BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Ε90 320d (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13298)

topmar 23-07-09 08:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 306360)
Συγνώμη Μάριε, τι έφτιαξες?

Καλημέρα φίλε,

Τοποθετήθηκε στο αμάξι το BMW Bi-XENON Retrofit Kit, μιας και δεν το είχα παραγγείλει με ΧΕΝΟΝ αρχικά.....

Σήμερα ξεκινάω για Ελλάδα (1800ΚΜ) και θα τα δοκιμάσω φυσικά, να δω διαφορές με τα απλά φώτα...

ΥΓ: Το κόστος ήταν 1750€ όταν στην αρχική παραγγελία δεν θα κόστιζαν πάνω από 800€ :tapedshut

dimitrisE90 30-07-09 13:08

--------------------------------------------------------------------------------

Καλημερα σε ολους!Θα ηθελα να ρωτησω καθε ποτε αλλαζεται το φιλτρο πετρελαιου !Για την ιστορια σας λεω πως σε καποια αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν το αλλαζεις ποτε ,σε καποια αλλη μου ειπαν οτι κακως δεν το εχω αλλαξει ακομα(50000 km) και αλλου οτι μετα τις 100.000km!!!!!!!!!!Ξερει κανεις υπευθυνα να μου απαντησει??Ευχαριστω εκ των προτερων!!

topmar 30-07-09 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisE90 (Μήνυμα 308563)
--------------------------------------------------------------------------------

Καλημερα σε ολους!Θα ηθελα να ρωτησω καθε ποτε αλλαζεται το φιλτρο πετρελαιου !Για την ιστορια σας λεω πως σε καποια αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν το αλλαζεις ποτε ,σε καποια αλλη μου ειπαν οτι κακως δεν το εχω αλλαξει ακομα(50000 km) και αλλου οτι μετα τις 100.000km!!!!!!!!!!Ξερει κανεις υπευθυνα να μου απαντησει??Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να λέμε ξανά τα ίδια και τα ίδια, καταντάει κουραστικό!!

Διάβασε τι λέει το βιβλίο χρήσης για την αλλαγή φίλτρου πετρελαίου και μην ακούς τον κάθε Μπαρμπα-Μήτσο...:deal:

dimitrisE90 30-07-09 14:12

Φιλε topmar συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα το θεωρω αυτονοητο οτι αν υπηρχε το συγκεκριμενο εγχειριδιο στην κατοχη μου δεν θα ρωταγα στο forum!Av exeiw μπορεις να με ενημερωσεις --αν παλι βαριεσαι ασε να το κανει καποιος αλλος!!Ευχαριστω και ζητω και παλι συγνωμη!!

oldcarskickass 30-07-09 15:24

Δε νομίζω να το είπε επιθετικά ο φίλος, απλά είναι εκνευριστική η βαρεμάρα ορισμένων αντιπροσωπειών.

Λοιπόν από ότι είπε ο σκατζόχοιρος στο δικό μου νήμα (για 120d 163ps)κάθε 56χιλ χλμ.

topmar 30-07-09 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisE90 (Μήνυμα 308580)
Φιλε topmar συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα το θεωρω αυτονοητο οτι αν υπηρχε το συγκεκριμενο εγχειριδιο στην κατοχη μου δεν θα ρωταγα στο forum!Av exeiw μπορεις να με ενημερωσεις --αν παλι βαριεσαι ασε να το κανει καποιος αλλος!!Ευχαριστω και ζητω και παλι συγνωμη!!

Πήγαινε εδώ και κατέβασέ το........μετά διάβασέ το....

ΥΓ: Διαγώνισμα αύριο :yippee:

skatzoxoiros 31-07-09 00:06

Φίλε Μάριε όσο και να ψάξει στο εγχειρίδιο αυτό ο φίλος μας, δε θα βρει απάντηση.
Tην απάντηση θα την βρεί μόνο στο service book του αυτοκινήτου.

έχουμε και λέμε λοιπόν:

κάθε 27.000 με 28.000 Km, ανάλογα με τον τρόπο χρήσης του κινητήρα μας το OBC ζητάει αλλαγή λαδιών.
Στο βιβλίο συντήρησης λέει πως σε κάθε δευτερη φορά που αλλάζουμε λάδια αλλάζουμε φίλτρο κλιματισμού και κάθε τρίτη φορά που αλλάζουμε λάδια αλλάζουμε και φίλτρο αέρα και πετρελαίου.
Αυτο σημαίνει οτι το φίλτρο αέρα και του πετρελαίου αλλάζουν στα 81.000 με 84.000 km
Φυσικά αν θες τα αλλάζεις προοληπτικά νωρίτερα (εγώ άλλαξα το φίλτρο αέρα στα 54.000) ιδίως αν το όχημα κινείται συχνά σε χωματόδρομους (ταλαιπωρείται το φίλτρο του αέρα) ή αν φουλάρεις όπου και όπου και έχεις αμφοβολίες για την ποιότητα του πετρελαίου σου (για το φίλτρο πετρελαίου)...

topmar 31-07-09 08:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 308697)
Φίλε Μάριε όσο και να ψάξει στο εγχειρίδιο αυτό ο φίλος μας, δε θα βρει απάντηση.
Tην απάντηση θα την βρεί μόνο στο service book του αυτοκινήτου.

