BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - DIY (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=146)
-   -   DIY δαχτιλίδια καντράν... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27611)

ThaNOS E46coupe 18-03-11 22:04

DIY δαχτιλίδια καντράν...
 
10 Συνημμένο(α)
αφού τα βρήκα τα έβαλα!!!!!!Ο λόγος για τα χρωμιωμένα δαχτυλίδια στο 46άρι μου...
και εδώ ένα σχετικό και πανέυκολο DIY....επειδή οτι φτιάχνω δέ σας ξεχνώ!!!!!
ξεκινάμε λοιπόν αφαιρόντας τον αερόσακο. έχει δύο βίδες τρόξ στο πίσω μέρος του τιμονιού....Συνημμένο Αρχείο 30197
αφού αφαιρέσουμε τη φύσα-φύσες ...λύνουμε την κεντρική βίδα που κρατάει το τιμόνι μας στον άξονα...Συνημμένο Αρχείο 30198

βγάζουμε το τιμόνι και έχουμε αυτό το αποτέλεσμα...Συνημμένο Αρχείο 30200
στη συνέχεια ξεβιδώνουμε τις δύο τρόξ που κρατάνε το καντράν μας ...Συνημμένο Αρχείο 30199

αφαιρούμε το καντράν...απο πίσω του έχει δύο φύσες. τις αφαιρούμε και αυτές...Συνημμένο Αρχείο 30201Συνημμένο Αρχείο 30203
και πέρνουμε το καντράν στο χέρι....ξεβιδώνουμε τις πολύ μικρές τρόξ στο πίσω μέρος του καντράν... και χωρίζει σε τρία κομμάτια. το κρύσταλο - την πλακέτα και το πίσω κάλυμα...Συνημμένο Αρχείο 30202


αρχίζουμε να τοποθετούμε τα δαχτυλίδια τα οποία μπάνουν κουμπωτά.Συνημμένο Αρχείο 30204

αφού κάνουμε όλα τα βήματα με τον αντίστροφο τρόπο , ξανατοποθετούμε το καντράν στη θέση του. κουμπώνουμε φύσες , βάζουμε τιμόνι και αερόσακο και κάνουμε ένα τσέκ στα όργανα με το τέστ 2.1...Συνημμένο Αρχείο 30205


Άν όλα τα όργανα λειτουργούν κανονικά σημαίνει πώς δέν κάναμε καμία ζημιά και οτι το DIY έχει φτάσει πλέον στο τέλος του και έχει στευθεί με επιτυχία....και εμείς χαιρόμαστε το όμορφο αυτό αποτέλεσμα....Συνημμένο Αρχείο 30206

ευχαριστώ για το χρόνο που σπαταλήσατε για να το διαβάσετε....ευχομαι να βοηθησε και να το χαρήκατε και εσείς όπως και εγώ....
και μήν ξεχνάτε ...σχόλια στο γκαράζ μου και τη ζυγαριά ρεεεε....!!!!!!!!:yippee:

stelmaniac 18-03-11 22:58

Ναι, μπραβο αλλα βγαλε αυτη την παλιατζουρα το τιμονι που γερναει το αμαξι και ριξε ενα Μ...

ThaNOS E46coupe 18-03-11 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 419463)
Ναι, μπραβο αλλα βγαλε αυτη την παλιατζουρα το τιμονι που γερναει το αμαξι και ριξε ενα Μ...

Ναί στέλιο... αλλα δέν παίζει και τόσο χρήμα ρε φίλε...θέλω να βάλω Μ αλλα κάνει 400 + αερόσακο ρε γμτ μου....

stelmaniac 18-03-11 23:02

ελα ρε μη γκρινιαζεις...ο αεροσακος κοστιζει, το τιμονι το βρισκεις σε λογικα πλαισια πια...

ThaNOS E46coupe 18-03-11 23:07

αυτό θα γίνει στα επόμενα σχέδιά μου...θα περιμένω πλέον και δέ θα βιάζομαι. όταν βρώ καμιά ευκαιρία θα την αρπάξω.....τον ///M spartan θα τον κρεμάσω αμα το βρώ...είχε ένα τιμόνι που πάθαινες ζημιά....!!!!!

Geo_3D 18-03-11 23:14

Μπραβο για το DIY,αλλα 2 παρατηρησεις μονο,ετσι απλα εγκυκλοπαιδικα που λενε....

