BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά Z - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=101)
-   -   Ζ3 αρση ακινησιας (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=34302)

street-runner 21-10-21 02:05

Ζ3 αρση ακινησιας
 
Καλησπερα, θα ζητησω τη γνωμη σας για το αν αξιζει η οχι να κανω αρση ακινησιας και χρηση του αυτοκινητου καΙ θα περιγραψω περιληπτικα τι παιζει.
Ζ3 1,8 μοντελο '01 αγοραστηκε οταν ημουν 13ετων. Το 2010 το ανελαβα εγω με καποια θεματα απο κακες και τσουχτερες επιδιορθωσεις, την ειχαν γδαρει τη μανα μου και δεν αλλαζαν και οτι λεγανε.
Σταδιακα οτι χαλαγε το αντικαθιστουσα με κατι καλυτερο σε μια προσπαθεια γενικης αναβαθμισης με οσα λεφτα απο οικονομιες μπορει να εχει κανεις στα 21-22 του.
-Φωτιζομενος λεβιες ταχυτητων Μ
-Υχοσυστημα πηγη και 2 μεγαγωνα ΜΕ 2 τουιτερ, το σαμπ γουφερ ηταν ενεργο δεν το πειραξα
- 17αρες ζαντες απο 15αρες μαμα, με νεο λαστιχο 215/45 μπρος πισω
- Καζανακι ανοξειδωτο και μπουκα και καταλυτης ελευθερας (ειχαν σπασει/οξειδωθει τα μαμα μερη)
- Μπιλσταιν κιτρινα προσαρμοσμενα στα χαμηλομενα ελατηρια μου διεθετε
Νοε 2013 καταθετω πινακιδες ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΩ ΤΑ ζαντολαστυχα με τα παλια, αποθηκευω τα φρεσκα στο σπιτι τυλιγμενα με κουρελοσεντονα, ολο αυτο λογω στρατου Ιαν-Οκτ 2014 και μετεπειτα Ιαν 2016-Ιουλ 2020 σπουδες διπλο μαστερ εξωτερικο. Καλοκαιρι 2020 μονιμα γυρισα Αθηνα και λογω κορονοιου δεν ασχοληθηκα με το θεμα αυτοκινητου.
ΤΩΡΑ σκεφτομαι να κανω αρση ακινησιας , μεταβιβαση στο ονομα μου και
- Σερβισ γενικο μηχανικα μερη, μικρο αναβαθμιση φιλτρο + Σκληρη οροφη
- Τσεκ απ φρενα αμορτισερ πιθανη αναβαθμιση φρενα και εξατμιση απο μπροστα
- Καθισματα αναβαθμιση και ισως τιμονι απο ζ4 η αλλη επιλογη με αεροσακο
- Βαφη φρεσκαρισμα body διχρωμια σκληρη οροφη
- Τσεπ απ ηχοσυστημα πιθανη αναβαθμιση με ενισχυτη
Η ΟΛΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΣΤΑΔΙΑ ΟΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΙ ΣΕΙΡΕΣ
ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

BMW Power 21-10-21 11:00

Αξίζει μόνο αν η κατάσταση του αυτοκινήτου είναι αρκετά καλή για την ηλικία του.

Αν έχει κάποιο ατύχημα η πολλά χιλιόμετρα και θέλεις οπωσδήποτε Ζ3, καλύτερα να αγοράσεις ένα και να κρατήσεις το δικό σου για ανταλλακτικά.

Τα περισσότερα Ζ3 προς πώληση είναι σε άθλια κατάσταση για να μπορέσεις να πάρεις μια ιδέα για την αξία του. Αν βέβαια σκοπεύεις να το κρατήσεις για αρκετά χρόνια τότε ίσως και να αξίζει.

Πάντως αυτά που περιγράφεις κοστίζουν χονδρικά τουλάχιστον 5.000

street-runner 21-10-21 17:27

το θεμα ειναι οτι δεν θεωρω να αξιζει να αγορασω αλλο πιο καινουργιο μεταχειρισμενο με αρκετα λεφτα 15-20Κ ή να αγορασω καινουργιο ειναι αδυνατον σε αυτη τη φαση, η αλλη επιλογη ειναι να αγορασω ενα συμβατικο μικρο αλλα αυτο δεν με ενθουσιαζει καθολου

BMW Power 22-10-21 14:40

Αν το θέλεις για να το οδηγείς καθημερινά και να περνάς καλά με αυτό, με 15-20Κ θα πάρεις Ζ4 όχι Ζ3! Είναι 100 φορές καλύτερο αυτοκίνητο σε όλους τους τομείς.