έχουμε και λέμε λοιπόν:

κάθε 27.000 με 28.000 Km, ανάλογα με τον τρόπο χρήσης του κινητήρα μας το OBC ζητάει αλλαγή λαδιών.
Στο βιβλίο συντήρησης λέει πως σε κάθε δευτερη φορά που αλλάζουμε λάδια αλλάζουμε φίλτρο κλιματισμού και κάθε τρίτη φορά που αλλάζουμε λάδια αλλάζουμε και φίλτρο αέρα και πετρελαίου.
Αυτο σημαίνει οτι το φίλτρο αέρα και του πετρελαίου αλλάζουν στα 81.000 με 84.000 km
Φυσικά αν θες τα αλλάζεις προοληπτικά νωρίτερα (εγώ άλλαξα το φίλτρο αέρα στα 54.000) ιδίως αν το όχημα κινείται συχνά σε χωματόδρομους (ταλαιπωρείται το φίλτρο του αέρα) ή αν φουλάρεις όπου και όπου και έχεις αμφοβολίες για την ποιότητα του πετρελαίου σου (για το φίλτρο πετρελαίου)...

Καλημέρα,

Όποτε λέει το βιβλίο σέρβις τότε λοιπόν.....:)

ΥΓ: Εχθές τελείωσα και με τον εκτελωνισμό, πλέον έγινε Ελληνικό όχημα.....

scania124 31-07-09 09:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από topmar (Μήνυμα 306362)
Καλημέρα φίλε,

Τοποθετήθηκε στο αμάξι το BMW Bi-XENON Retrofit Kit, μιας και δεν το είχα παραγγείλει με ΧΕΝΟΝ αρχικά.....

Σήμερα ξεκινάω για Ελλάδα (1800ΚΜ) και θα τα δοκιμάσω φυσικά, να δω διαφορές με τα απλά φώτα...

ΥΓ: Το κόστος ήταν 1750€ όταν στην αρχική παραγγελία δεν θα κόστιζαν πάνω από 800€ :tapedshut

πιστευω πως η τιμη ειναι πολυ καλη παντως.εδω στο ελλαδα θελουν περιπου 2500 για την ιδια δουλεια!!!!

topmar 31-07-09 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από scania124 (Μήνυμα 308730)
πιστευω πως η τιμη ειναι πολυ καλη παντως.εδω στο ελλαδα θελουν περιπου 2500 για την ιδια δουλεια!!!!

Καλά,αυτό εννοείται....

Aristomenis 19-09-09 13:55

Γειά σας παιδιά,

58 χιλ χιλιόμετρα και ανάβει η ένδειξη χαμηλής στάθμης υγρού στο σύστημα ψύξης...
Συμπληρώνω και το λαμπάκι ανάβει ξανά μετά από περίπου 500 χλμ

βουρ για την αντιπροσωπεία, αλλαγή θερμοστάτη και παραμονή στο συνεργείο 10 ημέρες (ο θερμοστάτης είναι διαφορετικός όχι μόνο για κάθε κινητήρα αλλά και για κάθε σκάφος, δηλαδή διαφορετικός στο 320d απ' ότι στο 120d) διότι το ανταλλακτικό δεν υπήρχε στην Ελλάδα...

Μετά από 500χλμ πάλι λαμπάκι, βουρ για αντιπροσωπεία,
-"οι έλεγχοι δεν έδειξαν τίποτα οπότε μάλλον είναι κάψιμο φλάντζας"
-"δεν μπορεί, δεν μου έχει ανάψει λαμπάκι θερμοκρασίας"
-"θα το ανοίξουμε και θα δούμε"

Για να μην τα πολυλογώ, ο κινητήρας δεν είχε κάψιμο φλάντζας, είχε ρωγμή ανάμεσα στον 2ο και 3ο κύλινδρο

Μετά από παραμονή 20 ημερών στο συνεργείο, από χθες έχω ολοκαίνουργιο κινητήρα με 2 χρόνια εγγύηση...

Να υποθέσω οτι μετά από αυτό τα 2 τούρμπο που έχω αλλάξει είναι οδοντόκρεμες...

Συνολικό κόστος για εμένα μηδέν ευρώ....

6zylindermaniac 19-09-09 14:18

Δύσκολη βλάβη ομολογουμένως, και αν κάτι τέτοιο τύχει σε κάποιον εκτός εγγυήσης ή σε αυτοκίνητο εισαγωγής, τότε μιλάμε για απίστευτο κόστος.


Περα απο αυτό, το αυτοκίνητο σου είχε δείξει κάποιο σημάδι κόπωσης? κάποια πτώση απόδοσης? Κάποιον παραξενο θόρυβο?


Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις;)

Πατσίκας Βασίλειος 19-09-09 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis (Μήνυμα 322247)
Γειά σας παιδιά,

58 χιλ χιλιόμετρα και ανάβει η ένδειξη χαμηλής στάθμης υγρού στο σύστημα ψύξης...
Συμπληρώνω και το λαμπάκι ανάβει ξανά μετά από περίπου 500 χλμ

βουρ για την αντιπροσωπεία, αλλαγή θερμοστάτη και παραμονή στο συνεργείο 10 ημέρες (ο θερμοστάτης είναι διαφορετικός όχι μόνο για κάθε κινητήρα αλλά και για κάθε σκάφος, δηλαδή διαφορετικός στο 320d απ' ότι στο 120d) διότι το ανταλλακτικό δεν υπήρχε στην Ελλάδα...

Μετά από 500χλμ πάλι λαμπάκι, βουρ για αντιπροσωπεία,
-"οι έλεγχοι δεν έδειξαν τίποτα οπότε μάλλον είναι κάψιμο φλάντζας"
-"δεν μπορεί, δεν μου έχει ανάψει λαμπάκι θερμοκρασίας"
-"θα το ανοίξουμε και θα δούμε"

Για να μην τα πολυλογώ, ο κινητήρας δεν είχε κάψιμο φλάντζας, είχε ρωγμή ανάμεσα στον 2ο και 3ο κύλινδρο

Μετά από παραμονή 20 ημερών στο συνεργείο, από χθες έχω ολοκαίνουργιο κινητήρα με 2 χρόνια εγγύηση...