1) δεν χρειαζεται να βγαλεις το τιμονι....τερμα εξω και κατω και βγαινει το καντραν απτο κενο μεταξυ ταμπλο και στεφανης τιμονιου

2)Αφου βγαλεις το καντραν,το πρωτο,μα πρωτο,ΜΑ ΠΡΩΤΟ πραγμα που κανεις,ειναι να βγαλεις τα καουτσουκ μπροστα στα κουμπια της ωρας και του χιλιομετρητη.Αν δεν τα βγαλεις και πας να ανοιξεις το καντραν,το πιο πιθανο ειναι να σπασουνε τα πλαστικα που καλυπτουν και να μην μπορεις μετα να ρυθμισεις ωρα ή να μηδενισεις τον μερικο χιλιομετρητη....και φυσικα τα συγκεκριμενα δεν δινονται ξεχωριστα...την εχω πατησει και απλα ημουν τυχερος γιατι επεσε στα χερια μου ενα χαλασμενο καντραν και πηρα τα δικα του!!

takis1983 18-03-11 23:18

φιλε θανο πολυ καλο κ κατατοπιστικο το DIY. θα μας χρησιμευσει κ σε τιποτα αλλες μετατροπες με λευκα οργανα κτλ.. ευγε!

ThaNOS E46coupe 19-03-11 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D (Μήνυμα 419469)
Μπραβο για το DIY,αλλα 2 παρατηρησεις μονο,ετσι απλα εγκυκλοπαιδικα που λενε....

1) δεν χρειαζεται να βγαλεις το τιμονι....τερμα εξω και κατω και βγαινει το καντραν απτο κενο μεταξυ ταμπλο και στεφανης τιμονιου

2)Αφου βγαλεις το καντραν,το πρωτο,μα πρωτο,ΜΑ ΠΡΩΤΟ πραγμα που κανεις,ειναι να βγαλεις τα καουτσουκ μπροστα στα κουμπια της ωρας και του χιλιομετρητη.Αν δεν τα βγαλεις και πας να ανοιξεις το καντραν,το πιο πιθανο ειναι να σπασουνε τα πλαστικα που καλυπτουν και να μην μπορεις μετα να ρυθμισεις ωρα ή να μηδενισεις τον μερικο χιλιομετρητη....και φυσικα τα συγκεκριμενα δεν δινονται ξεχωριστα...την εχω πατησει και απλα ημουν τυχερος γιατι επεσε στα χερια μου ενα χαλασμενο καντραν και πηρα τα δικα του!!

ευχαριστώ γιώργο. το παρατήρησα αυτό. ήμουν τυχερός που βγήκαν μόνα τους..
τζάμπα πεδέυτηκα με το τιμόνι τότε...
την επόμενη φορά θα το θυμάμαι...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis1983 (Μήνυμα 419470)
φιλε θανο πολυ καλο κ κατατοπιστικο το DIY. θα μας χρησιμευσει κ σε τιποτα αλλες μετατροπες με λευκα οργανα κτλ.. ευγε!

τάκη εννοείται φίλε!!!!! θα φτιάξεις το καφεδάκι και θα περάσουμε σούπερ....

bmwnikolase36 19-03-11 00:28

μπραβο ρε θανε!ωραια δουλεια...τωρα που θα κατεβω για πασχα...μετα τον καφε...θα βαλουμε και σε εμενα δαχτυλιδια παρεα...!αληθεια ποσο τα πειρες?εγω τα πηρα 20 ευρο.δεν τα εχω βαλει ακομα.περιμενω να κατεβω κατω!:D

Dim77 23-03-11 08:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D (Μήνυμα 419469)
Μπραβο για το DIY,αλλα 2 παρατηρησεις μονο,ετσι απλα εγκυκλοπαιδικα που λενε....

1) δεν χρειαζεται να βγαλεις το τιμονι....τερμα εξω και κατω και βγαινει το καντραν απτο κενο μεταξυ ταμπλο και στεφανης τιμονιου

2)Αφου βγαλεις το καντραν,το πρωτο,μα πρωτο,ΜΑ ΠΡΩΤΟ πραγμα που κανεις,ειναι να βγαλεις τα καουτσουκ μπροστα στα κουμπια της ωρας και του χιλιομετρητη.Αν δεν τα βγαλεις και πας να ανοιξεις το καντραν,το πιο πιθανο ειναι να σπασουνε τα πλαστικα που καλυπτουν και να μην μπορεις μετα να ρυθμισεις ωρα ή να μηδενισεις τον μερικο χιλιομετρητη....και φυσικα τα συγκεκριμενα δεν δινονται ξεχωριστα...την εχω πατησει και απλα ημουν τυχερος γιατι επεσε στα χερια μου ενα χαλασμενο καντραν και πηρα τα δικα του!!

1) :+1:

2) +2 ...Μια παρατήρηση όμως. Locktite super attack gel στα 2 σπασμένα κουμπάκια :embarassm....και δουλεύουν ακόμα τέλεια 4 χρόνια μετά ...και τα 2 κουμπάκια :deal:

:smokin:

Υ.Γ. Ωραίος οδηγός κατά τα άλλα Θάνο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.