BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά X - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=94)
-   -   Σπασμένο σασμάν σε X3 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=20860)

johny4x4 11-08-09 13:34

Σπασμένο σασμάν σε X3
 
Καλησπέρα και απο μένα!
Ο πατέρας μου έχει ενα bmw X3.
Το έχει 4 χρόνια και προχτές μας έμεινε στο δρόμο.
Έχει το αυτόματο σασμάν. Το αμάξι είναι 3.0d και το πήρε καινούριο απο Ελλάδα.
Είτε του έβαζες D είτε R δεν ξεκινούσε.
Το στείλαμε στην αντιπροσωπεία και μας είπαν σήμερα οτι εσπασε το σασμάν.
7000 ευρώ για καινούριο.
Επειδή είμαστε υποτίθεται καλοί πελάτες μας λένε κάτι π...ες οτι συζητάνε με τα κεντρικά αλλά καταλαβαίνετε....
Το θέμα μου είναι πως γίνεται να έχεις δώσει πόσα λεφτά για ένα κολάμαξο για το οποίο το μόνο σίγουρο είναι η αξιοπιστία του.
Ακόμα δεν τα πιστεύω αυτά που μας λένε και ενοείτε δεν το περίμενα οτι ολόκληρο σασμάν απο τετραετίας bmw θα χαλάσει.
Θα ήθελα να μου πειτε αν έχετε ακούσει παρόμοια περιστατικά και τι έχετε κάνει γι αυτό, και τι με συμβουλεύετε να κάνω.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι πριν απο 2 χρόνια έσπασε το αυτόματο σασμάν απο θείου μου το Χ5 3.0d
Βέβαια αυτός μέσα στην ατυχία του στάθηκε τυχερός γιατί ήταν στην εγγύηση.

asot 11-08-09 13:54

Περαστικά.... ασχημη κατάσταση....

Ριξε μια ματια στο thread να πάρεις ιδεες...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=20429

nassosbmw1 11-08-09 14:04

Έτσι γίνεται με τα αυτόματα...όταν όλοι οι πωλητές μας εκθειάζουν τα υπέρ του αυτόματου σαζμάν (και ψήνομαι άσχημα για νάναι αυτόματο το επόμενο αμάξι) αποκρύπτουν επιμελέστατα και τις αυξημένες φθορές/μειωμένη διάρκεια ζωής που έχει σε σύγκριση με ένα συμβατικό...ρωτληστε και ένα ταξιτζή με αυτόματο να σας πει τι αβαρίες έχει τραβήξει...:banned:

BILL007 11-08-09 14:09

Επίσης να σημειώσουμε και τη μη σωστή χρήση που κάνουν πολλοί με τα αυτόματα...Όταν το αμάξι είναι σταματημένο πρέπει να βγάζεις τελείως και όχι να το αφήνεις έτοιμο για να ξεκινήσει γιατί καταπονείται παραπάνω το σασμάν...

johny4x4 11-08-09 15:23

Παρεπιπτόντως να σημειώσω οτι η χρήση του αυτοκινήτου είναι κατά 80% εθνική λόγω δουλειάς.
Ακόμα και να μην τηρεί κάποιος ακριβώς κατά γράμμα αυτά που λέει ο κατασκευαστής όμως ρε παιδιά είναι λογικό να σπάει στα 4 χρόνια?
Δεν το νομιζω!

ptboul 11-08-09 16:25

Από την εμπειρία που έχω, μπορείτε με συνεχόμενες οχλήσεις προς τα κεντρικά, είτε απευθείας είτε μέσω εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου, να αναλάβουν να το περάσουν (το κόστος του ανταλλακτικού) έστω και μερικώς, στις εγγυήσεις τους.

Δηλ. η BMW Ελλάς να δεχθεί να αναλάβει το κόστος (το κόστος του ανταλλακτικού ίσως, χωρίς την εργασία) η οποία με τη σειρά της θα το μεταβιβάσει στη Γερμανική μητρική.

Όλα τα παραπάνω γίνονται υπο προϋποθέσεις, αξίζει ωστόσο να δοκιμάσετε. Καλή τύχη και υπομονή.

george316 12-08-09 08:52

ανηκουστο μεσα σε 4 χρονια να σου μεινει το σασμαν στο χερι.και δε μιλαμε για ασο η για τριαρα.οχι πως εκει το δικαιολογω.αλλα μιολαμε και για αμαξι 45 χιλιαδων ετσι?
κυνηγησε το να σου το κανει η αντιπροσωπεια.αν ειναι να δωσεις 7000 για το σασμαν,ξηλωσε που λεει ο λογος ολο το αμαξι ,δωσε το ανταλλακτικα,και παρε ενα αλλο!

oldcarskickass 12-08-09 10:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george316 (Μήνυμα 311612)
ανηκουστο μεσα σε 4 χρονια να σου μεινει το σασμαν στο χερι.και δε μιλαμε για ασο η για τριαρα.οχι πως εκει το δικαιολογω.αλλα μιολαμε και για αμαξι 45 χιλιαδων ετσι?
κυνηγησε το να σου το κανει η αντιπροσωπεια.αν ειναι να δωσεις 7000 για το σασμαν,ξηλωσε που λεει ο λογος ολο το αμαξι ,δωσε το ανταλλακτικα,και παρε ενα αλλο!

Και ο άσσος και η τριάρα με λίγο εξοπλισμό φτάνουν άνετα και ξεπερνάνε τα 45χιλιάρικα.

Δεν έχει να κάνει.

Το κακό είναι ότι δεν είναι μεμονωμένο το περιστατικό (αλλά ούτε και γενικό).

Shit happens, και όταν έχεις ένα κάρο αυτοματισμούς κτλ κτλ και γενικά όσο πιο περίπλοκο και πολύπλοκο είναι ένα όχημα τόσο πιο εύκολο να αστοχήσει κάποιο εξάρτημα.

super duper 12-08-09 11:53

κριμα φιλε μου, οντως ειναι μεγαλο κοστος επισκευης.

ελπιζω να λυθει το προβλημα σου συντομσ

bimmer-corfu 12-08-09 12:06

Σε Χ5 πάντως έχω ακούσει και εγώ για σπασμένα σασμάν και έχουμε ξανα αναφέρει τις περιπτώσεις στο φόρουμ (έχω δει και ML φίλου 2 ετών με το ίδιο πρόβλημα)

και εγώ με τη σειρά μου θα σου πω να πιέσεις για καλύτερη τιμή


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.