BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   OBD 2 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7234)

ThanassiS54 22-02-07 08:56

obd
 
Καλησπερα φιλε...Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος,τι ακριβως ειναι αυτο που πουλας?

nuclear__ 22-02-07 09:43

OBD 2
 
1 Συνημμένο(α)
obdii usb adapter elm327(για όλα τα αυτοκίνητα μετά το 2002 και κάμποσα μετα το 1996).
καινούργιο, τιμή 100ε.

nuclear__ 22-02-07 13:09

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThanassiS54 (Μήνυμα 99785)
Καλησπερα φιλε...Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος,τι ακριβως ειναι αυτο που πουλας?

ok,
είναι μετατροπέας obdii σε usb, δηλαδή συνδέεις τη μια άκρη στη θύρα obd του αυτοκινήτου σου(στο e46 είναι κάτω από το τιμόνι) και την άλλη είτε σε carpc που το έχω εγώ μόνιμα είτε σε laptop.
με το που γυρνάς το κλειδί στη μίζα ΄βλέπεις στον υπολογιστή σου αν έχει αποθηκευμένα σφάλματα ο εγκέφαλος σου(του αυτοκίνήτου έτσι:chair: ),μπορείς να σβήσεις το αντίστοιχο λαμπάκι στο ταμπλό(αν εξακολουθεί το πρόβλημα και δεν ήταν τυχαίο θα ξαναανάψει), και να διαβάζεις live δεκάδες sensores. Είναι θέμα software μετά....βάζω screenshot από 1 πρόγραμμα που το συνοδεύει.
Αυτή η δουλειά γίνεται σε όλα τα αυτοκίνητα μετά του 2002 σίγουρα ,και σε μερικά μετά το 2000(δηλαδή obdii συμβατά).
http://www.scantool.net/products/pro...products_id=32

Tasulis 22-02-07 21:51

EΡΩΤΗΣΗ-ΑΠΟΡΙΑ.
Με το κολπο αυτο μπορείς να κάνεις και αλλαγές>>>??? Η μονο να βλέπουμε τις πληροφορίες κα να ξέρουμε τι μας γίνεται???

nuclear__ 23-02-07 05:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tasulis (Μήνυμα 99976)
EΡΩΤΗΣΗ-ΑΠΟΡΙΑ.
Με το κολπο αυτο μπορείς να κάνεις και αλλαγές>>>??? Η μονο να βλέπουμε τις πληροφορίες κα να ξέρουμε τι μας γίνεται???

εκτός του να διαβάζεις, μπορείς να σβήνεις τα αποθηκευμένα σφάλματα.Αλλαγές remapping κτλ δε μπορείς.
Για tunning σε βοηθάει μόνο δείχνοντας σου ροή αέρα avance και οτι άλλο πιθανών σε βοηθάει..
μετράει και 0-100 αλλά και ιπποδύναμη,φυσικά η ιπποδύναμη γίνεται με τυπολόγια και είναι ανακριβής

BILL007 05-03-07 20:30

Γεια σου φίλε nuclear...Με ενδιαφέρει το συστηματάκι σου,αλλά έχω κάποιες απορίες...
1.Το σύστημα δουλεύει με XP?και υπολογιστή με επεξεργαστική ισχύ πάνω απο 1ghz?(Γιατί και στο screenshot που έχεις βλέπω win98 και έχω ακούσει οτι κάποια απο αυτά τα συστηματακια δεν δουλεύουν με "καινούργια" pc)
2.Mπορώ να γυρίσω χιλιόμετρα κα8ώς οil kαι service inspection?
3.Το αμάξι μου ειναι BMW E46 (6os του 2000) το υποστηρίζει?
4.Είναι συμβατό με το λογισμικο BMW Carsoft?

Τhnks εκ των προτέρων για την απάντηση!

nuclear__ 05-03-07 22:18

Καλησπέρα φίλε,
1. Δουλεύει με xp 100% και οτι επεξεργαστή, άλωστε αν το αποφασίσεις αν θες κανουμε μαζι εγκατασταση δοκιμή...
2. οχι....οχι....
3. νομίζω ότι όλα τα 46αρια, και εγω 46 εχω αλλα 2/2002,έχουν. Για να σιγουρευτείς δες κατω απο το τιμόνι λιγο αριστερα για μια πλακε φύσα ...πάλι ισχύει οτι αν δε σου κάνει μου το δινεις επιτόπου πίσω
4. όχι (αυτό έχει 5000ευρω+...πακέτο soft/hard ,δε ξερω αν υπαρχουν immitation)

ότι αλλο θες πες μου,

Panoz_335i 05-03-07 23:04

Μετραει ιπποδυναμη??? Πως γινεται αυτο? Ποσο % σφαλμα εμφανιζει η μετρηση ιπποδυναμης? Δουλευει σε Ε92?

alex-kal 05-03-07 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz_335i (Μήνυμα 102702)
Μετραει ιπποδυναμη??? Πως γινεται αυτο? Ποσο % σφαλμα εμφανιζει η μετρηση ιπποδυναμης? Δουλευει σε Ε92?

Aν δουλεύει όπως το Dynoscan (που είχα κάποτε) γίνεται το εξής:
Σε ρωτάει ποιό μοντέλο έχεις (από μια database βρίσκει την μετωπική επιφάνεια του αυτοκινήτου σου καθώς και το cx ) μετά κάνεις ένα calibrate gearbox (για να δει το σασμάν αν είναι μακρύ-κοντό).
Ξρκινάς για ένα πολύ καλό 0-100 (ξέρει πότε θα φτάσεις τα 100 από το σήμα του εγκεφάλου) και υπολογίζει χοντρικά την ροπή, από εκεί κάνει αναγωγή σε ιπποδύναμη.
Αν θυμάμαι καλά , κάπου του δίνεις το βάρος και τις διαστάσεις ελαστικών..

nuclear__ 06-03-07 07:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex-kal (Μήνυμα 102707)
Aν δουλεύει όπως το Dynoscan (που είχα κάποτε) γίνεται το εξής:
Σε ρωτάει ποιό μοντέλο έχεις (από μια database βρίσκει την μετωπική επιφάνεια του αυτοκινήτου σου καθώς και το cx ) μετά κάνεις ένα calibrate gearbox (για να δει το σασμάν αν είναι μακρύ-κοντό).
Ξρκινάς για ένα πολύ καλό 0-100 (ξέρει πότε θα φτάσεις τα 100 από το σήμα του εγκεφάλου) και υπολογίζει χοντρικά την ροπή, από εκεί κάνει αναγωγή σε ιπποδύναμη.
Αν θυμάμαι καλά , κάπου του δίνεις το βάρος και τις διαστάσεις ελαστικών..

σωστός, εγώ το κάνω με το proscan,
αντι 143(θεωρητικά) μου βγάζει 155 (8-9% απόκλιση) αλλά στη ροπή πάει ακριβώς 205.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.