BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Υπερβολικη Καταναλωση Βενζινης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31196)

Charalampos 04-04-13 10:35

Υπερβολικη Καταναλωση Βενζινης
 
Έχω ενα 116 μοντελο 04 10ος.Το 2007 που το αγορασα είχε μεση καταναλωση μεριπου 8.8lt/100km.Αργοτερα μεχρι και πριν κανενα 6μηνο ηταν σταθερα στα 9.3
Ξαφνικα εχει παει στα 10-10.3 χωρις να αλλαξω οδιγικη συμπεριφορα.Το πηγα σε ενα συνεργειο και εκανε εναν ελεγχο τους λαμδα sensor και ειπε οτι ειναι ΟΚ.
Το αμαξι συμπεριφερετε μια χαρα να πω.Καμοια ιδέα ?

6ylinder 04-04-13 10:45

Kαυσαέρια έχεις ελέγξει;

Tsatsas 04-04-13 14:46

Μπουζι? κακη καυση υποψιαζομαι.

Nick_compact 04-04-13 14:50

Βάζεις καύσιμο από το ίδιο πρατήριο ή από όπου βρεις; Η ποιότητα του καυσίμου επηρεάζει την κατανάλωση, κακής ποιότητας αυξημένη κατανάλωση. Με την προυπόθεση ότι όλα τα άλλα είναι εντάξει.
Θα έλεγα λ, αλλά λες ότι τους έλεγξαν και είναι οκ. Μετά είναι ο maf πιθανή αιτία. Όμως ο MAF από μόνος του δεν μπορεί να "αλοιώσει" το μείγμα, γιατί αν έχει πρόβλημα, το πρόβλημα το διορθώνει ο λ. Αν συνδυαστικά maf και λ έχουν πρόβλημα, εύκολα ανεβαίνει η κατανάλωση.

rapid_fast 05-04-13 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Charalampos (Μήνυμα 481648)
Έχω ενα 116 μοντελο 04 10ος.Το 2007 που το αγορασα είχε μεση καταναλωση μεριπου 8.8lt/100km.Αργοτερα μεχρι και πριν κανενα 6μηνο ηταν σταθερα στα 9.3
Ξαφνικα εχει παει στα 10-10.3 χωρις να αλλαξω οδιγικη συμπεριφορα.Το πηγα σε ενα συνεργειο και εκανε εναν ελεγχο τους λαμδα sensor και ειπε οτι ειναι ΟΚ.
Το αμαξι συμπεριφερετε μια χαρα να πω.Καμοια ιδέα ?

η διαφορά που αναφέρεις είναι πολύ μικρή.
Να πάς για σέρβις, να αλλάξεις φίλτρα αέρα και μπουζί και θα επανέλθει..

Charalampos 05-04-13 12:41

Καλησπερα στην παρεα.Διαβασα προσεχτικα οσα μου αναφέρατε.Καυσαερια δεν εχω ελεγξει θα παω για καρτα καυσαεριων και θα το δω.Μπουζι αλλαξα πριν 5 με 6.000 χλμ.Λετε να χαλασαν?Φιλτρο αερα δεν θυμαμε ομολογω ποτε εγινε αλλαγη.MAF δεν ξερω τι ειναι πρωτη φορα την ακουω την λεξη.Αυριο θα παω να αλλαξω τα λαστιχα μου σε καλοκαιρινα και θα αλλαξω λαδια.Θα δω και το φιλτρο αερα αν ειναι ΟΚ.Το αμαξι εχει 145.000 χλμ αλλα ουτε λαδια καει το μοτερ συμπεριφερετε τελεια φτου φτου.Και μιλαμε το οδηγαω πολυ χαλαρα

ΑΑΑ και βενζινη βάζω απο τα βενζιναδικα δίπλα απο τα διλυστηρια της Θεσσαλονικης

Dim77 05-04-13 12:45

Κρατάνε πολύ παραπάνω από 5-6000χλμ, αν τα άλλαξες τώρα, λογικά δε θα φταίει αυτό.
Αλλά δεν έκανες παράλληλα inspection (που τότε αλλάζονται τα μπουζί) ώστε να έχουν αλλαχθεί και τα φίλτρα?

MZ3 05-04-13 22:54

είχα την εντύπωση ότι με καινούρια φίλτρα (αέρα) η κατανάλωση σε νορμάλ συνθήκες είναι αυξημένη η κάνω λάθος? (βέβαια με πιο ζωντανό κινητήρα ... )

όποτε έφευγα από inspecion η εντύπωση ήταν ότι η κατανάλωση ήταν ελαφρός αυξημένη

Leonidas_Thess 05-04-13 23:04

Servis που κανεις?

MZ3 05-04-13 23:12

σε αντιπρόσωπο στο ηράκλειο
έναν έχουμε

ξαναλέω ότι μίλησα για εντύπωση ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.