BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Εκτιμώμενο κόστος service 2ετίας για BMW 116i (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23478)

b-q 19-01-10 08:52

Εκτιμώμενο κόστος service 2ετίας για BMW 116i
 
Καλημέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός BMW 116i E87 LCI, 2/08, 20.700km.Σε λίγες ημέρες πρόκειται να επισκεφτώ τον Σπανό στη Λ.Συγγρού για το service της διετίας (έχει ανάψει κόκκινη η σχετική ένδειξη), ενώ με βάση τα χιλιόμετρα έχω ακόμη 2.500 km για αλλαγή λαδιών.Σημειωτέον ότι γύρω στις 10.000 km άλλαξα προαιρετικά λάδια,χωρίς όμως να γίνει ενημέρωση του OBD.
Γνωρίζει κάποιος, από σχετικά πρόσφατη εμπειρία του, σε ποιο περίπου ποσό να περιμένω ότι θα ανέλθει το κόστος του service, μαζί με τα εργατικά;
Πρόκειται να αλλαχθούν:
1)Συνθετικά λάδια-Φίλτρο λαδιού-Τάπα κάρτερ
2)Υγρά φρένων (έχει ανάψει η σχετική ένδειξη)
3)Πιθανότατα το φίλτρο καμπίνας.
4)Λοιποί προβλεπόμενοι έλεγχοι
Γνωρίζει κάποιος εάν γίνεται έλεγχος σύσφιξης αμορτισέρ-ψαλιδιών κλπ. και εάν ναι με ξαχωριστή χρέωση;Προβλέπεται κάτι τέτοιο και το κυριότερο γίνεται ουσιαστικά ή εάν θα τους το ζητήσω θα με κοιτάνε σαν ufo;
Επειδή 30/1/10 λήγει η εγγύηση,υπάρχει κάτι συγκεκριμένο (πολλαπλασιαστές, τεντωτήρας καδένας κλπ. απ'ο,τι έχω διαβάσει στο forum), που θα έπρεπε να αλλαχθεί εντός εγγύησης;
Συγγνώμη για το μεγάλο post. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων.

bimmer-corfu 19-01-10 08:54

λάδια-φίλτρο λαδιού και φίλτρο καμπίνα κάνα 135άρι

Υγρά φρένων πιστεύω κάνα 60άρι

b-q 19-01-10 13:36

Ευχαριστώ πολύ, bimmer-corfu,για την άμεση απάντησή σου.
Ίσως και κάποιος άλλος με πρόσφατη εμπειρία θα μπορούσε να με ενημερώσει σχετικά; Ευχαριστώ.

pantelis 22-01-10 01:35

λαδια φιλτρο λαδιου φιλτρο κλιματισμου 167 το εκανα σχετικα προσφατα
Υγρα φρενων αλλαξα ακομα πιο προσφατα 65

pantelis 22-01-10 01:46

και ναι ελεγχουν ολο το αμαξι αμορτισερ λαστιχα και γινεται ουσιαστικα γιατι μετα σου κανουν και πλήρη αναλυση τις τιμες απο τις μετρησεις ολα μεσα σε αυτη την τιμη και εχεις δικαιωμα να τα ζητήσεις γιατι θεωρείται γενικό service!!!! Eμενα μου έβγαλε προβλημα αισθητηρα τιμονιου δεν ειχα τιμονι και πηγαινε οπου ήθελε εκανε 10 ημερες να ερθει ανταλλακτικό απο Γερμανια!!! κοιταξε το!!!
τελος μου το έπλυναν μεσα εξω μεχρι και μηχανη στα 167 που ανεφερα!!!!
Υ.Σ Το αμάξι το πηρα 4/08

djalma 22-01-10 13:40

Υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα που στο πλένουν μέσα έξω?? Εγώ σε όσες έχω πάει μπα, λερωμένος πήγα λερωμένος έφυγα :p: .. Στο 1.16 μας έγινε στα 50.000 ο "έλεγχος". Εγώ μόνο κάτι λάδια είδα να αλλάζουν και να κουνάει το αυτοκίνητο πέρα δώθε από τις αντιστρεπτικές..
Τώρα αν μου διέφυγε κάτι δεν νομίζω. Το χαρτί του service δεν το έχω, πάντως την πίεση στα λάστιχα ούτε καν που την κοίταξαν :chair:.
150€ μου πήραν πάντως (τα θεωρώ πολλά για υγρό πλυστικών και λάδια).

