ή δε το αφηνες να κρυωσει και το σβηνες;

@skatzoxoiros
(και sorry για το off topic)
Εννοεις τον τεντωτηρα της καδενας που δινει κινηση στους εκκεντροφορους ή τον τεντωτηρα του ιμαντα (λουριου) που δινει κινηση στα 'βοηθητικα' (δυναμο, αντλια νερου, συμπιεστη κλιματισμου, αντλια υδραυλικου τιμονιου).
Το 1ο το αλλαξα δωρεαν σε πλαισια 'καμπανιας' της BMW για αλλαγη του συγκεκριμενου εξαρτηματος σε διαφορα μοντελα. Ποτε δεν ειχα ουτε εχω κανενα προβλημα με το συγκεκριμενο.
Το 2ο αλλαξα την Παρασκευη μονο το ρουλεμαν της τροχαλιας του σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο γιατι εκανε θορυβο λογω φθορας του ρουλεμαν. Κοστος γυρω στα 30€. Ο θορυβος πλεον δεν υπαρχει. Απ οτι ξερω, σε αντιστοιχη περιπτωση σε εξουσιοδοτημενο αλλαζουν κομπλε ολο τον τεντωτηρα σετ κι οχι μονο το ρουλεμαν και σε χρεωνουν αναλογα.
Και παλι σορυ για το εκτος θεματος. Κλεινει εδω. Skatzoxoire για τυχον αλλες αποριες ανοιξε νεο αντιστοιχο θεμα αν δεν υπαρχει ηδη αλλιως στειλε μου πμ οτι ειναι να το κουβεντιασουμε και να μη χαλαμε και το θεμα του Aristomeni.

Αυτό για το "σκίσιμο" το έχω και εγώ απορία φίλε μου
Σε αυτό το threat μιλάμε για τα Ε90 320d, και ο φίλος μας και εγώ έχουμε αυτό το μοντέλο οπότε δε νομίζω να χαλάμε το threat.

Εγώ αναφέρθηκα στον τεντωτήρα του λουριού που όπως είπες δίνει κίνηση στα περιφεριακά. Την πρώτη φορά μου άλλαξαν μόνο αυτόν και τώρα μαζί με ένα ρουλεμάν. Είναι ακόμη εντός εγγυησης οπότε κόστος 0 για μένα.
Απο ερώτηση που έκανα, ο τεντωτήρας στοιχήζει 70 ευρώ (να ξέρουμε για αργότερα :thefinger )

Α! Ξεχασα να αναφέρω πως παρήγγειλα το σετ κομπρεσεράκι με αφρό μιας και σύντομα θα τοποθετήσω απλά ελαστικά (όχι Run flat) με κόστος 110 ευρώ (αχρειαστο να'ναι)

giannis 116 19-09-09 18:57

Το κομπρεσσερακι ειναι της BMW? Λιγο ακριβο μου φαινεται. Εγω ειχα παρει αντιστοιχο της Continental πριν 2 χρονια οταν αλλαξα κ εγω τα δικα μου rft με συμβατικα. Κοστιζε γυρω στα 50€ αλλα μου το κανε δωρο ο λαστιχας μια που στο μαγαζι του πηγαινα 3 αμαξια.

topmar 19-09-09 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis (Μήνυμα 322247)
Γειά σας παιδιά,

58 χιλ χιλιόμετρα και ανάβει η ένδειξη χαμηλής στάθμης υγρού στο σύστημα ψύξης...
Συμπληρώνω και το λαμπάκι ανάβει ξανά μετά από περίπου 500 χλμ

βουρ για την αντιπροσωπεία, αλλαγή θερμοστάτη και παραμονή στο συνεργείο 10 ημέρες (ο θερμοστάτης είναι διαφορετικός όχι μόνο για κάθε κινητήρα αλλά και για κάθε σκάφος, δηλαδή διαφορετικός στο 320d απ' ότι στο 120d) διότι το ανταλλακτικό δεν υπήρχε στην Ελλάδα...

Μετά από 500χλμ πάλι λαμπάκι, βουρ για αντιπροσωπεία,
-"οι έλεγχοι δεν έδειξαν τίποτα οπότε μάλλον είναι κάψιμο φλάντζας"
-"δεν μπορεί, δεν μου έχει ανάψει λαμπάκι θερμοκρασίας"
-"θα το ανοίξουμε και θα δούμε"

Για να μην τα πολυλογώ, ο κινητήρας δεν είχε κάψιμο φλάντζας, είχε ρωγμή ανάμεσα στον 2ο και 3ο κύλινδρο

Μετά από παραμονή 20 ημερών στο συνεργείο, από χθες έχω ολοκαίνουργιο κινητήρα με 2 χρόνια εγγύηση...

