BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά Z - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=101)
-   -   slk200 vs z4 2.0 - 2.2 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31641)

roadsterakias 21-10-13 13:21

slk200 vs z4 2.0 - 2.2
 
:hello: Δεν εχω κλεισει 24ωρο ακομα ως μελοσ του φορουμ.. καλησπερα σε ολα τα παιδια και συγχαρητηρια για ολη τη βοηθεια που παρεχετε οι πιο εμπειροι σε εμας τους πιο "ασχετους" περι αυτοκινητων!! :lamer:

Θα μου πειτε οτι εχει ξαναγινει η συζητηση αυτη σε αλλο threat ομως επειδη ζουμε στην Ελλαδα και τα πραγματα αλλαζουν με ταχυτητες τρελες, εγω βρισκομαι στο διλημμα
2008 (σλκ)αστερι 1.8 με μεταλικη οροφη και 330 ευρω τελη τον χρονο και ειναι αμαξι που σε παει απλα οπου θες
η παμε στο απολυτο κιβωτιο ταχυτητων και στο καλυτερο τιμονι 2005 μπεμπα 2.2 660ευρω και 440ευρω φορος πολυτελειας με εξακυλινδρο απο κατω που ειναι αθανατος 5ταχυτο με καταναλωση 2 λιτρα παραπανω απο τα αλλα δυο και υφασματινη οροφη?
Υπαρχει ωστοσο θα μου πειτε και το Ζ4 2.0 με 6 ταχυτητες που εχεις οτι και το αστερι, 4 κυλινδρους δηλαδη και καις οσο το αστερι και εχεις ολα τα θετικα του Ζ4 στρηψιμο κλπ

Τα θεματα μου ειναι τα εξης:
1) το 2.0 που βγαινει μετα το 6 ειναι πιο καινουριο μοντελο και ακουσα οτι εχουν εξαλειφθει καποια τριξηματα απο το εσωτερικο που προυπηρχαν στο 2.2.. ισχυει κατι τετοιο?
2) ποια η καταναλωση του 2.0 και του 2.2??
3)εκτος απο τον ηχο του 6κυλινδρου και τον λιγο πιο γεματο κινητηρα του, υπαρχει κατι αλλο που θα με προτρεπατε στην αγορα του 2.2 αντι του 2.0
4)Εχει σημαντικες αλλαγες εκτος του κινητηρα το 2.2 του 2005 απο το 2.0 του 2008
και 5) τελικα αξιζει να δινεις περιπου 1.000 ευρω τον χρονο παραπανω η διαφορα του σλκ απο το Ζ4 (δεν μας περισευουν παιδια γιαυτο σας ρωταω) κοινως αξιζει να στερηθω 1000 το χρονο για να οδηγαω το Ζ4 αντι του ΣΛΚ??

Ευχαριστω εκ των προτερων..
αν το βρειτε περιτο το θρετ απαντηστε μου σε πμ και σβηστε το!

Dim77 21-10-13 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από roadsterakias (Μήνυμα 489653)
Θα μου πειτε οτι εχει ξαναγινει η συζητηση αυτη σε αλλο threat ομως επειδη ζουμε στην Ελλαδα και τα πραγματα αλλαζουν με ταχυτητες τρελες, εγω βρισκομαι στο διλημμα
2008 (σλκ)αστερι 1.8 με μεταλικη οροφη και 330 ευρω τελη τον χρονο και ειναι αμαξι που σε παει απλα οπου θες
η παμε στο απολυτο κιβωτιο ταχυτητων και στο καλυτερο τιμονι [B]2005 μπεμπα 2.2 660ευρω και 440ευρω φορος πολυτελειας με εξακυλινδρο απο κατω που ειναι αθανατος

5) τελικα αξιζει να δινεις περιπου 1.000 ευρω τον χρονο παραπανω η διαφορα του σλκ απο το Ζ4 (δεν μας περισευουν παιδια γιαυτο σας ρωταω) κοινως αξιζει να στερηθω 1000 το χρονο για να οδηγαω το Ζ4 αντι του ΣΛΚ??

Κάποιες δικές μου απαντήσεις στο κείμενο σου.
a) απόλυτο κιβώτιο ταχυτήτων? όχι....δεν είναι και τόσο απόλυτο. Μπορώ να σου πώ ότι χωρίς επεμβάσεις (shortshift κλπ) το 6άρι της Mercedes είναι πιο...ευχάριστο.
b) αθάνατος ο 6κύλινδρος? Όχι....όχι παραπάνω από τον Μ271 του slk. Αν δεν αρχίσεις με τροχαλίες-προγράμματα κλπ...τουλάχιστον.

c) καλύτερο τιμόνι, ναι.