ΕΔΙΤ: το βάλανε και στο διαγνωστικό αλλά δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα

pantelis 22-01-10 22:22

Ναι εγινε και αυτο μαλιστα ο υπεύθυνος οταν ρωτησα γιατι αργεί το service μου ειπε προς μεγαλη μου έκπληξή και εμενα καθυστερούμε λιγο γιατι εχουμε πολλα αμαξια για πλύσιμο στον Αδαμιδη στη Θεσσαλονικη

sotirisl 23-01-10 15:50

Στον Κουλούρη στην Λαυρίου, όσο το πήγαινα παλιά (πολύ παλιά όμως), αν το σερβις ήταν κάτι παραπάνω από λάδια-φίλτρο πάντα το πλένανε. Βέβαια τα σερβις του ήταν +30% και δεν ασχολούνταν με την ίδια προσοχή με τον εξουσιοδοτημένο της γειτονιας...

pantelis 24-01-10 02:47

ε σιγουρα καπου κρυφά μεσα στα εργατικά καπου το χρεώνουν και αυτό φιλε μου σωτηρη αυτοί δεν κανουν τζαμπα τιποτα!!!!! :smokin:

tottasp 26-01-10 02:23

Σήμερα το έκανα αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού και φίλτρου καμπίνας, χωρίς πλύσιμο (!) 190Εuro στον Αδαμίδη στην Θεσσαλονίκη.. Οτι θέλουνε χρεώνουνε?!

lostre 26-01-10 04:12

ο αδαμίδης δεν παλευεται ρε..κάποτε για αλλαγή δισκο-συμπλέκτη σε mini cooper ζήτησε 700βάλε.

b-q 26-01-10 09:34

Μετά την πραγματοποίηση του service στον Σπανό (Λ.Συγγρού) αναφέρω τα εξής: Συνολικό κόστος (εργασίες + ανταλλακτικά): 250 ευρώ.
Σέρβις λαδιού (5 λίτρα συνθετικά Castrol SLX 5-30), Ετήσιος έλεγχος BMW, Αλλαγή υγρών φρένων, Κάρτα Καυσαερίων, Αλλαγή φίλτρου καμπίνας.
Λόγω επικείμενης λήξης της εγγύησης, μετά από δικό μου αίτημα, το αυτοκίνητο συνδέθηκε στο διαγνωστικό και αφού διαπιστώθηκε βλάβη στον αισθητήρα NOx (οξειδίων του αζώτου), αντικαταστάθηκε εντός εγγύησης.
Το κόστος δεν το θεωρώ χαμηλό αλλά ούτε και υπερβολικό.Θεωρώ ότι και σε μη εξουσιοδοτημένο, περίπου τα ίδια θα έδινα, χωρίς όμως τη σφραγίδα στο service book...

tottasp 26-01-10 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από b-q (Μήνυμα 362638)
Μετά την πραγματοποίηση του service στον Σπανό (Λ.Συγγρού) αναφέρω τα εξής: Συνολικό κόστος (εργασίες + ανταλλακτικά): 250 ευρώ.
Σέρβις λαδιού (5 λίτρα συνθετικά Castrol SLX 5-30), Ετήσιος έλεγχος BMW, Αλλαγή υγρών φρένων, Κάρτα Καυσαερίων, Αλλαγή φίλτρου καμπίνας.
Λόγω επικείμενης λήξης της εγγύησης, μετά από δικό μου αίτημα, το αυτοκίνητο συνδέθηκε στο διαγνωστικό και αφού διαπιστώθηκε βλάβη στον αισθητήρα NOx (οξειδίων του αζώτου), αντικαταστάθηκε εντός εγγύησης.
Το κόστος δεν το θεωρώ χαμηλό αλλά ούτε και υπερβολικό.Θεωρώ ότι και σε μη εξουσιοδοτημένο, περίπου τα ίδια θα έδινα, χωρίς όμως τη σφραγίδα στο service book...