Να υποθέσω οτι μετά από αυτό τα 2 τούρμπο που έχω αλλάξει είναι οδοντόκρεμες...

Συνολικό κόστος για εμένα μηδέν ευρώ....

ρωτησεσ ποσο κανει κινητηρας εκτοσ εγγυησης???

skatzoxoiros 19-09-09 17:46

Φίλε μου το αυτοκίνητό σου είναι με τους 163 ή με τους 177 ίππους?

Το τούρμπο στα πόσα χιλιόμετρα σου χτύπησε?

Λάδια αλλάζεις σύμφωνα με τις ενδείξεις, ή νωρίτερα?

Πάντως εγώ τη βρίσκω τρομερή την απουσία του οργάνου μέτρησης της θερμοκρασίας του κινητήρα...

Το καλό της υπόθεσης είναι οτι έχεις καινούριο κινητήρα με εγγυηση για άλλα δυο χρόνια...

Εγώ μέσα στην εβδομάδα πάω για αντικατάσταση τεντωτήρα ιμάντα γιατι κάνει θόρυβο, στην αρχή τον έκανε μόνο όταν είναι κρύος ο κινητήρας, τελευταία συνέχεια...Φαίνεται πως εκεί υπάρχει θέμα καθώς τον είχα αλλάξει ξανά στα 30.000 Km και τώρα είμαι αισίως στα 85.000 αλλα διχως άλλα προβλήματα

Πατσίκας Βασίλειος 19-09-09 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 322324)
Φίλε μου το αυτοκίνητό σου είναι με τους 163 ή με τους 177 ίππους?

Το τούρμπο στα πόσα χιλιόμετρα σου χτύπησε?

Λάδια αλλάζεις σύμφωνα με τις ενδείξεις, ή νωρίτερα?

Πάντως εγώ τη βρίσκω τρομερή την απουσία του οργάνου μέτρησης της θερμοκρασίας του κινητήρα...

Το καλό της υπόθεσης είναι οτι έχεις καινούριο κινητήρα με εγγυηση για άλλα δυο χρόνια...

Εγώ μέσα στην εβδομάδα πάω για αντικατάσταση τεντωτήρα ιμάντα γιατι κάνει θόρυβο, στην αρχή τον έκανε μόνο όταν είναι κρύος ο κινητήρας, τελευταία συνέχεια...Φαίνεται πως εκεί υπάρχει θέμα καθώς τον είχα αλλάξει ξανά στα 30.000 Km και τώρα είμαι αισίως στα 85.000 αλλα διχως άλλα προβλήματα

ανεπιτρεπτο οντωσ να μην εχουν ενδειχη θερμοκρασιας τα καινουρια μοντελα...μονο τα διτουρμπινα!!!!!!!αν ειναι δυνατον!!!!!!!!!!!

giannis 116 19-09-09 18:36

@Aristomenis
Ολα αυτα εγιναν στην Ελλαδα ή σε καποια χωρα του εξωτερικου πχ Γερμανια;! Δυσκολευομαι να πιστεψω πως Ελληνες δε σε δυσκολεψαν καθολου ή δε σου εφεραν αντιρρησεις ή δε σου ειπαν βλακειες περι κακης χρησης κα τετοια. Αν θες στειλε μου πμ με την αντιπροσωπεια που ανελαβε τ αμαξι αμα ειναι να τους προτιμαμε!
Επισης μπορεις να μας πεις πως καταλαβαν την υπαρξη 'κρακ' (ρωγμης) στο σημειο που ειπες. Βγαζοντας το καπακι ηταν ορατο;
Τελος, με το χερι στην καρδια...Τ αμαξι το σκιζες;..Το ξεκιναγες κρυο και το πλακωνες ή δε το αφηνες να κρυωσει και το σβηνες; Χωρις να θελω να παρεξηγηθω, απλα ρωταω απο τεχνικο ενδιαφερον και μονο, γιατι ξερω πως αναλογες βλαβες δημιουργουνται απο κακο ζεσταμα και αποτομη αυξηση φορτιου του κινητηρα και το αναποδο απο κακη ψυξη. Μπορει βεβαια εσυ να του φεροσουν με το γαντι και να ταν μια ατυχια και μια αστοχια υλικου που τυχαινει μια στο εκατομυριο.
Και παλι τελειως φιλικα ρωταω χωρις καμια παρεξηγηση ετσι :cheers:. Κ εγω αν ειχα μοτερ σα το δικο σου απλα θα του πινα το αιμα :gaysex:!

@skatzoxoiros
(και sorry για το off topic)
Εννοεις τον τεντωτηρα της καδενας που δινει κινηση στους εκκεντροφορους ή τον τεντωτηρα του ιμαντα (λουριου) που δινει κινηση στα 'βοηθητικα' (δυναμο, αντλια νερου, συμπιεστη κλιματισμου, αντλια υδραυλικου τιμονιου).
Το 1ο το αλλαξα δωρεαν σε πλαισια 'καμπανιας' της BMW για αλλαγη του συγκεκριμενου εξαρτηματος σε διαφορα μοντελα. Ποτε δεν ειχα ουτε εχω κανενα προβλημα με το συγκεκριμενο.
Το 2ο αλλαξα την Παρασκευη μονο το ρουλεμαν της τροχαλιας του σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο γιατι εκανε θορυβο λογω φθορας του ρουλεμαν. Κοστος γυρω στα 30€. Ο θορυβος πλεον δεν υπαρχει. Απ οτι ξερω, σε αντιστοιχη περιπτωση σε εξουσιοδοτημενο αλλαζουν κομπλε ολο τον τεντωτηρα σετ κι οχι μονο το ρουλεμαν και σε χρεωνουν αναλογα.
Και παλι σορυ για το εκτος θεματος. Κλεινει εδω. Skatzoxoire για τυχον αλλες αποριες ανοιξε νεο αντιστοιχο θεμα αν δεν υπαρχει ηδη αλλιως στειλε μου πμ οτι ειναι να το κουβεντιασουμε και να μη χαλαμε και το θεμα του Aristomeni.

