BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   335 Ε92 ή wrx sti? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28046)

themis78 15-05-11 22:34

335 Ε92 ή wrx sti?
 
Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι την αγορά μεταχειρισμένου 2-3 ετών 335 Ε92 ή ιμπρεζα wrx sti με τιμές γύρω στα 30-33 χιλιάρικα. Μετά την κάκιστη εμπειρία από το 320 Ε90 που έχω ήδη φοβάμαι να ξαναπάρω BMW. Από αυτά που έχω διαβάσει τα 335 έχουν κάποια θέματα αλλά σε γενικές γραμμές είναι αξιόπιστα. Το ιμπρέζα άσχημα αλλά αξιόπιστο και φοβερό σε κράτημα-γκλαζι. Τι να επιλέξω?
Δεκτές και άλλες προτάσεις με αυτά τα χαρακτηριστικά και χρήματα.

halkida116mpack 16-05-11 05:39

αλλο το ενα αλλο το αλλο...το καθε ενα για την χρηση του...εγω λεω 335..
το οτι ειναι αξιοπιστο το ιμπρεζα που το ειδες...φιλος με sti νορμαλ εχει σπασει ψηγειο εχει αλλαξει ακρα , ψαλιδια και πολλα πολλα ακομα πραγματα πανακριβα αλλα οταν τον ρωταω μου λεει οτι δεν εχει βγαλει τιποτα γιατι τα θεωρει νορμαλ ζημιες αυτες...ααα και οταν οδηγησε ο ιδιος 335 παραδεχτηκε οτι το μπεμπε ειναι εργαλειο φοβερο.

ziaba 16-05-11 07:04

κοίτα κ για κανένα nissan z που είναι καλύτερο από το evο το οποίο είναι καλύτερο από subaru σε συγκρίσεις που έχουν γίνει σε πίστα τώρα το 335 δε μπορώ να το συγκρίνω είναι άλλη κατηγορία

bimmer-corfu 16-05-11 07:53

Επειδή απο ότι κατάλαβα δεν το θες μόνο για κόντρες και γκάζια πάρε 335. Πιο all around και αρκετά αξιόπιστο

Είναι και κάτι άλλο, τα αμάξια είναι σα τις γυναίκες, καλύτερα να είναι όμορφη (335) και να μην κάνει τίποτα (που θα κάνει) παρά άσχημη (impreza) και να πλένει, σφουγγαρίζει, μαγειρεύει όλη μέρα.

BMW Power 16-05-11 08:27

Κάνεις το γνωστό λάθος και συγκρίνεις αυτοκίνητα με γνώμονα την τιμή.

Είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας και κατηγόριας.

Απλά ενημερωτικά το κλάμα θα είναι απίστευτο με την συντήρηση του sti. Έχουν δύο φίλοι μου και τα βλέπω.

ziaba 16-05-11 08:51

δηλ η θεωρία ότι τα γιαπωνέζικα είναι τα πιο αξιόπιστα αμάξια δεν ισχύ?

BMW Power 16-05-11 09:02

Σαν γενικός κανόνας δεν ισχύει τίποτε.

Συγκρίνοντας συγκεκριμένα αυτοκίνητα όμως μπορείς να βγάλεις άκρη.

Για παράδειγμα στην Ελλάδα μεγάλο ποσοστό των κατόχων Ε90 θα σου πουν ότι το αυτοκίνητο είναι αναξιόπιστο γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό έχει 4κύλινδρα με τα γνωστά θέματα.

Στην Αμερική που δεν πωλείται το 4κίλινδρο θα σου πουν ότι το Ε90 είναι αξιόπιστο.

6zylindermaniac 16-05-11 14:16

Τα evo-impreza έχουν τέτοια συντήρηση που πραγματικά είναι τρύπα στο παντελόνι. Σίγουρα οι δυνατότητες τους είναι απεριόριστες όμως πρέπει να είσαι πραγματικά αποφασισμένος και να γνωρίζεις τι αγοράζεις, γιατί όταν το συγκρίνεις με το τουριστικό και ολιγαρκές σε συντήρηση 335i τότε νομίζω οτι ΔΕΝ έχεις ξεκάθαρη εικόνα αυτών.

Θα πρότεινα να γράψεις τι χρήση πρόκειται να κάνεις στο αυτοκίνητο, αν π.χ. το θές για πίστα/αγώνες/κόντρες/ταξίδι/οικογενειακό/γαμπριάτικο/πουλμουρ κλπ

:)

antreas 16-05-11 15:12

Aμα θες κόντρες πάρε subaru άμα θες αξιοπρεπες γρήγορο πολυτελές
και ασφαλές αυτοκίνητο πάρε τη μπέμπα σε m-pack έκδοση.Πρωσοπικά για μένα το 35αρι είναι
το καλύτερο αμάξι της bmw.Πάντως δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.Το ίδιο δίλημα
έιχα και γω με σένα παλαιοταιρα bmwe46 ή s2000 και ευτυχώς που πήρα τη μπεμπα

saikoE39 16-05-11 15:35

Σιγα την κασα το subaru που ειναι για κοντρες..!
Οπως και το s2000 παλι δεν εχει καμια σχεση με το 316...ουτε με το 330...!!!


Οταν καποιος παει να αγορασει ενα car πρεπει να ξερει τι θελει...!!!
Αλλο πραμα το 335 αλλο το sti...!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.