Στο πλυνανε?!!:ylsuper: Αν στο πλυνανε καλή ειναι η τιμή!

b-q 26-01-10 15:43

Καλό!Επειδή είμαι ψείρας, το πλένω πάντα μόνος μου!Οπότε, επειδή το αυτοκίνητο ήταν πράγματι λερωμένο λόγω βροχής, και να μου πρότειναν να το πλύνουν, δεν θα τους άφηνα...

pantelis 27-01-10 00:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tottasp (Μήνυμα 362705)
Στο πλυνανε?!!:ylsuper: Αν στο πλυνανε καλή ειναι η τιμή!

Εχεις κολλησει με το πλυσιμο ομως εεεεεε... :banghead: Παντως όντως οτι θελουνε ζητανε γιατι και εγω οταν εκλεισα ραντεβου για αλλαγη υγρών φρένων μου ειπαν 60ε οταν πηγα εκει σε μια μερα ζητουσαν 75ε τελικα πηραν 60ε οπως ειχε αρχικα συμφωνηθεί και ζητησαν και συγνωμη γιατι λεει δεν ηξεραν για την προσφορα απο το τηλ που ειχα κανονισει............

nikosdov116i 03-02-10 09:03

Παιδιά καλημέρα.Εγώ χθές για κάρτα καυσαερίων και φίλτρο καμπίνας πλήρωσα 75 ευρώ.Απ'αυτά 5 ευρώ εργασία 15 κάρτα καυσαερίων και τα υπόλοιπα φίλτρο καμπίνας.

pantelis 03-02-10 23:31

Για ολα μαζι καλα μου φαίνονται και εγω για το φιλτρο καμπινας 45ε εδωσα πριν κανα 5μηνο στημ BMW ολα αυτα?

nikosdov116i 04-02-10 11:41

Ναι στην BMW.

giannis 116 04-02-10 15:09

15€ καρτα ακριβα ειναι, κανονικα παιζει γυρω στο 10ευρω και οχι παραπανω.

oldcarskickass 04-02-10 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από b-q (Μήνυμα 362638)
Μετά την πραγματοποίηση του service στον Σπανό (Λ.Συγγρού) αναφέρω τα εξής: Συνολικό κόστος (εργασίες + ανταλλακτικά): 250 ευρώ.
Σέρβις λαδιού (5 λίτρα συνθετικά Castrol SLX 5-30), Ετήσιος έλεγχος BMW, Αλλαγή υγρών φρένων, Κάρτα Καυσαερίων, Αλλαγή φίλτρου καμπίνας.
Λόγω επικείμενης λήξης της εγγύησης, μετά από δικό μου αίτημα, το αυτοκίνητο συνδέθηκε στο διαγνωστικό και αφού διαπιστώθηκε βλάβη στον αισθητήρα NOx (οξειδίων του αζώτου), αντικαταστάθηκε εντός εγγύησης.
Το κόστος δεν το θεωρώ χαμηλό αλλά ούτε και υπερβολικό.Θεωρώ ότι και σε μη εξουσιοδοτημένο, περίπου τα ίδια θα έδινα, χωρίς όμως τη σφραγίδα στο service book...

Ώπα εδώ κάνεις το κλασσικό ελληνικό λάθος.

Σε όποιο νόμιμο συνεργείο πας το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ όχημα αν χρησιμοποιήσεις ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικά ΔΕΝ παραβιάζεται ΚΑΜΙΑ εγγύηση και μάλιστα ΠΡΕΠΕΙ να σφραγιστεί το σέρβις μπουκ.

Block excemption ρε παίδες από το 2004 ισχύει.

Δεν είναι ανάγκη να κάνεις τα σέρβις στην επίσημη αντιπροσωπεία για να ισχύει η εγγύηση.

Όπως επίσης και για ανταλλακτικό ΜΕΣΑ στην εγγύηση δεν πρέπει απαραίτητα να το παραγγείλεις από ΕΠΙΣΗΜΗ αντιπροσωπεία.

http://www.google.gr/search?client=o...utf-8&oe=utf-8

oldcarskickass 04-02-10 18:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tottasp (Μήνυμα 362618)
Σήμερα το έκανα αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού και φίλτρου καμπίνας, χωρίς πλύσιμο (!) 190Εuro στον Αδαμίδη στην Θεσσαλονίκη.. Οτι θέλουνε χρεώνουνε?!

Προς υπεράσπισή του είναι η μόνη αντιπροσωπεία στη θεσσαλονίκη η οποία με ενημέρωσε ΠΛΗΡΩΣ για το τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να γίνει στο αμάξι, με ρώτησε τι θέλω να κάνω και μου είπε το κόστος ΠΡΙΝ πιάσει το όχημα.