Να υποθέσω οτι μετά από αυτό τα 2 τούρμπο που έχω αλλάξει είναι οδοντόκρεμες...

Συνολικό κόστος για εμένα μηδέν ευρώ....

Καλησπέρα,

Χαίρομαι για τη θετική έκβαση της υπόθεσής σου, καλορίζικο το νέο μοτέρ!! Όλα τα αυτ/τα χαλάνε και η BMW δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση, μερικά ερωτήματα να προσθέσω επιπλέον αυτών που παρατέθηκαν ήδη:

1) Ήταν εντός εγγυήσεως το αυτ/το?
2) Σου είπαν σε ποιες ενέργειες θα προβούν τώρα με τον παλιό χαλασμένο κινητήρα?
3) Πρόχειρη διάγνωση?
4) Ξαναπαρουσιάστηκε τέτοιο πρόβλημα στην Ελλάδα σε ίδιου τύπου όχημα?

Σε αυτόν που ρώτησε για το αν είναι αυτ/το εισαγωγής και όχι αγορασμένο από Ελλάδα, την εγγύηση (2 έτη) δεν την δίνει η BMW Hellas αλλά η BMW AG, οπότε ισχύει για όλη την Ευρώπη το ίδιο. (σε αντίθεση με κάποιες πρόσθετες εγγυήσεις που δίδονται από τις κατά τόπους εισαγωγικές εταιρίες).

Aristomenis 20-09-09 00:41

Λοιπόν παιδιά:

Το αυτοκίνητο το φερόμουν με το γάντι. Δεν μπορώ να πω οτι το πήγαινα σαν γυναίκα που οδηγάει ciquecento αλλά ούτε οτι το έσκιζα. Το άνοιγα κανονικά αλλά ποτέ κρύο και ποτέ δεν το άφηνα να κρυώνει απότομα. Η βλάβη έγινε 2 μήνες πριν λήξει η (2ετής) εγγύηση του εργοστασίου...

Κανένας θόρυβος, κανένα σημάδι κόπωσης και καμία πτώση απόδοσης, ίσα ίσα που είχα και πολύ χαμηλή κατανάλωση 5,5-6 λίτρα

Τιμή για καινούργιο δεν ρώτησα, δεν ήθελα να τρομάξω...

Ο κινητήρας είναι με τους 177 ίππους

Λάδι άλλαξα με τις ενδείξεις στα 30000 και η επόμενη αλλαγή ήταν στις 60000, παρ΄ όλα αυτά θεωρώ απίθανο να οφείλεται στο λάδι η συγκεκριμένη βλάβη σε τόσο καινούργιο κινητήρα...

Όλες οι εργασίες έγιναν σε γνωστή αντιπροσωπεία της θεσσαλονίκης, χωρίς καμία αντίρρηση ή υπόνοια περί κακής χρήσης. Ειδικά για το τελευταίο, όταν τους ανέφερα οτι κάνω καλή χρήση μου είπαν οτι δεν έχει σημασία γιατί ακόμη και σε κακή χρήση δεν δικαιολογείται τέτοια ζημιά...

ο παλιός κινητήρας θα σταλεί στα κεντρικά της BMW, κατά τα λεγόμενά των μηχανικών η ρωγμή ήταν ορατή με το μάτι, η BMW AG πρότεινε την αλλαγή αφού είδε τις φωτογραφίες που απέστειλε η τοπική αντιπροσωπεία...

Όσον αφορά την τουρμπίνα, η πρώτη αλλαγή αυτής έγινε στα 1500 χλμ γιατί το αυτοκίνητο δεν άνοιγε καθόλου ενώ η δεύτερη έγινε στις 55000 καθώς κολλούσε το αξονάκι της υποπίεσης, το αυτοκίνητο είτε δεν άνοιγε καθόλου, ή άνοιγε λίγο ή άνοιγε μετά τις 3-3500 στροφές, ανάλογα με τα κέφια του. Αν το πατούσα και έμενα πάνω από τις 4000 στροφές για κανα 2 λεπτο το αξονάκι ξεκολλούσε και μετά το τούρμπο δούλευε κανονικά χωρίς πρόβλημα. Μόλις έσβηνα όμως, πάλι τα ίδια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.