BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Σκεψη για αγορα e46 compact (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32879)

Dokimos e36 22-09-15 22:10

Σκεψη για αγορα e46 compact
 
Καλησπερα!τις τελευταιες μερες εχω μπει σε σκεψεις..ελεγα να εδινα το e36αρι compact κ να επερνα ενα e46 compact!εκανα αυτη την σκεψη μιας κ το 36 ηθελε αρκετο μαζεμα κ χρημα..η ερωτηση μου σε εσας ειναι η εξης:το e46 compact εχει βγει καλο?αξιοπιστο?απο κινητηρα?ο n42b18 ειναι valvetronic?βγαζει ζημιες?εχω πολλες απορειες σχετικα κ θα ηθελα την βοηθεια ολων!παντως το σκεφτομαι να δωσω κ το e36αρι μιας κ παρολο της χαλια συντηρισης του,που κανονικα επρεπε να εχει παρει φωτια..ειναι το μονο αμαξι που δεν με εχει προδωσει ΠΟΤΕ!και το θεωρω ΤΕΡΑΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ!!με e46?τι γινετε ομως?ευχαριστω εκ των προτερων!:pimp:

swstos330Ci318is 22-09-15 23:47

Καλησπερα να ξερεις οτι σε θεμα κινητηρα το Ε46 κομπακτ με τους Ν42 κινητηρες ειχε πιο πολλα θεματα απο τους πολυ αξιοπιστους Μ43 και Μ44 που φορουσε το 36. Αν θελεις ενα πιο φρεσκο σχεδιο και στιβαρο πλαισιο συν καλυτερη αναρτηση και κρατηματα μιας και το Ε36 πισω εχει ιδια αναρτηση με ενα Ε30, τοτε ενα προσεγμενο Ε46 αξιζει. Τα θεματα του βαλβτρονικ ειναι ενα αρνητικο αλλα οταν δουλευει καλα ειναι ενα πολυ ησυχο, ροπατο και οικονομικο μοτερ.

Dokimos e36 23-09-15 12:13

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!ολοι οι n42b18 ειναι valvetronic?επεισεις η μοναδα του dsc-abs ειχε τα ιδια προβληματα με την asc-abs?

BMW Power 23-09-15 13:32

Ναι είναι βλαβητρόνικ όπως τα λένε αλλά δεν πεθαίνουν τίποτε αν είναι σωστά συντηρημένα.
Άντε να αλλάξεις κανέναν πολλαπλασιαστή.
Όσο για την διαφορά του 36 με το 46 είναι απλά τεράστια...

stelmaniac 23-09-15 15:27

Να υπενθυμισω πως τα valvetronic μοτερ ξεκινουν από τα 2οοο κυβικα. Τα 16αρια και λοιπα δεν είναι valvetronic. Είναι dual vanos.

andreas e46 23-09-15 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 508158)
Να υπενθυμισω πως τα valvetronic μοτερ ξεκινουν από τα 2οοο κυβικα. Τα 16αρια και λοιπα δεν είναι valvetronic. Είναι dual vanos.

έχω την εντύπωση πως από το 2003 και μετά (πάντα για τα ε46) τα 316 ήταν 1800 κυβικά valvetronic

BMW Power 23-09-15 16:15

Τα Valvetronic ξεκινούν από τα 1.796 για την ακρίβεια

Dokimos e36 23-09-15 16:21

Δηλαδη 1.800 του 2001 e46 δεν ειναι valvetronic??τι αλλο πρεπει να κοιταξω κατα την αγορα του?που πρεπει να εστιασω?

InsaneDriver 23-09-15 16:29

Τίποτα ιδιαίτερο.
Δες το πάτωμα πίσω στην γέφυρα να μην είναι κομμένο κ γενικά να είναι ατρακάριστο.

MZ3 23-09-15 16:57

θα σου προτεινα να παρεις κανενα απο ηλικιομενο με μαμα ζαντες και ελενχο στην αντιπροσοποια
εχουν κατι θεματακια που βγαζουν στην 10-15 ετια κατι λαστιχακια που δακριζουνε κοντα στο βανος κατι απο εδω κατι απο εκει αλλα ειναι φυσιολογικα μετα απο τοσα χρονια
αν σου βγει καμια ζημια τα ανταλακτικα στο καρ ειναι ψιλοτζαμπε και θα σου προτεινα να διαθεσεις κατι τις παραπανω να παρεις κανενα μ πακ απο τα τελευταια που ειναι χαρμα οφθαλμων
εγω το εχω 1,5 χρονο ν42β18 και με την αγορα του χρειαζοταν αυτα τα λαστιχακια που σου ειπα, επισκευει αντλια κενου αλλαξα ιμαντα ειχε γινει αχρηστος με τις διαροες του λαδιου απο τα λαστιχακια και αλλαξα και ενα ρουλεμαν στον δυναμο δεν θυμαμαι πως το ονομαζανε
ηθελε και δυο συνεμπλοκ με την αγορα και στην τοποθετηση διαπηστοθηκε οτι ηθελε και ενα ψαλιδι μελοντικα και αυτη την στιγμη ειναι στο μπαγκαζι και περιμενει να μπει στην θεση του

αν εξερεσεις οτι ολα αυτα τα ηθελε με την αγορα μετα απο 11.000 χιλιομετρα δεν μου εβγαλε κατι

μην παρεις καποιο χωρις dcs γιατι ειναι η μερα με την νυχτα με το απλο αντισπιν οταν θα σου χρειαστει

καταναλωση 7,1 εως 7,9 πολη και επαρχιακο μοικτα


μην ξεχασω να τονίσω οτι ειμαι πολύ ευχαριστημενος με το οδηγημα του και την συμπεριφορα του και την ανεση που εχει
το δικο μου φοραει ελατηρια σπορτ καπως ετση τα ονομαζε απο το εργοστασιο και τα αμορτισερ ειναι τα δικα του και λειτουργουν μια χαρα μετα απο τοσα χρονια
ζαντες 15αρες με τασια και τα λοιπα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.