Επίσης μόλις έφευγα μου φόρτωσαν και τα αναλώσιμα που άλλαξαν (θα μου πεις πως ξέρω ότι είνα τα δικά μου αλλά τέλος πάντων...).

ΔΕΝ έχω καμία εμπορική συναλλαγή με την άνωθεν αντιπροσωπεία ούτε την διαφημίζω, απλά λέω την εμπειρία μου.

Μήπως ήταν η πρώτη φορά που πήγαινες και σου χρέωσαν κανένα έλεγχο; Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50 - 70 € κοστίζει αυτό.

pantelis 05-02-10 01:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass (Μήνυμα 364894)
Προς υπεράσπισή του είναι η μόνη αντιπροσωπεία στη θεσσαλονίκη η οποία με ενημέρωσε ΠΛΗΡΩΣ για το τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να γίνει στο αμάξι, με ρώτησε τι θέλω να κάνω και μου είπε το κόστος ΠΡΙΝ πιάσει το όχημα.

Επίσης μόλις έφευγα μου φόρτωσαν και τα αναλώσιμα που άλλαξαν (θα μου πεις πως ξέρω ότι είνα τα δικά μου αλλά τέλος πάντων...).

ΔΕΝ έχω καμία εμπορική συναλλαγή με την άνωθεν αντιπροσωπεία ούτε την διαφημίζω, απλά λέω την εμπειρία μου.

Μήπως ήταν η πρώτη φορά που πήγαινες και σου χρέωσαν κανένα έλεγχο; Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50 - 70 € κοστίζει αυτό.

αυτο με τα αναλώσιμα ειχε γινει και σε μενα τα βρηκα μεσα στο αμαξι!!! και εγω το ιδιο καμια σχεση δεν εχω με την εταιρία απλως τις 3-4 φορες που πηγα εξυπηρετήθηκα αρκετα καλα αν εξαιρέσεις οτι αργούν κοματακι!!!!!

sifnostonyla 07-02-10 17:36

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ .ΕΧΩ ΜΙΑ 116i ΤΟΥ 2005 70000ΚΜ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΡΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ(ΦΘΟΡΑΣ) ΓΙΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ?

giannis 116 07-02-10 18:07

Αν θυμαμαι καλα με επιφυλαξη ομως, πρεπει να εχει μειωθει το παχος της κατα 3.5mm. Αυτο μετριεται με παχυμετρο, ρωτα καλυτερα και σε συνεργειο γιατι δε θυμαμαι ακριβως και ισως σου εχω γραψει λαθος. Τωρα αναλογα με τη χρηση συνηθως εχουν χρονο ζωης γυρω στις 100.000χμ για μια σχετικα νορμαλ χρηση που να περιλαμβανει οδηγηση σε ολους τους τυπους δρομων, πολη, εθνικη, επαρχιακους.
Γραφε και με μικρα please γιατι με κεφαλαια ειναι σα να φωναζεις και δεν επιτρεπεται απ τους κανονες του φορουμ, θα στο εγραφαν κι αλλοι αυτο.

pvalavan 09-02-10 17:19

Πρώτο γενικό service (μπροστά τακάκια-υγρα φρένων-Λάδια-Φίλτρο) + γρασάρισμα πόρτες 370€.
Στο Σφακιανάκη όπου είχα εποχιακή έκπτωση 20%.

Θεωρώ την τιμή πολύ καλή δεδομένου το ότι η bmw δεν έχει ετήσια sevice.

pvalavan 09-02-10 17:20

Το παραπάνω service έγινε στα 4 χρόνια 37000 km

themis78 10-02-10 01:26

200-250 ευρώ.

116sport 10-02-10 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pvalavan (Μήνυμα 365779)
Πρώτο γενικό service (μπροστά τακάκια-υγρα φρένων-Λάδια-Φίλτρο) + γρασάρισμα πόρτες 370€.
Στο Σφακιανάκη όπου είχα εποχιακή έκπτωση 20%.

Θεωρώ την τιμή πολύ καλή δεδομένου το ότι η bmw δεν έχει ετήσια sevice.

