BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Classic Cars (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=18)
-   -   ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28003)

E36-Hartge 11-05-11 16:36

Μιας και είμαι κι εγώ στον δρόμο αγοράς ενος σκαραβαίου θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στο τι εννοούμε όταν λέμε αυθεντικό?
Το να είναι δηλαδή όπως βγήκε απο το εργοστάσιο?
Και αν ναι πρέπει να είναι original τα ανταλλακτικά του?
Άν π.χ γίνει κάποιο χρώμα το οποίο δεν βγήκε στην παραγωγή η το να μπεί κάποιο τελικό άλλης εταιρίας η καθίσματα θα υπάρχει πρόβλημα?

crazy_beaver 11-05-11 20:26

Τι κινήσεις θα πρέπει να κάνει κάποιος που θέλει να βγάλει τέτοιες πινακίδες και ποιοι οι κανονισμοί αν υπάρχουν ;

rapid_fast 11-05-11 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από E36-Hartge (Μήνυμα 426570)
Μιας και είμαι κι εγώ στον δρόμο αγοράς ενος σκαραβαίου θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στο τι εννοούμε όταν λέμε αυθεντικό?
Το να είναι δηλαδή όπως βγήκε απο το εργοστάσιο?
Και αν ναι πρέπει να είναι original τα ανταλλακτικά του?
Άν π.χ γίνει κάποιο χρώμα το οποίο δεν βγήκε στην παραγωγή η το να μπεί κάποιο τελικό άλλης εταιρίας η καθίσματα θα υπάρχει πρόβλημα?

Τσούκου.
Αν το έχεις εσύ απο την αρχή, κάνεις μια έκθεση/περιγραφή των κύριων αλλαγών που έχεις κάνει.
Τους νοιάζει να έχεις κινητήρα και κιβώτιο του ιδίου τύπου, ή απο όχημα ιδίου τύπου,
όπως το εργοστασιακό.
Π.χ. εχεις ε28 αγορασμένο 518ι. Ακόμα και κινητήρα 535 να έχεις, περνάει, αρκει να είναι
απο ε28.
Δεν τους νοιάζει χρώμα, ο αριθμός πλαισιου, και ο τύπος κινητήρα/κιβωτιου.
Δεν σε νοιάζουν καθίσματα/παρελκόμενα/ραδιόφωνα κλπ.. Ούτε αν έχεις βάλει γνήσια
ανταλλακτικά ή ιμιτασιόν.

MIKEN636 12-05-11 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petroscf (Μήνυμα 426535)
Νομίζω πως δεν τίθεται θέμα για την "κλούβα", σαν τρελοί θα τη θέλουν να την γράψουν !!!!
Εξάλλου δεν έχουν μόνο "κουρσάκια" στη ΦΙΛΠΑ κλπ., έχουν ακόμα και φορτηγά μεγαλύτερα από VW "κλούβες"...Φανταστικό αυτοκίνητο, by the way!!

το ιδιο εχω και εγω ....αλλα κανονικα με πινακιδες γιατι ειναι επαγγελματικο και μου ερχονται ολα μισα τα εξοδα.δε δινονται τετοια αμαξια.

petroscf 12-05-11 08:47

...Τα ANGEL EYES θα με βάλουν να τα ξηλώσω, φαντάζομαι?
Και, όσον αφορά τον κινητήρα μου, ναι, μαμά είναι, αλλά το WEBER δεν είναι ότι ακριβώς πιο μαμά...
Καλά για τις ζάντες και τα καθίσματα δεν το συζητώ...

petroscf 12-05-11 08:54

Εμένα θα με ενδιέφερε πάντως να ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να εντχθεί κανείς σε ένα "ενδιάμεσο" καθεστώς, ώστε να κυκλοφορεί στο δρόμο κανονικά άρα να μην παραδώσει πινακίδες (?) και, προφανώς, να πληρώνει τέλη κυκλοφορίας, αλλά να τον καλύπτει η ασφάλει που καλύπτει τα ιστορικά.