skatzoxoiros 19-09-09 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 322332)
@Aristomenis
Τελος, με το χερι στην καρδια...Τ αμαξι το σκιζες;..Το ξεκιναγες κρυο και το πλακωνες ή δε το αφηνες να κρυωσει και το σβηνες;

@skatzoxoiros
(και sorry για το off topic)
Εννοεις τον τεντωτηρα της καδενας που δινει κινηση στους εκκεντροφορους ή τον τεντωτηρα του ιμαντα (λουριου) που δινει κινηση στα 'βοηθητικα' (δυναμο, αντλια νερου, συμπιεστη κλιματισμου, αντλια υδραυλικου τιμονιου).
Το 1ο το αλλαξα δωρεαν σε πλαισια 'καμπανιας' της BMW για αλλαγη του συγκεκριμενου εξαρτηματος σε διαφορα μοντελα. Ποτε δεν ειχα ουτε εχω κανενα προβλημα με το συγκεκριμενο.
Το 2ο αλλαξα την Παρασκευη μονο το ρουλεμαν της τροχαλιας του σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο γιατι εκανε θορυβο λογω φθορας του ρουλεμαν. Κοστος γυρω στα 30€. Ο θορυβος πλεον δεν υπαρχει. Απ οτι ξερω, σε αντιστοιχη περιπτωση σε εξουσιοδοτημενο αλλαζουν κομπλε ολο τον τεντωτηρα σετ κι οχι μονο το ρουλεμαν και σε χρεωνουν αναλογα.
Και παλι σορυ για το εκτος θεματος. Κλεινει εδω. Skatzoxoire για τυχον αλλες αποριες ανοιξε νεο αντιστοιχο θεμα αν δεν υπαρχει ηδη αλλιως στειλε μου πμ οτι ειναι να το κουβεντιασουμε και να μη χαλαμε και το θεμα του Aristomeni.

Αυτό για το "σκίσιμο" το έχω και εγώ απορία φίλε μου
Σε αυτό το threat μιλάμε για τα Ε90 320d, και ο φίλος μας και εγώ έχουμε αυτό το μοντέλο οπότε δε νομίζω να χαλάμε το threat.

Εγώ αναφέρθηκα στον τεντωτήρα του λουριού που όπως είπες δίνει κίνηση στα περιφεριακά. Την πρώτη φορά μου άλλαξαν μόνο αυτόν και τώρα μαζί με ένα ρουλεμάν. Είναι ακόμη εντός εγγυησης οπότε κόστος 0 για μένα.
Απο ερώτηση που έκανα, ο τεντωτήρας στοιχήζει 70 ευρώ (να ξέρουμε για αργότερα :thefinger )

Α! Ξεχασα να αναφέρω πως παρήγγειλα το σετ κομπρεσεράκι με αφρό μιας και σύντομα θα τοποθετήσω απλά ελαστικά (όχι Run flat) με κόστος 110 ευρώ (αχρειαστο να'ναι)

giannis 116 19-09-09 18:57

Το κομπρεσσερακι ειναι της BMW? Λιγο ακριβο μου φαινεται. Εγω ειχα παρει αντιστοιχο της Continental πριν 2 χρονια οταν αλλαξα κ εγω τα δικα μου rft με συμβατικα. Κοστιζε γυρω στα 50€ αλλα μου το κανε δωρο ο λαστιχας μια που στο μαγαζι του πηγαινα 3 αμαξια.

topmar 19-09-09 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis (Μήνυμα 322247)
Γειά σας παιδιά,

58 χιλ χιλιόμετρα και ανάβει η ένδειξη χαμηλής στάθμης υγρού στο σύστημα ψύξης...
Συμπληρώνω και το λαμπάκι ανάβει ξανά μετά από περίπου 500 χλμ

βουρ για την αντιπροσωπεία, αλλαγή θερμοστάτη και παραμονή στο συνεργείο 10 ημέρες (ο θερμοστάτης είναι διαφορετικός όχι μόνο για κάθε κινητήρα αλλά και για κάθε σκάφος, δηλαδή διαφορετικός στο 320d απ' ότι στο 120d) διότι το ανταλλακτικό δεν υπήρχε στην Ελλάδα...

Μετά από 500χλμ πάλι λαμπάκι, βουρ για αντιπροσωπεία,
-"οι έλεγχοι δεν έδειξαν τίποτα οπότε μάλλον είναι κάψιμο φλάντζας"
-"δεν μπορεί, δεν μου έχει ανάψει λαμπάκι θερμοκρασίας"
-"θα το ανοίξουμε και θα δούμε"

Για να μην τα πολυλογώ, ο κινητήρας δεν είχε κάψιμο φλάντζας, είχε ρωγμή ανάμεσα στον 2ο και 3ο κύλινδρο

Μετά από παραμονή 20 ημερών στο συνεργείο, από χθες έχω ολοκαίνουργιο κινητήρα με 2 χρόνια εγγύηση...

Να υποθέσω οτι μετά από αυτό τα 2 τούρμπο που έχω αλλάξει είναι οδοντόκρεμες...

Συνολικό κόστος για εμένα μηδέν ευρώ....