Σου ειχε βγαλει λαμπακι για τα τακακια?εμενα λεει ο υπολογιστης να τα αλλαξω σε 10000 αλλα τα καταλαβαινω οτι δε πιανουν πολυ καλα απο τωρα.ξερεις ποσο ηταν η τιμη τους?

giannis 116 10-02-10 14:29

Πως δηλαδη καταλαβαινεις οτι δεν πιανουν καλα τα φρενα; Πολλες φορες ιδιως το χειμωνα οταν ειναι κρυα ή οταν βρεχει και ειναι βρεγμενες οι δισκοπλακες οντως δε πιανουν καλα. Δοκιμασε να τα ζεστανεις καλα, οχι να τα καψεις, και δες μετα αν πιανουν ή όχι. Δε νομιζω να υπαρχει αυτο που λες να μην πιανουν καλα και το BC να σου δειχνει οτι εχουν ακομα 10.000χμ ως την επομενη αλλαγη. Εκτος και εαν εχει κολλησει η ενδειξη του BC, καθολου απιθανο, μου ειχε συμβει κι εμενα, ενω ήθελαν αλλαγη σχεδον αμεσα και ηταν φαγωμενα αρκετα, στο BC δεν ειχε βγει ενδειξη και παρα τη χρηση τα χιλιομετρα δεν κατεβαιναν. Αλλαξα τακακια και μεσω διαγνωστικου εγινε ενα σεταρισμα στις ενδειξεις σερβις και απο τοτε δουλευει καλα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να σου δουν τα φρενα σε συνεργειο ασχετα με το τι γραφει το BC αν εσυ εχεις καποια αμφιβολια για το φρεναρισμα.

116sport 10-02-10 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pvalavan (Μήνυμα 365779)
Πρώτο γενικό service (μπροστά τακάκια-υγρα φρένων-Λάδια-Φίλτρο) + γρασάρισμα πόρτες 370€.
Στο Σφακιανάκη όπου είχα εποχιακή έκπτωση 20%.

Θεωρώ την τιμή πολύ καλή δεδομένου το ότι η bmw δεν έχει ετήσια sevice.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 366028)
Πως δηλαδη καταλαβαινεις οτι δεν πιανουν καλα τα φρενα; Πολλες φορες ιδιως το χειμωνα οταν ειναι κρυα ή οταν βρεχει και ειναι βρεγμενες οι δισκοπλακες οντως δε πιανουν καλα. Δοκιμασε να τα ζεστανεις καλα, οχι να τα καψεις, και δες μετα αν πιανουν ή όχι. Δε νομιζω να υπαρχει αυτο που λες να μην πιανουν καλα και το BC να σου δειχνει οτι εχουν ακομα 10.000χμ ως την επομενη αλλαγη. Εκτος και εαν εχει κολλησει η ενδειξη του BC, καθολου απιθανο, μου ειχε συμβει κι εμενα, ενω ήθελαν αλλαγη σχεδον αμεσα και ηταν φαγωμενα αρκετα, στο BC δεν ειχε βγει ενδειξη και παρα τη χρηση τα χιλιομετρα δεν κατεβαιναν. Αλλαξα τακακια και μεσω διαγνωστικου εγινε ενα σεταρισμα στις ενδειξεις σερβις και απο τοτε δουλευει καλα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να σου δουν τα φρενα σε συνεργειο ασχετα με το τι γραφει το BC αν εσυ εχεις καποια αμφιβολια για το φρεναρισμα.

απλως εννοω οτι δε πιανουν τοσο καλα σε σχεση με παλιοτερα οταν ηταν καοινουριο.παντως η ενδειξη αλλαζει με τον τροπο οδηγησης,μπορει να αυξηθει κιολας.αν οδηγας ηρεμα μπορει να κανεις κ 10000 κμ χωρις να αλλαξει η ενδειξη στο bc

giannis 116 10-02-10 15:45

Εμενα μου ειχε κολλησει στην ιδια ενδειξη ακομα και οταν πλακωνα τα φρενα ή ημουν ξεκινα σταματα στην κινηση. Διαπιστωθηκε και στο συνεργειο. Απ οτι μ ειχε πει ο μηχανικος συμβαινει καμια φορα στη σειρα 1 αυτο.