Αν όμως θέλεις να φτιάξεις το Ζ3 για να πάρει αξία κάποια στιγμή, πρέπει να το κρατήσεις original και να μην έχει πολλά χιλιόμετρα και να μην είνια χτυπημένο κλπ κλπ

street-runner 04-11-21 18:15

ξεκινησε λοιπον η αρση ακινησιας
- ασφαλεια , αναλογικα τελη και νεες πινακιδες περιμενω αυριο με το ραντεβου
- κουβαληθηκε με γερανο δεν το δεχονταν στην αρχη με την οδικη της ασφαλιστικης οποτε εδωσα ενα 35αρι και το πηρε και εκανε και μια σταση εκει που ειχα τις 17αρες ζαντες τις φορτωσαμε μαζι
- απο χτες μπηκε συνεργειο και βρηκαμε προβληματα (τρομπα βενζινης και φλοτερ ολα ειχαν διαλυθει και σπασμενα μεσα στο ρεζερβουαρ) αλλαγη λοιπον τρομπας και θα πρεπει να παραγγειλω απο γερμανια με φλοτερ-βαση, προσωρινα δεν θα εχω ενδειξη βενζινης στο ταμπλο
- δισκοπλακες σκουρια μπρος πισω αλλαγη και το ιδιο τακακια (μπρος βαλαμε τρυπητες αεριζομενες zimmerman)
- φιλτρα λαδιου/βενζινης κτλπ συν ενα αερος (ισως φιλτροχοανη)
παιρνει μπρος κανονικα πλεον φορεσαμε και τα 17" ζαντολαστιχα, αμορτισερ και λαστιχα ειναι οκ αλλα με προσοχη στο βρεγμενο
μεχρι εδω 970 ευρω
αυριο θα δουμε μπουζι και ειναι ετοιμο απο μηχανολογικα...

PetrosD 04-11-21 21:57

Ωραία! Να το χαρείς και να το φέρεις και σε επόμενη συνάντηση να το χαζέψουμε από κοντά. Και φυσικά, αν θέλεις, βάλε καμιά φωτογραφία στο θέμα.

MZ3 04-11-21 22:26

κανε τον κοπο να αλλάξεις και νερα παραφλού υγρά φρένον διαφορικού και σασμάν να είσαι ήσυχος για τα επόμενα χρόνια, η λίγη σκουριά με ένα δυο φρεναρίσματα φευγει αν δεν έχει στραβώσει ο δίσκος που δεν βλέπω τον λόγο να έχει στραβώσει.

BMW Power 05-11-21 07:45

Αυτό θα ήταν ένα πολύ ωραίο vlog

Καλή συνέχεια στο εγχείρημα!

street-runner 07-11-21 20:43

Απο μηχανολογικα τελειωσαμε την παρασκευη 5/11
Εκκρεμει μονο το φλοτερ της αντλιας βενζινης που θα παρει 1μιση μηνα να ερθει απο γερμανια και δευτερα θα το παω στον ηλεκτρολογο γιατι εχει διαρροη και αδειασε ολη την μπαταρια.

street-runner 08-11-21 21:12

θελω να ρωτησω σχετικα με καθαρισμο μπεκ
1) 100αρα η καλυτερα V power με καθαριστικο κινητηρα
2) καθαρισμο carbon off με υδρογονο
εχει δοκιμασει κανεις και τι διαφορα εχει το ενα με το αλλο
γιατι διαβαζω διαφορα και με μεπρδευουν

street-runner 08-11-21 21:30

https://ibb.co/6sKYMyk
https://ibb.co/p30NR7T
https://ibb.co/mD1tH15
https://ibb.co/cbtgsWh

μεριεκς φωτο απο την ωρα που το εβγαλα απο την μιζερια και καθολη τη πορεια επισκευης

street-runner 11-11-21 02:13

σημερα τεταρτη 10/11 φτιαξαμε το προβλημα με το δυναμο και κατι κομμενα καλωδια πισω
και το πηγαμε πισω στο μηχανολογιο οπου ξαγνικα αρχισε να κανει ενα μεταλλικο θορυβο σαν να βαρανε μεταλλα απο το ενα λεπτο στο αλλο και λενε οτι βαρεσε μπιελα και οτι η κεφαλη του πιστονιου εχει χασει τα μποσικα ηταν και αργα και δεν υπηρχε ωρα για περαιτερω ελεγχο, αυριο λοιπον θα δουμε τι θα γινει, καθως ειπωθηκε αλλαγη μοτερ και εχω τρελαθει
αναρωτιεμαι γιατι να ρεταρε το πιστονι αφου αλλαξαμε λαδι και φιλτρο... φταιει η ακινησια των 8 ετων και να οδηγησε σε καποιο κολλημα του εμβολου τι διαολο γινεται