Καλησπέρα,

Χαίρομαι για τη θετική έκβαση της υπόθεσής σου, καλορίζικο το νέο μοτέρ!! Όλα τα αυτ/τα χαλάνε και η BMW δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση, μερικά ερωτήματα να προσθέσω επιπλέον αυτών που παρατέθηκαν ήδη:

1) Ήταν εντός εγγυήσεως το αυτ/το?
2) Σου είπαν σε ποιες ενέργειες θα προβούν τώρα με τον παλιό χαλασμένο κινητήρα?
3) Πρόχειρη διάγνωση?
4) Ξαναπαρουσιάστηκε τέτοιο πρόβλημα στην Ελλάδα σε ίδιου τύπου όχημα?

Σε αυτόν που ρώτησε για το αν είναι αυτ/το εισαγωγής και όχι αγορασμένο από Ελλάδα, την εγγύηση (2 έτη) δεν την δίνει η BMW Hellas αλλά η BMW AG, οπότε ισχύει για όλη την Ευρώπη το ίδιο. (σε αντίθεση με κάποιες πρόσθετες εγγυήσεις που δίδονται από τις κατά τόπους εισαγωγικές εταιρίες).

Aristomenis 20-09-09 00:41

Λοιπόν παιδιά:

Το αυτοκίνητο το φερόμουν με το γάντι. Δεν μπορώ να πω οτι το πήγαινα σαν γυναίκα που οδηγάει ciquecento αλλά ούτε οτι το έσκιζα. Το άνοιγα κανονικά αλλά ποτέ κρύο και ποτέ δεν το άφηνα να κρυώνει απότομα. Η βλάβη έγινε 2 μήνες πριν λήξει η (2ετής) εγγύηση του εργοστασίου...

Κανένας θόρυβος, κανένα σημάδι κόπωσης και καμία πτώση απόδοσης, ίσα ίσα που είχα και πολύ χαμηλή κατανάλωση 5,5-6 λίτρα

Τιμή για καινούργιο δεν ρώτησα, δεν ήθελα να τρομάξω...

Ο κινητήρας είναι με τους 177 ίππους

Λάδι άλλαξα με τις ενδείξεις στα 30000 και η επόμενη αλλαγή ήταν στις 60000, παρ΄ όλα αυτά θεωρώ απίθανο να οφείλεται στο λάδι η συγκεκριμένη βλάβη σε τόσο καινούργιο κινητήρα...

Όλες οι εργασίες έγιναν σε γνωστή αντιπροσωπεία της θεσσαλονίκης, χωρίς καμία αντίρρηση ή υπόνοια περί κακής χρήσης. Ειδικά για το τελευταίο, όταν τους ανέφερα οτι κάνω καλή χρήση μου είπαν οτι δεν έχει σημασία γιατί ακόμη και σε κακή χρήση δεν δικαιολογείται τέτοια ζημιά...

ο παλιός κινητήρας θα σταλεί στα κεντρικά της BMW, κατά τα λεγόμενά των μηχανικών η ρωγμή ήταν ορατή με το μάτι, η BMW AG πρότεινε την αλλαγή αφού είδε τις φωτογραφίες που απέστειλε η τοπική αντιπροσωπεία...

Όσον αφορά την τουρμπίνα, η πρώτη αλλαγή αυτής έγινε στα 1500 χλμ γιατί το αυτοκίνητο δεν άνοιγε καθόλου ενώ η δεύτερη έγινε στις 55000 καθώς κολλούσε το αξονάκι της υποπίεσης, το αυτοκίνητο είτε δεν άνοιγε καθόλου, ή άνοιγε λίγο ή άνοιγε μετά τις 3-3500 στροφές, ανάλογα με τα κέφια του. Αν το πατούσα και έμενα πάνω από τις 4000 στροφές για κανα 2 λεπτο το αξονάκι ξεκολλούσε και μετά το τούρμπο δούλευε κανονικά χωρίς πρόβλημα. Μόλις έσβηνα όμως, πάλι τα ίδια...

topmar 20-09-09 01:02

Πάρα πολύ κατατοπιστικός, μεγάλη υπευθυνότητα της αντιπροσωπείας στη Θεσνίκη, για πες και ποια είναι για να ξέρουμε....

Aristomenis 20-09-09 09:11

Ανατολικά, φίλε μου, ανατολικά....

dimis 30-09-09 19:44

Χαίρομαι που θα μοιράζομαι τα πάντα για το αυτοκινητάκι που μόλις έφτασε από Γερμανία:320d του ΄06 με 80.000 (αυτόματο ή steptronic)!!Αύριο κτέο και πινακίδες..Οι πρώτη εντύπωση κλάσεις ανώτερο από το προηγούμενο αυτοκινητό μου (α3 TQ 2002)!Οι γνώμες σας ευπρόσδεκτες και γιατί όχι να μιλήσουμε και από κοντά...

topmar 30-09-09 20:11

Καλορίζικο το νέο σου απόκτημα και καλοτάξιδο να είναι.....ότι θέλεις να ρωτήσεις ελεύθερα...

skatzoxoiros 30-09-09 20:15

Καλώς ήρθες και καλορίζικο φίλε μου!

Εγώ σήμερα άλλαξα τον τεντωτήρα ιμάντα δευτερη φορά (η πρωτη στα 25.000 km) φαίνεται υπάρχει ενα θεματάκι με το συγκεκριμένο εξάρτημα (ρώτησα το κόστος είναι 70 ευρω για επισκευή εκτός εγγυησης)

Επίσης, πήρα το κιτάκι με τον αφρό και το κομπρεσεράκι για τα λάστιχα στην βαλιτσουλα του και το extra μανομετράκι του της BMW, μιας και έβαλα συμβατίκα ελαστικά το Σάββατο που μας πέρασε... (Κόστος kit 106 ευρω)

topmar 30-09-09 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 325721)
Καλώς ήρθες και καλορίζικο φίλε μου!