SOTKOUL 10-02-10 17:03

Καλησπέρα για τον Τρικαλιώτη (Θεσ/νικη) ποια ειναι η γνωμη σας για σερβις, τιμές, εξυπηρέτηση κλπ..

sephiablau 05-03-10 14:54

Λαδια 5w-30, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερος, φιλτρο καμπινας, υγρα φρενων, γενικο ελεγχο (αλλα οταν λεμε γενικο, εννοω ΓΕΝΙΚΟ!!) Πλυσιμο μεσα -εξω-ΜΗΧΑΝΗ!>>>>190 ευρω σε Συνεργειο BMW στην Σκυδρα.

120ihatch 05-06-10 16:21

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο service bmw (εξουσιοδοτημένο ή μη - εντός αττικής γενικότερα, σε οποιαδήποτε περιοχή) από το οποίο να είστε ικανοποιημένοι (και για την ποιότητα εργασίας και από τις τιμές) ?

Μπορείτε βέβαια να μου στείλετε και προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (θα περιμένω μηνύματά σας)


.

Driver M 05-06-10 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 116sport (Μήνυμα 366016)
Σου ειχε βγαλει λαμπακι για τα τακακια?εμενα λεει ο υπολογιστης να τα αλλαξω σε 10000 αλλα τα καταλαβαινω οτι δε πιανουν πολυ καλα απο τωρα.ξερεις ποσο ηταν η τιμη τους?

Για 320 Ε90 τα τακάκια μπροστά κοστίζουν 180 ευρώ και πίσω 220 στη bmw! Πιστεύω ότι οι τιμές είναι τραγικά υψηλές, ευτυχώς που δεν φθείρονται γρήγορα.

Ακόμα πιο γελοίες πάντως είναι οι τιμές για τα λάδια, όπου χρεώνουν 20 ευρώ για λάδια που τα βρίσκεις κάτω από 10 ευρώ στο εμπόριο. Εγώ βάζω με 12,5 ευρώ castrol edge rs 0w40, πολύ ανώτερα από αυτά που βάζουν οι αντιπροσωπείες με 20 ευρώ. Εντωμεταξύ, αν πας δικά σου λάδια, μόνο για φίλτρο και περαστικά θέλουν 50 ευρώ (το φίλτρο κάνει γύρω στα 15 ευρώ), δηλαδή 35 ευρώ μόνο για τα περαστικά!
Η επόμενη αλλαγή λοιπόν αποκλείεται να γίνει σε εξουσιοδοτημένο γιατί μιλάμε περί αισχροκέρδειας. Μόνο τα μεγάλα σέρβις απο'δω και πέρα...

giannis 116 05-06-10 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact (Μήνυμα 383640)
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο service bmw (εξουσιοδοτημένο ή μη - εντός αττικής γενικότερα, σε οποιαδήποτε περιοχή) από το οποίο να είστε ικανοποιημένοι (και για την ποιότητα εργασίας και από τις τιμές) ?

Μπορείτε βέβαια να μου στείλετε και προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (θα περιμένω μηνύματά σας)


.

Εχεις π.μ. με συνεργεια...

nassosbmw1 03-03-16 00:47

Service 140000 km...
 
Σήμερα ο άσσος είχε την...τιμητική του....μπήκε για μεγάλο σέρβις,στο γείτονα μηχανικό,και βγήκε σαν (ας πούμε) καινούργιος...Αναλυτικά μετά από 140.000 κμ έγιναν τα παρακάτω :

Δισκόπλακες* και τακάκια εμπρός (+ αισθητήρας εννοείται) 115 + 65 +15=195€
Βαλβολίνες σε σαζμάν/διαφορικό,30€
αλλαγή λαδιών κινητήρα, 40€
αλλαγή όλων των φίλτρων (λαδιού,καμπίνας,A/C,αέρα κλπ) 8 + 30 + 15 + 10=63€
Αλλαγή υγρών ψυγείου και φρένων, 12€
Αλλαγή μπουζί** (η πρώτη είχε γίνει στα 60.000κμ) 45€
Έγινε έλεγχος σε όλο το αυτοκίνητο από κάτω,μπήκε στο διαγνωστικό για τσεκ καιμηδένισμα σέρβις,βόλτα-δοκιμή κλπ. Υπάρχει μια αμυδρή υποψία τζόγου στα ακρόμπαρα και τα σινεμπλόκ εμπρός που είναι κάπως μαλακά,αλλά ακόμα έχουμε λίγο καιρό...

