BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Steptronic vs Manual (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32384)

stefanos9 23-10-14 22:01

Steptronic vs Manual
 
Αξιζει το steptronic vs manual transmission ? τι λετε ? Μιλαμε για F20 125i

Δεν εχω δοκιμασει ποτε αυτοματα, παλια ειχα κανει τεστ drive μια mercedes CLA200 με 7G-DCT, με μπερδεψε δεν ξερω, ενιωσα λιγο σαν less fun, σαν κουλος με το ενα ποδι μου και το ενα χερι μου να μην χρειαζεται, και λιγο καληνυχτα...

stefanos9 23-10-14 22:51

Εγω λεω να παω σε μανουαλ, γιατι μου ειναι ποιο ανετο, εχω καλυτερο ελεγχο του αμαξιου, ειναι φτηνοτερο, ειναι πιο γρηγορο, ειναι ποιο αξιοπιστο και οδηγω εκτος κεντρων και μεγαλων πολεων most of the time, δηλαδη συνηθως 5η - 6η μενει μεσα...

Fanis 24-10-14 08:54

Εαν μιλάς για F20, το αυτόματο είναι σαφώς ανώτερο και από μόνο του ικανός λόγος για να αγοράσει κάποιος αυτό το αυτοκίνητο. :dblthumb2

BMW Power 24-10-14 09:06

To 8άρι αυτόματο είναι απλά ότι καλύτερο για τα σημερινά αυτοκίνητα.

Ο μόνος λόγος για να πάρεις χειροκίνητο είναι ο κανιβαλισμός που δεν σου τον επιτρέπει το αυτόματο.

Dim77 24-10-14 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 502112)
To 8άρι αυτόματο είναι απλά ότι καλύτερο για τα σημερινά αυτοκίνητα.

Ο μόνος λόγος για να πάρεις χειροκίνητο είναι ο κανιβαλισμός που δεν σου τον επιτρέπει το αυτόματο.

Ακόμα και εγώ ο άνθρωπος που έλεγε ''δεν θα πάρω αυτόματο ποτέ'', θεωρώ ότι το 8άρι αυτόματο της BMW, είναι πολύ καλύτερο για το 99.9% των χιλιομέτρων που θα οδηγήσεις με το αυτοκίνητο.

Το έζησα με μια 523 F10 και BMW καινούρια, θα έπαιρνα με τέτοιο μόνο.

(Γενικά τα αυτόματα σασμάν, 6άρια και άνω έχουν καλή κλιμάκωση, έχουν ωραία λειτουργία και δεν αυξάνουν και πολύ την κατανάλωση)

Υ.Γ. Εάν το test drive που έκανες ήταν αυτά που πας για μισή ώρα σε καταλαβαίνω. Αλλά αν πήρες το Mercedes με το 7G-tronic για 2-3 ημέρες και μετά από 200-300km δε σου φάνηκε ''σωστό'' :nixweiss:

Επίσης το steptronic της BMW είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σασμάν με σωστή χειροκίνητη λειτουργία του λεβιέ. Δηλαδή με κάτω κίνηση ανεβάζει ταχύτητα και προς τα πάνω κατεβάζει. (όπως σε ΟΛΑ τα αγωνιστικά οχήματα που η εργονομία παίζει μέγιστο ρόλο).
Απλά τα paddles είναι σταθερά στο τιμόνι και γυρίζουν με αυτό, που είναι τραγικό λάθος για πραγματικό χειρισμό του τιμονιού σε ειδικές συνθήκες.
Επειδή βεβαίως 9999 στους 10000 δεν χρησιμοποιούν με τέτοιο τρόπο τα οχήματα, κανείς δεν διαμαρτύρεται.

rapid_fast 24-10-14 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 502113)

Επίσης το steptronic της BMW είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σασμάν με σωστή χειροκίνητη λειτουργία του λεβιέ. Δηλαδή με κάτω κίνηση ανεβάζει ταχύτητα και προς τα πάνω κατεβάζει. (όπως σε ΟΛΑ τα αγωνιστικά οχήματα που η εργονομία παίζει μέγιστο ρόλο).
Απλά τα paddles είναι σταθερά στο τιμόνι και γυρίζουν με αυτό, που είναι τραγικό λάθος για πραγματικό χειρισμό του τιμονιού σε ειδικές συνθήκες.
Επειδή βεβαίως 9999 στους 10000 δεν χρησιμοποιούν με τέτοιο τρόπο τα οχήματα, κανείς δεν διαμαρτύρεται.

Και το πεζώ 107 ακριβώς έτσι είναι στο λεβιέ και στα πάντλς...

stefanos9 24-10-14 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 502113)
Υ.Γ. Εάν το test drive που έκανες ήταν αυτά που πας για μισή ώρα σε καταλαβαίνω. Αλλά αν πήρες το Mercedes με το 7G-tronic για 2-3 ημέρες και μετά από 200-300km δε σου φάνηκε ''σωστό'' :nixweiss:

Μωρε ουτε μιση ωρα, κανα 10λεπτο θα ελεγα. Αντε να καταλαβω αν μ'αρεσει. Ναι θες 300km, αλλα αυτο για να γινει πρεπι να εχεις κανει την αγορα...
Αλλα δεν μου αρεσει το οτι δεν εχει καθολου μοχλο η Mercedes !! Ενω ο μοχλος στις μπεμπες !!!! ...

Το steptronic στην F20 δεν εχει αυτακια(paddles) στο τιμονι ? Αλλαζεις μονο απο το μοχλο πανω κατω στο "manual" mode η εχει ΚΑΙ paddles?

Dim77 24-10-14 12:12

Τα paddles είναι άχρηστα κατά τη γνώμη μου. Τα είχε το 523 και είναι μόνο για να κάνεις πλάκα.
Μια χαρά αλλάζεις αν θες χειροκίνητα με το λεβιέ.

SUPERCHARGER 24-10-14 13:41

εγω θα πω οτι με την τεχνολογια που εχουν τα σημερινα αυτοματα κιβωτια και με την χρηση που κανουμε εντος πολης, ΔΕΝ θα αγορασω ποτε ξανα χειροκινητο.
Χειροκινητο μονο για κανιβαλισμο οπως ειπαν οι απο πανω, που και παλι, δεν το κανεις με το καθημερινο σου αυτοκινητο.
Και το 107 που εχουμε, αυτοματο το πηρα, και το Ε91.

LefterisK 24-10-14 14:18

βασικα συμφωνω και εγω με τους προλαλησαντες...
αν επαιρνα κατι αυτο θα ηταν αυτοματο, μονοδρομος. και αν μπορουσα να επιλεξω για paddles θα ελεγα οχι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.