Εγώ σήμερα άλλαξα τον τεντωτήρα ιμάντα δευτερη φορά (η πρωτη στα 25.000 km) φαίνεται υπάρχει ενα θεματάκι με το συγκεκριμένο εξάρτημα (ρώτησα το κόστος είναι 70 ευρω για επισκευή εκτός εγγυησης)

Για πες τον κωδικό του ανταλακτικού να το κοιτάξω κι εγώ στο δικό μου στο σέρβις που έρχεται σύντομα....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 325721)
Επίσης, πήρα το κιτάκι με τον αφρό και το κομπρεσεράκι για τα λάστιχα στην βαλιτσουλα του και το extra μανομετράκι του της BMW, μιας και έβαλα συμβατίκα ελαστικά το Σάββατο που μας πέρασε... (Κόστος kit 106 ευρω)

Ποιά είχες (rft) και ποια έβαλες??

skatzoxoiros 30-09-09 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από topmar (Μήνυμα 325727)
Για πες τον κωδικό του ανταλακτικού να το κοιτάξω κι εγώ στο δικό μου στο σέρβις που έρχεται σύντομα....

Μάριε στο δικό μου την πρώτη φορά που το άλλαξα έκανε ενα θόρυβο όταν λειτουργούσε ο κλιματισμός, και την δευτερη φορά έκανε εναν τραχύ θόρυβο στην αρχή οταν ηταν κρυος ο κινητήρας και τελευταία πριν το αλλάξω συνέχεια...

Μπες εδώ,

http://www.realoem.com/bmw/showparts...53&hg=11&fg=18

μου άλλαξαν το εξάρτημα νούμερο 2, και προαιρετικά και το ρουλεμαν με το νούμερο 5

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από topmar (Μήνυμα 325727)
Ποιά είχες (rft) και ποια έβαλες??

Είχα τα Continental Sportcontact 2 RFT, έβαλα τα TOYO Proxes T1R...

Εντυπώσεις στο άλλο threat που θα ανοίξω....

topmar 30-09-09 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 325744)
Μάριε στο δικό μου την πρώτη φορά που το άλλαξα έκανε ενα θόρυβο όταν λειτουργούσε ο κλιματισμός, και την δευτερη φορά έκανε εναν τραχύ θόρυβο στην αρχή οταν ηταν κρυος ο κινητήρας και τελευταία πριν το αλλάξω συνέχεια...

Μπες εδώ,

http://www.realoem.com/bmw/showparts...53&hg=11&fg=18

μου άλλαξαν το εξάρτημα νούμερο 2, και προαιρετικά και το ρουλεμαν με το νούμερο 5

Έλεγξα τα ανταλλακτικά που θα αγοράσω από εδώ για τα μελλοντικά σέρβις, δεν είναι κανένας από τους 2 αυτούς κωδικούς μέσα......θα το παρακολουθήσω πάντως.....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 325744)
Είχα τα Continental Sportcontact 2 RFT, έβαλα τα TOYO Proxes T1R...

Εντυπώσεις στο άλλο threat που θα ανοίξω....

Δεν έχουν καλές επιδόσεις τα συγκεκριμένα στα Γερμανικά Τεστ πάντως......για το λόγο αυτό κι εγώ πήρα μη RFT για την επόμενη αλλαγή, άλλη μάρκα πάντως (Pirelli P-Zero Nero)

dimis 01-10-09 15:38

Ερωτησεις:στο manual που κατέβασα από το forum δεν έχει μέσα τις λειτουργίες της κεντρικής οθόνης που εχει το navi και το ραδιο.Αν παραγγείλω από την αντιποσωπεία θα έχει?Από το βιβλίο σέρβις δεν καταλαβαίνω τίποτα, να εμπιστευτώ την οθόνη για το σέρβις?Την ποσότητα λαδιού την μετράμε με τελείως κρυο τον κινητήρα γιατί το τεχνικό εγχειρίδιο λέει με χλιαρό.

topmar 01-10-09 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis (Μήνυμα 325959)
Ερωτησεις:στο manual που κατέβασα από το forum δεν έχει μέσα τις λειτουργίες της κεντρικής οθόνης που εχει το navi και το ραδιο.Αν παραγγείλω από την αντιποσωπεία θα έχει?

Δεν ξέρω για το Navi, το δικό μου δεν έχει.......το ράδιο είναι εύκολο βρε να το ρυθμίσεις......πριν παραγγείλεις από αντιπροσωπεία, ψάξε στο Internet πρώτα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis (Μήνυμα 325959)
Από το βιβλίο σέρβις δεν καταλαβαίνω τίποτα, να εμπιστευτώ την οθόνη για το σέρβις?

Ναι, ότι γράφει να κάνεις......

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis (Μήνυμα 325959)
Την ποσότητα λαδιού την μετράμε με τελείως κρυο τον κινητήρα γιατί το τεχνικό εγχειρίδιο λέει με χλιαρό.

Αφού κινηθεί το αυτ/το για κάποιο διάστημα, μόλις σταματήσεις και σβήσεις, μπορείς να ελέγξεις τα λάδια μετά από 5' με τη βέργα. Από τον ηλ/κό πίνακα μπορείς όταν είσαι σταματημένος με τον κινητήρα σε λειτουργία βέβαια.....

dimis 01-10-09 19:04

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!Δεν έχω πρόβλημα με το ράδιο απλά πληροφοριακά το λέω έτσι μήπως και υπάρχει τρόπος αντί για Γερμανικά να γράφει Ελληνικά..

dimis 14-10-09 19:16

Μπορεί να μου πει κάποιος τι χρήματα να υπολογίζω για αλλαγή λαδιών και όλων των φίλτρων στην αντιπροσωπεία???

mitsos_chania 14-10-09 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis (Μήνυμα 326029)
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!Δεν έχω πρόβλημα με το ράδιο απλά πληροφοριακά το λέω έτσι μήπως και υπάρχει τρόπος αντί για Γερμανικά να γράφει Ελληνικά..