Συνολικό κόστος μαζί με εργασία (80€) 465€...

Για τόσα πράγματα πιστεύω λογική τιμή...τι λέτε; :feedback:

*Οι δίσκοι είναι after market της Zimmermann και όπως είπε ο μάστορας ισάξιοι αν όχι ίδιοι με τους μαμά δίσκους....Ίδωμεν....

** Τα μπουζί ίδιος κωδικός με της μαμάς (4άκιδα) Champion.

nikosdov116i 03-03-16 08:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 (Μήνυμα 511474)
Σήμερα ο άσσος είχε την...τιμητική του....μπήκε για μεγάλο σέρβις,στο γείτονα μηχανικό,και βγήκε σαν (ας πούμε) καινούργιος...Αναλυτικά μετά από 140.000 κμ έγιναν τα παρακάτω :

Δισκόπλακες* και τακάκια εμπρός (+ αισθητήρας εννοείται) 115 + 65 +15=195€
Βαλβολίνες σε σαζμάν/διαφορικό,30€
αλλαγή λαδιών κινητήρα, 40€
αλλαγή όλων των φίλτρων (λαδιού,καμπίνας,A/C,αέρα κλπ) 8 + 30 + 15 + 10=63€
Αλλαγή υγρών ψυγείου και φρένων, 12€
Αλλαγή μπουζί** (η πρώτη είχε γίνει στα 60.000κμ) 45€
Έγινε έλεγχος σε όλο το αυτοκίνητο από κάτω,μπήκε στο διαγνωστικό για τσεκ καιμηδένισμα σέρβις,βόλτα-δοκιμή κλπ. Υπάρχει μια αμυδρή υποψία τζόγου στα ακρόμπαρα και τα σινεμπλόκ εμπρός που είναι κάπως μαλακά,αλλά ακόμα έχουμε λίγο καιρό...

Συνολικό κόστος μαζί με εργασία (80€) 465€...

Για τόσα πράγματα πιστεύω λογική τιμή...τι λέτε; :feedback:

*Οι δίσκοι είναι after market της Zimmermann και όπως είπε ο μάστορας ισάξιοι αν όχι ίδιοι με τους μαμά δίσκους....Ίδωμεν....

** Τα μπουζί ίδιος κωδικός με της μαμάς (4άκιδα) Champion.

Πιστεύω πολύ καλή τιμή.Άντε να τα χιλιάσεις.:icon_kidr

nassosbmw1 03-03-16 09:29

Να σημειωθει πως στο αμάξι είχε να γίνει σέρβις σχεδόν 2,5χρόνια,με τις βαλβολίνες σαζμάν/διαφορικού του εργοστασίου,και τα μπουζί/φίλτρο αέρα με +8000 κμ επιπλέον...Το αμάξι όχι απλά ανάσανε,αλλά ακούγεται και πιο στρωτά....Σειρά έχει ο έλεγχος της κατανάλωσης τώρα...Ήταν από θέμα συντήρησης τα 11άρια που έβλεπα ή όχι; θα με φάει η αγωνία....

rapid_fast 03-03-16 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 (Μήνυμα 511480)
Να σημειωθει πως στο αμάξι είχε να γίνει σέρβις σχεδόν 2,5χρόνια,με τις βαλβολίνες σαζμάν/διαφορικού του εργοστασίου,και τα μπουζί/φίλτρο αέρα με +8000 κμ επιπλέον...Το αμάξι όχι απλά ανάσανε,αλλά ακούγεται και πιο στρωτά....Σειρά έχει ο έλεγχος της κατανάλωσης τώρα...Ήταν από θέμα συντήρησης τα 11άρια που έβλεπα ή όχι; θα με φάει η αγωνία....

Δεν καταλαβαίνω...
Είχες να αλλάξεις μπουζί 80.000 χιλιόμετρα?
Είχες τα ίδια λάδια μέσα στο μοτέρ επι 2,5 χρόνια?
Μετά απο τόσα χρόνια και 80.000 χιλιόμετρα δεν άλλαξες καν το φίλτρο βενζίνης?????
Αλλαξες υγρά φρένων που κάνουν στην καλύτερη 8 ευρώ κόστος, και με 4 ευρώ άλλαξες
και τα υγρά στο κύκλωμα του ψυγείου? τι βάλατε μέσα νερό απο τη βρύση??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.