Και μια απάντηση σε ένα ερώτημα σου
5) όχι δεν αξίζει...

rapid_fast 21-10-13 13:49

Φίλε,
οταν βάζεις ένα αυτοκίνητο δίπλα σε ένα άλλο, και συγκρίνεις τα οικονομικά τους στοιχεία
(και απο ότι λές δεν σου περισσεύουν) μόνο απο τα τέλη και τις έκτακτες εισφορές,
αλλά ξεχνάς τεκμήρια ασφάλειες και συντήρηση κάτι κοιτάς λάθος.
Κατά τα άλλα, η προσωπική μου άποψη, είναι πως η αγορά τέτοιων αυτοκινήτων αυτή τη στιγμή είναι λάθος.
Επιπρόσθετα, αν είσαι όπως λές και δεν σου περισσεύουν, θα καταλήξεις να αφήνεις το
αυτοκίνητο ασυντήρητο στο τέλος, για να πληρώσεις την εφορία..

BMW Power 21-10-13 14:18

Τα roadster γενικά είναι απίστευτα σε αίσθηση σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη κατηγορία αυτοκινήτου αλλά αυτή την εποχή είναι "υπερβολική πολυτέλεια".

Αν απλά θες την αίσθηση του ανοιχτού διθέσιου μην πάρεις κανένα από τα 2, πάρε ένα ΜΧ-5 1,6 και θα είσαι μια χαρά. Αν όμως θέλεις να έχεις και οδηγική αίσθηση μην πάρεις σε καμία περίπτωση merc.

paganis 21-10-13 14:33

αν δεν με ενοιαζαν τελη, εφορια κτλ...σιγουρα θα διαλεγα το ζ4.
το μερκ για μενα ειναι αδιαφορο οδηγικα..αλλα φορολογικα ειναι καλυτερο.
ισως οπως σου ειπε bmw power.. να διευρυνες λιγο και την ερευνα σου για πιθανες εναλλακτικες.

Dimzan 21-10-13 16:03

Να συμπληρωσω καποια για το slk απο τη δικη μου εμπειρια:

Δεν βγαινει εντελως το esp! Απιστευτη βλακεια για πισωκινητο. Φυσικα κανενα πισωκινητο χωρις μπλοκε δεν ειναι διακσεδαστικο, και μαλιστα σε συνθηκες πιεσης ειναι πιο επικινδυνο απο οτι χωρις μπλοκε. Στην mercedes ακομα και με μερικως απενεργοποιημενο το esp αν σου φυγει πολυ σε μαζευει αποτομα και αν δεν εχει γρηγορα χερια μπορει να σε στειλει. Εχει ομως πολυ καλη ροπη το αμαξι και πιστευω πως με ενα μπλοκε και διακοπτη-πατεντα γαι το esp θα ειναι πολυ πιο διασκεδαστικο σε πλαγιολισθηση απ οτι το Bmw.

Το bmw θα σου προσφερει πιο ευχαριστες γρηγορες βολτες οπου θες να εχεις γραμες. Για να πλαγιολισθησει το Ζ4 θελει πολλα αλογα, και επισης του λειπει το μπλοκε.

Κιβωτιο θεωρω οτι και τα δυο εχουν μετριο , δεδομενου του χαρακτηρα τους, δηλαδη σπορ και καμπριο. Πιασε κιβωτιο απο mx5 ή s2000 και θα καταλαβεις τι εστι σωστο κιβωτιο: μικρη διαδρομη, θετικο-ευκολο κουμπωμα. Τυπικα αναφερω πως του φιλου μου το slk που ειναι απο τα πλεον προσεγμενα και καλοσυντηρημενα πεταει μερικες φορες την οπισθεν.

Τεραστια διαφορα το hard top και τα παγια εξοδα υπερ του slk.


Πες μας ομως λιγα και για σενα , ποσο εισαι , τι οδηγας , για τί χρηση το θες καθως και τι ποσο διαθετεις. Προσπωικα δε θα επαιρνα τετοιο αυτοκινητο αν δεν ειχα τουλαχιστο 12.000-15.000€ σταθερο ετησιο εισοδημα, δεν ξερεις τι μας ξημερωνει!

Fanatic 21-10-13 16:05

Παρε το Merc...ομορφο αμαξακι, καλη ποιοτητα, αξιολογοτατο μοτερ....και θα μπορεις να το πουλησεις κιολας οταν θες...

Ποιος χεστηκε αν το Ζ στριβει λιιιγο καλυτερα η αν εχει το βελουδινο 6κυλινδρο...

Με τα ρεστα απο τα τελη πας διακοπες....με το Merc... ;)

Roulis 21-10-13 17:30

νομιζω πως τα δυο roadster που αναφερεις εχουν μεγαλη διαφορα στη τιμη,

slk facelift R171 (184hp) του 2008 παει απο 17 χιλιαρικα και βαλε ενω Ζ4 Ε85 2.2 σιγουρα κατω απο 9 10 χιλιαρικα

Straight six 21-10-13 18:25

mazda mx5 nb 1.8 sporty facelift

σοφη επιλογη....

raketa 21-10-13 22:03

ΜΕΣΗ κατανάλωση (συνεχείς μετρήσεις για 5 μήνες) στην Αθήνα με Ζ4 2.0 6ταχυτο, 7 ltr/100km


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.