MZ3 14-11-21 00:07

να δείτε μηπως ξεβίδωσε κανένα μπουζί (ελπίζω να βάλανε τα σωστά όπως και φίλτρο κ λάδια ) και να αφαιρέσης όλα τα λουριά μπροστά και να το βάλετε μπροστά ώστε να αποκλίσετε οτι αυτός ο θόρυβος δεν προέρχεται απο δυναμό αντλία κομπρεσέρ, τα πιστόνια και οι μπιέλες δεν χαλάνε τόσο εύκολα ούτε επιδή καθόταν μερικά χρόνια, αλίμονο αν ήταν έτσι, ποιο πολύ κάτι να μην κάνανε σωστά αλλά ίσσως κανω λάθος

street-runner 02-12-21 02:56

καλησπερα, επειτα απο 1 μηνα διαρκους ενασχολησης με το αμαξι (υποψιν ηταν σε ακινησια για 8 χρονια) διορθωθηκε και το τελευταιο μηχανολογικο προβλημα ευελπιστω να μην προκυψει κατι απροσμενο βεβαιως. Σκοπος του ποστ μου ειναι να κανω γνωστα τα καμωματα του συνεργειου που εμπιστευτηκα μετα απο αρκετη ερευνα και υποτιθεμενη διασταυρωση πληροφοριων απο αλλα μαγαζια που ελεγαν θετικα σχολια για το εν λογω συνεργειο (δεν ξερω αν παιζει να αλληλο-υποστηριζονται)
-Πληρωσα 970 την πρωτη επισκεψη / 380 την δευτερη / 450 την τριτη + 160 ανταλλακτικα που βρηκα μονος μου για να μου εγκαταστησουν γιατι δεν εβρισκαν οι ιδιοι και τα βρηκα σε 1-2 μερες που εψαξα σε σκραπ συνολο 1960 !
-Το εν λογω συνεργειο εκανε δυο φορες καθαρισμο τεποζιτο με στουπια και τελικα την τριτη φορα το βγαλαμε εξω και βαλαμε το αυτο που τους εφερα απο το σκραπ. Συν αλλαξαμε δυο φορες αντλια βενζινης και τελικα την τριτη φορα βαλαμε αυτην που τους βρηκα εγω απο το σκραπ.
-Τη δευτερη φορα καναμε και καθαρισμο μπεκ αφου βουλωσαν απο τον προχειρο καθαρισμο του τεποζιτου της πρωτης φορας
-Αλλαξαμε λαδια δυο φορες και μαλιστα τη δευτερη βαλαμε 0w30 20ε/λιτρο σε ατμοσφαιρικο μοτερ 1,8L χρονολογιας πριν το 2000
-Το θορυβο που εκανε στην κεφαλη ΔΕΝ το φτιαξανε τελικα και μου λεγανε να κανω βολτες και να το δουλεψω και γενικως να του δωσω να καταλαβει οπως και εκανα τελικα ειχε φθαρει ο εκκεντροφορος και δυο κοκορακια και ετρεχα με 140-170 με σπασμενο να χτυπαει, περιμενοντας το λαδι να κανει θαυματα παλι καλα δεν επαθα και κανενα ατυχημα!
-Χτες το πηγα το αμαξι σε αλλο συνεργειο που γνωρισα απο εδω μεσα στην αργυρουπολη (αν θελει γραφω και ονομα) και μου το διορθωσαν το προβλημα στην κεφαλη δειχνοντας και βιντεο την ωρα της αλλαγης. Οποτε πηρα τα κομματια σημερα και τα γυρισα στο παλιο συνεργειο ζητωντας εξηγησεις και επιστροφη χρηματων πραγμα που δεν εκαναν βεβαιως αλλα εγω προσπαθησα καθως τους θεωρω υπευθυνους για την ολη οικονομικη ζημια και την ταλαιπωρια που τραβηξα για κατι οχι τοσο συνθετο που περιεγραφαν πως ειναι.
Γεωργιου Βλαχου 19 Νεο Ψυχικο (Ελληνορωσων)
Οπως τους ειπα αφου αρνουνται καθε ευθυνη, λεγοντας διαφορες δικαιολογιες, δεν προκειται να ξαναπατησω εκει και θα κανω γνωστα οσα συνεβησαν καθ'ολη την διαρκεια της περιοδου επισκευων ωστε αλλοι να αποφυγουν να μπουν στις ιδιες περιπετειες που μπηκα εγω.
Αυτα.

Dim77 02-12-21 13:29

Έχουμε τμήμα για τις εμπειρίες.

Έχει κάποιους επιπλέον κανόνες για αποφυγή προβλημάτων.

Dim77 02-12-21 13:32

Όσον αφορά το πρώτο συνεργείο. Θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι αν έχει πιάσει λάσπη το ρεζερβουάρ δεν καθαρίζει με τίποτα και θα βουλώνει συνέχεια μπεκ...

Επίσης, το να μην βρίσκουν μεταχειρισμένα ανταλλακτικά για BMW (χωρίς να υπάρχει θέμα κόστους), είναι αστείο...αφού υπάρχουν συγκεκριμένοι έμποροι που έχουν μεγαλύτερο στοκ μεταχειρισμένων ανταλλακτιών από τη BMW Γερμανίας...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.