BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Ρύθμισμα ηλεκτρονικών μονάδων E46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31270)

Dokimos e36 19-06-17 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 518547)
Το δικό μου E46 του 2005, έχει αυτόματο κατέβασμα ΚΑΙ ανέβασμα, και στα 4 παράθυρα. Οι διακόπτες είναι 2 θέσεων. Όταν πατάω ( ή τραβάω) ελαφρά και κάνει ένα κλικ, κατεβαίνουν (ή ανεβαίνουν) μέχρι να αφήσω το διακόπτη.
Όταν πατάω δυνατότερα που κάνει 2 κλικ (μέχρι τέρμα δηλαδή), το παράθυρο κάνει όλη τη διαδρομή.

Τα ιδια κλικ(2 σκαλες)κανουν κ εμενα κ οι δυο διακοπτες το εχω κοιταξει!απλα του συνοδηγου το κατεβασμα,αρνητε πεισματικα να εκτελεσει την αυτοματη επιλογη!

PetrosD 20-06-17 08:18

Έβγαλες έξω το διακόπτη, να τον μετρήσεις με ένα πολύμετρο να δεις αν δουλεύει;

rapid_fast 20-06-17 09:01

Παιδιά να ρωτήσω κάτι βλακώδες?
Οταν βάλετε το κελιδί στην πόρτα και το κρατήσετε, τα παράθυρα ανοίγουν και κλείνουν
αυτόματα? Ναι ή όχι?

Dokimos e36 20-06-17 10:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 518557)
Έβγαλες έξω το διακόπτη, να τον μετρήσεις με ένα πολύμετρο να δεις αν δουλεύει;

Οχι!πως το κανω αυτο?εχω πολυμετρο!

Dokimos e36 20-06-17 10:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 518561)
Παιδιά να ρωτήσω κάτι βλακώδες?
Οταν βάλετε το κελιδί στην πόρτα και το κρατήσετε, τα παράθυρα ανοίγουν και κλείνουν
αυτόματα? Ναι ή όχι?

Εμενα οπως λες στο κλειδωμα κλεινουν κ τα παραθυρα!στο ανοιγμα δεν το εχω δοκιμασει..αλλα προσφατα το ρυθμισα με το διαγνωστικο να γινεται κ απο το κλειδι!κ ανοιγμα κ κλεισιμο(πριν δεν γινοταν)

rapid_fast 20-06-17 10:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 (Μήνυμα 518563)
Εμενα οπως λες στο κλειδωμα κλεινουν κ τα παραθυρα!στο ανοιγμα δεν το εχω δοκιμασει..αλλα προσφατα το ρυθμισα με το διαγνωστικο να γινεται κ απο το κλειδι!κ ανοιγμα κ κλεισιμο(πριν δεν γινοταν)

Αυτόματα κλείνουν, ή όσο πατάς το κουμπί ή κρατάς γυρισμένο το κλειδί??

Dokimos e36 20-06-17 12:32

Ναι οσο κραταω το κλειδι ή το κουμπι αντιστοιχα!

PetrosD 20-06-17 13:52

^Κι εμένα. Και η ηλιοροφή κλείνει.
Άνοιγμα, δεν έχω δοκιμάσει.

rapid_fast 20-06-17 16:43

Ok..
Θα σας πω τι ξέρω 100% για τα αυτοκίνητα που είχαν αυτόματη λειτουργία στα παράθυρα..
Εάν σβήσουμε το αυτοκίνητο με ανοικτά παράθυρα και περάσουν 16 λεπτά, τα παράθυρα κλείνουν μόνα τους..
Πχ, εγώ έχω ξεχάσει ανοικτό παράθυρο στην πυλωτή, και την επόμενη μέρα ήταν κλειστό..
Τότε το έψαξα πρώτη φορά..
Ολα τα παράθυρα έχουν στο ανέβασμα σύστημα που ελέγχει κατά την άνοδο το φορτίο και σταματάει το ανέβασμα αν έχει εμπόδιο..
Μέσα στο νουλαπάκι, πάνω απο τις ασφάλειες, και κάτω απο τα ρελέ, έχει την μοντούλα ελέγχου.
Ολα τα παράθυρα, εμπρός και πίσω έχουν αυτόματη λειτουργία..
Τα πίσω παράθυρα μπορείς να τα απενεργοποιήσεις..
Το σύστημα ελέγχει και τους υαλοκαθαριστήρες..
Πχ, αν έχεις ανοικτούς υαλοκαθαριστήρες και το αμάξι σταματήσει, οι υαλοκαθαριστήρες σταματούν. Κάνουν ένα καθάρισμα ανα 10 δευτερόλεπτα..
Το κλειδί είναι του νέου τύπου, επαναφορτιζόμενο και όχι με μπαταρία που αλλάζει..
Το ντουλαπάκι κλειδώνει αυτόματα μόλις κλειδώσεις το αυτοκίνητο.
Το πόρτ μπαγκάζ ξεκλειδώνει αυτόνομα χωρίς να ξεκλειδώνει το αυτοκίνητο.
Τα εσωτερικά φώτα σβήνουν μετά απο 16 λεπτά αδράνειας..
Αν όλα τα παραπάνω ισχύουν στο αυτοκίνητο σας, έχει αυτόματο άνοιγμα και κλείσιμο παραθύρων σε όλα τα παράθυρα.
Αν όχι, δεν έχει..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.