για ελληνικα δεν υπαρχει.Εχεις την δυνατοτητα με αναβαθμιση που θα σου κανουν να τα δειχνει στα αγγλικα

skatzoxoiros 21-10-09 12:41

Σήμερα (89.000 km) αλλάχτηκε το σωληνάκι επιστροφής των αναθυμιάσεων.

Το No7 της εικόνας

http://www.realoem.com/bmw/diagrams/q/r/237.png

Αυτό το σωληνάκι, έχει στο πάνω μέρος και στο κάτω λάστιχα τα οποία με την θερμοκρασία (και τις αναθυμιάσεις του λαδιού) είχαν γίνει μαλακά σαν ζελέ το οποίο έλιωνε στο χέρι! Πρόσφατά, μετά την αλλαγή του τεντωτήρα λουριών προφανώς επειδή βγήκε και επανατοποθετήθηκε δεν υπήρχε καλή μόνωση και υπήρχε διαρροή αναθυμιάσεων λαδιού. Το είχα δει, το πιεσα μια σαν να σταμάτησε, την δευτερη το σωληνάκι μου έμεινε στα χέρια, προφανώς ήταν πολύ ξερό απο τις θερμοκρασίες...
Το καινούριο είναι ευκαμπτο... Για λίγες μέρες του είχα βάλει ένα αλλο σωληνάκι απεξω και το είχα περάσει με μονωτική για να μην υπάρχουν διαρροές.

Εχω αρχίσει να φοβάμαι οτι οι γρίλιες που κλείνουν και δεν αφήνουν τον αέρα κάνουν κακό στην ψύξη του κινητήρα και μου έχει μπεί η ιδέα στο μυαλό να τις καταργήσω....

giannis 116 24-10-09 21:16

Το συνεργειο τη γνωμη ειχε γι αυτη τη φθορα στο σωληνακι;.. Εχεις ακουσει ή διαβασει γι αντιστοιχη βλαβη εδω ή στο εξωτερικο;
Μου φαινεται πολυ περιεργη βλαβη για τοσο καινουριο αμαξι. Οι μοναδικες φθορες σε σωληνακια που ειχα εγω ηταν στο Καντετ μου που ηταν 30 χρονων χρεπι! Ειχα αλλαξει ολα τα σωληνωματα νερου ψυξης της μηχανης, μαλιστα το ενα ειχε κοπει εν κινησει στην Εθνικη οδο και η μηχανη εχασε σχεδον ολο το νερο, αλλα ο γεροΓερμανος σκυλι. Απλα το εκοψα το κομματι που χε σκασει, ευτυχως ειχε μποσικα το λαστιχακι, το τραβηξα και το ξαναβαλα στη θεση του, συμπληρωσα νερο κι εφυγα! (σορυ και για το εκτος θεματος ε;..Απλα τωρα μου θυμισες ιστοριες παλιες με λιωμενα σωληνακια..)

skatzoxoiros 24-10-09 21:24

Φίλε μου δε μου είπαν τίποτα... (βασικά περίμενα να μου τα ψάλουν)
Πάντως όντως ήταν πολύ ξεραμένο. Το διαπίστωσα με το καινούριο που είναι πολύ μαλακό.
Για μένα το παράξενο ήταν τα λαστιχάκια στεγανοποίησης, που είχαν γίνει μαλακά σαν ζελέ μαλλιων... (!!!) Τι θα γινόταν αν έπεφταν κομμάτια μέσα στην εισαγωγή (υπόψην το σωληνάκι ρίχνει τις αναθυμιάσεις μετά το φίλτρο αέρα)
Πάντως όλα τα υπόλοιπα σωληνάκια τα ελεγξα και είναι όλα μαλακά... :-)

giannis 116 24-10-09 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 333384)
Φίλε μου δε μου είπαν τίποτα... (βασικά περίμενα να μου τα ψάλουν) Πάντως όντως ήταν πολύ ξεραμένο. Το διαπίστωσα με το καινούριο που είναι πολύ μαλακό.
Για μένα το παράξενο ήταν τα λαστιχάκια στεγανοποίησης, που είχαν γίνει μαλακά σαν ζελέ μαλλιων... (!!!) Τι θα γινόταν αν έπεφταν κομμάτια μέσα στην εισαγωγή (υπόψην το σωληνάκι ρίχνει τις αναθυμιάσεις μετά το φίλτρο αέρα)
Πάντως όλα τα υπόλοιπα σωληνάκια τα ελεγξα και είναι όλα μαλακά... :-)

Γιατι να στα ψαλουν δε καταλαβα...Κανονικα εσυ θα πρεπε να τους τα ψαλεις!

Ετσι ειναι τα σωληνακια αυτα, αν τα εβαζαν πριν το φιλτρο αερα, τοτε αυτο θα θελε αλλαγη καθε τρεις και λιγο μια που θα μπουκωνε απ τα ελαιωδη καταλοιπα. Απλα αυτα τα σωληνακια υποτιθεται πως θα πρεπε να αντεχουν μια ζωη.
Μηπως κατι πολυ θερμο κοντα του οπως πχ τουρμπινα, εξαγωγη καυσαεριων ή καποια αλλη πηγη εντονης θερμοτητας το επηρεαζει;.. Ισως θα ταν καλο να μπει καποια μονωση εκει για να μην εχεις τα ιδια στο μελλον. Ρωτησε το στο συνεργειο σου για τη μονωση.
Αλλιως πιο εξειδικευμενα και πολυπλοκα θα πρεπει να αλλαχτει το σωληνακι με αλλο ιδιων διαστασεων αλλα αλλου υλικου υψηλων θερμοκρασιων.
Τι να πω μακαρι να μη σου ξαναβγει κατι τετοιο ξανα!