Σήμερα, με κανονική ασφάλεια, λόγω χαμηλής αξίας του οχήματος -το μάτι τους!!!- δεν μπορώ να πάρω τα λεφτά μου για να βάλω καινούρια ανταλλακτικά από Γερμανια, πχ σε περίπτωση τρακαρίσματος...

Δηλ πχ αν το αυτοκίνητο το βγάζει ο πραγματογνώμονας περίπου 500 ευρώ (κάπου εκεί!! άντε να του το σπρώξει ο φαναρτζής, επειδή είναι φίλος, στο 1000ρικο, με πολλά παρακάλια-"μα δές το σε τι κατάσταση το έχει" κλπ) και το τρακάρισμα κοστίζει (ανταλλακτικά που θα φέρω από Γερμανία και εργασίες επισκευής) 1500, δεν τα παίρνω που να χτυπιέμαι!!!!

Dimpas 12-05-11 09:56

Το καλύτερο πράγμα που μπορείς να κάνεις για να αντιμετωπίσεις τους ΚΛΕΦΤΕΣ που λέγονται ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ είναι να βγάλεις μία ΚΑΡΤΑ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑΣ !
(googlare to )

Αν σε τρακάρουν και έχεις την κάρτα αυθεντικότητας ( Δεν έχει σημασία τι πινακίδες έχεις ) η ασφαλιστική είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να σε καλύψη ΜΕ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ανταλλακτικά μέχρι την τελευταία βίδα !

Βέβαια είναι ΤΟΣΟ Κλέφτες ( και πρώτα απο όλους ο "Εμπειρογνώμονάς" τους ) που θα χρειαστείς 'ισως να βάλεις και δικηγόρο ( όχι από την ασφαλιστική σου εταιρία ! ) .

τα έχω περάσει με το Kadett μου , μου έφαγε η International Life 580 € αλλά ΤΟ ΠΑΘΗΜΑ ΕΓΙΝΕ ΜΑΘΗΜΑ !

Πιστοποιητικό δεν έβγαλα , αλλά έκανα ARAG !

petroscf 12-05-11 10:17

Απ' ό,τι διαβάζω, για να βγάλεις αυτή την κάρτα, πρέπει να είσαι μέλος της FIVA ?? και επιπλέον, σου ελέγχουν το αυτοκίνητο ως προς την αυθεντικότητα... Οπότε ίσως και να μην τη βγάζει το δικό μου (γιατι το έχω αλλαγμένο σε διάφορα σημεία, ανάλογα με τα γούστα μου και -επί του παρόντος, τουλάχιστον- δεν θέλω να το επαναφέρω σε κατάσταση "μαμά", (αν και έχω φυλαγμένα τα πάντα, και μπορώ να το κάνω αν πάσα στιγμή)

m_power_lunatic 12-05-11 11:26

..........
 
Παρακολουθω το θεμα «πινακιδες ιστορικου οχηματος»» αρκετο και απο αλλο φορουμ γνωστου περιοδικου αυτοκινητου το οποιο ειναι πολυ ενημερωμενο.Θα κανω μια προβλεψη,επειδη πολλοι εκμεταλλευτηκαν την χαλαροτητα του νομου και εχουμε δει να ΜΗΝ εφαρμοζεται η 30ετια στην παραχωρηση των πινακιδων αφου οι περισσοτεροι δεν εχουν ενδιαφερον για το κλασσικο αυτοκινητο που εχουν και την διατηρηση του αλλα ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ κτλ πολλα θα αλλαξουν και θα αυστηροποιηθουν στο μελλον.Το βλεπω να ερχεται ειναι σχεδον σιγουρο.....

petroscf 12-05-11 11:29

κκ. MODERATORS μήπως το θέμα θε έπρεπε να μεταφερθεί στην κατηγορία classic?? Και ας μην αφορά αποκλειστικά BMW...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.