skatzoxoiros 26-10-09 17:13

Δυστυχώς η ατυχία συνεχίζεται...
Σήμερα οδηγώντας με χαμηλή ταχύτητα (ευτυχώς) σε επαρχειακό δρόμο, άκουσα εναν κρότο σαν να χτύπησα κάτι μεταλλικό, σαν να βρήκα κάπου... έκανα στην άκρη του δρόμου, να δω που χτύπησα. Κατέβηκα, κοίταξα το αυτοκίνητο μπροστά αλλα δεν είχα χτυπήσει κάπου... Σκέφτηκα πως έχω βρει κάτι απο κάτω! Πάω να μπω μεσα στο αυτοκίνητο πάλι, (έβρεχε) με σκοπό να παω κάτω απο μια κοντινή γέφυρα (είχα σταματήσει με αναμένη την μηχανή στην άκρη του δρόμου με αλάρμ) και να κοιτάξω απο κάτω... Μπαίνω μέσα, πάω να στρίψω τιμόνι... βαρύ... και ασήκωτο! Κατεβαίνω πάλι, ανοίγω το καπώ και βλέπω την τροχαλία στη ποδιά του αυτοκινήτου και τα λουριά στον αέρα...
Έσβησα αμέσως τον κινητήρα και περίμενα να το φορτώσω για την αντιπροσωπία...

Η τροχαλία είναι το νούμερο 1...

Όσο περίμενα πήρα το κομμάτι της τροχαλίας και έβγαλα μερικές φωτό... τα σχόλια δικά σας... Το αυτοκίνητο έχει 90.000 Km...


Το κομμάτι που είναι στην μέση και κόπηκε, είναι λαστιχένειο... (Προφανώς κάνει απόσβεση κραδασμών)

Το άκρως ανησυχητικό φαίνεται στις επόμενες φωτό που ανεβάζω τώρα....

skatzoxoiros 26-10-09 17:17

Αυτό που βλέπετε είναι ράγισμα στο μέταλλο!!!! Είναι το ίδιο ράγισμα και στις 3 φωτό... πολλά μικρότερα ραγισματάκια υπήρχαν σε όλη την τροχαλία... Μιλάμε πάντα για το μεταλλικό μέρος της!


Δεν περιγράφω άλλο....

giannis 116 26-10-09 18:00

Skatzoxoiros παρα λιγο να παθω το ιδιο προβλημα αλλα το προλαβα στο 'τσακ'!
Βασικα οχι ακριβως εγω αλλα ο πατερας μου που μια φορα που ειχα το καπω ανοιχτο με τη μηχανη αναμμενη, ετυχε και προσεξε πως η τροχαλια αυτη του στροφαλου δεν εστρεφε ομοιομορφα αλλα 'παραταιρα'!
Οταν εσβησα τη μηχανη προσεξα πως το ελαστικο κομματι το οποιο ειναι πρεσσαριστο στο μεταλλικο και ναι, λειτουργει ως αποσβεστηρας ταλαντωσεων (vibration damper), ειχε πεταξει ενα καρουμπαλο και ειχε εν μερει μετακινηθει απ τη θεση του αλλα δεν ειχε κοπει ή ξεκολλησει ακομα!
Πηγα αμεσως στην αντιπροσωπεια και την αλλαξα αυτη τη τροχαλια και προληπτικα και λουρι κι ετσι γλιτωσα τα χειροτερα αυτη τη φορα, γιατι λιγους μηνες μετα εσπασε η τροχαλια του συμπιεστη κλιματισμου κι ειχα τα ιδια με σενα συμπτωματα στο δρομο...
Η μηχανη εκανε σα κουδουνιστρα, ευτυχως ημουν σταματημενος σε φαναρι, πηγα να κανω στην ακρη, το τιμονι 'μπετο', ανοιγω καπω, το λουρι 'φτέλια' και η τροχαλια του συμπιεστη κλιματισμου σμπαραλια...
Για το συμπιεστη κλιματισμου ειχα γραψει σε σχετικο με το θεμα ποστ μαλιστα.
Ειχες τιποτα αλλα παρατραγουδα λογω της βλαβης αυτης οπως πχ υπερθερμανση κινητηρα επειδη δεν εστρεφε η αντλια νερου ή κατι παρομοιο; Εγω ευτυχως δεν επαθα τιποτα επειδη προλαβα και το σβησα τ αμαξι αμεσως.
Ομως για σκεφτειτε τι θα συνεβαινε και στις δυο περιπτωσεις και τη δικη μου και του Σκατζοχοιρου αμα γινοταν κατι τετοιο με πολλα χιλιομετρα...Δε θελω ουτε να το φανταστω.
Λογικα η τροχαλια διελυσε λογω του οτι τα υλικα της ή/και η συναρμογη τους δεν αντεξαν τις αποτομες αλλαγες ροπης κατα το στροφαρισμα.
Και καλα, το δικο σου εχει και μια τουρμποντηζελοροπη ΝΑ με το συμπαθειο...Αλλα το δικο μου 16αρακι με τα ασθενικα 15 παρα κατι κιλα;... Οποτε μαλλον μου βρωμαει ελατωματικα υλικα στις τροχαλιες γενικως.
Επισης ακομα μια παρατηρηση που εχω να κανω σχετικα με τροχαλιες απ τη χρηση του δικου μου ειναι πως σχεδον ολες μη πω ολες 'πονανε'. Εχω ηδη αλλαξει 2-3 ρουλεμαν σε τροχαλιες εντατηρων και η επομενη αλλαγη ειναι στης τροχαλιας του δυναμο.
Μου φαινεται ανοιξε καλο θεματακι εδω σχετικα με τις τροχαλιες...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.